Ako zvládnuť rozvod po 7 rokoch manželstva?

lotka12345
13. jan 2020

Ahojte, potrebujem poradiť
Sme manželia 7 rokov, pred tým sme boli spolu 6 rokov...
Máme 3 deti a proste to nefunguje, odcudzili sme sa, nemali sme na seba čas a prestalo to fungovať, nemáme sa o čom už ani rozprávať, Naša téma sú deti, nič viac. Manžel mňa nepohladí, sex máme 1 za mesiac a aj to vždy z donútenia. Problém je, že on problém nevidím, vyhovuje mu to, nič nechce riešiť. Neviem čo ďalej. Na prvom mieste sú deti, nechcem im ublížiť, ale takto už žiť nedokážem.
Neviem ako sa odraziť, ako začať, som na meterskej, niečo mám našetrené...
Alebo sa mám skúsiť nad to povzniesť, vykaskať, žiť takto kvôli deťom a keď odrastú mám to začať riešiť???

catherine1989
13. jan 2020

Na poradňu by sa nedal nahovoriť? Ak sú už deti, snažila by som sa vzťah zachrániť. Nebije ťa, nepije, stará sa o rodinu, len ste zabudli spolu komunikovať. Terapeut môže pomôcť znovu vám k sebe nájsť cestu. Ja by som to aspoň skúsila, ak máš svojho muža stále aspoň kdesi v kútiku duše rada

jdvorka
13. jan 2020

@lotka12345 ja by som skúsila vrátiť do vzťahu iskru. Čo tak nechať deti na večer starým rodičom a vy by ste išli do kina, večeru, prechádzku,...? Predsa len, keď nie sú vo vzťahu vážne problémy ako alkohol, dlhy, nevera, tak by to bola škoda, hneď to vzdať. Po nejakom čase to zaškrípe v každom vzťahu, ale treba hľadať riešenie. Myslím si, že sa viac na seba ako rodičia a popri tých povinnostiach ste zabudli, že ste aj manželia. Držím palce.

lotka12345
autor
13. jan 2020

@catherine1989 on nevidí dôvod na poradňu, podľa neho je všetko v poriadku ☹️ len ja sa cítim hrozne prázdna, milujem svoje deti a aj on, dokonca je dobrý otec... Práve preto to nechcem zahodiť, deti ho milujú... Len čo ja

lotka12345
autor
13. jan 2020

@jdvorka deti máme dosť po sebe, najstaršia bude mať 6., mladšia 4 a najmenšia 1... Bol to kolotoč, nemali sme na seba čas, večer sme padli do postele a spali. Ale najmladšia je už vcelku samostatná, tak ja by som chcela mať zas manžela, ale on má len deti(ja viem, že je to super) ale aj ja mám svoje potreby, som manželka, ale som sama

juliet86
13. jan 2020

ako dieta rozvedenych rodicov ti v dobrom prajem: chod k psychologovi. a chodte spolu do poradne. naozaj naozaj. drzim ti palce

catherine1989
13. jan 2020

@lotka12345 tak mu skús povedať, keď večer deti uložíte, ako sa cítiš, že si nešťastná, že ti chýba neha, že ti chýba on, ako muž. Niektorí sú prosto truhlici, nič si nedomyslia a potrebujú všetko vysvetlené jasne a vexne (mám takého doma) možno aj ty mu chýbaš ako žena, len už na to sám zabudol, ako vám.bolo spolu samým dvom dobre

kikulienkadd
13. jan 2020

Ahoj,chýba vám spoločný čas len pre vás dvoch,nejaká aktivita,ktorá vás spája. Nechajte deti napr.pravidelne 1×za týždeň niekomu postrážiť a venujte sa jeden druhému. Je to ťažké,ale stojí to za to. Mám kamarátku,ktorá mala za 6r 4 deti,posledné sú dvojičky a vravela,že si už s mužom nemali čo povedať, tak sa rozhodli chodiť pravidelne raz za týždeň večer von na večeru alebo na pivo. Na začiatku sa len hádali alebo mlčali,nakoniec im to zmenilo vzťah, začali opäť komunikovať a všetko sa na dobre obrátilo. Viem,máš toho veľa, ale prevezmi iniciatívu,niečo vymysli,na to sme my ženy ako stvorené 😉 Prajem ti, aby ste to spolu zvládli,nikto z nás nie je dokonalý, ľúbte sa a rešpektujte navzájom...🍀

maminuska
13. jan 2020

@lotka12345 pmôžeš si rozvodom ? Ja myslím že nie. Pribudnú ti len starosti , budeš na deti v podstate sama, a ešte aj s nižším príjmom . Nový partner pokiaľ sú deti malé v nedohľadne.
Snaž sa opraviť vzťah ktorý máte, deti vás potrebujú oboch a doma. U vás je len chyba v komunikácii .

deti95060810
13. jan 2020

ja si myslím že by si mala ešte počkať. Rozvodom si len všetko priťažíš. Potom keď pôjdeš do práce možno budeš na to všetko pozerať inak...Neunáhli sa.

0silvia0
13. jan 2020

@lotka12345 podla mna to je len materske vyhoretie, ktore sa pri troche snahy da riesit. Da sa zalubit do toho isteho chlapa viackrat, len treba zmenit uhol pohladu...

mauzi
13. jan 2020

u nás to bolo podobné kým boli deti menšie, každý deň okolo nich, práca, deti, domácnosť, on sa naháňal za peniazmi ... proste čas pre seba absolútne žiadny, už sama som si hovorila, že ak by som mala takto žiť s niekým, to radšej by som odišla... ALE, decká podrástli, sú samostatnejšie, zarábam tiež, viac času na seba.. aj keď nejaké intímnosti sú skôr výnimočné a veľakrát mám viac pozornosti od okolo idúceho, ktorý sa usmeje (príklad), ale ako otec je super, stará sa o nás... a ja verím, že si opäť nájdeme tú cestu k sebe... už teraz to je omnoho lepšie, držím prsty

mogaa
13. jan 2020

@lotka12345 ono tento stav spôsobilo práve to že si išla z jednej rodičovskej do druhej...na seba jednoducho nemáš čas ani ty ani muž ani nemáte čas jeden na druhého....pokiaľ máš mamu, sestru, treba dať občas povarovať deti a vy dvaja večera alebo kino, prípadne si ísť niekde posedieť či už na pohár vínka alebo k známym a zabaviť sa- len vy dvaja....čo poriešiš rozvodom? absolútne nič, stále u teba budú len deti,deti,deti - lebo s nimi ostaneš sama + problém s financiami - výživné na 3deti ak budeš mať 500eur si môžeš gratulovať + RP - no finančne nič moc lebo na všetko budeš sama....detto ak ste získali byt počas manželstva - máš muža z čoho vyplatiť? alebo si myslíš že ak sa rozvedieš ti nechá byt? ty do roboty najskôr o rok a dovtedy budeš s deťmi počítať každé euro.....najstaršia ti chodí do školy, každým rokom sa výdavky budú zvyšovať, pôjdu na výlet zo školy, prípadne škola v prírode - nebudeš mať na to pokiaľ budeš na RD....2-ročné dieťa ti stále nevezmú do škôlky čiže ak budeš potrebovať do práce, súkromná škôlka alebo jasle....ak sa rozvedieš tak s mužom veľmi nepočítaj ano deti si bude brať možno v určených termínoch ale každá OČR, prázdniny - všetko ostane na tebe....treba zapriahnuť babky a vypadnúť len ty a muž a odreagovať sa len vy dvaja bez detí....

eriksonka1234
13. jan 2020

@lotka12345 ale toto predsa nie je dôvod na rozvod. Je to syndróm vyhorenosti, si už dlho doma, precitaj si knihu 5 jazykov lásky, predstav si situáciu, že zostaneš sama s deťmi, alebo, že ochories. Kto sa o teba postará? Máš v manželovi skvelého otca. Je zodpovedný, dôverujes mu? Ak áno, treba si sadnúť a komunikovať. Všetko je v hlave, neber deťom otca a kompletnu rodinu.

ivca88
13. jan 2020

@eriksonka1234 alebo nech si predstavi, že naozaj odíde.
Bude sama ešte viac. Bude sama aj na deti aj na financie a potom sa môže stať, že takého dobrého ( normálneho) muža si všimne niekto, kto ho ocení, a on bude s druhou a ona ešte vo väčšej kaluži.

Autorka,
Naozaj zapracuj na vzťahu. Máte spolu tri deti. Nemôžte si byť taký cudzí.
Musíte skúsiť vrátiť ten čas, keď ste boli ešte slobodní.
Musíte tráviť čas spolu.
Ísť trebárs na hory, do kina. Dať si záväzok že každý druhý víkend navštívite večer nejaký bar, reštauráciu.
Alebo si kúpte puzzle a stavajte ho spolu po večeroch.
Zdá sa to smiesne, ale realita je taká, že tri hodiny prejdú ako nič a vy máte čas sa rozprávať.
Telefóny sú odložené a len tak sa rozprávate o tom, kam by ste šli na dovolenku. Čo by ste v živote chceli niekedy vidiet. Čo by ste chceli prerobiť na dome a podobne.
Proste tráviť spolu čas.

brita7777
27. jan 2020

nuz si len asi velmi vycerpana, resp obaja...a co stari rodicia, mate pomoc, aspon aby si ty mala cas na seba..6rokov doma s detmi, jedno z najtazsich zamestnani a malokto ta oceni ako v regulernej praci, chce to vela vela energie..do poradne mozes ist aj sama, ja by som zasla isto, alebo cekni nejakych psychologov v okoli, porad sa so znamymi, ci nemaju skusenost niekoho empatickeho v okoli...uz len povedat to niekomu osobne ti moze priniest novu energiu...sustred sa viac na seba, na svoje potreby, je to tazke obdobie, 3deti po sebe uff to si ozaj nvm predstavit...😀
skus zapojit starych rodicov ak sa da...
ten partnersky cas sa pri detoch hlada neskutocne tazko...je tam.isto aj ponorka...

lotka12345
autor
3. feb 2020

Tak, skúšala som z hora z dola... Nič ☹️ dokonca sme sa včera tak pohádali, že na mňa pred deťmi kričal JEBNEM TI JEDNU, vážne som sa ho bála...
Keď sa upokojil prišla som sa v kľude porozprávať a nič, on sa rozprávať nechcel. Hádka bola pre to, že prerábame detskú izbu, rozbombardoval polku domu, vážne bez rozmyslu, vychádzal celú izbu po celom dome, tak som to všetko uložila do jednej izby, keď nemusím mať bordel všade, tak prečo to nespraviť... To som ho podľa neho zhodila, a včera mi vynadal, že on sa môže rozkrajať a ja si to nevážim, že nič čo spraví nie je dobre, ale on všetko robí na pol... Izbu dokončil, ale papiere, bordel to všetko nechal, šak čo niekto to uprace 🙄

alberto1
3. feb 2020

Písem z druhej strany. Po 17 rocnom vztahu sme sa odcudzili, a neriesili sme problém, mlcala az nasla milenca, s ktorym si plánovala budúcnost. Nepomohlo, ze máme dve deti... nadarmo som chcel na poradnu, nechcela. Kúpil som si knihu Licko _ Ako ju pochopit, a spoznal som sa v knihe, kde som urobil chyby. Takze odporúcam tú knihu. Teraz sme rozvedení, oni nezijú dobre, chce sa odstahovat od neho. Som si vedomy vsetkych chyb, ktoré som spravil a myslím si, ze som sa z nich poucil. Urcite si sadnite a povedz mu, ze premyslas nad rozvodom, a ak ani to nepomôze, aspon budes mat cisté svedomie, ze si urobila maximum.

kiwi3
3. feb 2020

@lotka12345 a dobry otec pred detmi na ich matku krici "je*nem ti jednu?"

didaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
0silvia0
3. feb 2020

@alberto1 čo by si teraz robil inak?

mimibb
3. feb 2020

... No akoby som o sebe čítala 😀 Plne si uvedomujem, že som už bola totálne frustrovana z rodičovskej "dovolenky" a svoje nálady typu "nikdy ma neoceni, nemá ma rad, nemá na mňa čas, nepohladi ma" atď som stopla... Už neočakávam a nevyžadujem, nevyplakavam... Zamerala som sa na seba, začala sa venovať svojim koníčkom, svojej osobe, pochválim sa sama atď aj vzťah sa nám zlepšil a už sa nenormálne steším do prace, medzi ludi.... 🙂

juliet86
3. feb 2020

@lotka12345 chod ty sama k psychologiv. pomoze ti to uvidis. pozri napr institut virginie satirovej. drzim ti palce. to slovne nasilie nie je okm pripadne este precitaj si knihu 5 jazykov lasky

alberto1
3. feb 2020

@0silvia0 stací tú knihu precítat, nechcem robit reklamu, a kto má trocha súdnosti a hlavne sebakritiky, tak odpovede tam sú... napr. 5 jazykov lásky, kazdá chce daco iné, treba zistit, co partnerka pozaduje. Viac byt vsímavy, a to kazdy den, nebrat partnera ako samozrejmost, zajtra tu nemusí byt. Popocúvat a pytat sa... so záujmom.

0silvia0
3. feb 2020

@alberto1 myslela som co ty osobne by si robil inak, ja knihu poznam. Ale rozmyslam, ze preco to niekto vo vztahu nevidi, oci sa mu otvoria az ked jeho partner odchadza... A vtedy, ked ho ma pri sebe, je k partnerovi lahostajny.

richelina
3. feb 2020

@lotka12345 aj my máme 3 deti. Tak pred týždňom nás poslal všetkých do p..., Pretože nemal náladu 🙄 ešte sa čudoval potom prečo sa s ním nebavím.
Inak vy máte deti hneď po sebe a si isto dlhodobo s nimi sama. Tak chápem ponorku.
My máme 10,7 a polročné bábo. Krízu máme už 4 roky a čakám kedy bude mať malička aspoň 1,5 a odchádzam. Chcela som už skôr odísť než som zostala teho ale nahovoril deťom hlúposti, veľmi plakali. Citovo ma vydieral. Tak sme to skúsili znova snáď postykrat a je to na h...
Odchádzať a budovať niečo už s tromi deťmi bude ťažšie. Ale už sa nedám zmanipulovať. A zvládnem to, musím.

lotka12345
autor
3. feb 2020

@kiwi3 toto sa stalo 1 x, ale fakt som sa zľakla, mal v očiach taký divný výraz 😕

lotka12345
autor
3. feb 2020

@mimibb aj nad tým som rozmýšľala, nebudem ho riešiť, budem robiť slúžku aj naďalej a budem riešiť seba, od neho nebudem nič očakávať, tým pádom nebudem potom sklamaná... Budem si budovať zadné vrátka, keď deti odrastú budem sa mať od čoho odraziť 💪

hefo
3. feb 2020

Tu je veľmi dobrý rozhovor s psychológom na tému rozvodov (odporúčam pozorne prečítať):
http://klimes.mysteria.cz/clanky/psychologie/ro...

Ja by som z toho vypichol:
- odporúča nerozvádzať sa aspoň dokiaľ najmladšie dieťa nemá 15 rokov
- výnimkou z toho je tzv. masaker vzťahu, kam patria napr. domáce násilie, závislosť (drogy, gamblerstvo), utrácanie rodinného majetku (tajné dlhy, za ktoré však ručia spoločne obaja) a pod.

V tvojom prípade, minimálne kvôli deťom, by som odporúčal zostať, ak sa s ním dá aspoň ako-tak vydržať. Plus sa snažiť nejako dohodnúť spoločné zásady výchovy detí, aby sa nestalo, že jeden niečo zakáže, druhý to povolí a podobné konflikty.

lotka12345
autor
3. feb 2020

@hefo toto je 75% našich hádok. On dokonalý otecko, ja zlá matka, ktorá vychováva, zakazuje Čo ja zakážem, on dovolí a ešte si ich vždy zastane a mňa zhodí... Ja poviem o pol 9 spať, on povie načo, je ešte skoro... Ja zakážem tablet, mobil, on im to dá, šak hlavne, že má pokoj... On je super, mama je zlá... Minule mi to moja 6 ročná dcéra povedala, mama ty si zlá, tatko by mi to dovolil--nechcela som jej dať tablet (nebola ešte ani naraňajkovaná)
Keď mu poviem, že to takto nejde, povie mi, že prečo by malo byť všetko len po mojom

hefo
3. feb 2020

@lotka12345 Hmm... tak to nie je ktoviečo. Možno by mu prospelo, keby ich mal sám na starosť na pár dní (to by uvidel, že všetko dovoliť neprospieva), ale to asi nebude jednoduché dosiahnuť.

Napriek tomu, ak vám fyzicky neubližuje, živí rodinu, ako-tak sa stará o deti, nie je alkoholik, feťák či gambler, tak by som predsa odporučil zostať. Asi to nebude ktoviečo, ale rozvod je ešte horší a pre deti už úplný brutál. Ak nájdeš spôsob, ako ho príliš nedráždiť, tak sa vám možno bude dať nejako vedľa seba fungovať (a vždy je šanca, že sa to zlepší).

Priznám sa, že pocit ktorý on interpretoval ako "To som ho podľa neho zhodila", občas mám aj ja, len sa musím krotiť. To asi on nedokáže alebo sa mu nechce.

Držím palce.