Ako vyrátať cenu doplatku za byt pri rozvode?

beany
26. feb 2008

Ahojte. Momentalne riesim vysporiadanie BSM a hladam niekoho, kto by mi poradil ako s bytom. Nechcem exmanzela o nic obrat, ale ani ja nechcem prist skratka, proste hladam nejake spravodlive riesenie. Mame dvojizbovy byt v BA, momentalne v hodnote mozno 3 mil. Sk. Aj to neviem, z coho mam vychadzat, ci z trhovej hodnoty, alebo mam davat robit odhad. Na byt sme brali hypoteku, ja 700 tis. na 30 rokov /cca 5 rokov platim po 3 tis. mesacne/, exmanzel 400 tis. na 15 rokov /cca 4 roky plati po 3,5 tis. mesacne/. Dohodli sme sa, ze v byte zostane byvat on, moj uver preberie na seba a mna vyplati. Netusim vsak, ako to vyratat, kolko penazi by mi vlastne mal dat. Viete mi prosim niekto poradit?

eli26
6. dec 2010

@daniela1974 ďakujem pekne za radu 🙂

kitti0503
25. feb 2011

Ahojte
prosím poradte mi.Som rozvedená a máme s bývalým hypo na dom.V dome zostal on,nadalej spláca on ale mna nevyplatil.Teraz sa tam nasťahovala aj jeho matka a žiadajú odo mna aby som podpísala súhlas že tam môže bývať,čiže trvalý pobyt chce mať.Ale ja s tým nesúhlasím.Som povinná to podpísať??,A ako a z čoho ma bývalý musí vyplatit??

miriamr
25. feb 2011

@kitti0503 určite pokiaľ nie ste vysporiadaný s domom, tak nepodpisuj nikomu súhlas na trv. pobyt. A čím skôr sa spoj s právničkou a podaj si žiadosť o vysporiadanie BSM. Rozdeliť sa musí všetok váš spoločný majetok, nie len dom, všetko čo ste si spolu kúpili, ale aj záväzky. Ale rieš to čím skôr. Viac cez odkazy, ak chceš..

kitti0503
25. feb 2011

Vdaka za radu,lenže mne sa neoplatí podať majetkoprávné,už som bola za advokátkou.

robivet
6. apr 2011

Ja by som sa tiež chcela spýtať či nevie niekto do akej doby od rozvodu treba dohodnúť vysporiadanie bytu.

martina2001
6. apr 2011

@robivet podať do 3rokov od rozvodu

robivet
6. apr 2011

@martina2001 Ďakujem za odpoveď,nebola som si istá či od rozvodu alebo rozchodu.

sylvushik
17. apr 2011

Ahojte. Prosim, nevie mi niekto poradit, ako postupovat? Schyluje sa k rozvodu, s manzelom si uz nemame co povedat. Pocas manzelstva som kupila byt, ktoreho vylucnym vlastnikom som len ja (na LV je uvedene len moje meno), nakolko som ho zo 4/5 financovala ja (1/5 sumy dal manzel, tuto som ochotna mu vyplatit ). Ma manzel pri rozvode narok na polovicu bytu? Uvazujem nad prepisom bytu na moju matku darovacou, resp. kupno-predajnou zmluvou. Ma to opodstatnenie? Navrh na rozvod som zatial nepodala. Dakujem za akukolvek radu.

monika15
18. apr 2011

@beany
Kazdopadne chod za pravnikom, a nic neries po ustnych dohodach.....
pretoze moze by ok teraz ale moze sa zmenit a potom nebudes mat ani dom a
budem im pekne splacat hypoteku dalej.......

tin007
18. apr 2011

@sylvushik pokial si na lv uvedena ako jediny vlastnik (t.j. v pomere 1/1) tak nema tvoj manzel narok na polovicu bytu. moze si vsak vramci vysporiadani bsm narokovat na sumu, ktoru investoval do bytu (ako pises 1/5) a pravdepodobne mu ju budes musiet vyplatit (zalezi od toho, aky bude celkovy majetok a pod.). byt nemusis prepisovat ani darovat

jahodka35
19. apr 2011

no pokail ja viem, tak ak si byt kupila pocas manzelstva a nemate zrusene alebo zuzene BSM, tak je uplne jedno, ci si zapisana v liste vlastnictva ako jeddiny vlastnik, tvoj manzel ma narok na polovicu majetku, pretoze bol nadobudnuty pocas manzelstva.... ale nie som pravnik, mozno by sa dalo dokazat ako sumou ste pripseli na kupu bytu.... ja len viem, ze raz ked je bezpodielove spoluvlastnictvo, tak ide vsetko na polovicu....

martina2001
19. apr 2011

@sylvushik byt si kúpila počas manželstva, čiže ide na polovicu, alebo bude následovať dokazovanie financovania, ale pozor na peniaze použité na byt a už nadobudnuté počas manželstva, tie tam zarátať nemôžeš ako výlučne tvoju investíciu, už je to vaša spoločná. Nad darovacou zmluvou ani neuvažuj, tá je napadnuteľná ľahšie ako kúpno-predajná. A ak bude mať niekoho dobrého za sebou prepis ti nepomôže, jedine dohoda medzi vami, ktorá prejde súdom, príp. podpismi u notára, to môžte urobiť už pred samotným rozvodom

sylvushik
24. apr 2011

Manzel je cudzinec s trvalym pobytom na SR, momentalne mimo SR, nasim zakonom sa velmi nerozumie a dost pochybujem o jeho moznostiach dovolit si pravnika a tlmocnika. Nemozem sa vsak na to spoliehat, mozne je vsetko. Co sa tyka dokazovania financovania, mam notarom overenu darovaciu zmluvu o financnom dare spisanu pred uzavretim manzelstva medzi mnou a mojim otcom(darca), v ktorej je zadefinovana darovana suma urcena vylucne na kupu bytu. Neviem nakolko je to postacujuce a ci to pred sudom obstoji. Ja by som samozrejme bola za dohodu, lenze ak manzel zisti, ze ma narok na polovicu bytu, na dohodu mozem zabudnut. Iny spolocne nadobudnuty majetok nemame, vsetko zariadenie nam darovali moji rodicia, azda az na pracku, tu mu kludne darujem, ak sa mu zmesti do lietadla. Vsetkym velmi pekne dakujem za vase reakcie a znalosti.