Dokedy sa platí výživné pre deti?

natsa
13. jan 2009

dokedy sa platí výživné pre deti?Hned ako dieťa skončí školu alebo až si nájde zamestnanie?

mirica
16. aug 2014

@kajka73 ...nemá....ked dieťa dovrši 18 rokov musí dať aj na strednej škole súhlas , aby o jeho známkach mohol byť informovaný rodič... môj syn študuje na VŠ.....výživné je cez exekútora. V septembri mu výživné chodí až po doručení potvrdenia o dennom štúdiu.....a potom mu normálne chodí až do augusta.....otcovi teda musí stačiť potvrdenie o dennom štúdiu...aspon na platenie výživného

stupava1971
7. okt 2014

Mám dilemu. Dcéra mi končí budúci rok v máji strednú školu. Chce ísť na jazykový pobyt do USA na 8 mesiacov. Má otec povinnosť platiť výživné? Považuje sa jazykový pobyt za štúdium? A ešte je tu jedna vec. Ak áno a išla by v júni 2015 a vrátila by sa vo februári 2015 a po príchode by išla na príjímačky na vysokú školu, stále by jej otec platil výživné? Teda od apríla do septembra, kedy by bola doma a čakala by na štúdium na VŠ. ďakujem srdečne.

draik
8. okt 2014

@stupava1971
Otec má povinnosť platiť výživné, kým súd nezmení rozsudok o výživnom. Ak však bdue úspešný s návrhom na zmenu rozhodnutia, tak bude mať nárok na vrátenie výživného od podania návrhu. Ukončením školy (po skončení prázdnin) by už mohla byť považovaná za schopnú sa sama živiť a teda nemať nárok na výživné.

winni
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
draik
27. máj 2015

@winni
Nikde v zákone nie je určený vek pre poberanie výživného. Výživné sa platí dovtedy, kým nie je dieťa schopné sa samo živiť.

winni
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
draik
27. máj 2015

@winni
Budem sa opakovať, ale veková hranica neexistuje.

mirica
28. máj 2015

@winni ...hranica neexistuje preto , lebo niektoré deti môžu rodičia živiť aj doživotne (napr ťažko telesne, aleno mentálne postihnuté).

iný príklad je, že dieťa skončilo strednú školu a neprijali ho na Vš....súd väčšinou výživné zruší, lebo dieťa je už schopné sa živiť (je jedno či si prácu našlo alebo nie-schopné je)...
ak ho ale napríklad na Vš prijmú o 2 roky , znovu môže požiadať o výživné, a dostane ho na celý čas čo bude na Vš chodiť -len to musí byť denné štúdium.

jje samozrejme veľa špecifických prípadov, a samozrejme aj v rovnakých prípadoch môžu sudcovia rozhodnúť rôzne.

tinaaa9
2. júl 2015

Odporúčam ti pozrieť si túto stránku http://www.banos.sk/novinky/dokedy-musim-platit... ,

nájdeš tam všetko potrebné ohľadom trvania vyživovacej povinnosti. 🙂

zana7
16. nov 2015

Ahojte. Viete nieco o zakone,ze ak otec nemoze vidat svoje dieta tak nemusi ani platit nan vyzivne? Dakujem

zana7
16. nov 2015

Ahojte. Viete nieco o zakone,ze ak otec nemoze vidat svoje dieta tak nemusi ani platit nan vyzivne? Dakujem

kburgerin
8. jún 2018

Prosim vas moje deti boli zverene otvovi pred piatima rokma ola som tri roky ustave mam len prijem invalidny 135 euro s toho 50 euro musim poslat vyzivne deti tento rok maju 14 a 12 rokou o mna nemaju ziadni zaujem pri ich ocovi som dusevne ochorela do kedy prosim vas budem platit vyzivne ja sama sa neviem uzivit a moj ex sa vystatuje ze zaraba 3000 euro aja zivorim dakujem

sherynkamalinka
8. jún 2018

vyzivne sa plati pokial dieta nie je schopne same sa starat o seba. ak studuje studiom si vytvara podmienky na ziskanie si buduceho zamestnania cize vyzivne poberat musi.. ine je to ak je dieta tzv vecny student cize napr ma 28 a studuje uz tretiu skolu.. tam uz na vyzivne narok nie je.

sherynkamalinka
8. jún 2018

@zana7 z akeho dovodu nemoze vidat dieta? je zapisany v rodnim liste?

kburgerin
9. jún 2018

@sherynkamalinka tak ich otec sa vyjadril ze deti o mna nemaju zaujem tak ja uy od februara snimi nemam ziadny kontakt nebudem sa vnucovat oni sami od seba nezavolaju ja poslem len vyzivne a to je vsetko

sherynkamalinka
9. jún 2018

@kburgerin 50 e platite spolu na obe deti? alebo na kazde

kburgerin
9. jún 2018

na obidve ja mam prijem len 135 euro

loginexistuje
9. jún 2018

@kburgerin musite platit vyzivne mate urcene uplne minimum min kym budu studovat v riadnom studiu pri ciastocnom invalidnom mate moznost pracovat mozno v chranenej dielni

kburgerin
9. jún 2018

Niesu tu chranene dielne

exina144
9. jún 2018

Výživné sa platí,kým dieťa neukončí školu.

evickasmolejova1
28. júl 2019

Dobrý deň, mám otázočku. Syn tento rok ukončil SOU s maturitnou a ďalej v štúdiu nepokračuje. Do kedy je ex manžel povinný platiť na neho výživné. Posledne výživné v juny alebo ešte aj za júl a august. Ďakujem

mirica
29. júl 2019

@evickasmolejova1 ...všeobecne je to do skončenia prázdnin, ak nepracuje . Súd zruší výživné na návrh. Ak by sa však zamestnal hneď po maturite, tak súd zrejme zruší výživne, ku dňu kedy sa zamestnal, lebo bol od toho momentu schopný sa živiť sám.

erickatt
29. júl 2019

@evickasmolejova1 mne dal za pol mesiaca ked dcera v strede maja zmaturovala.. si to vypocital