Komu zveria dieťa po smrti rodičov?

trillianka
17. máj 2011

Ahojte.... trosku morbina tema, ale nedavno som sa zamyslela, ze co by sa stalo s nasou dcerkou, keby sa nam s manzelom nieco stalo (co ja viem, zrazi nas vlak...) Komu by zverili nasu dcerku? Neviete ako to chodi? Nie sme veriaci, tak nema ani krstnych rodicov. A mozno by som bola rada keby ju zverili nasim rodinnym znamym, da sa to urcit v poslednej voli? Ma to niaku relevanciu, co ja viem pri sude napr.?
Ide o to, ze urcite by som nechcela, aby ju vychovavali moji alebo muzovi rodicia :( Je tam generacny rozdiel, ale co ak im ju prideli sud?!
Nechapte to zle.... je to len taka hypoteticka otazka... sak ked sa uz starame o buducnost niakym poistenim alebo sporenim pre dieta, mam pocit, ze by som chcela osterit aj takuto situaciu (aj ked dufam, ze sa nikdy nic taketo nebude musiet riesit :( )

traktor
17. máj 2011

@trillianka myslim, ze najblizsej rodine -starý rodicia...krstny rodicia,surodenci.....,ak vsak ty nemaju zaujem tak ostava len ustavna vychova..aspon myslim..

kvetinqa
17. máj 2011

@trillianka ano je to morbidna tema, ale aj ja som sa minule nad tym zamyslala. Pozerali sme totiz film, kde rodicia rocneho dievcatka umreli a oni v zavete urcili jej krstnych rodicov ako nahradnych rodicov... Pokial ja viem, ty mozes urcit v poslednej voli koho chces, aby sa staral o tvoje dieta. Myslim si, ze ak je zaver overeny, resp. boli pri podpisovani svedkovia, urcite by relevanciu mal..

bodka13
17. máj 2011

@trillianka neboj určite nie si sama koho táto otázka napadla...je to bohužiaľ realita života,aj také prípady sa stávajú a nie je ich málo ☹
...medzi tvojimi /manželovými rodičmi a deťmi je síce väčší vekový rozdiel,ale ak rodina normálne funguje(navštevujete sa,vychádzate spolu dobre,deti sú radi u starých rodičov,...)príde mi normálne že sú zverené práve im ....alebo sú zverené niekomu ďalšiemu z rodiny: sestra,brat

irriss
17. máj 2011

Slysela jsem, ze je mozne sepsat "Posledni vuli"...patri k tomu mechanismus..overovani, notar ..melo by se i zduvodnit proc toto "ano" a pripadne dalsi "ne"...
Pokud se touto myslenkou opravdu seriozne zabyvas, porad se v advokatni kancelari, vsak uz Te nasmeruji spravnym smerem...
-neprijde mi to morbidni, my hodne cestujeme, take jsem o tom premyslela a mam to zatim "jen" v pocitaci a je na to upozorneno par dobrych lidicek, kteri to pripadne z meho PC dostanou...
p.S. Dulezite je tomu nepropadat, sepsat, napsat, uschovat a dal se tim nezabyvat..vzit to jako maximum, ze jsi udella vse...uz jsem to sem nekam do prispevku psala:
Pan farar, kteremu moje dcera na zaklade "skolni dochazky" nesla kalich vina, mel zaverecnou vetu ve sve msi..
"Neni dulezity vysledek, ale to, co jsme na nej vynalozili.."..
(kdyz se obavam vysledku, vzpomenu si na tuto vetu a "jen zkontroluju" stav mehoi vynalozeneho usili..pokud je maximum, udelals vse.." 😉 a nasledne uz nic neovlivnis..
Nejsem verici, tady v Italii se jedna o nepovinny skolni predmet a pokud nejsi jineho vyznani, myslim si, ze je to takove "nevinne, nenasilne" objasneni paralelniho mysleni...(pokud mame jiny nazor)

trillianka
autor
17. máj 2011

@bodka13 No prave, toho som sa obavala.... sme naozaj celkom dobre fungujuca rodinka, ale nasi byvaju 200km a svokrovci 120km, takze zatial fungujeme formou navstev... ked bude mala vacsia urcite bude chodit na prazdniny a tak, ale aj tak si neviem (a ani nechcem) predstavit, ze by ju niekto z nich vychovaval. Mam pocit, ze by ju uz nedokazali pochopit :( Mam aj tri sestry, ale dve uz maju odrastene deti (24 rokov atd.) a nepacia sa mi ich manzelstva a tretia este nema vlastne deti tak neviem neviem..... :S Ale mam susedku, s ktorou sme kazy den - ma synceka o dva mesiace mladsieho a je sqela mamina a vobec.... s detmi to velmi dobre vie 🙂 ked, tak ju by som si vedela predstavit.... (aj ked je to tazko). Naozaj ju pozna najlepsie hned po mne a mojom manzelovi. Len by som ju nechcela zatazovat, takouto temou, kym si nebudem ista, ze aj tak, keby si moja mamina postavila hlavu, tak by ju vysudila aj napriek nasemu zelaniu.... :(
A pravnika by som riesila, za na koniec.... zatial len zbieram informacie.
@irriss tiez to tak beriem, chcem si to ale doooobre premysliet, aby som na to uz nikdy nemusela mysliet. 🙂
Manzel si mysli, ze mam mysliet pozitivne a nechat to tak... ale ja to niak neviem pustit z hlavy. Viem co urcite nechcem a mam pocit, ze ked nezasiahnem kym sa da, tak sa stane presny opak mojho zelania....

irriss
17. máj 2011

@trillianka Nemame stejneho muze? 😀 I ten muj neustale mluvi o pozitivnim mysleni, ale sam hranici s flegmatikem...takze ty hranice nevim kde jsou 😒 Ono vseho prilis a nebo skoro-uplne nic take neni dobre 😉
Ja uz to mam dlouho v PC, seznamila jsem s tim zainteresovanou osobu (neni to prima rodina) a ta odsouhlasila po porade se svym muzem moji "zivotni alternativu" - respektive alternativu mych deti...

Jenze: i kdyz si to dobre promyslis, casem, vekem, zkusenostma se k tematu "chte-nechte" vracis a kdysi Tve "jedine reseni" nicim nezvratne a tak presvedcive se stane dobou - cestou plnou otazniku..proc a proc a kdyby a jestli a co kdyz a jestli nahodou a co kdyby...co kdyz se oni zmeni a nebo zmenili..VSICHNI SE MENIME a s tim i nase rozhodnuti...a pohled na ostatni. Protoze jen casem jsme schopni se podivat na samy sebe tema spravnejsima /objektivnejsima ocima...To, co nam kdysi prislo neprominutelne, casem prevalci jina bolest a vesti starost a nase rozhodnuti uz nebude tak pevne stat na zemi, jako tomu je DNES, nebo VCERA... zkus nech otevreno i zitra...(radim, ale ja mam stale zavreno ☹ 🤐 )

heln
17. máj 2011

ahoj, po smrti oboch rodičov majú právo biologický príbuzní požiadať o zverenie do osobnej starostlivosti, či sú to starí rodičia, súrodenci zosnulých, sesternice a podobne..... v prvom rade sú to starí rodičia a vek v tomto prípade myslím že nehrá rolu, iba keby boli veľmi starí, pre dieťa je najlepšia biologická rodina a na to na súdoch myslia. a myslím, že by aj v takomto prípade oslovili z úradu blízkych príbuzných. dieťa sa dáva do ústavnej starostlivosti iba vtedy ak nie sú žiadni biologickí príbuzní, ktorí by si mohli dieťa zobrať. takže si myslím, že tvoja rodina by sa vám o dieťa určite postarala. 🙂

bodka13
17. máj 2011

@trillianka je to veľmi ťažká otázka 😒 aj preto,že keby si si vedela predstaviť svoju susedku akoo vychováva tvoju dcérku,tak by ste to museli mať prebraté z každej strany...pretože stať sa môže aj to,že aj keď ste si ako "sestry" a super kamošky nemusí sa ona na to cítiť,je to veľká zodpovednosť aj pre ňu,tiež by to musela riešiť ona vrámci svojej rodinky-ako by sa k tomu postavil jej manžel,deti ...je to zásadná zmena do života 😉 vieš ako to myslím 😉

renab
17. máj 2011

súhlasím s @heln. určite by deti súd v prvom rade zveril pokrvným príbuzným, ak by o to požiadali. zdá sa mi, že závet na to nemá žiaden vplyv. ak by nemali záujem pokrvní príbuzní, potom by mohli požiadať súd o zverenie do výchovy iné osoby.
V sporení pre dieťa si určite okrem dieťaťa a manžela mohla uviesť aj inú osobu, ktorej by peniaze v tomto prípade pripadli. To už je na tvojom osobnom rozhodnutí. Ak si ju neuviedla, peniaze zdedí dieťa a o jeho majetok sa bude starať ten, čo ho bude mať v starostlivosti.

klincek
17. máj 2011

dievcata, filmy (a telenovely) bokom 😉 - nic v zlom, ale zavetom predsa nemozete riestit nieco tak zavazne, ako je osud dietata..zavet je na to, aby si porucitel zabezpecil svoj majetok, teda aby o nom rozhodol podla svojej vole (aj tam su samozrejme obmedzenia ako neopomenutelni dedicia a podobne, ale v zasade ide vzdy o majetok).
pokial ide o deti, pravdu ma heln a renab-dieta sa zveruje do vychovy najblizsiemu pribuznemu, ak su splnene zakonne podmienky. jedine ak by pribuzni neboli, nechceli sa starat, alebo nieco podobne, pristupi sa k inej forme nahradnej starostlivostit, spravidla pestunskej, ak sa neda, tak ustavnej. je to kvoli zachovaniu rodinnych vztahov a priaznivemu vyvinu dietata, ktory sa nalepsie (aspon tak sa predpoklada) zabezpeci v jeho biologickej rodine (aj ked nejde priamo o rodicov).
asi som zakladatelku nepotesila, ale zase..predstav si, ako by sa citila tvoja dcera, keby v dospelosti zistila, ze ma aj pribuznych, a pritom ju vychovavali cudzi ludia? mozno by stari rodicia neboli idealni, ale urcite by urobili vsetko pre to, aby sa o nu postarali co najlepsie, a kedze vychovali teba a manzela, az taka katastrofa by to hadam nebola..osobne by som v pripade straty rodicov radsej vyrastala s babkou ako s cudzimi ludmi.
mimochodom, krstni rodicia s tymto tiez nemaju nic, pokial nie su z rodiny. aj ked v minulosti to mohlo byt inak, dnes je to len formalny cirkevny institut, ktory na zivot dietata nema prakticky ziadny vplyv, ak si odmyslite nabozenske zalezitosti a pripadne darceky na sviatky.





trillianka
autor
17. máj 2011

Hm... no nepotesili ste ma ☹ ach jo...
ja viem rodina je rodina, ale moja mamina ma uz teraz 64 a ocino 70 a svokrovci sa idu asi rozvadzat 😒 A rodiny mojich sestier povazujem za male katastrofy 😖
no moje tusenie sa naplnilo, ale asi to hodim za hlavu a budem sa nas snazit udrzat nazive 😎 a nemysliet na to co by bolo keby.... 😔

titkovamiriam
17. máj 2011

až mnou prešiel mráz-takato tema ☹ a viete že mi sme doma o tom aj bavili takze ak by sa nam nieco stalo Marečka si osvojí Milan 😒
este som sa stakýmto v živote naštastie nestretla,jedine že maminka umrela pri porode a dietatko ma v starostlivosti otec...

bodka13
17. máj 2011

@titkovamiriam výhoda starších súrodencov ☹ ...síce smutná 😒 ,ale aspoň dieťa ostane s tým kto ho má najradšej a koho najviac pozná

hanulka26
11. aug 2014

@trillianka ahoj, kam ti mozem napisat mail??