Má otec právo vidieť syna, keď na neho neprispieva?

petra8786
21. jún 2014

Ahojte chcem sa spytat..ci s tymto ma niekto nejaku skusenost..mam kamarata,ktory ma s byvalou partnerkou syna 3 ročneho...chce ho vidiet aspon raz dva krat do tyzdna..ale ona mu ho nechce davat..vraj preto lebo on byva u znameho a nema peniaze ani na neho neprispieva..lenze on je na PN momentalne a ma problemy sam so sebou...lenze to by asi aj tak nemalo vadit v tom ci moze svojho syna viediet vsak? mozete mi poradit? dakujem

mamulka211
24. júl 2014

@zuska_bluzka :Zuzka draha, ja by som chcela vidiet teba, ako by si s laskou davala svoje dieta exakovi, keby si mala prijem cca 250 eur mesacne a on by ti na dieta neplatil, ty si asi velmi dobry clovek...Myslim, ze by si mal ten otecko ziadat aj na seba vyzivne od mamky, ked je chory a neschopny zarobit, ved ked je mamka zdrava, moze predsa mat aj dve prace a on by jej zatial mozno postrazil dieta...

zuska_bluzka
24. júl 2014

@mamulka211 no podľa mňa si treba uvedomiť, že pokiaľ má dieťa pekný vzťah s otcom, tak bude práve ono v prvom rade trpieť týmto odlúčením, takže summa summarum, dieťa by som mu dala, resp. dovolila sa s ním hrať aspoň v mojej prítomnosti. zakladateľka neskôr dodala, že síce zrejme neplatí žiadne extra sumy ale aspoň tých 50 eur mesačne jej dal... (čo je podľa mňa pri 300 eurách viac ako dosť). ja si práve myslím, že ak ma dieťa 3 roky (nevieme či je ešte na rodičovskej alebo nie) ale ako píšeš, nech ho dá na deň otcovi a ona nech ide do práce, ak jej je rodičovská málo... (netreba sa na otca pozerať a priori ako na bankomat, že keď chcel dieťa, tak nech platí)

klincek
24. júl 2014

@petra8786 ahoj, neviem, ci je to este aktualne, ale ak situacia pretrvava, otec ma moznost navrhnut na sude upravu prav a povinnosti k dietatu, co by ale automaticky zahrnalo aj vyzivne. no pokial je otec na tom zdravotne (a teda i financne) zle, moze mu sud urcit tzv. minimalne vyzivne, co je fakt symbolicka suma, presne neviem, teraz asi 20 eur, vypocitava sa to podla aktualneho zivotneho minima urceneho zakonom.
to je pravne hladisko. z toho moralneho suhlasim so @zuska_bluzka a niektorym prispievatelkam zelam, aby sa nikdy neocitli v kozi toho otca..lebo aj to sa moze stat, a asi by ste velmi rychlo zmenili nazor na to, ci ma clovek vidat svoje dieta, aj ked ho aktualne nemoze uzivit (nehovorim o situacii, ked sa mu nechce, ale ked naozaj nemoze).
a potom su este otcovia (rodicia), ktori by nemali vidiet svoje dieta, ani ked nan prispievaju..ale to je uz na inu temu 😉

mamulka211
24. júl 2014

@zuska_bluzka : Cize ak jej je malo, nech ho da k otcovi a ona nech ide do prace, mna asi klepne...Ty mas urcite 18 a zivia ta rodicia...50 eur je podla teba na dieta dost..Tak pocitaj, ak jej on da 50 eur aj to nie pravidelne, tak ma aj ona povinnost dat dietatu len 50 eur, cize dieta ma na mesiac 100 eur, aj na ubytovanie, aj na stravu aj na oblecenie a vsetko, co potrebuje...Vydel si to moja 30 dnami v mesiaci a co ti vyjde?Ze ma dieta na den 3,33 eura.Dieta potrebuje denne mlieko a stravu a kozmetiku a v troch rokoch aj plienky este, z tych 3,33 eur ale este nie je zaplatene byvanie, ved dieta aj byva, aj elektiku mina, aj plyn aj vodu...tak otecko si bude sam zit z 300 eur a dietatu staci aj 50, on si takto moze zit aj cely zivot, ked je lemra a staci mu to a vsetky naklady s dietatom nech znasa matka, cim bude dieta starsie, tym viac bude potrebovat, mna moj 15 rocny syn stoji mesacne aj vyse 300 eur, chodi na strednu a len cestovne mu treba 30 eur, stravu, knihy, skolske pomocky, na zaujmove kruzky...a to mu nepocitam to ubytovanie, lebo aj to mu platim ja..., teda my, rodicia.Raz dieta bude potrebovat aj mobil, aj pocitac, je 21 storocie...Kazdy chlap, aj zena by si mali skor, nez niekoho oplodnia, alebo sa nechaju oplodnit premysliet, ci su schopni znasat aj zodpovednost, poznam otcov, aj matky, ktori aj chori chodia do prace, len aby mali na zivobytie.toto je ta zodpovednost.Dieta ma krasny vztah s otcom, ale bez matky a jej penazi by nemalo s otcom ziaden vztah, lebo by umrelo od hladu, alebo spiny, alebo na podchladenie, keby zilo na ulici...Takeho otca nikto neprinuti sa postavit k veci ako chlapa a ist makat. ako povedal richard Muller, do 18 roku veku dietata som svojim detom povinny sluzit a starat sa o ich blaho, lebo som to bol ja, kto ich povolal na tento svet..Kiez by taky nazor mali vsetci otcovia...

mamulka211
24. júl 2014

@klincek : Podla mna nestaci urcit na dieta vyzivne vo vyske 29 eur mesacne, ja poznam vela otcov, ktori naschval pracuju za minimalnu mzdu, alebo si ju len papierovo nechavaju potvrdit, aby nemuseli platit vyzivne vo velkej vyske...Je to chore, lebo dietatu nemoze stacit tych 29 eur od otca, matka je potom povinna tiez dat len tolko, minimlane vyzivne by malo byt aspon 100 eur a je na rodicovi, aby si to zariadil, mat taky prijem, aby to dietatu mohol dat.

klincek
24. júl 2014

@mamulka211 jasne ze normalne nestaci. a ze sa to zneuziva, je bohuzial tiez pravda..aj to, ze niektore sudy to skumaju nedostatocne, lebo sa sudcom nechce 😒 . ale ked ide o vynimocnu situaciu, ze rodic je ozaj chory, nema prijem, nema mu kto pomoct, tak je to odovodnene-samozrejme len na nevyhnutne potrebny cas. ale ked ma rodic s dietatom normalny vztah a je prechodne problem v peniazoch, tak by som to urcite neriesila tym, ze im odopriem kontakt.
keby som sa teraz rozvadzala, tak z mm dostanem aj viac ako stovku na dieta. ale ak by mal problem, za ktory nemoze, a vztah s detmi ako teraz, tak by mi svedomie nedovolilo branit im v kontakte. hlavne pre dobro deti a potom-karma je svina..

mamulka211
24. júl 2014

@klincek podla mna, ked ten otecko, ako pise jeho priatelka ,mamicke plati obcas po 50 eur, tak ta jeho situacia je taka blba asi dlhsie, zije u priatela, tiez je to dost divne, ze muz, ktory ma dieta nema ani svoje byvanie, hoci len podnajom...podla mna mamicke uz praskli nervy z dlhodobeho lajdactva otecka, nie z momentalnej situacie, ktora trva par tyzdnov...

klincek
24. júl 2014

@mamulka211 no moze to byt vselijako, my vieme len to, co sme si precitali. ja som chcela len poukazat na to, ze nie kazdy neplatiaci otec sa nestara o dieta iba preto, lebo nechce. ale ak by to tak bolo, tiez nemam zlutovanie, taki si nezasluzia mat deti.

zuska_bluzka
24. júl 2014

@mamulka211 myslím, že už sme pekne odbočili od pôvodnej témy 🙂 akékoľvek súdy na moju adresy si môžeš odpustiť, nemám ani 18 ani ma nikto neživí 😉 neviem či si si toho vedomá, ale minimálne výživné na dieťa je 27 eur, životné minimum dospelého 200 a dieťaťa 90 eur... áno súhlasím s tebou, že tie sumy sú na pomery väčšiny z nás naozaj malé, ale myslím, že v tomto prípade otázka tak nestojí či je 100 eur dieťaťu dosť... musíš si uvedomiť, že otecko nie je doma preto lebo sa mu robiť nechce (aspoň ja som to z príspevkov zakladateľky tak pochopila a s tým aj kalkulujem) ale z vážnych zdravotných dôvodov kedy zrejme okrem svojich základných nákladov na bývanie a stravu musí platiť aj lieky (ruku na srdce, ty by si ako dospelá z 250 eur vyžila? ja rozhodne nie...) v tomto prípade by sa kľudne mohlo aj stať, že súd mu ako výživné neurčí vyššiu sumu ako 50 eur (alebo veľmi obdobnú) a mamička sa bude musieť tak či tak obracať. a ak povieme A, a teda, že ak máš dieťa musíš sa vedieť oň aj po finančnej stránke postarať, tak je potrebné si pripomenúť aj B, na ktoré veľmi veľa mamičiek tak rado zabúda, dieťa si nerobím s kým príde, ale s niekym koho môžem považovať za zodpovedného, milujúceho rodiča, ktorý bude schopný aj po finančnej stránke dieťaťu dať to, čo potrebuje. naozaj neviem čo ti príde byť tak vtipné na tom, že má ísť ona do práce, je 21. storočie, aj muži chodia čoraz bežnejšie na rodičovskú dovolenku, trojročné dieťa nie je predsa už tak malé aby nebolo schopné plnohodnotne fungovať bez matky.

mamulka211
24. júl 2014

@zuska_bluzka : A ty odkial vies, ze ta mamka uz aj sama nechodi do prace? Z tych par viet od zakladatelky temy, kde nie je zrejme vlastne vobec nic, okrem toho , ze otecko zije u priatela a obcas jej da 50 eur, to obcas mi pride ako dlhodobejsie nie mesiac, dva...z toho by nemohla napisat obcas.Otecko musi byt vazne chory, ked je na marodke dlhodobo, alebo ma znameho doktora, alebo dlhsie nepracuje...Keby slo o mesiac, dva jeho neschopnosti platit, tak by som to brala, ale ked jej neplati dlhodobo, tak sa nemam o com bavit. A hovorim, jedine, zeby bol invalidny, to ho moze ospravedlnovat od nerobenia dlhodobo.V opacnom pripade ho neospravedlnuje nic. Kedze zije u priatela, bud nema rodicov, alebo sa od neho distancovali aj oni, co by tiez o niecom hovorilo.A aj ked sme v 21 storoci , kedze zakladatelka to nepise, ale kedze syn zije s nou, asi ho ma zvereneho.Zakladatelka vlastne nepise ci boli zosobaseni, alebo nie.a tak ci tak, aj , ked zijeme v 21 storoci, o dieta sa ma starat matka, otec ma zarabat, tak to bolo veky vekov, stale, kym si muzi hovorili muzi...dnes mame muzov naco? Zena ma robit vsetko? aj sa starat o deti, aj ich zivit? Zvlastne nazory...

zuska_bluzka
24. júl 2014

@mamulka211 myslím, že väčšina z toho čo si napísala sú fabulácie, takže je zbytočné sa vyjadrovať v zmysle možno a kto vie... inak myslím, že to tam bolo explicitne napísané, že rodičov už dotyčný nemá a styk upravený nemajú, takže dieťa nebolo zverené nikomu. práve preto, že žijeme v 21. storočí už dávno neplatí, že žena sa stará o deti a muž zarába, podľa môjho skromného názoru by to malo byť za ideálnej situácie 50:50.

filipal
24. júl 2014

@zuska_bluzka a nemyslis, ze potom by aj mzdy mali byt 1 : 1 ?

filipal
24. júl 2014

kym stat nezabezpeci riadne vyzivne pre dieta, kym sa budu zohladnovat vydaje otca a nie potreby dietata, budu sa zeny branit takymito zbranami. co im ine zostava? ano, je to vydieranie cez dieta, nie je to spravne, ale totalne vykoristovanie matky je este nespravnejsie. pravnici nam tu davaju teoreticke rady, odtrhnute od zivota. ked otcovi na dietati skutocne zalezi, peniaze pre neho si zarobi, zozenie.

Preto si myslim, ze nie, otec ak neprispeva na dieta, nema na neho pravo (samozrejme moralne). nie je totiz otec, je len darca spermi.

mamulka211
24. júl 2014

@filipal : vyborne napisane 🙂

mamulka211
24. júl 2014

@zuska_bluzka :Zuzka urazaj sa kolko chces, ale ja neverim, ze ty simatka a mas deti a ak mas a si matka, tak mas dobreho muza, co ta zabezpeci, a neprajem ti, aby si raz mala dieta s nejakym idiotom, co ti neda ani cent a ty budes musiet znasat naklady na dieta sama, potom si snad spomenies na to, co si tu pisala.

filipal
24. júl 2014

@mamulka211
nepatri sa to, ale ja by som skor tipla, priatelka nejakeho so zaväzkom.
ak to tak nie je, hlboko sa ospravedlnujem.

mamulka211
24. júl 2014

@zuska_bluzka :Za idealnej situacie by malo byt zene umoznene byt pocas vychovy deti doma a na plny uvazok sa starat o rodinu tak, ako to bolo niekedy. Mozno potom by z nasich deti nevyrastali kriminalnici, co rodicov vidia len cez skype, alebo ich pocuju v mobile a vychovava ich ulica. Muz by mal byt schopny rodinu zabezpecit v plnej vyske aj sam. Taka je moja predstava o idealnej spolocnosti.

zuska_bluzka
24. júl 2014

@filipal úprimne? ja zarábam rovnako ako moji kolegovia na rovnakej pozícii (možno o trošku viac) taktiež v mojom okolí neviem o prípade kde by sa táto nerovnosť prejavovala. tieto štatistiky sú podľa mňa o hov... štát ma zabezpečiť riadne výživné? predovšetkým si myslím, že na to sú tu rodičia a až sekundárne štát (buďme radi, že vôbec nejaký sociálny systém máme) súhlasím s tebou, že ak niekto má dieťa, tak má byť schopný sa oň postarať, ale asi treba pochopiť, že nie každý môže zarábať mesačne tisíce a že existujú objektívne situácie kedy jeden z rodičov proste nemôže pracovať (viď daný prípad)

@mamulka211 ja sa vôbec neurážam, myslím že ani ty nie, len pekne diskutujeme 😉 áno muža mám dobrého a myslím, že núdzou trpieť nikdy nebudeme (a nie filipal nemá iné záväzky, aspoň o nich neviem 😀 ) a práve preto si myslím, že každá žena by mala zvážiť s kým dieťa mať bude, aby ho nemala s niekým o kom bude o pár rokov na diskusnom fóre vyhlasovať, že je idiot, ale zodpovedne zvážiť všetky aspekty daného záväzku. (s idiotom by som si dieťa nerobila 😠 ) prepáč ale ostať doma a starať sa o rodinu? myslíš, že o tom ženy naozaj stoja? (buď som výnimka alebo divná ale ja po tomto netúžim) moji rodičia ma dali do jaslí, potom do škôlky ako milióny iných detí a čuduj sa svete kriminálnička zo mňa nevyrástla. myslím, že naše predstavy o ideálnej spoločnosti sú diametrálne odlišné.

mamulka211
24. júl 2014

@zuska_bluzka ty mas vsetko tak idealne az sa mi to nechce verit 🙂 , v minulom zivote si urcite bola Johanka z Arku, ked si si zasluzila tolke pozehnanie 😲

zuska_bluzka
24. júl 2014

@mamulka211 jooooj bodaj by si mala pravdu 🙂 ideálne určite nie, ale v globále som celkom spokojný človek 😉

filipal
24. júl 2014

@zuska_bluzka platovu diskriminaciu zien stat priznava, mozes si vygooglit tabulky, zeny zarobia priemerne o 19 % menej ako muzi, pricom zeny maju vyssie vzdelanie. to, ze to nie je tak u teba, nie je argument. Dalej, zeny su roky biologicky viazane na deti, materstvo, tym su ekonomicky znevyhodnene. myslim, ze to su dane fakty.

ano, pravny stat sa ma postarat o tych najslabsich, najzranitelnejsich a to su deti. a su to aj matky, kym su deticky male, ony ich dojcia atd. cize stat ma povinnost vymoct od nezodpovednych chlapov- otcov vyzivne, ak zlyhava dohoda.
alebo popieras, to, ze stat ma do cohokolvek zasahovat?
cize aj so zlocincom sa dohodnes? aj s nasilnikom? nepotrebujes ochranu statu?
ja som nikde nenapisala, ze stat ma platit, on ma prinutit nezodpovedneho plnit si povinnosti, nie len uzivat prava.

andrejka2424
24. júl 2014

@filipal

@mamulka211 toto pochopí,len ten kto zažije...žena,ktorá žije so svojim dieťaťom na hranici biedy a musí rátať každý cent a premýšľať,či dnes môže svojmu dieťaťu kúpiť jogurt...a na druhej strane Pán biologický otec domáhajúci sa svojich práv a povinnosti sú niekde na druhej koľaji,lebo vraj peniaze nie sú všetko... nie,sýty hladnému neverí....ja som svojho ex už 9 mesiacov nevidela a tajne dúfam,že nám dá navždy pokoj. Síce nesúhlasil so vzdaním sa otcovstva,ani zmenou priezviska,ale tým mňa už nenaserie. Žijeme si krásne,v pohode a môj manžel synovi dáva dobrý mužský vzor,narozdiel od neho.

mamulka211
24. júl 2014

@andrejka2424 :Andrejka, tak ako hovoris. Kto nezazil, nepochopi, preto by mali hovorit len ti, co maju co povedat a vedia o com hovoria...

mamulka211
24. júl 2014

@filipal :Ak sa stat nema starat o ludi, tak nam stat netreba, ci naco je stat, aby nas okradal o dane?

mamulka211
24. júl 2014

@filipal :som to blbo napisala, len som ti chcela vyjadrit podporu, ale vyznieva to, akoby som tebe nadavala, tebe vyjadrujem podporu a zuzke to vlastne adresujem...

filipal
24. júl 2014

@mamulka211 jasne, chapem. podla mna to chape aj Zuzka, len sa do toho trochu zamotala. ale fakt je, ze mladi su plni idealov, a kym sa im nic nestane veria v ne. aj ja som bola taka. a neznasala som take reci, ze ved uvidi, zivot ma nauci a tak podobne... 😅

ondruliak
12. aug 2014

Ahojte, prispejem troškou do mlyna... Mám tri deti, chvalabohu sa o ne stíham postarať, napriek problémom s platničkou... Ak by som ale peniaze nemal, tak je to pruser ako Brno. Ale proste keď nie sú, nie sú. Keď nie je čo krájať, tak nie je treba nôž... V prvom rade sa asi treba odosobniť a riešiť to s chladnou hlavou. Otec nevládny, nemá na výživné a tak nesmie vídať svoje dieťa. Je ešte vačší trest? Ako otec poviem... nie je. Ale keď som povedal A, treba aj B... Mama otca vyhodila a dôvod som tu nepostrehol, možno je práve to kľúčom celého problému... Predpokladám, že predtým mal bývanie, žil s matkou dieťaťa celé to nevyznievalo až tak tragicky ako je to tu napísané. To čo sa stalo medzi nimi je jedna vec, dieťa je iná vec. Ale to bejby potrebuje aj otca, nie len mamu. Viem o čom hovorím, prešiel som si tým, otec bol hajzel. Ale musel som na to prísť sám a aj mu sám odpustiť... teraz mám svoje deti a som rád že majú nie len babku, ale aj deda, ktorý ich miluje... Takže...