Mám, či nemám žiadať o výživné na dieťa?

lujza123
5. máj 2016

Poradte prosim, neviem co mam robit. Mam 6 rocnu dceru, zacala tento rok chodit do skoly, len mesacne ide 50 eur cisto skola + kruzky, samozrejme kazdy mesiac cosi navyse, ved to poznate, raz su jej male tenisky, potom ochorie takze lieky, teraz sa zase na nieco skladaju v skole po 60 e a ja na to nemam... Mam priemerny plat, hypoteku na krku, neostava mi vobec nic, nemozme ist ani len na nejaky vylet. Moj ex neprispieva, ale ma od jeho rodiny podedenych (po sesternici) vela veci, korcule, kolobezku, oblecenie, teraz jej dal mobil a chysta sa jej kupit bicykel... Ja sa citim hrozne, uz teraz pocuvam aky je tatino super lebo ma stale od neho nejake darceky... Po pravde, keby byva u neho a ja nemusim nic platit, nemusim mat 7 hod. pracovny cas a ponahlat sa denne do druziny za malou a moct robit v praci nadcasy, nevymeskavat koli OCR a chorobam tak mam 2 x viac penazi ako teraz a mozem jej kupit aj 10 bicyklov... Ked som ratala co som dala posledneho pol roka na nu ja a co on tak ma to stalo omnoho viac ako jeho, pritom mam polovicu z jeho platu
Rozmyslam ze po rokoch poziadam o vyzivne, aspon tych 30 eur by mi pomohlo. Len neviem ci to ma vobec vyznam, teraz vsade davaju striedavku - bez vyzivneho, takze by som prisla o dieta a vsetko platit by som musela tak isto. Ako nic proti striedavke, kym chodila do skolky tak byvala aj u neho. Ako nastupila do skoly sme to zrusili, mame skolu pod nosom a on byva v inom meste. Chcela som jej prve roky dopriat klud, takto pride domov moze sa ucit, ist s kamosmi von, hentak by ju prevlakal autom hore dole, skola, k babke, vecer k nemu domov len sa vyspat.... Ci mi to vôbec stoji za tych par eur takto jej znicit zivot

limetka69
5. máj 2016

Skus sa dohodnut mimosudne, mozno pochopi bez problemov a 30€ prispeje. Urcite tiez nebude chciet ju vozit do mesta inam do skoly pri striedavej starostlivosti. Je to jeho povinnost, takze pekne by som vysvetlila, ze si cenim bicykel, hracky, cacky, macky, ale vylet bicyklom nezaplatim, a su potrebnejsie veci. A keby to neslo dala by som to na sud, podla mna tam aj posudzuju situaciu a nedaju striedavu starostlivosť ked nie ste z jedneho mesta a dieta je skolopovinne. 🙂 moj otrc platil mame 600sk a az ked som mala 16 tak mama ziadala zvysenie, a uradnicka na nu nechapavo pozerala, ze kde do teraz bola, ze co to je za smiesny peniaz. Potom aspon dva roky platil 1200sk

mondolina
5. máj 2016

dovod pre ktory si doteraz neziadala?

guinevre
5. máj 2016

@lujza123 Co tak opytat sa dieta ci chce do striedavy, akoze to nemusi byt striedavka, ale moze byt castejsie u otca, co je na tom zle? Tu predsa nejde o teba, ale o malu, nie? To, ze dieta bude aj u otca neznamena, ze o dieta prides, ved mama je vzdy ta najdolezitejsia osoba v zivote dietata, teda, tak to vacsinou je. Nejak skepticky hovoris o zvyseni, o 30e? Tak asi ani otec nezaraba bohvieako vela, alebo ma dalsie deti. Skus sa dohodnut.

nyusika
5. máj 2016

chapem spravne, ze vy nemate stiedavku starostlivost ?

tak to si potom truba, ked nezIadas ziadne vyzivne.
OK, podedene veci su fasa, ale to sa da vsetko kupit lacno na bazarikoch, aj tu na konovi.
korcule jej vsak skolksy vylet nezaplatia, ani kruzky. to, ze jej kupi bicykel, je jeho psia povinnoist, je to jeho dcera :(
urcite ziadaj normalne vyzivne, ziadnych 30 eur

bajana
5. máj 2016

@guinevre ona nechce zvysit, ona chce aspon nejake vyzivne...

@lujza123 nechapem ako mozes oberat svoje dieta o vyzivne...preco si tak uz davno neurobila? Striedavky by som sa nebala: chce ju expartner? ako by to realne fungovalo? Sud vam nenariadi striedavku, pokial o nu nebudete mat zaujem...a ak by aj bola, tak predsa idete s nakladmi na dieta s byvalym na polovicu, nie? Preco si na neho taka makka?...A to ti pisem z pozicie zeny, ktorej manzel ma syna a plati nanho normalne alimenty.

guinevre
5. máj 2016

@bajana Aha, tak som zle precitala, som myslela, ze uz nieco dostava, tak je to dost divne, ze doteraz to neriesila.

lujza123
autor
5. máj 2016

@guinevre my sme striedavku mali kym bola v skolke, trochu kratsi tyzden u neho /a cez den u babky jeho mamy/ a ten dlhsi u mna a v skolke. Aj teraz je u neho velkoryso, kazdy druhy tyzden od stvrtka poobedia do pondelka rana, cez prázdniny.. ako nic proti striedavke, ja som za to aby dieta bolo u otca casto
Lenze podla mna situacia v skole je ina. Za jedno by to znamenalo kazdodennu cestu autom 20 km, za druhe on byva v robote do 6 -7 vecera, cize by siel pre nu, hodil by ju k babke, vecer pre nu a spat domov. Takze ten tyzden u otca by znamenalo polhodinu s tatkom a same prevlakanie.
U mna to ma teraz ine, pride zo skoly, ide na ihrisko lebo sa dohodla s nejakym spoluziakom, pripadne ma nejaku kamosku zo skoly u nas doma, je na zahrade, ide na korcule, spravime si spolu ulohy.. proste poobede klud,

Praveze tym ze sme striedavku zazili viem porovnat vyhody a nevyhody, jedna z tych velkych vyhod je ze dieta je pokojnejsie, vyrovnanejsie, zvyknute na jeden rezim (kedy vstavat, kedy ist spat) , moze si naplanovat poobedie podla svojich predstav... Pri striedavke by bola v skole, potom 2 hodiny u babky v panelaku...co je sice fajn ale nema tam bicykel, kolobezku, ziadnych kamosov...jediny program zapnuta telka. Babka je sice super, ale predsa len babky su na travenie prazdnin, nie bezny skolsky den

Keby nezazijem a nevidim tu zmenu spravania malej ked sa jej trochu ustalil zivot tak som zastanca striedavky.. po vlastnej skusenosti si myslim ze je to blby napad...neobmedzeny styk ano, ale nie striedat po tyzdni medzi mestami...preto sa toho bojim ze by nam to niekto nariadil znova

lujza123
autor
5. máj 2016

@bajana no teraz striedavku nechce ale v pripade sudu by ju z pomsty chcel..a kedze sme tak fungovali tak by nam ju odklepli a mohla by som sa na hlavu postavit

A pri striedavke nieje vyzivne. Cize by som to musela platit aj tak ja. Na zaciatku skoly sme sa dohodli ze aspon kruzky a skolne jej bude platit, co je nejakých 30 e..zaplatil 2 x a potom len nosila v slovnicku upozornenia ze treba zaplatit..tak som to zaplatila...ex jasne jasne potom ti dam...No a ked sa to teraz nakopilo tak zahlasil ze on jej ide kupit namiesto toho bicykel

Ako fajn, ale keby ma aspon narodky, nie dostavat drahe dary len tak, navyse ked bicykel - maly este ma a jazdi na nom takze nieje to ziadna nevyhnutnost

guinevre
5. máj 2016

@lujza123 Takze do teraz ste mali striedavku a vlastne na nakladoch ste sa podielali, ale teraz ide do skolky, a je vacsinou u teba, tak preto teraz by bolo logickejsie aby ti nejake vyzivne daval, tak to je logicke. A skusila si sa s nim dohodnut?

guinevre
5. máj 2016

@lujza123 Nie je pravda, ze pri striedavke nie je vyzvine, teda zalezi od okolnosti, ale ak zaraba dva krat viac ako ty, tak nieco by ti mohol davat aj pri striedavke, saozrejme nie tolko kolko by ti daval keby ju mal len dva krat do meisaca.

lujza123
autor
5. máj 2016

@guinevre no presne tak, akurát na nakladoch sme sa nikdy nepodielali, od neho nieco mamit katastrofa, ako dal ked som ho otravovala dostatocne dlho..to bolo tak dam ti nabudúce, nabudúce, nabudúce, potom, .... ano praveze aj mne to pride logicke ze ked je u mna mal by prispievat...on si svoje prispievanie predstavuje ze jej kupi nejaku drahu blbost co nepotrebuje a vybavene

bajana
5. máj 2016

@lujza123 ak by aj pri striedavke vyzivne nebolo, tak predsa idete s vydavkami na polovicu....je tvoja chyba, ze si makka a vsetko to tahas sama....

lujza123
autor
5. máj 2016

Inac o vyzivne som uz ziadala...po 1,5 roku som ziadost zo sudu stiahla /v dobe ked sa s nim chvilu ako tak dalo jednat/ ..za tu dobu mi poslali akurát papier ze moju ziadost prijali a mam cakat..tolko k rychlosti nasho sudnictva

A dalsia vec coho sa bojim, on je oficialne nezamestnany s exekúciami na krku. Zaraba si na cierno. Ja mam stabilnu pracu aj plat... preto tych 30 eur je asi to maximum co mozem ziadat

bajana
5. máj 2016

@lujza123 aha, tak to je potom jasne...

liaka
5. máj 2016

@lujza123 neviete dokazat, ze pracuje na cierno? Exekucie su jeho, vyzivne s tym nic nema spolocne. Vy si mozte ziadat kolko chcete. Sudkyna mu "prikaze" zamestnat sa. Ma dieta-ma. Tak sa ma postarat ako chlap a zamestnat sa ked len ako smetiar. Moj ex je nezamestnany uz 13 rokov a plati mi oficialne na dve deti 70€. A prednedavnom mi sudkyna sama navrhla, aby som poziadala uz o zvysenie nakolko sa dlho "neprejednavalo moje vyzivne". Ale mne plati nad ramec tak ja to aj tak neriesim.

liaka
5. máj 2016

@lujza123 neviem, ja mam tri deti a nikdy mi papiere zo sudu neprisli neskor ako do pol roka. A to je jedno kolko to trva. Bude vam musiet doplatit od datumu ziadania. Takze si podajte papiere, ziadajte napr. od maja 2016 a cakajte.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bajana
5. máj 2016

@alenah31 super, ze si jej poradila, snad sa toho chyti

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lujza123
autor
5. máj 2016

@alenah31 jeej diky toto som nevedela, som si myslela ze trestne oznamenie mozem podat az ked mam sudom urcene vyzivne ktore on neplati...lebo my sme na ziadnom sude nikdy neboli, tak aspon sa budem mat cim povyhrazat, dik moc za info

Ako 30 eur je nizka suma ale vravim ze ma od nich kopu veci a nie lacnych i-phone, tablet, sportove potreby, oblecko - a pekne, z HM, lindexu a pod. preto pytam len polku skolskych nakladov

nyusika
5. máj 2016

@lujza123 pytas si malo. a hlavne - nepytas to pre seba, ale pre vase dieta.
veci su fasa, ale nenaje sa z nich, kruzky jej tio nezaplati a stastna bude aj vtedy, ked az tak krasne veci mat nebude. ale budete mat dost penaiz na to, aby bola mamka kludna a dvera mala vsetko potrebne zaplatene

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz