Matka žiada, aby sme sa zriekli dedičstva

lia98
14. mar 2022

Ahojte,

rada by som Vás požiadala o radu. Pred týždňom mi zomrel otec. Okolností, pre ktoré zomrel nebudem opisovať. Ostala po ňom moja mama, ja (22) a moja sestra (20). Obe sme študentky. Dnes na nás vybalila, aby sme sa pri dedičskom konaní, ktoré bude prebiehať zriekli obe dedičstva. Následne to argumentovala tým, že je to tak kvôli poplatkom lepšie, že sa zriekneme dedičstva a ona zaplatí poplatky, ktoré následne budú menšie. Potom, že odkúpi byt a darovacou zmluvou to prevedie na nás.

Mne to však nesedí a veľmi jej neverím. Nevedel by mi niekto z vás poradiť, či skutočne je pravda to, čo hovorí?

nika523
14. mar 2022

Ja by som sa zriekla, veď raz to aj tak zdedíte mo mame

aliaray1
15. mar 2022

@lia98 zatial neviete co vsetko patri do dedicstva, preto by som pockala a nicoho sa vopred nevzdavala.

Aj podiel na druzstevnom byte je predmetom dedenia. Okrem toho to mozu byt aj peniaze, poistka, fondy, 3.pilier, investicie, dlhopisy, auto, ine majetky a majetkove prava atd atd...
Po tom, co notar zisti podstatu dedicstva, vas o tom informuje. Az na zaklade toho sa budete vediet lepsie rozhodnut ci chcete dohodu s mamou, ci sa vzdate alebo prijmete dedicstvo ako take.

Ak by ste sa vzdali v prospech matky, ziskala by vylucne uzivacie pravo a moze vas kedykolvek delozovat z bytu. Ak by ho ziskala, sama uzavrie zmluvu s druzstvom a odkupi byt do vylucneho vlastnictva, a s tymto si moze nakladat ako len chce. A ak tvrdi, ze potom ho na vas prevedie, tak to budu zrejme roky, inak by musela platit dan z prevodu.

vamajka
15. mar 2022

@lia98 Pozri ved byt nadobudla mama s otcom. Vy ste este mlade zadovazite si svoje byvanie so svojimi rodinami.Snad sa nebudete tlacit 3 rodiny v 1 byte. A co ked ho mamina nebude vladať platit a bude ho chciet vymenit za mensi, uz s tym budu len problemy ked budete aj vy majitelky. A raz to aj tak po mame podedite. No teraz by som ten byt nechala cely mame

alana1
15. mar 2022

vlastnej mame neveris? co to mate za vztah?ja by som dobrovolne previedla svoju cast na mamu...nechcela by som nic...

tara42
15. mar 2022

Mne zomrel ocino a je mi úplne prirodzené aby sme sa všetkého vzdali so sestrou v prospech maminy (dom, chatu), ved oni ich nadobudli, vrážali do toho peniaze ... Nech nemusí riešiť v budúcnosti este aj finančné veci keď už stratila životného partnera. ALE my máme s nou krásny vztah a vieme, ze keď sa niečo bude predávať, tak nám peniaze dá. Z tvojho popisu to nie je zrejmé.

lyci
15. mar 2022

@lia98 ja neviem preco by sme sa niecoho vzdavali. rozdelilo sa podla zakona a vsetci ziju ako doteraz a teda nechysta sa nikto nikomu robit problemy, v 1 byva otec, v 2 byva babka (bol uz napisany na mamu), v 3 byva sestra, lebo tam zila s mamou. ked niekto umre, tak sa zas dohodneme ako dalej

janetinka27
15. mar 2022

kedze ide o rodicov, ja by som sa urcite vzdala podielu. ved to bol ich byt (tu sice druzstevny, ale vo vseobecnosti) a nerobila by som si nan ziadny narok. ano, je to dedicstvo po otcovi a dieta ma nan pravo, ale na majetok rodicov by som teda nesiahala. ved je to mamin domov, jej istota. vy ste mlade, mozete zrejme u nej byvat, kym potrebujete a potom si budete riesit vlastne byvanie.
ked som pocula o pripadoch, ako zomrel nejaky dedko a deti uz na pohrebe otravovali babku - svoju mamu, ze ziadaju vyplatit podiely z domu. chudera babka, dost ze sa musela vyrovnat so smrtou muza a samotou, este jej na krk zavesili starost, ako ich vyplati zo stareho domu, v ktorom mala dozit.

kikushaa
15. mar 2022

Omg zeny, ked su dve dcery a natka, tak kto bude dedit, ked sa maminka poberie na druhy svet, len ony dve 🤷‍♀️ Zaroven nechapem autorku, preco by vas mama mala odzubat. My sme toto riesili tiez davno, ked umrel ocko mala som 20, brat 18. Byt sme zdedili sice 4/6 mama, 1/6 ja a 1/6 brat ale to uz bol byt nas (rodicov a nie druztevny) neviem ako to funguje v takomto pripade, ale ak je to tak ako ti tu pisu ze sa neda delit a musi ho odkupit len jeden dedic z toho druzstva, tak by som nevahala.

stanulienkat
15. mar 2022

Boooze baby. Vy rozmyslate ako v rozpravkove. Nie jedna matka, nie jeden rodic odzubal deti. Vychadzate z predpokladu, ze kazda matka je milujuca,laskava obetava? Omyl.
Vobec to tak nemusi byt. Asi preto sa autorka dotazuje. Aby deti nezostali na ulici,ked si mama privedie noveho partnera domov. Ja by som sa nevzdala. Nech sa vzda ona vo vas prospech.

sense
15. mar 2022

Vieš čo... Mne keď umrel otec, nemali sme prakticky žiaden kontakt.... tiež som sa vzdala dedičstva voči žene s kt x rokov žil a kt sa o neho starala až do posledného dňa ... A rovnako keď umrel dedko, keďže otec nežije tak jeho podiel prešiel na nás som sa vzdala dedičstva v prospech babky. By ma hanba fackovala nárokovať si na niečo aj keď z právneho hľadiska to právo mam, čo niekto iný holými rukami vybudoval. Keď sa babka po berie na ony svet tak potom zdedim ak sa na staré kolená nerozhodne inak....

lucia147852
15. mar 2022

No tu očividne budem za divnu, ale mna by ani nenapadlo silou mocou sa bit o dedičstvo, keď jeden rodič ešte žije. To už kde sme došli? Mama s otcom si niečo vybudovali spolu a automaticky by som sa svojho minipodielu vzdala v prospech žijúceho rodiča. Riešila by som to jedine v prípade, že by žijúci rodič bol alkoholik alebo tam bol iny problém a hrozilo by, že majetok prehajdaka. Ale tu by ľudia chceli dediť pomaly ešte v čase keď rodičia žijú 🤦🏽‍♀️

kikushaa
15. mar 2022

@stanulienkat tak hlavne je to druzstevny byt, cize zatial nieje nic nikoho. Mne je jedno, len ked sa nedohodnu aby sa nestalo ze vsetky tri odidu s holou ritou 🤷‍♀️ A byt druzstvo preda za trhovu hodnotu, ved ani to pravo na uzivanie sa nededi do aleluja...

stanulienkat
15. mar 2022

@kikushaa to je mozne, co pises. Len kazda sa tu ohradzuje, ze ako to moze robit vlastnej matke. Ved su tu denne prispevky, kde a ako su rodiny rozhadane, aj kvoli majetkom. A nie kazda matka a rodic je ukazkovy.

mamutka
15. mar 2022

Nedávno zomrela svokra a deti sa podielu na byte vzdali, prešlo to cele na svokra. Je to normálne. Ak vás matka zanedbávala, podvádzala otca, pije a pod, chápem, že jej neveríš. Ak ste boli normálna rodina a pekne sa o vas starala, nechápem, čo riešiš. Ten byt bol domov ktory pre vás vytvorila matka s otcom. Ak ho ešte treba odkúpiť od družstva, ďakujem pekne, to chcete riešiť tri naraz ako? A keď ho odkúpi mama, potom ho ma darovať dceram? To ako vážne? Takže jej neostane nič, a keď sa niečo pokazí, dcéry si nájdu dajme tomu magorov (denno denne x tém na koni, takže bežná vec), tak ju môže z toho bytu nejaký magor vystvat? Byt by mal byť na mamu a ďalej žiadne darovanie. Ste mladé, zarobíte si na svoje samé, ako ostatní ľudia.

raszuz
15. mar 2022

@lia98 mne keď zomrel otec, tak sa pri dedičskom zriekla mama byt v prospech nás so sestrou (každá máme 1/2), s tým, že sa do osvedčenia uviedla, že má doživotné právo užívania. A nemuselo sa "šaškovať" s darovacou zmluvou po. To, že sa zrieknete neznamená, že budete mať nižšie poplatky, lebo to sa vypočitáva z hodnoty majetku a nie z toho, či sa niekto vzdá alebo nie. Stále bude suma rovnaká a už je na vás, či to zaplatí jedna, alebo si to rozdelíte rovnakým dielom.