Môžem neuviesť otca do rodného listu, ak som rozvedená?

tterkat
30. jan 2012

chcela by som sa poradit a dufam ze ma niekto aj potesi.. S pritelom cakame dvojicky babatka. na matrike nam povedali ze 300dní po rozvode budem mat v rodnom liste deti vedeneho ex a ja sa s tym neviem zmierit.. rozvod trval vyse roka a hneva ma ze este padam do tych 300 dní,. Je tam moznost sudu o zapreti ale to trva viac ako rok kym sa to vybavi jednej trvalo az dva roky kym jej sud uznal.. alebo druha ze sa na rychlo zoberieme do marca.. ide ma piksnuť ☹ ☹ ☹ tak by som chcela vediet že ci mozem urobiť nieco take že neuvediem otca do rodneho listu, viem ze sa to da ale neviem ci to mozem ked som rozvedena lebo je to ine ako slobodna....

sisaha
30. jan 2012

@tterkat nie, automaticky bude zapisany ex... Budu od teba pozadovat rozvodove papiere a ked zistia, ze nesplnas nad 300 dni, bude tam zapisany automaticky on. Predpokladam, ze on tiez nebude nadseny, ze bude "otcom" dvoch deti..Mas dve moznosti, bud sa narychlo vydas (2 svedkovia), alebo to budete riesit sudne..

vierkasteffi
30. jan 2012

najlepšie by bolo narychlo sa zobrat a mas to vyriešené, inak bude otec dietata tvoj ex 😒

tterkat
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kveta
30. jan 2012

@tterkat Ahoj, bola som v rovnakej situácii, takže Ti viem naprosto zodpovedne povedať, že nemáte šancu to riešiť inak ako súdne po pôrode. Svadba s priateľom by Vám tieto starosti ušetrila.

Zároveň budete musieť platiť pre súd aj DNA testy, čo je celkom drahá sranda..

livka299
30. jan 2012

Moja ja to teraz riešim 😖 Priezvisko je automaticky ex manželove a dúfam že ti príde podpísať MENÁ PRE BÁBATKÁ. Inak budú mať na všetkých úradných listinách NEURČENÝ PRIEZVISKO....

@kveta žiadne DNA netreba 😀 iba prehlásenie na súde že deti nesplodila s manželom....

ema72
30. jan 2012

@tterkat nuz v tomto pripade ak porodis v lehote do 300 dni od rozvodu otcom je de jure tvoj byv. manzel. Bohuzial je to tak. Nemas inu sancu ako su a zapretie otcovstva. Ak tvoj byv. manzel so zapretim suhlasi , na prvom pojednavani sa to vyriesi. Skutocny ocino vsak musi otcovstvo de jure uznat. Neboj, chce to trochu casu a tu sa pravdy doberies.

kveta
30. jan 2012

@livka299 Hej, to som si pred poradou s právnikmi hovorila tiež.. ale realita je taká, že sa musia urobiť DNA testy oboch.. exmanžela aj priateľa... aby sa v prípade jedného s istotou potvrdilo otcovstvo a u druhého s istotou vyvrátilo otcovstvo.. Vraj je to v záujme dieťaťa, aby bolo otcovstvo jasné.. Plus ešte posúdenie sociálnej situácie otcov Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, či je v záujme dieťaťa zmena otca... Neskutočné Kocúrkovo..

ema72
30. jan 2012

@vierkasteffi to mas pravdu, oklames matrikarku novym sobasnym listom mozno. Ale je to podvod stale. Ak tvoj ex nebude robit problemy, nemusi sa nic stat a v tichosti toto klamstvo prejde.

livka299
30. jan 2012

@ema72 nieje to klamstvo, nedávno toto riešili v správach na jojke tam to hovorila právnička že ak sa zoberú pred narodením dieťaťa....

@kveta nemáš pravdu 😅 Ak si otec bábatka otcovstvo uzná, nieje žiaden takýto problém🙂

vierkasteffi
31. jan 2012

@ema72 ja som tiež niečo podobne riešila ked sa mal maly narodiť tak sme boli na matrike vybavovať papier o priezvisku aby mal maly priezvisko po priatelovi (predtym som bola vydata a aj rozvedena) ale nechceli mi ten papier vydať bez rozvodoveho papiera aby si overili či ubehlo od rozvodu 300dní vobec ich nezaujímalo ze ja som s ním nezila uz par mesiacov pred rozvodom 😒 ale nakoniec dopadlo všetko ok maly ma priezvisko po priatelovi 🙂

tterkat
autor
31. jan 2012

@livka299 @kveta @ema72 a este taka mala otazocka v tomto prípade mi ani nemoze ist on vybavovat papiere ako rodne listy kym ja budem v nemocnici ako ten pravý otecko nakolko on tam nebude figurovat? a druha vec on vlastne si ani bonus na deti nemoze uplatnit ani nic ☹ bože ja asi napisem dopis tej co robi zakony pre rodiny 😒 😒 a ozaj DNA TESTY??? dufam ze nie mozno to chcel len sudca ci?? bo to ma uz naozaj slahne ked mi toto este daju

yanni
31. jan 2012

@tterkat nezavideniahodna situacia ale kto sa ponahla tak to zial aj takto moze dopadnut. A vobec nemusis pisat tej, ktora robi zakony o rodine, to mame aj mytu v Nemecku, presne tak 300 dni po rozvode, tiez su okolo toho behacky ale da sa to v pohode vybavit. Drzim ti palce.

tterkat
autor
31. jan 2012

@yanni dakujem.. No beriem prvu vetu kto sa ponahla.. No my sme sa poponahlali trosku po dvoch rokoch.. rok nezijem s ex a plus k tomu roku- vyse roka trval rozvod.. nakolko su tam aj male deti.. ale tak mala som mylne informacie o tom otcovstve co uz..

silvia.t
31. jan 2012

@tterkat a este musi tvoj ex dat suhlas na mena pre babatka ak nepodpise tvoj ex papier na matrike ze suhlasi s menami pre vase deticky tak budu mat v RL meno ako neurcene ☹

nanulik
31. jan 2012

ako píšeš asi by som to tiež riešila rýchlym vydajom

yanni
31. jan 2012

@tterkat no ved to, clovek aby vsetko vedel. Len ja osobne pokym by som nemala jednu vec vyriesenu a ukoncenu, druhu by som nezacinala. Su s tym len problemy, papierovacky, byrokracia, stoji to kupu prachov a uradnikov mas takych a takych. Viem o com hovorim, kedze som od fachu. By som si to na tvojom mieste teraz riadne prestudovala, popripade si zober pravnika nech to za teba vyriesi, myslim, ze tu ti nik neda kompetentne info. Viem ze tu v DE sa tych 300 dni da obist, len treba sudne uznat ocovstvo. Tym je potom ex von z tej celej slamastiky. ako vravim, ja byt na tvojom mieste, neriesim to tu na fore ale u pravnika popripade na sude.
A ano, svadba by to vyriesila, len by som si este zistila, ci vas rozvod je uz pravoplatny. Pokym nie je rozvod pravoplatny, vydat sa nemozes. A neviem, takto narychlo sa brat?

kveta
31. jan 2012

@tterkat Áno, vybavovať po pôrode budeš môcť Ty alebo exmanžel. Mala som šťastie, mne papierovačky vybehal exmanžel, aj meno podpísal také, aké sme s otcom dieťaťa vybrali. Nedá sa Ti dohovoriť s exmanželom?

@yanni Niekedy sú okolnosti také, že sa človek ponáhľať jednoducho musí. Napríklad ja keby som okamžite nezakladala bábätko s iným, tak by som zo zdravotných dôvodov ostala definitívne neplodná. A je to debilný zákon. Napríklad môj prípad: exmanžel úplne neplodný, vie, že otcom nie je, lebo sme neboli v kontakte v čase splodenia.. Biootec ochotný priznať otcovstvo.. a aj tak je malý oficiálne exmanželov.. Každú chvíľu potrebujem jeho písomný súhlas.. Napríklad aj na odber pupočníkovej krvi..

yanni
31. jan 2012

@kveta no co uz, je to tak a my s tym nic nenarobime.

tterkat
autor
31. jan 2012

@yanni no asi si ma nepochopila.. otehotnela som s novym partnerom asi rok a pol chodenia.. a ked som otehotnela co nebolo uuuuplne planovane kvoli tym debilnim 300 dnom by som nesla zabit dieta v mojom pripade dva... nesla by som na potrat.. clovek mieni pan boh meni takze asi tolko...

@kveta
@silvia.t zabudla som vam tu napisat asi velmi dvolezitu informaciu ja som si priezvysko po tom tyranovy nenechala takze ja mam svoje priezvysko nie exmanzelovo... vtedy moze vybavovat papiere aj moj partner kym ja budem v nemocnici??nemyslim tym ex lebo to nehrozi on mi robi peklo zo zivota este teraz ne to zeby mi siel urobit taku laskavost ako obehat urady 🙄

silvia.t
31. jan 2012

@tterkat mne papiere vybavovala mama kedze muz bol odcestovany,takze si mysli ze to by problem nemal byt,alebo pre istotu napis splnomocnenie a mas po starosti...najvacsi problem bude ak tvoj ex neda suhlas na mena pre babatka(mojej kamoske sa to stalo) tak to budu mat tvoje deti meno neurcene a priezvisko po EX ☹

tterkat
autor
31. jan 2012

@silvia.t ale priezvysko sa dava po matke.. a ja mam priezvysko svoje za slobodna nemam ex. takze deti nebudu nosit jeho priezvysko... ale moje...akurat to ze budu mat nespravneho otca v rodnom liste ☹

silvia.t
31. jan 2012

@tterkat no zalezi na tom ako to mate v sobasnom liste,ak tam je uvedene za vase spolocne deti by mali priezvisko po tebe tak budu mat tvoje...len sa snim radsej skontaktuj a "popros" ho aby dal suhlas pre mena...toto je inac riadna diskriminacia... 😅 ked chlap,zenaty chlap, nabucha nejaku dievcinu moze sa slobodne rozhodnut ci sa do RL zapise alebo nie a ake meno bude mat to dieta...ale ak to urobi zena/dokonca po rozvode/ uz platia ine pravidla 🙄 smutne

tterkat
autor
31. jan 2012

@silvia.t tak to si vystihla to je tak.. chlap moze vsetko zena nic... No ale ja som rozvedena takze tam sa toto zrusilo po pravoplatnom rozsudku o rozvode ze budu mat jeho priezvysko., Mne na matrike ta zena povedala deti sice budu mat vase priezvysko ale otec bude vedeny ex...

SPROSTYCH 90 DNI MI CHYBA ABY SOM SA TOMU VYHLA ☹

yanni
31. jan 2012

@tterkat ved ale ja som ta pochopila. Len ja by som najskor pockala na pravoplatnost rozvodu a az potom riesila deti s novym partnerom. Ale v mojom pripade je to ine, kedze ja o tych 300 dnoch viem. Stava sa vselico, nik ta nesudi. Co sa stalo uz sa neodstane, len si si zbytocne narobila starosti. Aj ked to bolo po roku a pol a neplanovane. No co uz, teraz si to len vybehaj, nech maju deti toho spravneho oct a priezvisko v RL. Zial na to potrebujes svojho ex. On musi vyhlasit, ze nie je otcom a bio-otec priznat otcovstvo. No fakt nezavideniahodna situacia, dost komplikovane a neviem na SK asi aj dost zdlhave. U mna sa to da vybavit este pred porodom. Len sa musi ist na sud. Netreba ani DNA, staci vyhlasenie "oboch otcov". Ti vravim, chod na sud a popytaj sa. Len skoda, ze to riesis az takto tesne pred porodom. To pravdepodobne do terminu nic nevybavis, takze budes mat automaticky toho nespravneho otca v RL.

tterkat
autor
31. jan 2012

@yanni mne chyba nejakych 90 dni aby som sa vyhla tym 300 dnom lebo ja mam pravoplatny rozsudok uz davno doma a od toho rozsudku preslo 210 dni. no a tu sa to skor neda preto neriesim este nic lebo sa to da az po narodeni detí a vydaj na rychlo.. ee asi nie. nechcem sa vydavat kvoli neakemu problemu ale z lasky... tak si ten sud asi radsej vybeham ako sa vydat urychlene a tak no

lucia2905
31. jan 2012

@tterkat mala som rovnaký problém, rozvod s ex sa dlho ťahal, malá sa mi narodila tesne pred koncom tej ochrannej lehoty, v rodnom liste automaticky uviedli môjho ex. Potom začali ďalšie ťahanice po súdoch a matrike. Bývalý musel zapreť otcovstvo - kedže žije v zahraničí ďalšia komplikácia. Na súde podľa mňa dosť dlho trvalo kým to vôbec začali riešiť. Keď sme mali právoplatný rozsuduk museli sme opäť meniť rodný list, môj terajší partner musel priznať otcovstvo. Potom sme kôli zmene priezviska museli meniť údaje na poisťovni, sociálke atď... No neskutočná byrokracia kôli "somarine". Takže doporučujem tiež rýchlo sa vydať 🙂, inak s tým neurobíš nič, aj keď veľmi chceš. Vrchol bol, že moje dieťa malo aj priezvisko môjho ex, keďže ja som si dala po rozvode pôvodné. Takže sme mali v rodine 3 rôzne priezviská. Ja svoje, dieťa môjho ex a môj partner svoje. Absurdita.

lucia2905
31. jan 2012

no a ešte som zabudla, platila som na súde asi 60 EUR za to že som podala ja na to zaprenie otcovstva. Tú sumu presne neviem, ale bolo to min. tých 60 EUR.

yanni
31. jan 2012

@tterkat no to by aj mna totalne stvalo tych 90 dni. Al co uz narobis. Teraz sa na to vykasli, sustred sa na porod, tes sa na babuliatka a potom budes lietat po sudoch. Ved co uz tam po nejakom papieri, to povybavujete dodatocne, hlavna vec aby ste boli vsetci zdravi a stastni. A svadbu by som ani ja takto narychlo, to si clovek ani nevychutna.

ema72
31. jan 2012

@tterkat je to vyvoja pripadu na sude, nemusi sudca nariadit DNA, napr. ak by ste zhodne tvrdili, ze ste spolu intimne nezili, ale ak ano, tak to sudca urcite nariadi
@vierkasteffi ano mas pravdu, tam bola matrikarka znala a overila si to.

kveta
31. jan 2012

@tterkat Priezvisko dostane Tvoje dieťa podľa toho, na akom priezvisku ste sa dohodli so snúbencom /teda Tvojím exmanželom/ pred svadbou.. Je zapísané v sobášnom liste. Takže to, že si si zmenila priezvisko na priezvisko miminka momentálne nemá vplyv. Ak si súhlasila, že deti v manželstve budú mať priezvisko po manželovi, tak Tvoje bábo, čo čakáš, bude mať priezvisko po manželovi.. 😖