Osoba v cele predbežného zadržania

10. apr 2023

Ahojte, píše sa mi to tazko. Otec, síce dobrý človek, ale dlhoročný alkoholik, nafukal 2 promile, momentálne v cpz,caka na súdne konanie. Je tu nejaký právnik, pripadne človek, ktorý bol v podobnej situácii, vie mi povedať na čo sa mame pripraviť, či je súdne pojednávanie verejné, či môže mať právneho zástupcu, ktorý by s ním mohol komunikovať, nakoľko nás za ním z pochopiteľných dôvodov nepustia. Otec nebol súdne trestaný, riešený za alkohol za volantom. Pripadne, môže súd nariadiť takémuto človeku ústavné pritialkoholicke liečenie, pokiaľ neohrozuje rodinu? Už raz sa liečil u psychiatra ambulantne, ale ako rodina sme to zanedbali, mysleli sme si, že to bude vporiadku, bohužiaľ...

mondolina
10. apr 2023

právnika samozrejme môže mať.
ak sa jedná o prvý TČ tak to bude podmienka, pokuta a odobratie VP.
liečenie pravdepodobne nariadené nebude, ale asi by ho mal zvážiť aj sám.

mamina7070
10. apr 2023

vy samy by ste ho mali hnat do liecebne a to ihned co cakate kym zabije niekoho nevinneho ?
odsidia ho v superrychlom konani odobratie VP a podmienka

liljana
10. apr 2023

Moze byt rad, ze nikoho nezrazil. Na druhej strane taky mesiac v base by mu mozno pomohol viac ako ambulantna liecba. Mal by o com premyslat. Z vlastnej skusenosti, v sirokej rodine sme mali viac alkoholikov.

autor
10. apr 2023

@mondolina ako dozenies svojpravneho človeka na proti alkoholické liečenie?

miroslava21
10. apr 2023

Za alkohol za volantom dozivotny zakaz soferovania by mal byt.
Nebojte sa onho, zadrzanie mu len pomoze.

mondolina
10. apr 2023

kde ja píšem že ho máte dohnať?
si ma mýliš s inou prispievateľkou.

matullienka
10. apr 2023

@miroslava21 otázne je či mu odobratie vp zabráni sadnúť si v podnapitom stave za volant.

Ja by som týmto ľuďom to liečenie nariadila súdne a buď liečenie alebo na tvrdo väzenie.

autor
10. apr 2023

@mondolina prepáč to malo byt o príspevok nižšie, snáď mi poeadi

maminkadeticiek
10. apr 2023

Ma aspon prilezitost rozmyslat o sebe.Evidentne to nebolo 1.krat.

luccija
10. apr 2023

Nie vy ste to zanedbali, ale on.Preco beriete vinu na seba?On je svojprávny, dospely...snáď mu to teraz príde čo robí a aké to mohlo mat následky.
Nateraz z toho nič moc mať nebude

zuzinka888
10. apr 2023

Je to surerrychle konanie, ked bude triezvy takze urcite tam dnes este pobudne, podmienka bude urcite, odobratie vodicaku, pokuta je samozrejmost, No moze ist aj sediet, po tej tragedii co bola v Blave je na medialny tlak sudcov a preberalo sa to preco nejdu aspon na 2-3 mesiace. Takze v tomto su teraz prisnejsi. Ale pre otca to moze byt lekcia ako tuto chybu uz nikdy nezopakovat. Snad si to uvedomi, ze toto zadrzanie je pre neho " stastie v nestasti" - nikdy nevies co by sa stalo hned za 1. zakrutou.

mircalla
10. apr 2023

Ze neohrozuje rodinu s tym nesuhlasim. Ohrozil minimalne ine rodiny, ze si sadol za volant s tolkym promile.
Takze po tomto indicente by si mal sam uvedomit, ze padol na dno a na to liecenie ist. Prejavovat mu lutost ci sucit, to nerobte. Len si bude zase mysliet, ze vsetko bude v pohode.

@matullienka Suhlasim v tomto pripade, ze by alkoholikom za volantom nariadene liecene sudne. Skoda, ze to tak nie je

mircalla
10. apr 2023

A pravnik je to @draik skus sa ho opytat, tie pravne veci neovladam.

autor
10. apr 2023

@mircalla ďakujem za relevantné info

vkatush
10. apr 2023

Bohužiaľ, veľa skúseností v rodine s tým máme, u niektorých aj viacnásobné.
Pobudne v cpztke, kým nevytriezvie a tak bude superrýchle konanie. Pokuta, odobratie vodičského na minimálne niekoľko mesiacov (možno aj 2-3 roky) a podmienka.

Bohužiaľ, protialkoholické nehrozí nariadené súdom, aj keď čo by som za to dala. Máme veľký problém tam dostať niektorých členov rodiny, nepomáha ani viacnásobné odobratie, problémy v práci, vyhrážanie... Pokiaľ je človek svojprávny, nič s tým nenarobíš. Nehovoriac o čakačke aj mesiace v dobrej odvykačke.

mamina7070
10. apr 2023

pozri treba najst keho slabe miesto a skusit ho tam dostat samozrejme ze musi chciet dobrovolne
doma zrusit akykolvek alkohol kupit tester na alkohol nesadnu s nim a uz vobec nie deti do auta ak pil
ak pil a ide za volant volat 158 a nahlasit detto bez vodicaka
trvat na psychiayrickej liecbe aspon ambulantne kontrolovat ho ci bol
zoberte mu kluce od auta a dostane len po kontrole testerom

deti95060810
10. apr 2023

mm kolega zažil... na tretí deň ho pustili, dostal podmienku, zobrali VP, a musel zaplatiť pokutu... to bolo všetko....

mircalla
10. apr 2023

Inak myslim, ze ak uz rieseny za alkohol za volantom uz bol, trest bude prisnejsi

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liv1
10. apr 2023

@miroslava21 nielen to. Fakt by mali ist ti ludia do basy. By si mozno viaceri rozmysleli, ci budu chlastat a viac zivotov by mohlo byt usetrenych

katka13katka
11. apr 2023

Riesim nieco podobne, priatel, ktory dva roky abstinoval sa v nedelu opil a nafukal 2.5 promile. Teraz je tiez na policii a som zvedava ako to dopadne…🙁🙈Bohuzial takym ludom sa neda verit. Len slubuju, prisahaju ale vzdy sa dostanu do problemov a ohrozuju nevinnych… ale komu niet rady, tomu niet pomoci.

maranco
11. apr 2023

@katka13katka nepochopím zmýšľanie takých ľudí. Veď keď sa opijem tak nepôjdem rezať drevo na cirkulárke/motorovou pílou, nepôjdem čistiť odkvapy na streche, strieľať na strelnici, telefonovať zákazníkom, alebo počítať tržbu. Ale sadnúť do auta a jazdiť je pre nich sranda a frajerina.

katka13katka
11. apr 2023

@maranco ved prave, clovek sa snazi verit a len sa vzdy sklame. 🙈

maranco
15. apr 2023

O liečbe závislosti

Keď myslíte ako závislý, chcete v živote kľučkovať, začnete klamať, hľadať ľahšie cesty a rozmýšľať, ako prejsť životu cez rozum. Ale to sa nedá – neujdete sami pred sebou

Chlapcom neraz najviac pomohlo, že ich rodičia vyhodili na ulicu. V jednom prípade tak spravila mama, chlapec potom rok žil bez strechy nad hlavou. Dostal sa na úplné dno a až potom prišiel za mamou, že sa ide liečiť. Dnes abstinuje. To, že ho vyhodila z domu, považuje za najväčší akt lásky – vie, že mu tým zachránila život

https://www.aktuality.sk/clanok/0xk3mDO/vyskusa...

autor
15. apr 2023

@mircalla ako si prišla na to, že už riešený bol? Máš veštec ku guľu?

autor
15. apr 2023

@maranco človek, ktorý nie je alkoholik alebo spoluzavisly alkoholika nikdy nepochopí... Takže preto to nechápeš

autor
15. apr 2023

@katka13katka mrzí ma to, viem aké je to narocne

autor
15. apr 2023

Ďakujem za rady, teda asi až za jednu, ktorú som dostala... Myslela som, že tu skončím ale nedá mi to... Ja teóriu ovládam na 100% bohužiaľ, prax je trochu zložitejšia... Žiadala som radu človeka, ktory bol v podobnej situacii, bohužiaľ vo väčšine prípadov som dostala len domnienky a názory ľudí, ktorí sa v podobnej situácii nikdy neocitli... Zamyslite sa niekedy nad tým, čo píšete... Pýtať si radu a pýtať sa na názor je diametrálne rozdielna vec...

liv1
15. apr 2023

Rozumiem ti, ze tvoje ocakavanie bolo ine. Avsak toto je diskusne forum a velmi citliva tema, niekedy sa neda byt ticho. Ak by si potrebovala vediet viac, urcite zistis info v teme pravneho poradenstva na mk, alebo rovno zatelefonovat nejakemu pravnikovi. Vtedy sa vyhnes komenarom, ktore nechces citat.

mamina7070
15. apr 2023

a ako vlastne dopadol?