Otec dieťaťa sa náhle odmlčal

21. feb 2023

Ahojte chcela by som požiadať o radu. Dcérka je zverená do mojej starostlivosti, súd rozhodol ohľadom styku otca s dieťaťom že podľa spoločnej dohody. Zatiaľ to fungovalo, ale minulý týždeň vo štvrtok doobeda mi volal že poobede by si ju zobral, a donesie hneď aj výživné, súhlasila som. No nedošiel, telefón nezdvíha, správy prečíta ale neodpovedá, a výživné som v tomto mesiaci ešte nedostala . Jeho mame som v piatok večer volala vraj doma nebol a nič o ňom nevie. Kamarátka mi povedala že neviem s tým nič robiť, iba ak 3mesiace nezaplatí, potom to môžem riešiť. A teraz otázka, to fakt mám 3mesiace čakať čo s ním bude a dovtedy to nemám riešiť?

janettdamian
21. feb 2023

Môžeš riešiť, ale nie úradnou cestou. Na začatie exekúcie a trestného stíhania, je 3 mesiace nezaplatenie výživného, pred cca 2-3 rokmi to tak bolo.

alenah31
21. feb 2023

Exekuciu mozes podat aj hned na dalsi den po dni kedy malo byt vyzivne splatne. Trestne oznamenie az ked ti bude dlzny sumu spolu vo vyske vyzivneho za dva mesiace pocas dvoch rokov - nemusia nasledovat po sebe. Nahradne vyzivne - az ked exekutor a policia nic nevyriesi a dlh nevymozu. Co sa styku s dcerou tyka - bohuzial, to je jeho pravo a nie povinnost. Ak nechce - chodit za nou nemusi co je od neho dost ubohe.

mondolina
21. feb 2023

výživné môžeš riešiť hneď ako nedodrží termín.

autor
21. feb 2023

@alenah31 čiže ak tento a budúci mesiac nezaplatí tak to už je možné riešiť na polícii? Najviac mi je ľúto dcérky lebo ona sa naňho stále pýta že kedy príde.

autor
21. feb 2023

@mondolina a ako?

alenah31
21. feb 2023

Uz mozes riesit - zajdi za exekutorom. Vsak uz s vyzivnym meska nie?

simca06022011
21. feb 2023

A hlavne, na tvojom mieste, rieism to tak, ze vyzivne ti pekne posle na ucet. Ako inak preukazete ze ho dal/nedal. Dava ti ho do ruky a ked povie, ze ti dal a ty ze ti nedal, tak? Inak je to zvlastne, ze o nom nikto nic nevie.
https://ficek.sk/ako-postupovat-pri-neplateni-v...
https://ficek.sk/neplatenie-vyzivneho-a-trestne...

autor
21. feb 2023

@alenah31 áno už mešká

autor
21. feb 2023

@simca06022011 vypisuje vždy ten pokladničný doklad či ako sa to volá, a ja mu to vždy podpíšem, jeden dá mne a jeden zostáva u neho. Na účet nepošle už som sa snažila mu dohovoriť.

mondolina
21. feb 2023

exekútor

simca06022011
21. feb 2023

Tak tu mas presny postup, rovnaky pripad:
https://ficek.sk/vymahanie-vyzivneho-cez-exekut...

nezabudni na uroky z omeskania :DDD len ci sa mu nieco nestalo, toto mal vo zvyku takto sa odmlcat?

autor
21. feb 2023

@simca06022011 ďakujem pekne. No zvykol zmiznúť maximálne tak na 1 deň viac nikdy. Už aj na to som myslela keďže je ťažký alkoholik

autor
21. feb 2023

@simca06022011 ale ak by sa mu niečo stalo tak by správy neprečítal

cacianka
22. feb 2023

V súdnom rozhodnutí máš aké znenie, že ako má platiť ? Napíš mu doporučený list, kde ho vyzves aby výživné (cituj znenie rozsudku) platil na č. účtu: xy 1234567000 samozrejme tvoje,
A ak mešká čo len 1 deň, choď za exekútorom s rozsudkom , poplatok je cca 20e, čo si nasledovný exekútor vráti keď vymoze výživné ( obstavi biotatkovi účet v banke, mzdu v práci, zabaví vodičák )

cacianka
22. feb 2023

@janettdamian 2 mesiace TO, exekútor aj 1 deň omeškania