Poskytuje sa náhradné výživné v plnej výške?

miruska320
20. júl 2013

Neviem ci tu je podobna tema-nestiham,resp.nemam cas to sledovat,len potrebujem pre jednu kocku zistit-nahradne vyzivne ,ked si otec neplni to co ma-mozes ziadat uz po 3 mesiacoch?Pravdepodobne nejaky cas trva pokym to schvalia-tie co s tym maju skusenosti o aku dobu sa jedna a este jedna otazocka to nahradne vyzivne sa poskytuje v plnej vyske ako ma urcene otec?napr tato kocka to ma vo vyske 150 a 150 € na dve deti

sissy27
20. júl 2013

@miruska320 http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...
najprv to treba riešiť cez exekútora... tam nie je žiadna lehota, kedy môže ísť za exekútorom, mne bol ochotný vymáhať hneď prvé nezaplatené výživné po dvoch týždňoch...

miruska320
autor
21. júl 2013

@sissy27 dakujem tam sa ale spomina vyska do nejakych 100 € nevies nahodou ako sa potom riesi rozdiel medzi tym co je urcene otcovi a co poskytuje UPSVaR?

sissy27
21. júl 2013

@miruska320 no podľa mňa je to limitované tou hornou hranicou 1,2násobok živ. minima, viac nedostane, to by potom bolo velice jednoduché nechať si odklepnúť 500€ výživné a nech to platí štát 😅 prioritne si to má vymáhať od otca detí, nie od štátu... a netreba zabúdať na to, že to náhradné výživné bude raz musieť aj niekto vrátiť...

miruska320
autor
21. júl 2013

@sissy27 no ved hej nech sa radsej popyta priamo na urade,ale ja teraz celkom nezainteresovane-nemal by to vratit otec?ved to hadam nebudu pytat od matky ked vlastne ona v ramci svojich moznosti ich vyzivuje a otec si neplbi to co ma-jasneze keby otec doplatil tak to vrati to rozumiem,ale az sa nebude mat k cinu hadam to budu ziadat od neho,ci?

sissy27
21. júl 2013

@miruska320 no ak on jej niečo vyplatí - nemusí to byť výživné v plnej výške, tak ona to musí vrátiť, lebo vlastne dostala výživné 2x... iba žeby si otecko až tak vstúpil do svedomia, že vyplatí aj štát aj ju...

miruska320
autor
21. júl 2013

@sissy27 takze este raz,az otec ma povinnost dokopy platit 300 € a neplati,nieze by nemal pretoze plat ma bozsky akurat nestiha dotovat svoju narocnu priatelku 😅 ,a matka poziada o nahradne vyzivne a dostane na dve deti 200 € a nasledne jej manzel posle aspon 100-vku ona musi vratit 200 statu aj ked otec nedal to co mal?No toto je chore az je to tak 😠 nas stat nadrzuje otcom?a matka s detmi ench sa stara ako vie? 🙄 🤐

sissy27
21. júl 2013

@miruska320 ešte raz si prečítaj postup v tom linku... NAJPRV to musí riešiť cez exekútora, ak sa tomu za 3 mesiace nepodarí nič vymôcť, tak až POTOM príde na rad náhradné výživné... a keď ako píšeš on má slušný príjem a má asi aj nejaký majetok, tak to porieši exekútor a na náhradné výživné pravdepodobne ani nepríde...
ale ak náhodou by dostala 200€ od štátu ako náhradné a potom by jej otec vyplatil 100€, tak vracia samozrejme len 100€ a nie 200€... skrátka čiastku, ktorá bola duplicitne vyplatená ako štátom tak aj otcom... ono to nie je o tom, že by štát nadržoval neplatiacim rodičom, ale ako akási ochrana voči špekulantom, ktorých je na SK viac ako dosť... štát nesupluje rodiča-neplatiča, ale v podstate len požičiava...

miruska320
autor
21. júl 2013

@sissy27 rozumiem dakujem ti pekne za tvoju odpoved