Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

krajinnaekologicka
24. aug 2013

@odbornicka Dobrý deň, chcela by som Vás pekne poprosiť o radu. Som slobodná mamička a mám 10 mesačného synčeka. Bývalý partner má o syna záujem. Beráva si ho domov na hranie niekedy na celý deň inokedy na popoludnie. Chcela by som s nim spísať dohodu o (vzájomnej) starostlivosti o dieťa, pretože je nezodpovedny a nedokaže dodržiavať termíny na ktorých sa dohodneme. Chcela by som vedieť čo môžem a čo musím a aké práva a povinnosti má otec... takisto by ma zaujímalo, ako vyzerá Dohoda o vzájomnej starostlivosti o dieťa a čo všetko musí obsahovať.... Ďakujem za pomoc ...

fista
25. aug 2013

@odbornicka Ahoj před časem jsem ti psala že můj bývalý manžel zažádal o výživné na rozvedeného manžela soud proběhl a neschválili mu výživné.
Chci se zeptat kdybych po něm chtěla aby mi nahradil výdaje které jsem měla na právnika musím ho žalovat na Slovensku nebo v Čechách? Musela bych doložit potvrzení od právnika kolik jsem platila?

martinasukennikova
6. sep 2013

dobrý den chcem sa spýtat ake mam prava ak chcem zmenit priezvisko malemu. .od narodenia neni jeho otec s nami .neboli sme ani zobraný . výživne posiela aj sa stretava v určených dnoch. ale len preto lebo posiela peniaze. . inak sa nestara. a neustale mi piše a rozprava že ake to je ubohe že mam dieta ktore nema moje priezvysko a že ani moje deti sa nebudu volat ako moj prvý syn. a podobne posmešky. da sa toto nejak využiť na sudoch ? . alebo da sa tam použot aj to že som ho bola udat na policii za obmedzovanie života a vyhrazanie. brali by ohlad na sude aj na toto . ? dakujem

biancarv
8. sep 2013

@odbornicka ahoj , dajú sa prosím ťa použiť fotografie z facebooku na ktorých je môj ex s mojím synom a skoro na každej foto je ožratý, stiahla som ich z jeho facebooku a neviem či by sa to dalo na súde použiť , keďže chcem podať návrh na úpravu stykov, doteraz mal neobmedzený styk, 4 roky to takto trvá , malého som mu dala stále keď chcel, lebo som sa bála, ale už dosť bolo, určite si zaplatím právnika, aby ma zastupoval. Inak ak ma bude zastupovať právnik, je pravda že ja nemusím byť na pojednávaní? a čo v prípade ak by sa ex nedostavil na pojednávanie? ďakujem a prajem pekný deň

zlatka223
8. sep 2013

@mesiaciky
Tak to Ti vôbec nezávidím.Máš to pekne na kočku.Ja som našťastie šťastne vydatá,a nemusím podobné problémy riešiť.Ale so skúsenosťami,ktoré preberám so Svojimi kamoškami viem,že všetko sa dá nejako vyriešiť.Nikdy nie je na vine len jedna strana.s toho,čo si písala sa nedá vydedukovať všetko.ono vždy je nejaký dôvod,prečo to všetko začalo.písala si,že svokra zabila z nedbanlivosti dieťa.bola aj súdená?za nedbanlivostný trestný čin sa dáva predsa v niektorých prípadoch aj väzenie?A čo bolo príčinou smrti.Na mužovho brata sa vykašli,nech si chodí ako chce.ak sa má zabiť,tak sa zabije on.Ináč Ti ,,Moja" naozaj nezávidím.

atka3
9. sep 2013

@odbornicka zaujímalo by ma do kolkých dní som povinná ex zaslať potvrdenie o návšteve SŠ a VŠ detí.lebo len čo sme to dostali do rúk,hend vypisoval výhražné sms deťom.poslala mu to doporučene len ma zaujíma,že nie každá škola hned dá potvrdenia,že do kolkých dní od začiatku šk. roka mu to treba poslať

zuziq
11. sep 2013

ahojte nenajde sa tu niekto z "fachu" kto by sa mi vedel pozriet na navrh na rozvod? Nie je tam nic nestandardne ale predsa len kym to podpisem chcem to s niekym konzultovat.. za nejaku rozumnu sumu

flopo
11. sep 2013

@zuziq Ja som si pisala rozvod podla predlohy co je na internete.Je pravda,ze slovicka a chyby mi opravil moj brat,ale ak nikoho nemas tak ti poradia priamo na sude na podatelni alebo na informaciach 🙂 Nemusi to byt az take tip-top 🙂

anaj58
12. sep 2013

Ahojte baby...zijem uz 2 roky vo vstahu, kde moj partner este nie je rozvedeny....mame spolu uz rocnu dcerku...a ide o to ze sa chce rozviest, lenze na papiery ma napisany zly datum sobasa...tak sa pytam ci je lepsie ked poziada o rozvod alebo da anulovat zväzok??? a co to bude asi priblizne stat??? prosim a dakujem za kazdu odpoved....

flopo
12. sep 2013

Na akom papiery ma zly datum?Na sobasnom liste?Bo ked sa podava o rozvod,musi dokladovat sudu sobasny list.
@anaj58

flopo
12. sep 2013

@anaj58 pytas sa kolko bude stat rozvod?ked som sa rozvadzala ja stalo to 66eurovy kolok,ale mna od neho oslobodili,bo mi to financna situacia nedovolila zaplatit.V inom pripade zaplati druha polovicka po rozvode polovicu,cize ju vrati exmanzelka tvojmu partnerovi.Ale o tomto vsetko rozhoduje sud 🙂

tajomna21
12. sep 2013

@anaj58 ak ma na sobasnom liste zly datum, tak je to len chyba opisu matrikarky .... treba ist na matriku a poziadat o novy, nakolko urobili chybny (kedze chyba je ich, malo by to byt podla mna zadarmo) .... ale zle napisany datum na sobasnom liste nie je dovod na anulovanie manzelstva .... urcite musi poziadat o rozvod .... kolok na sud za rozvod je 66 €

anaj58
12. sep 2013

@flopo ďakujem za odpoveď...áno na sobášnom liste majú zlý dátum...

anaj58
12. sep 2013

@tajomna21 ďakujem za odpoveď...dôvod tam je ten, že ja chcem aby sa partner konečne rozviedol....a rada by som mu poradila v týchto veciach..🙂

crystalba
12. sep 2013

Dobry den, mala by som otazku. S priatelom teda s mojim ex mam 2,5 rocnu dcerku. Zavreli ho ked dcera mala 10 mesiacov, nedavno mal sud a mal by tam byt este 2 a pol r. Medzi casom som si nasla pritela s ktorym chcem zacat novy zivot, cakame spolu dieta, Chceme spolu odist zit mimo eu. Ake by som mohla mat z toho problemi ked odidem aj s dcerou bez povolenia jej otca ? bude vediet, ze zijeme v zahranici len nebude vediet kde. Ked sa vrati z vazania nebudem mat problem mu malu ukazovat ked za nou bude cestovat.Chcela by som vediet ako mam postupovat a ake by som z toho mohla mat problemi, keby by mi chcel ublizit. Dakujem 🙂

flopo
12. sep 2013

@anaj58 Na tom nie je podla mna nic zlozite 🙂 S navrhom na rozvod a sobasnym listom pojde na podatelnu na sud,,tam mu to orazia a uz bude len cakat na termin pojednavania.To je cele 🙂 poslu mu zo sudu,ze si ma zaplatit 66 eur kolok,to pojde tiez s tym na podatelnu a dokonca to moze aj v hotovosti u nich.Ja som nemala ani pravnika pri rozvode,bo podla mna je to bytocne(to mi povedali aj na sude) az kym sa nedohodnu na majetkovom vyrovnani,ak volaky majetok maju samozrejme 🙂Ale to uz je ine pojednavanie.

tomikejt
12. sep 2013

@izuska ja si myslim ze nemusis mat obavy, ked spolu ani nezijete, tak mu to neprejde...ja teraz riesim opacny problem, maly ma priezvisko po otcovi a chcem mu ho zmenit na svoje.

miskatn
14. sep 2013

pekny vecer @odbornicka mozem poprosit o tvoju radu?

s mojim partnerom NIE SME ZOSOBASENI, mame uzasneho 3rocneho syna, zijeme spolu.
prosim ta, pokial by sa mne/matke nieco stalo, zahynula by som napriklad, ako by to bolo so starostlivostou o dieta?
uplne automaticky by mohol ostat u otca, bez ziadnych problemov so sudmi/uradmi a podobne?
ak by tam mala byt nejaka komlikacia v buducnosti, je mozne nejake prehlasenie z mojej strany, aby dieta mohlo ostat zit s otcom?

aby si rozumela, preco sa nato pytam.
stat so svojimi zakonmi znevyhodnuje partnerov, ktori nie su manzelmi. patria sem problemy s dedictvom, s pravom na informacie od lekarov v pripade zdravotnych problemov druheho partnera atd. snazim sa tymto problemom predist, preto sa pytam na dieta.

budem rada ak si najdes cas, dakujem vopred 🙂

m_ij_ka
15. sep 2013

@odbornicka Pekný deň,
aj ja by som sa rada obrátila na Vás o pomoc. Potrebujem poradiť ako vymôcť peniaze od môjho ex. Je biologickým otcom mojej staršej dcéry. Pri podávaní trestného stíhania za nevyplatené výživné pred štyrmi rokmi mi povedala policajtka, že mi nevyplatil od narodenia dcéry príspevok spojené s tehotenstvom a pôrodom vo výške 165eur. Tak som to dala exekútorovi aby to od neho vymáhal. Mám na neho aj ďalšiu exekúciu v čase keď sme boli spolu som mu bola ručiteľkou na úvere. Prestal ho splácať a mňa začali obháňať. Celý úver aj úrokmi s omeškania som zaplatila ja, dala som aj návrh na súd, súd som vyhrala tak aj toto som dala exekútorovi na vymáhanie. Ex pracuje ako živnostník s autami, len problém je v tom, že neplatí zdravotnú ani sociálnu poisťovňu, všade má dlžoby , ani účet nemá, všetko má napísané na kamarátov, aby mu exekútor nemohol nič vziať. Ide mi o to, aby mi vrátil peniaze späť. S exekútorom skúšame naňho všetko možné (zákonné) , ale on sa vyplateniu vyhýba. Čo sa týka toho vyplateného úveru mnou tak to sa pohybuje okolo 4000eur. Moja otázka znie ako zákonným spôsobom môžem od neho vymôcť peniaze, keď nemá nič na seba napísané? ďakujem za odpoveď 🙂
Prajem pekný deň

tajomna21
15. sep 2013

@miskatn ak je zapisany ako otec v rodnom liste, tak je normalne jeho rodic a samozrejmostou by malo byt, ze maly ostane u neho

tomikejt
15. sep 2013

Prosim vas, ja som vobec nevedela ze rozhodnutie zo sudu si este musim dat opeciatkovat peciatkou pravoplatnosti do 15 dni od prevzatia, uz je to vyse troch mesiacov, takze teraz ani nemozem podat trestne oznamenie ani navrh na exekuciu lebo tam nemam tu peciatku???

tajomna21
15. sep 2013

@tomikejt zajdi na sud ak to mas niekde pobliz a oni ti to tam orazia ....

tomikejt
15. sep 2013

@tajomna21 len ja som dnes niekde citala ze to ma byt do 15 dni od prevzatia..

tajomna21
16. sep 2013

@tomikejt dovtedy sa mozes odvolat ... vyznacit si pravoplatnost mozes aj neskor .... len chod s tym rozsudkom na sud a tam Ti to potvrdia bez problemov .... aj ja som tak bola, a urcite to bolo po viac ako 15tich dnoch, tiez som o tom nevedela

flopo
16. sep 2013

@tajomna21 aj ja som bola az po 15.dnoch a dali mi tam peciatku a datum kedy to nadobudlo pravoplatnost 🙂

miskatn
16. sep 2013

@odbornicka dakujem velmi pekne za odpoved, pomohla si mi. ak mozem s niecim pomoct, daj vediet 🙂

odbornicka
autor
16. sep 2013

@m_ij_ka ahoj, asi ťa nepotesim, ale pokial ten chlap nic oficiálne nema, tak od neho oficiálne a legálne nic nevymozes. môžeš vsak skúsiť postúpiť tvoju pohľadávku niekomu inému, kto si chce a vie iným spôsobom vyrovnať účty s tvojim ex.

tomikejt
16. sep 2013

@tajomna21 a ked mi tam daju zajtra peciatku pravoplatnosti, mozem hned ist podat trestne oznamenie?

tajomna21
16. sep 2013

urcite ano @tomikejt

m_ij_ka
17. sep 2013

@odbornicka ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň 🙂