Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

trasko
2. okt 2012

ano gabi...oficiality su take.z vlastnej skusenosti to uz viem aj ja a cakacia doba ... ake mas asi stastie.ak sa ex zlakne zaplati a bude platit ak nie . . . vid mna.mam kopu znamych co sa XY rokov nevedia dostat k vyzivnemu ani k nahradnemu.jednej ex dokonca kratko po tom ako sa podarilo zomrel.a sirotsky?uz sa smejem!!!musela zaplatit v soc.poi.jeho dlzobu inak jej nedali!

janettesc
3. okt 2012

@odbornicka no už exekuciu má vyše roka policajtom tiež stale vyvolavam a taká odpoved vždy znie, pracuje sa na tom, ako viem, pracuje len na čierno a majetok žiadny nemá . Takže z toho vydedukujem že to nikam moc nedotiahnem.dakujem za odpoved.

dadulkabb
4. okt 2012

dobry den,
mna to vsetko este len caka,mame spolu 15mesacneho chlapceka ale nie´sme manzelia,byvali sme v spolocnom byte-jeho ,no a teraz sa mi vyhraza ze mi nic nevrati ..vymeni zamky.pomozu mi na sude blocky?a doklady o kupe kedze to bolo hradene z mojho uctu?a zaujima ma ako sa pocita vyzivne?kedze sme neboli manzelia mozem ziadat od neho prispevok na byvanie?alebo v akompripade by som mohla ziadat o nejaku ciastku bytu?kedze byt je bez uveru v jeho vlastnictve a oficialne ma len minim.mzdu ake by som mala vyzivne?len minimalne? a ze ma firmu kde su len dvaja konatelia so ziskom rocne asi 60000eur saneda nejako zohladnit?proste ked uz sa nemieni o dieta starat chcem z neho aspon vydolovat peniaze!ktore viem ze MA/a zalezi mu na nich viac nez na synovi/

gumimaci
4. okt 2012

@odbornicka dobry den, mala by som aj ja otazku. Co treba spravit, ak partnerova dcera (14r), chce ist byvaat k otcovi? Mama jej dala ultimamtum, ze a k pojde teraz na vikend k otcovi, tak uz sa nemusi vracat. Ak jej zoberie kluce od domu a zbali veci, co ma spravit otec, aby ho v pondelok zas ex neobvinila, ze uniesol dieta?

odbornicka
autor
6. okt 2012

Nuz náročná situácia. V prvom rade ,ak bolo dieťa prisudene matke je povinná sa on postarat,okrem času,kedy ma byt dieta s otcom. Tj.ak jej vezme kľúče od bytu.... tak vlastne sa dopúšťa priestupku avo vazno pripade trestného cinu zanedbanie povinnej vyzivy.
Ak chce byt dcéra u otca aj mimo súdom určeného času,je to na dohode rodičov. PokiL sa nedohodnú, tak je problém. Z únosu ho obviniť určite nemôže, pokiaľ on to dieťa nedrží nasilu. Môže ona vsak poslať políciu, aby priviedli jej dieťa naspäťdomov ak podľa rozsudku ma byt v tom čase u matky.

sonka1988
7. okt 2012

ahoj , potrebovala by som poradit, som slobodná matka už 1 rok a momentalne mám priatela ktorý odcestoval do zahranicia za prácou konkrétne do rakúska má tam už aj trvalý pracovný pomer a trvalý pobyt........ aké su moje šance že aj ja budem môcť vycestovať za nim aj s mojim dieťaťom tak aby som neporušila žiadne zákony. Moje dieťa je zverené do mojej starostlivosti a otec sa snou stýka taktiež platí výživné. Ďakujem vopred za radu.

zuzur
8. okt 2012

@odbornicka Dobry den,tiez by som Vas chcela poprosit o radu.Som slobodna mamicka,mam 17 mesacneho synceka.S otcom dietata sme zili v spolocnej domacnosti prvych 11 mesiacov mojho synceka.5 mesiacov maleho navstevoval,ked chcel,bral ho von a na vylety aj so mnou.Az teraz mi poslal doporuceny list od svojej advokatky,kde ziada rodicovsku dohodu ohladne styku s dietatom.Navrhuje kazdu sobotu si ho chce zobrat.Ja s tym nesuhlasim,nakolko tiez mavame program cez vikend,maleho nikdy neprebalil,nevie aky ma rezim a este byva v inom meste,kde ho chce vziat.Myslite,ze je pre mna lepsie napisat moj navrh jeho advokatke,alebo to nechat sudnou cestou.On sa mi uz vyhrazal sudom a myslim,ze nebude akceptovat moj navrh.Akoby som mala postupovat?

rebeca80
8. okt 2012

@odbornicka Dobrý den chcela by som sa opitat co znamena riadne pripravit dieta na styk s otcom? Dakujem

odbornicka
autor
10. okt 2012

@rebeca80 V akej suvislosti mas na mysli "riadne pripravit dieta na styk s otcom"??

odbornicka
autor
10. okt 2012

@sonka1988 Ak je dieta zverene do tvojej starostlivosti samozrejme ze s nim vycestovat mozes, potrebujes ho mat zapisane v pase a mat pre neho vybaveny europsky preukaz zdravot.poistenia. Urcite vsak nemozes zrusit dietatu trvaly pobyt na Slovensku (je to v mnohych pripadoch podmienka priznania soc.davok na dieta) a taktiez si povinna zabezpecit (umoznit) styk otcovi dietata s dietatom ( za podmienok urcenych v rozsudku, pokial sa nedohodnete inak). j

odbornicka
autor
10. okt 2012

@zuzur Urcite sa neboj, dieta je tvoje, to je iste. 🙂 Neviem, ci je on zapisany v RL dietata. Ak ano, tak ma ako otec pravo (narok) na styk s dietatom, ale zaroven ma povinnost platit na dieta vyzivne. Dufam, ze tak robi. POkial sa nedohodnete, tak to urci sud. Urcite by som sa nedala tlacit do niecoho, co sa ti nepaci, len preto, ze on vyuziva sluzby advokatky. Ako pises, dietatko je malicke, urcite neprichadza do uvahy, aby sa stikal on s nim bez tvojej pritomnosti a uz vobec nie v inom meste. Osobne by som odpisala tej advokatke (resp.jemu) ze vzhadom na vek dietata neprichadza do uvahy styk dietata s otcom bez pritomnosti matky a uz vobec nie v inom meste. Skus si premysliet, aky styk s otcom dietata by vyhovoval tebe a tak ho aj navrhni v tej odpovedi. Napr. kazdu sobotu (iny den) v case od 10.hod do 15.hod, za pritomnosti matky v mieste bydliska matky a pod. POkial by sa otec dietata obrati na sud, urcite pouzije aj tuto komunikaciu (list) od advokatky, preto by som si na odpovedi dala zalezat, nech z toho vyplynie, ze ty mas zaujem aby sa dieta stykalo s otcom ale podmienky ake navrhuje on, nie su vzhladom na vek dietata akceptovatelne.

1gabi2
11. okt 2012

@odbornicka chcela by som sa ešte opýtať, môj ex manžel mi dlhuje ale za august, september a október z roku 2011. Ja som už na túto sumu raz podala trestné oznámenie, keďže bol nezamestnaný tak ho nemohli vtíhať, ale teraz pracuje na dohodu, tak som chcela podať trestné oznámenie, ale policajt mi povedal, že na tento jeho dlh ešte raz nemôžem podať trestné oznámenie. Vraj ho dvakrát za to isté nemôžu stíhať. Ale exekúcia beží už od 01.04.2011 a exekútor to nevie vymôcť, pretože nič nevlastní. Je to pravda? ďakujem

zukna
11. okt 2012

rebeca80 - riadne pripravit dieta na styk s otcom - znamena, ze ked ho ides odovzdat otcovi ma byt umyte, riadne oblecen,e najedene. Neznamená to, že ho mas nabalit satstvom a jedlom na dni ktoré ma byt u otca. Samozrejme mysli na dieta nie na otca, ja malej dávam oblubnú hracku a este napr. tricko (v ktorom aj spáva) a dost.

rebeca80
11. okt 2012

@odbornicka ide o to ci mu nam davat oblecenie ked su u neho...veci som mu davala od spod.pradla az po bundu a plus oblubene hracky veci mi nevracal a aj ked vratil tak znicene dcerka mala od narodenia oblubeneho psika a ani toho jej nedal,povedala som dost a prestala som mu davat veci odvtedi si ich nebere a udava ma na sosialke ze mu nedavam riadne pripravene deti.

zukna
11. okt 2012

@rebeca80 preco ho neudas aj ty ze ti veci nevracia a ak tak poskodene? Veci mu davat nemusis!!!

rebeca80
11. okt 2012

@zukna prvom rademyslim na deti oblecenie pre deti som mu davala ale nevracal mi ich alebo mi ich vratil znicene,teraz mu veci nedavam a deti si ani nechcu brat k nemu hracky (oblubene) lebo im nic nevrati ked si teraz pride pre deti a nedam mu veci tak si ich ani nezoberie lebo nie su riadne pripravene vzkrikuje po mne vulgarne mi nadava pred detmi ani sa ho potom boja a ani nechcu ist k nemu...na druhy den mam telefonat od soc.kuratorky ktora mi povie ze som povinna mu tie veci na prezlecenie dat.....

zukna
11. okt 2012

@rebeca80 nie si povinna mu ich dat...nech ti to da kuratela pisomne....ja mam od pravnika a od kuratelky, ze mu ich nemusi davat a ani nedavam...a kludne daj na su navrh na vykon rozhodnutia, ze sa v case jemu urcenom o deti riadne nestara, t.j. ma ich riadne zabezpecit (osatenie i stravu)

rebeca80
11. okt 2012

@zukna vela krat som bola za soc.kuratorkou ale nic sa nevyriesilo ked chodili k nemu tak skaredo sa vyjadroval o mne a aj im nadaval ze su nevychovane a sproste ako ich matka deti ho odmietaju a ani nechcu chodit k nemu.

rebeca80
11. okt 2012

@zukna kuratorka praveze tvrdy ze som povinna mu davat tie veci na sud som to podala asi pred troma mesiacmi ale este mi nic neprislo

zukna
11. okt 2012

@rebeca80 Ak otec nadava detom a na matku pred detmi, je to smutne. Chod ku kuratelke a urob zapis, nech je to v spise. Kopiu si zober a daj to na sude na pojednavani sudcovi. Viem isto, ze nie si povinna dat otcovi satstvo ani stravu. Mne to potvrdil pravnik a aj kuratelka. Zrejme ta tvoja to nevie. Nemaj starost. Na sude povedz, ze si mu veci davala ale ze ti ich nevracal res. vracal poskodene. A kedze nemas peniaze na kupu novych prestava si mu vychadzat v ustrety. On ma za povinnost sa riadne postarat a zabezpecit deti v case ked ich ma na starosti on. Dokonca som to citala aj niekde na nete, pohladam to a hodim ti sem link.

zukna
12. okt 2012
rebeca80
12. okt 2012

@zukna Dakujem 🙂 u kurateli tam je toho uz strasne vela len cakam na sud ktoremu to strasne dlho trva, pravda je taka ze zo zaciatku mi hovorila ze mu nemusim davat veci ale teraz zrazu ano pre pokoj teda aby ona mala pokoj a nemusela nas stale riesit napr.ked mi zbil syna ked nechcel ist k nemu tak som to bola nahlasit a ona mi povedala ze len stratil nervy tak som sa nastvala a podala si novy navrh sud.....mne hovori ine a jemu ine mali by si stat za svojim na tej kuratele 😒 asi by som si mala najst nejakeho dobreho pravnika....... a ten link co si mi poslala to som sa ja pitala toho pravnika 😉 ale aj tak velmi pekne dakujem

zukna
12. okt 2012

@rebeca80 tak ten link pouzi, nikto nevie ze je to tvoj nick, ukaz to kuratelke co na to povie. A neboj sa, keby boli vsetky kuratelky znale, inac by bezal svet. A ze ti zbil dieta? Bezala by som to nahlasit na policiu a ak mas svedkov este lepsie. Dosiahla by si na uprave styku minimalne stretavanie a mozno i zakaz.

rebeca80
12. okt 2012

@zukna dufam ze sa to bude dat vytlacit..... nahlasila som to na policii policajti mi povedali ze je to aj jeho dieda tak to nebudu riesit ine by bolo keby mne ublizil vtedy som spravila chybu ale bala som sa ho nie nebol pri tom nik len deti a jeho priatelka ktora bola ako nepricetna a vyziapovala po mne ale nebudem sa tu vyjadrovat ake tituli mi dala,vies toto je nekonecny pribeh je toho strasne vela ☹

zukna
12. okt 2012

@rebeca80 Tak by som isla s dietatom k lekarovi, nech je zaznam v karte. Musis mat nejake dokazy. Ja som si vsetko fotila, chodila k lekarovi aby bol dokaz. Inak je to tvrdenie proti tvrdeniu. Potom som to vsetko dala sudcovi na sude a samozrejme kuratele do spisu dietata.

rebeca80
12. okt 2012

@zukna vsetko mam a este aj posudok od psychologicky co chodim s detmi ale ex neveri tej psychologicke hovori o nej ze je zaujata voci nemu tak si poziadam na sude o sudno znalecky posudok a tam vide pravda najavo...chcem sa opitat ti si mala nieco podobne?

studienka
12. okt 2012

Ahoj, chcem sa opýtať, chcem podať žiadosť o rozvod, no neviem ako to mám urobiť. Mám to osobne ist zaniesť na súd (nikdy som na sude nebola, je tam podatelna ako napr. na katastri,?) alebo je to možne poslať aj poštou a ako sa platí poplatok, a či sa nezvýšil, vyčitala som , že je to 66 €. Ďakujem

odbornicka
autor
16. okt 2012

@studienka Ahoj, ano, mozesto podat osobne. Na kazdom sude je podatela, len si over otvaracie hodiny (najdes ich na internete na http://www.justice.gov.sk/Stranky/Sudy/SudZozna... ). Navrh podavas v styroch vyhotoveniach : sudu, Uradu soc. veci a rodiny, odporcovi a jeden je tvoj. Tj. tri vytlacky nechas na podatelni a na tej stvrty, tvoj, ti pani na podatelni da peciatku /alebo to da na samostatny papier) kde ti prideli cislo sud.konania, pridelia ti sudcu. Kolok je myslim stale 66 eur, nelep ho vsak nikde, nech ho nalepia na podatelni, oni vedia najepsie kam ho treba nalepit.
Este aby som nezabudla, k vytlacku, ktory ide pre sud prilozis originaly dokumentov ako sobasny list, rodny list deti, resp. vsetko co prikladas tak original. K ostatnym vyltackom urob a priloy z tychto priloh kopie, aj sama pre seba.
Vela stastia.

kollarova
17. okt 2012

ahoj,chcem sa opytat ci je mozne a akym sposobom postupovat ak chceme dat vydedit syna mojho manzela.kam by sme mali ist,co k tomu potrebujeme,ake su poplatky,dozvie sa o tom matka jeho syna?syna ma s prdosleho vstahu ale neboli manzelia.syn ma 5rokov.dakujem

zabka88
18. okt 2012

@kollarova ahoj, môžeš to urobiť ale len zo zákonných dôvodov. A to sú tieto:

§ 469a Občianskeho zákonníka nasledovne:

a) Ak sa dedič správa v rozpore s dobrými mravmi a neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch.

b) Neprejavuje o poručiteľa záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať.

c) Bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka.

d) Vedie trvalo neusporiadaný život.

odporúčam zájsť k notárovi, ktorý s vami vypracuje listinu o vydedení, podľa mňa by sa to dalo aj v rámci závetu, ale kvôli napadnuteľnosti by som predsa len zašla za tým notárom nech vám to overí 😉