Predaj nehnuteľností v rozvodovom konaní nadobudnutý počas manželstva v mojom vlastníctve.

zuzulka501
20. sep 2019

Ahojte prosím viete mi niekto poradiť pred manželstvom som nadobudla byt teraz sme s manželom v rozvodom konaní no termín stále nemáme. Chcela by som byť predať a kúpiť si v inom meste koli práci kam dochádzam denne. Ako to je môže on napadnúť nejako v budúcnosti môj byt ze som ho nadobudla v manželstve? Ale vyslovene z predaja z môjho bytu

deti95060810
20. sep 2019

je tu skupina právnikov - právne poradenstvo, alebo skús napísať na nick draik

sapetka
20. sep 2019

@zuzulka501 podla mna ak ak si ho ziskala pred manzelstvom a vlastnicka si ty mozes si s nim robit co chces

enusamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lujzama
20. sep 2019

@zuzulka501 ahoj, byt nie je sucastou BSM (bezpodieloveho vlastnictva manzelov) nakolko si ho nadobudla pred uzatvorením manzelstva. Je teda v tvojom vylucnom vlastníctve a teda len ty mas opravnenie rozhodnut sa, ako s nim budes nakladat (mozes ho predat, darovat, prenajat..). Nepotrebuješ na to suhlas tvojho manzela a ani tento tvoj ukon v budúcnosti nemôže nijako napadnúť. Nemusis cakat do konca rozvodoveho konania. Predmetom vysporiadania BSM po rozvode su len veci, ktore su vo vasom spoločnom vlastníctve s manzelom, teda tie ktoré ste nadobudli za trvania mamzelstva. Byt teda nebude predmetom vysporiadania, kedze je v tvojom vylucnom vlastníctve. Rovnako aj Finančné prstriedky, ktore predajom bytu ziskas su taktiez len tvojim vylúcnym vlastníctvom. Manzel vsak moze ziadat to, co sa vynalozilo zo spolocneho majetku na tvoj vylucny (napriklad, ak by na spominanom byte prebehla rekonstrukcia pocas manzelstva).

zuzulka501
autor
20. sep 2019

@lujzama ďakujem veľmi pekne pomohla si mi a nie nebolo tu nič robene počas manželstva. Tak super som rada ❤️

zuzkamp
20. sep 2019

@zuzulka501 malo by platiť, že majetok nadobudnutý pred vstupom do manželstva patrí tomu z manželov, ktorému patril pred manželstvom... nevsťahuje sa na takýto majetok BSM... ale určite by som si tento konkrétny prípad na tvojom mieste prekonzultovala s právnikom, ak ste práve v rozvodovom konaní...

zuzulka501
autor
20. sep 2019

@zuzkamp tak jeden mi hovorí ze dobre môžem to tak spraviť ale dá sa to napadnúť a na nete píšu ze sa to nedá napadnúť tak ja neviem

h2
20. sep 2019

@zuzulka501 Tak napadnúť sa dá všetko, ale v tomto prípade Tvoj manžel, alebo exmanžel, nepochodí.

callisia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzulka501
autor
20. sep 2019

@callisia jeeee ahooooj v pohode ak chceš pod správy ako si na tom ty? Babenko máš?

callisia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rooskoliv
20. sep 2019

Ahoj,

predaj bytu je v pohode a aj peniaze ktore nadobudnes predajom bytu. Problem je, ak este pocas manzelstva kupis dalsi byt a nepockas az po rozvode.... tento uz bude sucastou BSM a vysporiadania a jeho kupa moze byt napadnuta......

Dam ti tu priklad z vlastneho rozvodu upraveny na tvoje pomery.... Z penazi, za ktory predas svoj byt, kupis novy. Povedzme za 50tis. Rozvod budete mat realne az o 1 rok. Ceny nehnutelnosti pojdu sialene hore a v case rozvodu bude mat byt hodnotu 100tis. Ty si ale preukazatelne za neho zaplatila 50tis a teda tych 50tis (do hodnoty 100tis) ide 50/50..... Cize 25tis budes musiet vyplatit muza....

takze stary byt si kludne predaj, ale s kupou noveho pockaj radsej az po rozvode

renatik91
20. sep 2019

@enusamt To nie je pravda.
@rooskoliv Prvá veta je správna. Zvyšok už nie.
@zuzulka501 Riaďte sa tým, čo Vám bolo napísané v skupine.

zuzulka501
autor
20. sep 2019

@renatik91 ôk ďakujem

mimano
22. sep 2019

Podľa zákona majetok, ktorý som mala pred vstupom do manželstva je výlučne mojím majetkom a môžem s ním nakladať podľa vlastného uváženia. Ak mám príjem z takéhoto majetku, tak je to opäť iba môj a nestane sa nikdy predmetom BSM (bezpodielového vlastníctva manželov a predmetom rozdeľovania v prípade rozvodu). Pozor platí jedno ALE ! Vysvetlím napríklade: pred vstupom do manželstva som mala a stále v manželstve používame osobné auto. Je výlučne mojim vlastníctvom; keď v manželstve vymeníme napr. pneumatiky na tomto aute - to už je predmetom BSM a teda všetky výdaje, ktoré sa použili na modernizáciu bytu už budú predmetom finančného vyrovnania, iba takéto výdaje, ale byt stane výlučne váš.

majkeel
27. sep 2019

Ak sa chces vyhnut problemom, tak byt predat, kupit novy na rodicov (so svojimi peniazmi mozes robit, co chces), previest darovacou zmluvou na seba. A na sude potom nie je co riesit.
Byt je tvoj, peniaze z predaja su tvoje, ale zarobok pocas manzelstva je spolocny. Zalezi asi od sudcu a pravnika, ci by vedel vysudit rozdiel medzi kupnou cenou a sucasnou hodnotou novo kupenej nehnutelnosti. Kazdy si zavola svojho znalca, kazdy to ohodnoti inak a uz je problem a poplatky za sud, pravnikov, znalcov, ... na svete.