Rozvod - manžel je na protialkoholickom liečení

silviatrnavska
6. máj 2024

Ahojte som tu nová. Snáď mi niekto poradí.
O 2 týždne mám termín u právničky. Zatiaľ som sa chcela opýtať či je tu niekto kto si niečim podobným prešiel.
Manžel je na protialkoholickom liečení. Mame 2 ročného syna . Odišla som od neho preč do podnájmu. Konečne máme pokoj bolo to neúnosné za pár rokov ma len bil a pil.
Nakoľko je na liečení čiže ešte ani nevie pracovať ešte .
Môžem podať návrh na výživné už teraz aj keď je ešte na liečení cca pár týždňov ešte ma .
Má to význam pokiaľ je na liečení podávať návrh na rozvod a na výživné? To je asi taká najhlavnejšia otázka
Ďakujem

kate211
6. máj 2024

@silviatrnavska A v ramci toho liecenia - to je na PN? Predtym bol zamestnany?

luccija
6. máj 2024

@silviatrnavska áno, ma to význam.Tiez potrebuješ z niečoho živit dieťa

silviatrnavska
autor
6. máj 2024

@kate211 bol áno je živnostník

kate211
6. máj 2024

@silviatrnavska O vyzivne urcite poziadaj. Vyska vyzivneho zavisi na jeho prijmoch. Kolko priznava ako zivnostnik, kolko mal PN...

Ziadost o rozvod, zverenie dietata do starostlivosti a vyzivne mozne spisat aj sama, je plno vzorov. Nepotrebujes nutne pravnika.

zuzana9393
6. máj 2024

No podľa mňa, teraz má malý príjem. Lepšie by bolo asi počkať. Lebo výživné mu budú počítať z príjmu. Prípadne môžeš si neskôr požiadať o zvýšenie, ale keď máš právnika a súdne poplatky platiť, neviem či sa to oplatí. Veď právnicka ti povie

nikaeli
6. máj 2024

Len aby nebol taký vychcaný, ako bol môj ex, ktorý v čase rozvodu nepracoval (nepracoval 2 roky) a na drzáka si žiadal odomňa výživné na seba (!). Našťastie ho sudkyňa uzemnila a určila mu výživné na dcéru. Síce len 40€, ale lepšie ako nič. Držím ti prsty 🙋🏻‍♀️

damian85
6. máj 2024

@silviatrnavska Tu ani tak nejde o tvoj rozvod , ale o zverenie dieťaťa do starostlivosti. Totižto kým ste manželia , vec sa má tak , že predpokladajú že o dieťa sa staráte spoločne. Takže v prvom rade by som žiadal - neodkladné opatrenie vo veci starostlivosti o dieťa ( v tvojom prípade na to sú splnené požiadavky o neodkladnosti ) . Či už výživné dostaneš 30 eur , alebo 40 eur , je pravdepodobne teraz bezpredmetné ak je na liečení a je živnostník. Určite ani teraz finančná pomoc od neho nie je žiadna. . Zmenu výšky výživného môžeš žiadať neskôr , najskôr si však porieš : 1. starostlivosť o dieťa ( právne ) 2.rozvod a potom sa môžeš dohadovať o výživnom.

luccija
6. máj 2024

@zuzana9393 výživné sa ráta z celkového príjmu za určite obdobie pokým príde potom zase k zvýšeniu musí dokladovať prečo nástup do školy, zvýšené náklady.Teraz by som žiadala právnicka jej poradi
@nikaeli to je výsmech, že?na šťastie už aj sudcovia nie sú hlúpi nás známy mal iné na páske a ostatné na ruku hneď ho uzemnili, že má VS a ten plat nie je adekvátny, ale kto chce spraví zle tak či tak

nikaeli
6. máj 2024

@luccija neskutočná drzosť. Že som ho dva roky živila a on nemal štipku hanby v sebe očakávať odomňa ďalšie peniaze na jeho lenivý zadok (!) Teraz už rok žiadam zvýšenie, ex sa odvolal. Tvrdí, že má minimálku a zároveň si kúpil nové auto. Krajský súd to vrátil späť na okresný na nové dokazovanie. Je tam toho viac. Som veľmi zvedavá, ako to bude prebiehať a ako to celé dopadne.....

@silviatrnavska druhá vec je, koľko ti bude reálne posielať 🤷🏻‍♀️

cacianka
6. máj 2024

Sudcovia nie sú tak mechom udreti, aby nezacitili pokusy o odrb.
Povinný rodič - má predsa vzdelanie, povolanie, prax.
Takže sa dá veľmi ľahko pozrieť napr na Profesii, aké sú ponuky práce. Takisto sú tam aj popisy rôznych profesií, pracovné náplne. A od toho všetkého sa dá odraziť, aký príjem má povinný rodič v danej profesii, respektíve koľko má možnosť zarobiť podľa týchto kritérií . Takže sú sudcovia progresívni a vedia "otcov" usmerniť, vyrubiť výšku výživného podľa možnosti otcov. Napr. ak má vš, preferovanú profesiu, tak je jeho problém že nerobí v odbore a nezarába adekvátne veku, zdraviu a možnostiam, ale sa vyhovára že má málo, nemá z čoho žiť, zarobí minimálku a na dieťa môže platiť 40 e.
Takže aj matky si môžu pomôcť, tieto informácie si pekne vyskladať , dokladovať na súde a minimálne skrátiť súdne ťahanice.
Tiež pomôže dokladovať, že biootec zarába chudáčik 400 e ale kúpil auto, motorku, nosí 4 drahé hodinky, na sociálnych sieťach sa chváli výletmi a dovolenkami nad "5 €"

nikaeli
6. máj 2024

@cacianka presne tak som to urobila - našla som na profesii pár ponúk, vytlačila ich a doniesla na súd. Tiež napr. tvrdil, že prenajíma byt za 280€, hoc byty toho typu idú v našom meste za 500-550€ - vyhľadala som na nete ponuky bytov a doniesla ich na pojednávanie. Tiež tvrdil, že mesačne precestuje 150€, chodí autom, jeho žena druhým, pričom za bus by zaplatil 1,40€ za jazdu a vystúpil by hneď pri práci. Jeho advokát sa na mňa osopil, že keď som taká múdra, mám mu nájsť lepšiu prácu, aj solventnejšieho nájomníka. Povedala som mu, že som sa už oňho starala dosť, je načase, aby sa konečne postavil na vlastné nohy. @silviatrnavska nenechaj sa zastrašiť. Rozvod je špinavá hra a boj o výživné ešte väčšia.

alickapusinka
6. máj 2024

Urobila si najlepšiu vec že už budete mať aj TY aj syn kľud. Ak by toto videl neskôr kopíroval by obraz svojho otca. Si hrdinka rozved sa požiadaj na seba aj na malého výživné. Zdá sa mi že si môžeš podať aj TY výživne po rozvode. Prosím len ani keby ťa prosil na kolena že prestal piť že je abstinujúci alkoholik nikdy sa k nemu nevracaj. Nikdy.

cacianka
6. máj 2024

@nikaeli 👍👍👍
Ja by som aj advokáta usadila 😉

rozculena
6. máj 2024

@nikaeli takého vychcaného živnostníka som aj ja mala.Keď som dala návrh na rozvod,tak sa mi vyhrážal,že bude žiadať výživné na seba.neviem,ktorý chytrý kamarát mu to poradil😂