Rozvod, zverenie detí a delenie majetku

martinaspacek
12. nov 2017

Som s manželom v rozvodovom konaní.
Za 1.: Chce, aby som mu podpísala zverenie detí do starostlivosti, ale ja s tým nesúhlasím a začína manipulovať s deťmi proti mne. Poraďte prosím.
Za 2.: Než sme uzavreli manželstvo, sme si kúpili byt, ktorý po nátlaku a po finančnej injekcii od jeho mamy, musel byť len v jeho vlastníctve. A teraz hovorí, že ma z toho bytu nemusí vyplatiť. Raz mi jedna v právnička povedala, že aj keď byt nadobudol za slobodna, ale žila som tam s ním minimálne 10 rokov, mám právo na polovicu bytu. Poraďte prosím

sissy27
12. nov 2017

@martinaspacek nepíšeš, aké veľké sú deti, pri starších súd môže prihliadať na ich názor s kým chcú žiť po rozvode a byt - ak dokážeš vydokladovať, že si do bytu investovala vlastné zdroje či už na kúpu, rekonštrukciu, zariadenie, tak môžeš žiadať niečo späť. Ale toto určite rieš s dobrým právnikom, nie na diskusnom fóre.

pribinak
12. nov 2017

Sud moze nariadiť, aby deti vypovedali u znalca a to mize byt zasadne pre rozhodnutie sudcu komu zveri deti do starostlivosti. Podstatný je vek, inak sa prihliada na výpoveď 10 ročného dietata a inak 14-15 ročného.

Chod k nejakej psychologicke a porad sa ohladne správania deti, tieto psyychologicke vojny su mimoriadne náročne na psychiku

Co sa tyka bytu, take nieco som nepocula. Urcite sa porad s pravnikom.

ukulela
12. nov 2017

ak byt kupoval za svoje, resp za svokrine, je jeho. ak vies dokazat, ze si investovala aj ty,mas na cast narok. tovnako (myslim si) ak ste pocas manzelstva do bytu investovali - rekonstrukcie, okna atd. ale take, ze 10 rokov byvam tak mozem polku ziadat, to si nemyslim - ale to chce poradu s pravnikom.
obavam sa, ze budes tahat za kratsi koniec, manzel vyzera dost vychcane a cielavedome, ries to urcite s pravnikom, aj co sa tyka deti.

deti95060810
12. nov 2017

1. na súde a aj kolíznej opatrov. by som povedala, že čo chce od teba manžel....Na súde to treba jasne povedať, aby vedel sudca s kým má tu česť, s akým hajzlom...
Myslím, že veľkú šancu nemá a potom čo by s deťmi robil...

2. Ťaháš na kratší koniec.... A o tom čo povedala právnička som ešte nepočula....Vlastníctvo je vlastníctvo...

Jednoznačne zohnať čo najlepšieho právnika....

pininka
12. nov 2017

@martinaspacek presne tak ako pise pani predomnou, aj sestra sa isla rozvadzat a byt nadobudli pred svadbou takze jej pravnik rovno povedal, ze pokial si neodkladala uctenky, co vsetko do bytu dala,nema narok na nic, resp nahradne ubytovanie kvoli detom jej moze zaplatit aj na internate. Zial tak to je. Co sa tyka deti,nikdy by som nic nepodpisala,to by musel mat sakra dovod aby ich sud zveril len jemu, co si on aj uvedomuje a preto ta to nuti robit. Nerad sa tu, ale sup za pravnikom a hned a s manzelom do sudu by som uz nic take neriesila.

peter2404
13. nov 2017

@deti95060810
S hajzlom ? Odkial si ziskala presvedcenie ze to je hajzel ? Pretoze chce mat deti vo svojej starostlivosti, mimochodom rovnako ako matka ?

Mam pocit ze tie argumenty ohladne manipulacie deti pouziva kazda matka, ktorej sa deti neschovavaju pod suknu ked vonku vyjde na oblohe oblacik. Moja ex v kuse riesi moju udajnu manipulaciu deti proti nej, pritom je to tak, ze deti su u mna spokojne a nic im nechyba, nemaju ziaden dovod ma odmietat. Ja viem ze jej mokrym snom je mi deti vziat a spravit s toho jej noveho uboziaka co sa nevie postarat ani o vlastne deti ich noveho otca. Nastastie deti nie su blbe a vidia co sa deje same..

deti95060810
13. nov 2017

@peter2404 a odkiaľ si zobral presvedčenie že to hajzel nie je... však si prečítaj o tom byte..... aj to schvaľuješ?
K tvojmu súkromiu sa nevyjadrujem....

peter2404
13. nov 2017

@deti95060810
jednoznacne ano, nevidim na tom vobec nic zle... byt nadobudol pred sobasom a dostal na neho prostriedky od jeho rodicov..
nebudem tajit ze moja situacia je do bodky rovnaka (az na to ze sme sa nezobrali). neviem preco by som sa mal delit s mojim domom, na ktory mi dali moji rodicia a na ktory splacam hypoteku, s clovekom ktory so mnou nechce mat nic spolocne...

deti95060810
13. nov 2017

@peter2404 oni boli manželia....Zveľaďovala jeho dom....upratovala a pod.
Si typický chlap....

peter2404
13. nov 2017

@deti95060810
Nuz, ci zveladovala to neviem, ale uzivala ho urcite..
V nasom pripade ho pani ex skor uzivala, navyse bez toho aby niekolko rokov zaplatila co len jedine euro za energie,smeti.. jednoducho NIC..
Navyse v nasom pripade odisla matka uplne dobrovolne. Fakt netusim preco by som mal teraz jej davat moj majetok. Ved mala svoje peniaze ktore si roky odkladala, kludne si moze kupit co chce a hospodarit sama...

ale naspat k autorke prispevku:
narok na dom manzela na 99,9% nema, vedela hned na zaciatku do coho ide..
co sa tyka deti je uplne jedno co mu podpise alebo nie, sudu ohladne starostlivosti o deti sa nevyhne, aj v pripade dohody bude musiet svoju volu potvrdit na pojednavani. az po schvaleni dohody sudom bude nastavenie prav a povinnosti voci detom platne..

lussy211
13. nov 2017

No na byt nárok nemáš,nakolko -pokial ja viem (ak sa mýlim opravte ma ..), majetok nadobudnutý pred manželstvom nespadá do BSM; ale ak ste niečo nadobudli počas manželstva či majetok alebo dlhy všetko sa delí na polovicu..treba si preštudovať kapitolu o vysporiadaní BSM ktoré sa bude riešiť po rozvode;čo sa detí týka záleží aj od ich veku či už budú môcť vypovedať samé ( od istého veku sa už berie ich názor) ak sú mladšie je veľká pravdepodobnosť zverenia matke.Vybavila by som si na tvojom mieste predbežné zverenie do opatery ( na sociálke ti poradia ).

mirica
13. nov 2017

@martinaspacek ..ak si aj prispela pred svadbou na jeho byt, tak to už je dávno premlčané, lebo v tom čase ste manželmi neboli. Ale ak bol na ten byt hypo úver, tak máš nárok na polovicu sumy uhradenej počas manželstva. Ak by bola robená prerábka počas manželstva, tak na polovicu ceny tej prerábky(musela by si to vedieť dokázať).

deti95060810
13. nov 2017

@peter2404 viem ako to chodí, neboj sa...prešla som si tým....😉

peter2404
13. nov 2017

@deti95060810
predpokladam ze to bol tiez hajzel ;)

deti95060810
13. nov 2017

@peter2404 to si napísal ty....načo je to tebe vedieť....Riešime to čo napísala autorka....😉

trinneo
22. nov 2017

Bohužiaľ ako právnička musím súhlasiť, na byt ak je napísaný na manžela a kúpený pred manželstvom nárok nemáš ALE máš nárok na to, aby Ti vrátil to, čo si investovala do zveľadenia jeho bytu. Bacha, tu je premlčanie a po 10 rokoch od prerábok a rekonštrukcie a toho čo sa bude považovať za zveľadenie nárok zaniká. Takže ho ani pred súdom nedokážeš. Avšak po rozvode a rozdeľovaní BSM si môžeš uplatňovať aj nákup spotrebičov, platenie hypotéky, pôžičiek a pod., aby sa vyporiadalo BSM. Bývaním nevzniká nárok na vlastníctvo bytu. Avšak na to, aby si preukázala, že koľko si investovala musíš mať dôkazy a poväčšine tu je kameň úrazu, pretože tu treba nájsť kompromis aj s manželom a to ide veľmi ťažko. Tu je možno dobré skúsiť mediátora alebo riešiť to cez právnikov, ktorí môžu pripraviť dohodu o tom, kto koľko investoval a ako sa vyporiadate.

Manželovi určite nič nepodpisuj, aj tak by to nemalo žiadnu váhu, pretože o zverení detí a výške výživného rozhoduje príslušný súd. A len takáto dohoda je vykonateľná a vymožiteľná súdom. Inak má aj on len papier, ktorý znesie veľa... Odporúčam nájsť s dostatočným časovým predstihom pred pojednávaním právnika, ak nemáš peniaze objednať sa do najbližšieho Centra právnej pomoci, ktorý Ti pridelia právnika a vec riešiť s ním.

denaha
31. jan 2018

Ahojte, mate niekto skusenost s rozvodom, kedy chcu obaja rodicia dieta do vyhradnej starostlivosti a nevedia sa dohodnut? Poprosim nejake cerstvejsie skusenosti..

lussy211
31. jan 2018

@denaha áno ja som to tak mala .Ak sa nedohodnete vy rozhodne za vás súd, v prípade že žijete v jednom meste navrhne vám striedavú starostlivosť a dosť záleží na veku dieťaťa , ak je staršie môže ho súd vypočúvať a prihliadne na jeho názor.V prvom rade oni hľadia na záujmy dieťaťa.

trinneo
31. jan 2018

@denaha Všetko záleží od veku dieťaťa a od toho ako sa kto doteraz o dieťa staral, ako ďaleko od seba bývate a čo povie dieťa kolíznej opatrovníčke resp. sudcovi, ak ho bude chcieť sám vypočúvať. A tu pozor môže sa stať že na súde budú vypočúvať aj dieťa okolo 5-6 rokov (nonsens), ale ako písala @lussy211 zrazu všetci chcú brať ohľad na to, čo povie dieťa.... Avšak stále platí, že prvoradý je záujem dieťaťa a preto ak sa otec doteraz nestaral o dieťa a robí to napriek, tak sa netreba vzdávať a chcieť dieťa do svojej osobnej starostlivosti. Ak je otec dieťaťa schopný sa starať a chce sa starať a doteraz sa staral o dieťa a je dobrý otec, tak je predpoklad, že súd na to bude prihliadať...
Ale aj tak Vás bude prvotne chcieť dotlačiť do toho, aby ste sa hlavne Vy nejako dohodli a ak nie, tak potom nejako rozhodne...

lussy211
31. jan 2018

@trinneo ja by som jej poradila aby sa presťahovala inde ak tak strašne chce výlučnú starostlivosť (A le tak cca aspoň 150 km) ale to mi príde zákerné a pre to dieťa dosť stresujúce, teda záleží od toho aký vzťah mali oni dvaja medzi sebou ( rodičia ) a aký dieťaťa s otcom lebo oni to niekedy robia naschvál že chcú dieťa výhradne pre seba ( otcovia poniektorí) aby tej žene ubližili alebo sa jej mstili prípadne nemuseli platiť výživné no býva to aj opačne .A niekedy je to najepšie riešenie keď je dieťa ozaj len s tou mamou a otec si ho bráva víkendy.

trinneo
31. jan 2018

@lussy211 tak toto by som nikdy žiadnej klientke neradila, pretože len tak sa odsťahovať a robiť naprieky? Ono sa to človeku vráti ako bumerang raz. Všetko ale záleží tak ako si písala, na tom aký majú vzťah prečo chcú obaja osobnú starostlivosť.
Ak je to napriek - tak takých príkladov je veľa.
ALE nie všetci muži sú zlí otcovia a robia to napriek a len matky sa niekedy strašne cítia dotknuté tým, že aj niekto okrem nich je schopní sa o deti adekvátne postarať a má dobré vzťahy s deťmi... Veď pre tie decká sa už rozchodom rodičov zrútil svet, ale to že to prestalo fungovať medzi rodičmi neznamená, že by to prestalo fungovať medzi rodičom a dieťaťom a aj častejšie než cez víkendy... veď aj tá každodenná starostlivosť nie je sranda a je lepšie keď si ju ako dvaja dospelí ľudia vedia adekvátne rozdeliť aj po rozchode... ale vtedy musia byť aj rodičia nezatrpknutí a rozumní a nezaťahovať deti do problémov medzi rodičmi. Snáď autorka napíše niečo bližšie, aby sa dalo dedukovať, na koho stranu by sa mohol súd prikloniť.

denaha
31. jan 2018

@trinneo Manzel nie je zly otec, vie sa postarat.. Ale vsetky nase zvady riesi pred synom a nevadi mu pouzit ani hrube slova na moju adresu... Maly ma 3,5 roka... Viem ze velmi lubi aj manzela.. Mame spolocny dom v ktorom chce manzel po rozvode ostat a ja si chcem kupit byt.. Ja som ochotna sa priklonit aj ku striedavej starostlivosti, aj k mojej vyhradnej s rozsirenym stykom pre otca... Ale on odmieta, chce vyhradnu a na sude ma chce ociernit ako najhorsiu matku sveta.. Pritom sa staram

trinneo
1. feb 2018

@denaha Vzhľadom na vek dieťaťa si myslím, že dieťa bude pridelené Tebe do osobnej starostlivosti, pretože ide predsa len stále o menšie dieťa, keby bolo staršie, tak možno by skôr prichádzala od úvahy striedavka.
A toto je presne to - či sú rodičia dvaja normálni a dospelí ľudia a dokážu riešiť svoje problémy mimo detí. Takže toto nebude tvoj prípad.
A ak ťa chce očierňovať (záleží či má na to nejaké dôkazy alebo nie) - no bohužiaľ, tak potom to bude robiť, treba sa ale brániť. Pričom ak nebudú na to naozaj dôkazy, kt. sa potvrdia že či si nejako pochybila v starostlivosti. Všetko bude záležať na tom, ako sa dieťa vyjadrí kolíznej opatrovníčke, príp. aj sudcovi (ak bude volané na pojednávanie , čo dúfam, že nie).