Ako to bude s majetkom po rozvode?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

rozmýšľame nad rozvodom. Máme 2 deti (7 a 11 rokov). Byt sme kupovali pred manželstvom, je písaný len na mňa. Muž má na môj byt hypotéku. Bral ju pred 7 rokmi, keď sme neboli manželia a následne asi o 3 mesiace sme sa vzali.

Ako to bude s majetkom po rozvode?

Budem ho musieť vyplatiť z hypotéky?

Ak áno, za ktoré roky ho musím vyplatiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prvom rade mi nie je jasné, čo sa myslí formuláciou "byt sme kupovali pred manželstvom a je písaný na mňa".

Investoval Váš manžel do kúpy/rekonštrukcie bytu nejaký väčší finančný obnos? Ak áno, budete mu musieť zrejme vyplatiť sumu, ktorú do Vášho bytu investoval. Vrátane prípadných splátok úveru. Resp. to, o čo Váš byt zhodnotil. Vy by ste zároveň mohli žiadať, aby sa suma tohto zhodnotenia/investícií do Vášho bytu znížila o hodnotu úžitkov, ktoré Váš manžel z bytu čerpal (akýsi ekvivalent nájomného).

Celú túto záležitosť možno riešiť nezávisle od rozvodu, keďže byt nepatrí do BSM. V každom prípade by som Vám odporúčala osloviť v tejto veci advokáta.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk