Stretávanie otca s dieťaťom cez pracovné dni

lianka2
18. dec 2013

Ahojte žienky, chcem sa poradiť. Som rozvedená, exmanžel má súdom určené neobmedzené stretávanie, avšak chodí si po dieťa len každý druhý víkend na štyri hodiny, čiže 2x do mesiaca javí akože o malú záujem na osem hodín. Ja som sa teraz zamestnala, pracovnú dobu budem mať do piatej, kým prídem domov, je šesť hodín, resp. päť hodín večer, plus každú druhú sobotu do dvanástej, kým prídem domov, budú dve hodiny, on pracuje do druhej, doma je do 5 minúť. Keďže aj teraz si môže po malú chodiť aj cez týždeň, ale on nechce, chcem sa spýtať, či mám šancu obstáť na súde, keby som požadovala, aby mu súd určil chodiť po malú v pracovné dni, nakoľko jeho pracovná doba je oveľa kratšia ako moja a ja chcem tiež s malou tráviť viac času. Myslím, že javí minimálny záujem pri neobmedzenom stretávaní a mohol by to presunúť na pracovné dni, keďže si ju berie len na tie štyri hodinky. Má niekto takéto stretávanie dieťaťa s otcom cez pracovné dni určené súdom alebo je vôbec reálne to pri takýchto argumentoch dosiahnuť? Ďakujem za odpovede...

luba28
18. dec 2013

@lianka2 myslim,ze sa to da ak nato budu argumenty,..poziadaj sud a uvidis,....vsetko sa da,.....

lianka2
autor
18. dec 2013

@luba28 len či mi tieto argumenty stačia. Za 20 pracovných dní, čo sú v mesiaci, si môže nájsť 2 dni po 4 hodiny aj na dcéru, nemusí chodiť len cez víkend. Ináč so mnou on nekomunikujem, nič sa neopýta, len napíše, kedy si chce prísť po dieťa, nezaujíma ho, či niečo potrebuje, či nie je chorá ani nič podobné.

sissy27
18. dec 2013

@lianka2 súd mu môže určiť dni a hodiny na styk s dieťaťom, ale nezabúdaj, že sa jedná len o jeho právo, nie povinnosť,ak nebude chcieť, tak si v stanovenom čase pre dieťa nepríde a nehrozí mu za to žiadna sankcia... takže by to bol úplne zbytočný krok... resp. bolo by to dobré len na to, aby si vedela, kedy presne má prísť a zvyšok času si môžeš zariadiť ako chceš, nemusíš čakať, či sa jemu uráči alebo nie..

luba28
18. dec 2013

@lianka2 vsetko toto daj do navrhu na sud,....

lianka2
autor
18. dec 2013

@sissy27 no ja to na súd dávať nebudem, teraz to má neobmedzene, čiže si môže prísť po malú, kedy chce, keď mi dá dopredu vedieť, ale on zo začiatku sa aj dva mesiace neukázal, teraz už bol pár krát každý druhý víkend na tých pár hodín. ja ani teraz nerobím z toho vedu, keď nepríde, ale viem, že sa s ním nedohodnem, keď ho pekne poprosím, či by nemohol chodiť cez týždeň, lebo ja som cez týždeň v práci a on má viac času. ale ja to na súd dávať nebudem, to by musel dať on...

lianka2
autor
18. dec 2013

@sissy27 viem, že mu môže súd určiť dni a hodiny, ale myslíš, že by toto súd akceptoval? že tie víkendy chcem tráviť s malou ja, nakoľko cez týždeň na ňu nemám bohužiaľ čas?

sissy27
18. dec 2013

@lianka2 súd sa hlavne bude aj jeho pýtať na pracovnú dobu a podobne, ak povie, že takisto pracuje do 17.00hod alebo jednoducho cez týždeň nemôže, tak súd na to s najväčšou pravdepodobnosťou prihliadne...

lianka2
autor
18. dec 2013

@sissy27 on má určite pracovnú dobu do 14tej. jasné, on sa vyhovára na pracovnú vyťaženosť. akože ja robím od 7mej do 17tej, plus sobotu do 12tej, on robí od 6tej do 14tej, víkendy a sviatky voľné.

kaktusik007
19. dec 2013

@lianka2 a co vlastne bolo cielom tejto diskusie?? ked sama pises, ze na sud to davat aj tak nebudes.... nechapem

a je to presne ako ti pise
@sissy27 - je to jeho PRAVO - nie povinnost... ale osobne doporucujem mat upraveny styk sudne, zabera to menej nervov, zvlast, ked sa takto bavite a komunikujete.... je to vhodnejsie ako neobmedzeny styk

michaela138
19. dec 2013

@lianka2 stretávanie otca s dieťaťom je jeho PRÁVO, nie jeho POVINNOSŤ. To znamená, že ak nebude chcieť, nemusí si po deti chodiť vôbec, a ty ho nijako neprinútiš, aby si po deti chodil vtedy, kedy to vyhovuje tebe.

Keďže teraz fakticky nemáš upravené stretávanie otca s dieťaťom, môže si podať návrh na súd, kde by súd určil konkrétny termín stretávania napr. každú párnu sobotu od 8:00 do 15:00 a pod., určité sviatky a pod. No je nutné, aby súhlasil aj on inak, inak bude súd vykonávať dokazovanie, resp. sa medzi vami bude snažiť uzavrieť rodičovskú dohodu.

lianka2
autor
19. dec 2013

@kaktusik007 chcela som vedieť, či niekto má upravené stretávanie otca s dieťaťom cez pracovné dni. či to musia byť nevyhnutne len víkendy. ja viem, že je to jeho právo a že si nemusí chodiť po dieťa, ale ide o to, že či je možné dosiahnuť súdne, aby si poň chodil cez pracovný týždeň alebo to možné nie je. viem, že aj keby mu to určili cez týždeň , tak nemusí prísť, ale či je vôbec možné, aby to takto určili. ja to na súd nebudem dávať preto, lebo nepotrebujem platiť zbytočné poplatky, čiže ja by som mu navrhla, že by mohol prísť ktorýkoľkvek pracovný deň v mesiaci a ak by on nesúhlasil, tak nech si to dá na súd on. len chcem vedieť, či vôbec súd prihliadne na skutočnosť, že ja pracujem do piatej, on do druhej a ja ešte každú druhú sobotu, tak jasné, že chcem byť aspoň cez tie zvyšné voľné dni cez víkend s dieťaťom.
@michaela138

lianka2
autor
19. dec 2013

@michaela138 ja mám stretávanie súdom určené neobmedzene, ale on javí záujem len 2x do mesiaca po 4hodiny. súd tak rozhodol, lebo on tvrdil, že aký má veľký záujem sa s malou stretávať.

kaktusik007
19. dec 2013

@lianka2 ad jeden - ja mam v rozsudku dni v tyzdni, takze ano, mozne to je
ad dva - vyzivne na deti a styk s detmi je oslobodene od sudneho poplatku, takze argument ze nechces platit poplatky neobstoji.

lianka2
autor
20. dec 2013

@kaktusik007 ad jeden, prečo ti uznali dni v týždni a nie víkendy?
ad dva - ja som nevedela, že je to oslobodené, lebo ja som to dávala s návrhom na rozvod a za to som platila. a okrem toho, ja by som sa rada s ním dohodla mimosúdne, načo pre všetko chodiť na súdy, ale obávam sa, že sa to s ním nedá.

kaktusik007
20. dec 2013

@lianka2 dohoda bez schvalenia sudu je papier, ktory vies pouzit v lepsom pripade ako smirak, v horsom ani na zachode neposluzi.
a co sa tyka stretavania, ma aj vikend obcas, a aj tyzden... proste som to tak chcela, jemu sa to moc nepacilo, ale sudkyni ano a tak to tak je.

aduuus
21. máj 2014

@kaktusik007 ahoj prosim ta a ty mas v ake hodiny cez tyzden sudom stanoveny styk otca s dietatom? a ake stare dieta?

kaktusik007
21. máj 2014

@aduuus neviem. Cez tyzden si ich prestal bravat, nema zaujem. A aj vikendy uz rednu....

aduuus
21. máj 2014

@kaktusik007 ako nevies, ved to si musela mat v rozsudku, ze od do

kaktusik007
21. máj 2014

@aduuus mam to v rozsudku. Ale to neznamena, ze ten rozsudok ovladam naspamat.

aduuus
21. máj 2014

@kaktusik007 neviem, ale podla mna to je dost dolezita vec v rozsudku, na to aby som ju nezabudla, no ale mozno sa mylim 😉

kaktusik007
22. máj 2014

@aduuus ano, je.... za predpokladu, ze tak fungujete -- tiez som to vtedy vedela, ako ich ma mat naspamat... ale kedze si uz uz viac ako POL ROKA pocas tyzdna neberie a skor ich vidi raz mesacne ako 2x do mesiaca cez vikend, fakt taku vec v hlave nedrzim --- mam podstatnejsie veci na starost...
a sorry, ale ani hladat rozsudok ti nebudem... niekde ho mam, v stose papierov -- ale hrabat sa v tom nebudem.

aduuus
22. máj 2014

@kaktusik007 ved v pohode, tiez by som bola najradsej, keby stratil zaujem..

kaktusik007
22. máj 2014

@aduuus strati.... cim mu budes malu davat castejsie, tym skor ho strati - tu to funguje opacne totiz...
ako zistia, ze deti su starosti -- maloktory chlap ma zaujem o deti, o ktore sa treba aj starat...

ak ti mozem poradit - fakt davaj dieta casto... bud strati zaujem, co je vyhra, alebo sa bude starat, co je vyhra tiez 🙂

jajka71
22. máj 2014

pozdravujem, po skusenostiach z poradne, ktore mam si myslim, ze ak sud da neobmedzeny styk otca s dietatom, tak ten otec, ktory starostlivost o dieta berie len ako povinnost, sa k tomu postavi tak, ze dieta bude kontaktovat tak casto, aby nebol obvineny matkou dietata, resp. nejakym uradnikom, ze o dieta nejavi zaujem, ten otec, ktory ma zaujem stretavat sa s dietatom si na to vytvori maximalnym usilim moznosti, aby sa s dietatom mohol stretavat (aj ked sa s jeho matkou rozisiel nie v najlepsom) a taky otec, ktory sa chce svojej byvalej pomstit, si mysli, ze sa najlepsie k veci postavi tak, ze sa s dietatom bude stretavat v case, ktory matke dietata nevyhovuje (pracovne, zdravotne ci inak),

preto si myslim, ze ak su opravnene dovody (a pracovna doba matky dietata je dost opravneny dovod) je mozne kontaktovat sud vo veci a napisat dohodu, ktoru potvrdi sud, ktora upravi styk s maloletym dietatom a bude mat (ak to sud schvali) cierne na bielom kedy sa s dietatom ma stretavat, ake su jeho povinnosti,
avsak podla toho co pises mam skor pocit, ze to zatial vyzera tak, ze sa realizuje v starostlivosti o dieta v zmysle povinnosti nie prava byt otcom:(

neviem, dohoda potvrdena sudom ti zaruci, ze je to jeho povinnost v tom a v tom case a za takych a takych podmienok stretavat sa s dietatom a ked to porusi, hrozia mu sankcie....ale je len na tebe, ci to chces takouto vynutenou formou......

nesuhlasim vonkoncom s ideou mamiciek, ze ja sa so svojim ex ustne dohodnem, aby deti vyzdvihoval, to co nie je na papieri, to neplati pre mnohych rodicov (bohuzial), cize ak sa s otcom dietata dohodnut tak aspon PISOMNE:(

a dalsia vec je skutocnost, ze ak to sa rozhodnes riesit sudnou cestou, tak sa na pojednavanie riadne priprav, lebo spravidla ten kto ziada musi mat viac argumentov:(

kaktusik007
22. máj 2014

@jajka71 prosim ta -- ake uz len sankcie su za to, ak sa otec nestretne s dietatom, ak aj ma dohodnuty styk???

jajka71
22. máj 2014

ak sa otec nestretava s dietatom, neprejavuje on zaujem....................prejde tridsat rokov a potom ten otec si na dieta spomenie a ziada vyzivne (zaplatenie domova dochodcov, ci inu financnu pomoc) cestou sudu, sud sa moze rozhodnut, ze nie,
stretla som sa s pripadom, kedy otec na deti platil ALE V ZIVOTE ICH NEVIDEL ked mal po styridsiatke, deti boli vystudovane, mali rodiny......tak si otec na deti spomenul az vtedy, ked nemal na to, aby si zaplatil domov dochodcov, alebo elementarnu starostlivost opatrovatelky a ziadal cestou sudu vyzivne, bolo mu zamietnute, no stava sa aj ze odklepnu,
ja som skor myslela moralnu hodnotu: aky ma vztah dieta k otcovi, ktory sa on nezaujima a berie starostlivost on len ako pritaz?
v rozvodovych veciach a veciach vyzivneho je to bohuzial tak, ze ten, ktory ma zverene deti do starostlivosti ma povinnost, a ten druhy ma pravo sa starat a zaujimat o dieta, ale to dieta raz bude dospele a bude mat pravo rozhodnut sa, ci sa s rodicom bude stretavat alebo nie, a ten druhy rodic na svoje pochybenie pride az neskoro

aduuus
22. máj 2014

@kaktusik007 no len u mna je taky "problem" ze mala ma len pol roka, je dojcena,takze ja mu ju nedam, ja som stale pri stretnutiach a tak to bude aj nadalej...navyse on je max nezodpovedny takze urcite mu dieta samemu nenecham...

kaktusik007
22. máj 2014

@aduuus syndrom nenahraditelnosti matky.

sorry, ale nic ine ma pri citani tvojho prispevku nenapadlo.

akoze aky mas problem dat malu vlastnemu otcovi???? napriklad na 2 hodiny pokocikovat? alebo na 3 hodiny, po tom, co sa napapa???

boze zeny... sak sa zamyslite trosku nad sebou... ako si ma k dietatu vybudovat vztah, ked mu budete branit v styku byt s nim samym???

aduuus
22. máj 2014

@kaktusik007 taky mam problem mu ju dat, lebo nie je schopny jej dat dobre plienku, lebo on keby ju mal samu tak do nej napcha maso uz teraz, a dal by jej jest alebo pit nieco co ja jej nedavam a nemienim jej davat!! tak sa zamysli ty nad sebou co tu pises, a ako mna aj ine urazas tym co pisses

aduuus
22. máj 2014

@kaktusik007 a nech sa paci, skus si zistit ktory psycholog by nieco take odporucil, ze nechat tak male dieta bez matky !!!