Striedavá starostlivosť - zmena dohody

sbear
22. apr 2020

Ahojte,

v decembri som na sude podpisala dohodu o tyzdennej striedavej starostlivosti.

Nedalo sa odvolat. Az neskor som si vsimla, ze mi tam dali uplne nemozne Velkonocne Sviatky a Dusicky. A potrebujem mat syna viacej dni ako mi napisali.

S otcom dietata sa neda dohodnut a socialnej pracovnicke uz leziem na nervy s otazkami a napisala mi, ze mam dat na sud zmenu Dohody.

Potrebovala by som mat syna o 3 dni dlhsie na Velku Noc a o 3 dni dlhsie na Dusicky koli cestovaniu.

Vie mi niekto poradit, ako to mam podat na sud?

Plati sa nieco za novy navrh? Socialna pracovnicka mi pisala, ze nic neplatim. Ale to sa mi nechce verit.

Vdaka.

mogaa
22. apr 2020

@sbear teoreticky ti to môžu upraviť ale tak že ti tie dni uberú inokedy....jednoducho sa treba s otcom dieťaťa dohodnúť - všetko je to o dohode,lebo súd ti meniť termíny stále jednoducho nebude....stačí že dieťa bude väčšie a bude mať prázdniny a ty budeš do práce a nebudeš ho mať kde dať.....skús sa s ex dohodnúť napr.ty Vianoce on Nový rok alebo naopak.....ale nemôžeš požadovať celé sviatky len aby bol s tebou lebo cestuješ - to je tvoj problém - ešte ti môžu sviatky upraviť tak že jeden rok bude počas Vianoc u teba a druhý u tvojho ex....súd sa to snaží určiť spravodlivo aj ked vždy sa to jendému z todičov nepáči a chce dieťa na celé sviatky - ale to by chceli obaja rodičia

sbear
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sense
22. apr 2020

Sa dohodnite ze jeden rok ho budes mat ty na velk.sviatky a dusicky a druhy otec dietata....
A ano zial striedava starostlivost tyzden tyzden je fer pre rodicov kt vedia spolu komunikovat.... a vedia sa o tomto dohodnut.... ak by bola skola v prirode v tyzden otca a nebidel by dieta 3 tyzdne je to fer?

mogaa
23. apr 2020

@sbear A bolo by to fér keby tá škola v prírode vyšla na jeho týždeň? Fét ro nebude nikdy, ale súd to musí urobiť tak aby to bolo aspom na papieri spravodlivé.... Ak máte sriedavku - tam sa bez vzájomnej dohody a prispôsobenia vás oboch nepohnete....Treba zahodiť svoje spory a jednoducho začať komunikovať v prospech dieťaťa....Priatelia z vás nemusia byť, ale vychádzať spolu korektne a bez robenia si priekov.....Je to jednoduché, ak nepovolíš otcovi dieťaťa aby si zobral dieťa o deň dva skôr on - nepovolí to nabudúce ani on tebe.....Treba si sadnúť a dohodúť sa.....Chcem dieťa zobrať na 10dní dovolenku, ak chceš môžeš ho mať nabudúce aj ty miesto týždňa dva týždne(čiže 3týdne po sebe)....inak ako dohodou sa to riešiť nedá.....rovnako aj keď dieťa bude choré, tiež je to nefér že v týždeň keby má byť dieťa u neho to nmusí riešiť ten rodiťč OČR kou a behanm po lekárov....treba sa dohodnúť hned na začiatku že si nebudete robiť prieky, bude partner potrebovať mať dlhšie dieťa - nebudeš robiť problém ale očakávaš rovnaký prístup ked s dieťaťom pôjdeš niekam ty....ale nečakať že sviatky budeš mať dieťa len ty - treba sa dohodnúť tak aby to vyhovovalo obom....ak chcú mať dieťa obaja rodičia 24.12. - ok, jeden ho bude mať do 16-17-tej hodiny a druhý po 16-17-tej hodine....musíte robiť ústupky obaja - nielen on ale aj ty.....ak chcem mať dieťa o 2dni dlhšie raz ja, nebudem robiť problém ak to bude žiadať nabudúce partner....ale trenice o sviatky tam budú vždy, preto sa treba rozumne dohodnúť - napr. ty budeš mať dieťa 24.12.-28.12. a ja od 28.12.-1.1....Robiť ústupky musíte obaja, nie trvať si každý na svojom

sbear
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
23. apr 2020

@sbear no ak má mať dieťa otec a ty mu vybavíš PN a odídete preč, otec to skôr či neskôr vytiahne a otočí proti tebe - lebo ty budeš tá, ktorá s chorým dieťaťom cestuje kade-tade.....choré dieťa má ležať doma...a od dieťaťa sa teda dozvie kde ste boli a aj že mu nič nebolo....čo sa týka školy, nie je presne stanovený počet hodín ktoré sú ospravedlnené, všetko záleží ako dieťa zvláda učivo.....ak je dlho dieťa choré(viac mesiacov), rodič môže požiadať o individuálne štúdium a dieťa je na konci roku preskúšané komisionálnymi skúškami...ak dieťa vymešká školu z akéhokoľvek dôvodu, musí sa učivo individuálne doučiť, čiže ak ide o mladšie dieťa je to na rodičovi vysvetliť mu učivo ktoré deti preberali v škole a porobiť si s ním úlohy....čiže musíš zistiť čo preberali, čo konkrétne robili aké dostali úlohy a s dieťaťom to doma dobrať....žiadna učiteľka sa nsledne nebude individuálne venovať dieťaťu aby s ním prešla učivo lebo bolo choré....čiže robota a nervy pre teba, lebo ak necháš dieťa týždeń doma - to týždnové učivo s ním musíš dobrať...

ovaaa
23. apr 2020

Odvolaj sa a uprav si terminy, zdovodni to...je mozne, ze ti ich uberu inde. Za navrhy sa neplati, mozes ich podat kolko chces...

mogaa
23. apr 2020

@ovaaa no len keď ona chce dieťa dlhšie cez sviatky a to jej teda neschvália....lebo sviatky by ali byť delené tak aby bolo dieťa rovnako s otcom ako s matkou

sbear
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
23. apr 2020

@sbear ak mu lekárka dá OČR a nebude dieťa choré tak s ním môžeš cestovať, ale učivo za ten týždeň s ním musíš dobrať.....nie že v nedeľu po dovolenke ho odovzdáš ex, dieťa nebude mať dobraté učivo a nebude mať porobené ani úlohy - ak v tom týždni kedy bude u ex budú písať písomku, bude ju písať aj tvoje dieťa a ak bude nepripravené alebo dostane zlú známku , tak tvoj ex to môže následne využiť a žiadať zverenie do jeho starostlivosti......samozrejme by musel na súde dokázať že napriek OČR si s dieťaťom bola na dovolenke a následne dieťa dostalo zlé známky lebo si s ním nedobrala učivo.....ten týždeň čo si s ním doma na OČR treba riešiť aj učenie a to si teda na dovolenke neviem predstaviť....úlohy za každý deń a učivo sa zisťujú cez učiteľku prípadne cez spolužiakov....ak tvoj ex tiež začne takto zneužívať OČR aby si dieťa užil, tak chúďa dieťa...OČR neznamená "prázdniny", aj keď je dieťa choré musíš sa s ním v rámci možností učiť a dobrať zameškané učivo zo školy.....

sbear
autor
24. apr 2020

Ja sa s dietatom vobec neplanujem ucit. Uplne mi staci, ak dostane 3jky a pojde na strednu odbornu skolu. Len v prvom rocniku sa budem ucit, aby sa naucil citat a pisat. Trojky sa rataju za zle znamky, aby dieta odobrali matke? 3 dni moze mat dieta aj pisomne ospravedlnenie od rodica nie? Ked bol ex so mnou a dieta este v maternici, ex planoval, ze dieta bude studovat vo Viedni... haha. Syn je po mne, ja som mala trojky, stvorky.

heleninamama
24. apr 2020

@sbear Takéto vyhlásenia, to je tenký ľad a podľa toho, čo píšeš o ex, by som zmenila postoj, lebo tie nápady s fiktivnou očr a neučením sa s dieťaťom, to môže pokojne dať na súd, že dieťa zanedbávaš a prídeš o neho úplne. Nehovoriac o tom, že mu chystáš zlú budúcnosť. Píšeš, že vy ste chudoba a vlastného syna pritom nechceš posunúť ďalej? Chápem, že si z tej situácie nešťastná a sklamaná, ale bojuj hlavne za syna a jeho peknú budúcnosť.

sense
24. apr 2020

@sbear pises xe ste chudoba a, chces aby dieta vynechavalo zo skoly kvoli dovolenkam.... chapem ze kazdy ma.inak nastavene priority ale uspokojot sa s priemernymi znamkami len preto aby som sa zbavila urcitych zavazkov voci dietatu... a ano moxe otec xiadat dieta do svojej opateri nie pre trojky ale pre zanedbanie

mogaa
24. apr 2020

@sbear určitý počet dní môže ospravedlniť aj matka, ale....z objektívneho dôvodu, napr.dieťa sa necíti dobre.....ale ak otec na súde preukáže že máš dieťa trojkára a dávaš mu osravedlnenky do školy a pritom s ním chodíš po výletoch (ako otcovi mu škola môže dať informácie že si mu napísala ospravedlnenie z dôvodu že sa necíti dobre) a to už môže byť dôvod na zmenu starostlivosti....1deń sa dá ospravedlniť u dieťa aj z dôvodu že cestujete, ale určite nie 3dni u dieťaťa čo sa učí na trojky, štvorky.....ono ak bude chcieť tvoj ex dieťa do osobnej starostlivosti - stačí že preukáže že v týždeň kedy je dieťa u teba sa horšie učí a chodí menej pripravené ako cez týždeň keď je u neho...ak tam bude viditeľný rozdiel vo výsledkoch v škole v období kedy je u matky a kedy u otca, je to dôvod zváženie zmeny ktorému z rodičov bude dieťa zverené do starostlivosti....

sbear
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stanulienkat
24. apr 2020

Skola je az taka povinna? S dietatom sa neplanujem ucit...... Fuuha,az mi je smutno. Niektori ludia by nemali mat deti. Ste si ista,ze by mu nebolo lepsie u otca?

heleninamama
24. apr 2020

@sbear Áno, škola je až taká dôležitá a ver mi, že ak tvojmu ex na synovi záleží, bude ju riešiť a sama si podkopeš nohy. Ty sa zameraj práve opačne, musíš dokázať, že pre syna robíš maximum a staráš sa najlepšie ako vieš. Ak musíš byť v BA, buď tam (inak, kde bude mať syn školu?) a časom sa veci utrasú, chlapec musí sám zistiť, že vám obom na ňom záleží a nie je len rukojemnik. A možno to ex nebude časom zvládať, ak má druhú ženu, tej sa tiež nebude chcieť starať o cudzie dieťa, možno pribudne nevlastný súrodenec a syn skončí pri Tebe. Nikdy nevieš, ale ty si povinná byť matkou, ktorá sa bije za dieťa ako levica a syn v Tebe musí mať oporu.

mogaa
24. apr 2020

@sbear ono je iné ak je dieťa na prvom stupni a ak už máš stredoškoláka.....trojky a štvorky na prvom stupni sú problém a dosť veľký...čo chceš aby potom na druhom stupni prepadol? teda samozrejme ak tam nie je diagnóza ako dysleksia, dyskalkúlia a podobne, tam je to akceptovateľné, ale ak je to z dôvodu že dieťa na to rozumovo má ale sa neučí, tak jej to chyba rodiča...nerozumiem tvojej poznámke - škola je až taká povinná....škola informuje o prospechu zákonného zástupcu dieťaťa a to je aj otec aj matka....takže či už tvoj ex pôjde na rodičovské alebo sa pôjde osobne informovať o prospechu dieťaťa, učiteľka mu musí dať potrebné informácie....mimo to známky a aj poznámky uvidí aj v žiackej alebo teda ak majú elektronickú žiacku tak aj tam....čo sa týka že chceš s dieťaťom byť viac dní, snaž sa v prvom rade o dohodu s ex , prípadne nech ho má tvojex pred Vianocami až do 27.12. a od 28. až do 2.1.aby bo u teba....všetko je o dohovore a snaž sa udržať dobré vzťahy, lebo ak ti dieťa začne chodiť do školy, tvoj ex ti môže riadne skomplikovať život a rovnako aj získať dieťa len do svojej starostlivosti keďže máš k učeniu prístup aký máš....

sbear
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sbear
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
peter2404
20. máj 2020

novy navrh mozes dat len ak pride k podstatnej zmene okolnosti, ze TY CHCES mat dieta o 3 dni viac nie je urcite podstatna zmena. resp. mozes si dat navrh kedykolvek, akurat ho sud s tymto argumentom nemusi prijat