Striedavka bez súhlasu jedného rodiča

jami2
22. mar 2012

Milé mamičky, v poslednom čase v mojom súkromí rezonuje otázka striedavej výchovy. Znepokojuje ma, že v súčasnosti zákon umožňuje nariadiť striedavú výchovu bez súhlasu jedného z rodičov. Tiež si myslíte, že to nie je správne? Veď ako môžu dvaja ľudia, ktorý spolu nekomunikujú a neznášajú sa a majú rozdielne predstavy o výchove, vychovávať na striedačku dieťa? Nechápte ma zle, v princípe nie som úplne proti striedavke, len si myslím, že by mala byť pre zrelých ľudí, ktorý s tým obaja súhlasia a vedia sa dohodnúť na základných princípoch výchovy, dokážu účelne spolupracovať a čo je najdôležitejšie – ich dieťa to chce tiež. Myslím, že striedavka nie je pre každého a nemala by sa vnucovať tam, kde s tým jeden s rodičov nesúhlasí. Existuje nejaké občianske združenie, organizácia, niekto kto by sa venoval tejto téme, poskytoval poradenstvo atď? Za práva otcov bojuje liga otcov. Máme niečo také aj my – matky? Stalo sa Vám, že máte striedavku proti Vašej vôli? Ako k tomu došlo? Za Vaše názory, skúsenosti, postrehy a nápady vopred ďakujem.

nazorotca
18. sep 2014

@tilda nepoznáš ju, začnime s tým...striedavka nie je koncept, ale právny stav a možnosť starostlivosti v našom súdnictve,
ad serióznejší autori - nemyslím, že tu my budeme určovať, kto je serióznejší alebo nie je
zaujímavý postup tvojho myslenia: Dr. Gardner je neseriózny ( síce som len sprostredkovane čosi počula, ale aj tak jeho závery sú kraviny 😀 ) , liga otcov(?) je u teba synonymum neoprávneného snaženia o striedavku?
vážne nie si predpojatá? o.i. nie som v žiadnej lige

no, tilda, Dr. Gardner,( a aj Dr. Bakalář, a rad dalších detských psychiatrov) sa zaoberal deťmi z rozvodových manželstiev, a následne ich vývinom, asi 25 rokov, vrátane praktických skúmaní, jeho Syndrom zavrhnutého rodiča ( nie dieťaťa ako som schválne predtým napísal) je uznaným syndrómom Svet. zdr. org. , akceptujú ju všetky civilizované štáty sveta, prečo asi?
kniha sa dá kúpiť pozri Martinus : Richard A. Gardner: Terapeutické intervence u detí se syndromem zavržení rodiče.
Upozornenie: kniha nie je určená pre rodičov, je určená pre profesionálov psychiatrov a psychológov, rodičia si ju môžu prečítať, ale v žiadnom prípade by sa rodičia nemali púšťať do psychoterapie svojich detí, na to sú psychológovia a psychoterapeuti (!), je to odborná pomôcka pre rodičov - náhľadu do psychiky detí počas rozvodov a po nich

ukulela
18. sep 2014

@nazorotca a ty vies, o com tocis? utocis tu na kazdu jednu zenu. preco? lebo ti ta tvoja ublizila a tym padom su vsetky mrchy? a vsetci chlapi su svati? zamysli sa (ak to dokazes) aj nad tym, kolko chyb robia vo vztahoch chlapi. kolki sa zenam vyhrazaju, tyraju ich, odmietaju sa vzdat sluzky a vankusa pod vyhrazkami typu: "ked odo mna odides, vezmem ti deti" hlavne, ze maju problem sa im venovat ... a teraz, je viac zien, ktorym ublizili muzi, alebo muzov, ktorym takto ublizili zeny?
takze mysli (ak to dokazes) aj na vlastne chyby. a premyslaj nad tym vsetkym, co si napisal. prajem vela zdaru.

nazorotca
18. sep 2014

@ukulela ja viem o čom tu píšem 🙂

tvoje nepravdy:
- neútočím tu na každú jednu ženu .. ak si naďalej myslíš, že áno, uveď , kde som to napísal 🙂
- nenapísal som,že všetky ženy sú mrchy a všetci chlapi sú svätí...ak si naďalej myslíš, že áno, uveď kde?

ukulela, tvojim základným problémom je, že tu riešiš vzťahy manželov, ex partnerov počas rozvodu a po rozvode a nie riešenia k téme striedavka, kt. s tým nemá nič spoločné, pretože tá sa dotýka detí a nie ukrivdených partnerov a ich tzv. príčinám rozchodu

o.i., ako by sa ti páčila veta rodiča k dieťaťu: ak chceš ísť k mame/otcovi nebudem ťa mať rad/rada!

miešaš jablká s hruškami, miešaš a vlastne neriešiš problém, o ktorom sa tu diskutuje..podobne ako zuzanaxxx
len sa chceš utvrdiť a potvrdiť svoj názor, že ten jej bol poriadny típek.... a to je pre deti zle
kto komu ublížil, otec matke, alebo matka otcovi je tvoje riešenie,snaha dokázať, ako ten " zlý" partner ublížil, a preto si dieťa nezaslúži ( a tak aj vediem dieťa proti tomu " zlému" ) nakoniec to skončí tak, že obaja ubližujete svojmu dieťaťu, a tomu sa dá rozumne a bez emócií predísť tak, že sa dohodnete, ak nie, odserie si to dieťa, či sa ti to páči, alebo nie, podotýkam, striedavka nie je možná v extrémnych prípadoch chovania alebo stavu jedného z rodičov, alebo oboch

a teraz si ukulela zapamätaj , prosím:
- každé dieťa je traumatizované z rozchodu, rozvodu svojich rodičov (!), následky tejto traumy si ponesie v ďalšom živote, dokonca tým trpí aj v dospelosti
- traume z rozvodu rodičov sa nedá zabrániť, iba ju zmierniť a to korektným správaním rodičov k sebe, k deťom, a hlavne láskou k deťom, striedavkou - ak tomu nebránia vážne okolnosti ( alkohol, drogy, atd.)
- trauma z rozvodu znamená pre dieťa zásah do jeho psychiky , vznik psychických blokov, následky
- trvalá starostlivost iba matky/otca- teda výlučne iba v st. jedného z bio rodiča, byť bude tou naj na svete túto traumu nezlikviduje, ostáva latentne v psychike dieťaťa a následne dospelého jedinca

názor, že moje dieťa ničím takým netrpí je , žiaľ, iba domnienka a k tomu falošná a nesprávna, škoda...

ukulela
18. sep 2014

@nazorotca no, moj osobny nazoz je, ze striedava starstlivost moze k prospechu dietata fungovat IBA v pripade, ze byvali partneri korektne vychadzaju a komunikuju ... pretoze dieta nezije tyzden v jednej galaxii a tyzden v druhej. rodicia sa musia vediet dohodnut na takych elementarnych zalezitostiach, ako su kruzky pre dieta - platba za ne. nakup oblecenia a potrieb do skoly (zeny tu na fore pisali, ze manzelia v striedavke odmietali detom spolufinancovat napr. zimne veci, resp. ked nieco kupili, tak to nechali u seba a matka musela kupovat dvojmo). taktiez lekari,OCR, ... a to sa jednoducho neda, ked dvaja dospeli z roznych dovodov po sebe len stekaju a jeden z nich sa domaha striedavky len preto, aby napr. neplatil alimenty, resp, druha strana brani styku s dietatom preto, lebo ich chlap opustil, ju podviedol, atd.
striedava starostlivost si tiez vyzaduje mieru obety oboch rodicov. budu byvat vtom istom meste, nemozu sa pohnut za pracou inde, ak aj maju dobru ponuku, nemozu odist za inym partnerom ... ak sa s tym druhym neda komunikovat, tak to jednoducho nejde.
a vseobecne, pan najmudrejsi, ja by som po korektnom rozchode problem so striedavou starostlivostou vobec nemala. avsak - ja sa nerozchadzam a mam chlapa, ktoremu doverujem.
takze si,prosim, zapamataj: ja sa nerozvadzam, ani neplanujem, len ma irituju tvoje premudrele a ano - utocne a miestami aj vyvysujuce sa komenty.
nie su to moje nepravdy, je to moj pohlad na teba z tohoco a ako pises. posli ma aj k psychologovi, zial, nepocuvnem ta 🙂 tvojimy slovami: zamysli sa (ak to dokazes)

zuzana2442
20. sep 2014

@nazorotca nechodím sa sem utvrdzovať.Nemám sa v čom.Skor ty sem preto chodíš.Si tu chceš dokázať tu "dominaciu muža" o ktorej tu píšeš..máš očividne problém s názormi žien 😖 Nuž,ale aj taký chlapi musia
byť 😔 Máš isto komplexy...daj si pár hodín s psychológom ,snáď ti to pomože 🙂

zuzana2442
20. sep 2014

@ukulela máme na
dotyčného rovnaký názor....aj k téme striedavka :D

tuctovy_chlap
20. sep 2014

@pink_lady predpokladám, že tak, ako ty máš svoje skúsenosti s mužmi (i napr. s Ligou otcov), aj muži majú skúsenosti so ženami, napr. i s tebou..🙂 "obuť" sa dokážu obe pohlavia..nebuď zatrpknutá..nezovšeobecňuj..;)
P.S. k striedavke..nie je vhodná pre každé dieťa, resp. nie je vhodná za každú cenu..nielen z osobných (vzťah mama-otec), ale aj z praktických dôvodov..

pink_lady
20. sep 2014

@tuctovy_chlap ty mas so mnou skusenost? 😀 😀 😀 ten prispevok na ktory si reagoval je viac ako 2,5 roka stary takze je bezpredmetny 😉

tuctovy_chlap
22. sep 2014

to znamená, že sa opäť nazbierali skúsenosti..na obidvoch stranách..a napríklad k Ježiš(k)ovi sa vyjadrujú už takmer 2000 rokov..:D

nazorotca
1. okt 2014

@ukulela
pár tvojich " múdier" má vážne nedostatky:
striedavku postavíš proti tomu, či sa ex partneri vedia dohovoriť na: krúžkoch, platbách za ne, oblečení , atd.
nuž, pani " neschopná" dohodnúť sa na takých elementárnych veciach nemyslíš vážne, ani ako srandu 😀
jednak, dohoda o platbách za krúžky a oblečení je na svete za desať minút...jednak na krúžky nie sú nejak neuveriteľne dôležité ako to oblečenie, takže oblečenie je vecou vskutku jednoduchou, jednak domáce, športové a na voľné chvíle si vyžadujú naozaj iba tých desať minút : áno, zaplatil si 100 Eur za zimné oblečenie, topánky som videl a kúpil, a bude potrebovať ešte jednu zimnú bundu...a tak ďalej, ukulela, nesranduj, to nemyslíš vážne, že sa to nedá 😀..o.i. veci jej kúpim, ako by iné ani nemala, a je to..a matka by nemusela kupovať dvojmo ale iba také, kt. by kúpila, teda " raz"...si smiešna 😀, tvoje " argumenty" sviedčia len o tom, že vieš o praktickej realizácii striedavky guľové... 🙂, lekár, lieky atd. detto
ex partneri a striedavka je v zásade a vo väčšine prípadov o tom, či sa jeden z ex partnerov vie zbaviť svojho urazeného, závistlivého ega a keď konečne začne myslieť na dieťa a hlavne PRE dieťa..toto ti nedochádza, stále tu pletieš- muži, ženy - a totálne ti uchádza dieťa, to čo je zmyslom striedavky, nie tvoje pseudoargumenty, ale DIEŤA, asi aj preto lebo ty máš chlapa 😀...tak nech vám to klape, a ste dlho spolu 😀...popravde, o striedavke vieš veľké nič, a vlastne teba to ani nezaujíma, iba irituje, a to je vlastne tvoj zásadný problém.. na slovensku je veľa trénerov futbalistov, architektov, znalcov celého sveta, ktorých irituje, že to tí , kt. sú za to zodpovedný nerobia presne ako to chcú " znalci", ale tí znalci, keď by mali vstúpiť do danej problematiky a hlavne zobrať zodpovednosť sa zrazu stratia, , už nerozdávajú svoje " múdra" na počkanie...skrátka "majú svojich chlapov" a zistia, že vlastne nerouzmejú danej téme, odbornosťou už vôbec nie, ale " poradiť sú pripravený ako kedysi pionieri, želám ti pekný deň 🙂

nazorotca
1. okt 2014

@zuzana2442
mám hlavne problém s hlupákmi, preto sa vyjadrujem k tvojím múdram 😉 v bláhovej nádeji, že to pochopíš

ukulela
1. okt 2014

@nazorotca nerozumiem, preco mas so mnou problem ..nastatie to mam v hlave a vo vztahu usporiadane. proti striedavke nie som a hlavne - ani ma neirituje, to neviem, z ktorej nosnej dierky si si toto mudro vytiahol ...
ALE stojim si za tym, ze pri streiedavej starostlivosti musia rodicia komunikovat. INTELIGENTNE komunikovat. dohoda za par minut na stole? nebud smiesny, citala som tu pribehy,ako matka odovzdala otcovi dieta na ATB lebo musela - tatik nedodrziaval nariadeny kludovy rezim, tahal decko po vyletoch - a mila mati mohla potom tyzden tahat dalsiu PNku tatik problem nemal, on zarabal, len matka prisla o prijem. tomu vravis rozumna dohoda na stole za 10 minut?
detto zimne veci - pisali zeny, ako tatik kupil zimnu bundu, no LEN ku sebe.nie take ze mama zaplat polku, ale bunda ostane u mna. mama ma kupovat druhu bundu - samozrejme lacnejsiu, lebo tak nezaraba - a dieta je jeden tyzden pre spoluziakov socka co nosi bundu od cinana a druhy tyzden znackovu od adidasu? smiesne .... keby nebola striedavka, tak jeden z rodicov plati alimenty a druhy k tomu na bundu doplati - takto ma dieta dve bundy, no jednu z nich moze vyuzivat len obmedzeny cas? sorry, toto je to tvoje mudro o rozumnej dohode?
alebo odmietal platiti polovicu kruzkov - ved netreba, on nesuhlasil.
a ano - moze to byt aj obratene, moze to odmietat aj matka - a preto striedavka je len pre inteligentnych, rozmyslajucich a komunikacie schopnych expartnerov. co ze nemyslim bazne - ze to nejde? ale nie, nebud smiesny, kde v mojom prispevku si to vycital - ja tvrdim , ze to ide. ale NIE v kazdom pripade a u kazdych expartnerov. kapisto? alebo sa to medzi tvojimi mudrami stratilo?
tolko ku tvojim "mudram" a utokom. mne dieta totalne neuchadza - tebe uchadza to, ze striedavka nie su dve galaxie medzi ktorymi sa dieta presuva v casopirestore ako v startreku, ale ze striedavka ma byt plynule zitie pre dieta bez nejakych vyraznych prechodov a rozdielov a hadok a podobne. a ked sa niekto silou mocou len z titulu svojej nadradenosti nevie / resp. nechce dohodnut na tom, ci zaplati dietatu polovicu lyziarskeho vycviku, tak komunikovat nevie a striedavku si nezasluzi.
inac, bi do mna kolko chces, tvoj styl komunikacie o niecom svedci .... avsak ja nemam ani minimalnu, nie to este blahovu nadej, ze by si bol schopny komunikovat ustretovejsie a hlavne s porozumenim a bez zaujatosti voci zenam.