Vyplatenie manžela po rozvode

7. aug 2023

Ahojte, momentálne sa rozvádzam. S manželom sme počas manželstva prerobili môj dom, ktorý som dostala darom od rodičov ešte pred svadbou. Prerabku sme financovali zo svojich príjmov a z hypotéky 30 000, ktorá je už splatena. Manžel chce vyplatiť z domu 50 000. V dome zostávam bývať ja s deťmi. Avšak som ešte na rodičovskej dovolenke, nemám ho z čoho vyplatiť a ani úver mi momentálne nikto nedá. Ako postupovat? Môže ma manžel súdnou cestou donútiť predať pozemok, ktorý som tiež dostala darom od rodičov pred manželstvom?? Hrozí mi pripadne nejaka exekúcia ak mu jeho podiel nemám z čoho splatiť?
Ďakujem za rady

milanemila
7. aug 2023

@michaela16 v tom pripade ak to dokaze, tak na peniaze kt dostal darom alebo zdedil pocas manzelstva a investoval ich do domu, tak na tie ma narok v plnej vyske. Akoze mohla by manzelka operovat aj tym, ze tie spolunadobudnute veci uz uzivali a teda maju nizsiu hodnotu atd. Naozaj je najlepsie sa poradit s pravnikom, kt bude mat vsetky informacie a detaily konkretneho pripadu, tazko sa radi takto zec net, ked existuje milion ale.

dusankomoj
7. aug 2023

V akej hodnote bola prerábka? 50tis mi nejako nesedí. Polovica hypo je 15 000+ polovica ostatných investícii Viac nemá čo chcieť.

ada12345
7. aug 2023

Vyska sumy, ktoru pozaduje je samozrejme diskutabilna - bud sa dohodnete, alebo rozhodne sud. Nezabudaj, ze pravnici a sud su drahi. Ale nieco mu vyplatit budes musiet a pokial nemas, musis nieco co ti patri predat.

petamich
7. aug 2023

@dusankomoj a tu hypoteku mali bezurocnu? lebo 30 pozicias a splatit mozes aj 60 zalezi od uroku a dlzky splatnosti 😅 jasne ta suma je diskutabilna netusime, kolko investovali atd. len kazdy tu pocita tych 30 tis. akoby to bolo to co realne uhradili

martul
7. aug 2023

Písala si, že máš pozemok. Predaj ho a vyplať manžela. Aj keď nemá on žiadne doklady, vieš že to spolufinancoval, mne by to svedomie nedovolilo, zachovala by som sa tak, ako má rodičia vychovali.
To, že on si našiel frajerku s tým nesúvisí. Svedomie a charakter nech si čistí on.

dusankomoj
7. aug 2023

@petamich ok,tak opravujem: polovicu reálne zaplatenej hypo má nárok a polovicu ostatných nákladov. A chápem,že má nárok na vyplatenie,ale JA by som mu určite pripomenula,že o tie peniaze ochudobní svoje deti. Hlavne,keď vie,že autorka ich nemá momentálne. Dosť,čo rozbil rodinu, tak nech je teraz frajer a počká.

petamich
7. aug 2023

@dusankomoj tazko hodnotit, do ich vztahu nevidime a nepozname cely obraz, kazdopadne snad sa nejako rozumne dohodnu aj s ohladom na deti

dusankomoj
7. aug 2023

@petamich presne!

melanta
7. aug 2023

@dusankomoj ochudobní svoje deti? Akým spôsobom? Ak by to bolo opačne, že žena žije v mužovom dome, tiež by si povedala že prečo žena chce od muža, aby jej zaplatil čo investovala do jeho domu? On jej pomohol zveľadiť jej vlastný dom. Je fér, aby dostal peniaze na ktoré má nárok. Bez ohľadu na dôvod rozvodu. A ako vieme, že ju rozbil on? Čo ak si našiel milenku, pretože žena sa prestala o muža zaujímať, doma len vrčala či bola stíhačka? Nevieme či nemá na počine muža rovnakú zodpovednosť.

zmrzlinka2021
7. aug 2023

@dusankomoj Kde citas, ze jej muz rozbil rodinu?

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dusankomoj
7. aug 2023

@melanta ja som jasne napísala,že MÁ nárok na vyplatenie,ale ide o čas,lebo autorka je na RD a nemá príjem. A čo sa týka rozbitia rodiny: odišiel k milenke= nezabojoval o udržanie rodiny(aj keď! vieme iba to čo napísala ona, pravda býva uprostred)

h2
7. aug 2023
barborachors
7. aug 2023

za to ze si našiel milenku by som mu nedala ani cent..skoda, ze nemate predmanzelsku zmluvu ze ten co podvedie, nedostane nic zo spoločného majetku... ved ste to budovali pre seba a deti..Nie pre mladého pana a jeho frajlu.

veronikaszabova
7. aug 2023

@barborachors predmanzelska zmluva u nas nema ziadny pravny podklad.

dadis
7. aug 2023

Prerabali ste dom za 100tisic, ked ziada 50tisic? Polovicu toho, co ste do prerabku vlozili, ma narok.

zmrzlinka2021
7. aug 2023

@barborachors Predmanzelske zmluvy u nas neexistuju - prvá vec.
A druhá, nemozes cloveka zbavit jeho casti majetku "z moralnych" alebo "vlastnych sociálnych" dovodov

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadis
7. aug 2023

@dusankomoj Lenze treba pozerat na to, ak prostriedky z hypoteky isli na prerabku, aby mu nevyplatila 2x hodnotu (aj polovicu zaplatenych splatok, aj polovicu hodnoty rekonstrukcie, ak sa ta rekonstrukcia platila z pristredkov hypoteky, tak by to zaplatila defacto 2x)

zuzu1986
7. aug 2023

@melanta podla mna,ked ona dom dostala,ma narok len co.dali do toho a z toho polovicu.on ziada 50tisic to 10o tisic dali do prarabky

ahhola
7. aug 2023

Neviem ci by sa tebe také oplatilo, ale kamarátka s podobným problémom nakukala exovi, ze nechce nikdy žiadne alimenty výmenou za jeho NEvyplatenie.
Skus mu také navrhnúť, tých 50 000 by za 20 rokov aj reálne zaplatil. Takto je finančne voľný ako vták, sice s pretlkanim po podnajmoch, ale bez záväzkov. 🕸️

andreakotesova
7. aug 2023

Ma nárok na polovicu z toho, čo ste spoločne dali do prerabky domu (hypo + spoločné úspory ÷ 2). Na nič viac nárok nemá.

luccija
7. aug 2023

Choď sa poradiť k právnikovi také peniaze nie sú nikdy vyhodené do luftu.A dakuj Bohu, že máš tak štedrých rodicov

ropucha6
7. aug 2023

A k tomu pozemku mas nejaky zvlastny vztah, ze ho nechces predat? Mozes ist aj skor do roboty a ziadat o uver, ale je otazne, ci ho budes mat z coho platit. Tie peniaze mu proste patria (sumu si snad vies vyratat, co ste do toho vrazili).

alickapusinka
7. aug 2023

ste obaja na liste vlastníctva ak nie iba TY tak nemáš ho vyplatiť. Píšeš že obe veci pozemok aj dom si dostala darom s toho sa nevypláca. A chcieť môže koľko veľa žien a chlapov na MK by chcelo hoci čo a nemajú. Chodí tu aj na MK draik ON je právnik a vždy správne poradí ak je tu. Skús ho poprosiť ak by tu bol čo TI radi ON.

palicka
7. aug 2023

A na zaklade coho prisiel k 50000? Hypo 30 pkus ak ste aj 20tisic investovali, deleno 2 je 25000. Ci? On ma vlastnu matematiku? A vyzivne uz panko plati? On si uziva s milenkou a ty na materskej s jeho dietatom ho mas vyplatit? Kde sa takyto debovia rodia....drzim palce, nech to zvladnes!

dadis
7. aug 2023

@melanta kym sud rozhodne, autorka uz bude pracovat a mize si zobrat hypoteku. Lepsue sa je dohodnut na ferivej sume - polovici zaokatenych splatok hypoteky a plus co navyse zhodnotili jej dom mimo hypoteku (pochybujem, ze to bolo 100 tis, ako si vyratal panko. Idealne by bolo sa s nim dohodnut, ze po skonceni RD si vezme hypoteku a vyplati ho. Nebude to velke suma. Dovtedy nech si manzel pozicia na byvanie inde, ved na RD je autorka s jeho dietatom. Alebo teda, nech caja na rozhodnutie sudu (to bude par rockov). Pozemok je skoda predavat.

autor
7. aug 2023

A ako by sa určovala hodnota domu? Musel by investície vydokladovat, alebo by sa ohodnotil dom znaleckým posudkom a potom by z tejto ceny by mal polovicu?

dadis
7. aug 2023

Je dom v BSM? Pisala si, ze si ho dostala darom.

autor
7. aug 2023

@dadis dom som dostala, pred hypotékou bol ohodnotený na 100 000. Do prerabky sme dali 30 000 hypotéka + cca 50 000 vlastne peniaze z výplat. Cize cca každému to vychádza po 40 000 (na túto sumu mam doklady) . Vela sme si urobili aj sami. Môže manžel žiadať sudnoznalecky odhad, ktorý by bol určite vyšší ako reálne náklady a z toho žiadať polovicu?