Výživné a dokazovanie príjmu a miesta pobytu otca

enenka
17. máj 2012

dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. Od maja 2011 som som rozvedena, do osobnej starostlivosti mi bol zvereny syn (narodeny v aprili 2009). Otcovi dietata bolo stanovene vyzivne 50 €, nakolko bol v case rozvodu nezamestnany.Styk so synom mal upraveny na kazdy druhy vikend v mesiaci. Otec dietata v juli roku 2011 vycestoval do zahranicia, prestal sa stretavat so synom (aj ked mal upraveny styk), bez toho, aby ma na to upozornil, ze uz sa nebude stretavat s dietatom. Vyzivne mi prichadzalo normalne, na postovej poukazke s jeho menom do schranky. Niekedy v auguste podali jeho rodicia navrh na sud, ze sa chcu stretavat s mojim synom. Sudom im bol upraveny styk s blizkou osobou tiez na kazdy druhy vikend. Kedze otec dietata sa dlhsiu dobu zdrziava v zahranici, v decembri 2011 som podala navrh na sud na zvysenie vyzivneho. Avsak problem je v tom, ze otec dietata sa skryva a zatajuje. Podla urcitych zdrojov viem, ze sa nachadza v Kanade, v Toronte. Predvolania na sud ohladne zvysenia vyzivneho ignoroval a nepreberal, potom mu bol urceny opatrovnik, jeho otec, ktory na sude srdcervuco tvrdil, ze nevie, kde sa nachadza jeho syn a ze ani s nimi nekomunikuje, aj ked moj malolety syn po navrate z navstevy u starych rodicov pravidelne a opakovane tvrdi, ze telefonuje so svojim otcom na pocitaci /pravdepodobne cez skype/. Kedze sudkyna povedala, ze pomery dietata sa od posledneho urcenia vyzivneho nezmenili, zvysila vyzivne len na 70 €. Pytam sa, preco nebrala do uvahy hlavne to, ze sa zmenili pomery otca? Na stranke obcan som sa docitala, ze ak si rodič, u ktorého sa príjem skúma, odmieta splniť povinnosti týkajúce sa preukázania príjmov a podkladov na zhodnotenie majetkových pomerov, súd ho môže donucovať uložením poriadkovej pokuty, až do výšky 820 €. Pri opakovanom hrubom sťažení postupu konania súd môže uložiť uznesením poriadkovú pokutu až do výšky 1 640 €. Nic take sa neudialo. Tiez pri vypovedi na sude, sa sudkyna pytala, kto mi posiela vyzivne, odpoved stareho otca /teda otca otca dietata/ bola, ze on aj s manzelkou ho posielaju. Na to sa sudkyna opytala, ci im nasledne syn posiela nejake peniaze na ucet, odpovedal, ze nie. Ved priznal, ze vyzivne platia oni, teda tretia osoba, vobec nie otec. Oni len na sek napisu jeho meno, aby ho chranili pred neplnenim si vyzivovacej povinnosti. Ale vraj sa s tym neda nic urobit, lebo na seku je jeho meno. Je to pravda? Tak sud urcil vyzivne 70 €, co je smiesna suma na vychovu a starostlivost o dieta, hlavne ked je zrejme, ze jeho otec pracuje 10. mesiac v zahranici. Co sa tyka starostlivosti, za tych 10 mesiacov ani raz nezavolal synovi /v mojej pritomnosti, u starych rodicov telefonuju/, neinformoval sa o jeho zdravotonom stave, o jeho vyvoji, neblahozelal mu ani na meniny, ani na narodeniny, za celu dobu mu neposlal mu balik na vianoce, nekupil ani jeden kusok oblecenia, ani jednu hracku, nestravil s nim ani jednu sekundu. Cize ja ako matka mam zabezpecit pre dieta 24 hodinovu starostlivost a k tomu mam aj zarabat na zivobytie, ked otec bude prispievat sumou iba 70 €??? Aj to posielaju iba jeho rodicia. Pre svoje dieta by som brala nizsie vyzivne, kebyze vidim z druhej strany snahu o pomoc, ze by ho sem tam vybral zo skolky, zobral na vylet, podielal sa na vychove, ale z druhej strany neexistuje stipka zodpovednosti voci dietatu, Prosim Vas o radu, ako mam postupovat v tomto pripade, prosim Vas, lebo vidim, ze v tomto state sa ti, co sa skryvaju a vyhybaju comukolkvek maju lepsie, ako ti, co sa domahaju svojho prava. Ako mozem zistit, kde sa presne sa nachadza otec dietata, aby som mohla preukazat na sude jeho zarobok?