Výživné na dieťa a čas dieťaťa u otca

adko226
21. júl 2013

Prosím vás o radu.
Mám takýto problém. Som rozvedený už sedem rokov a pravidelne platím matke výživne. O syna ktorého dostala do opatery,som sa naďalej zaujímal. Mám k nemu neobmedzený prístup. Chodieval ku mne stále. Ja som mu kupoval čo potreboval a aj som sním chodieval na výlety a.p. Pred asi štyrmi mesiacmi ku mne syn prišiel,že nechce byť s matkou,pretože sa o neho dostatočne nestará.Súd sa ťahá už cele mesiace,dá sa povedať aj kôli obštrukciám so strany matky. nechodí na sudy dava sa zastupovať advokátkou. Ja som podal minulý mesiac návrh na predbežné , aby bola zrušená moja vyživovacia povinnosť,pretože aj keď naďalej platím. výživne do rúk matky ,tak ta ich používa na svoju osobnú potrebu a nič synovi nekupuje napriek tomu ,že ju oto žiada. Súd môj návrh zrušil s odôvodnenim ,že dieťa nežije v podmienkach ohrozujúcich život.
Podľa mňa je to choré,pretože sa nevie dostať k svojemu výživnému napriek tomu,že je celý čas u mňa.
Ak mi viete poradiť ,čo ďalej prosím niekoho,aby mi poradil.
Ďakujem

maminuska
22. júl 2013

@zuzitko74 ja som ho neodsudila za to že je chlap, ale za to že za 50 EUR si myslí že sa dá zabezpečit všetko a fakt z vlastnej skusenosti môžem povedat že pubertáci su si veľmi podobní - je to v podstate ich prirodzená vývojová fáza, oni nerozmýšľaju ako dospelí zrelí ludia len by chceli ... jednoducho v ich veku ešte veľa vecí nevedia doceniť a reálne zhodnotiť.
Mne dnes napríklad syn povedal že som hrozná a to len preto že než išiel von som trvala na tom že :
1. pôjde na nákup
2. uprace izbu a pozmýva v byte dlážky
3. o pol šiestej bude doma a pôjde na tréning, ktorý mu platím .
Dnes je celkov svet naruby, muži prestávaju byt mužmi a ženy prestávaju byt ženami a preberaju ulohy za mužov.

nymeria
22. júl 2013

@zuzitko74 asi preto tie reakcie, ze statisticky je viac otcov, co kaslu na deti a viac samopasnych pubertakov ako deti tyranych vlastnou matkou.

sashabb
22. júl 2013

Myslim si že preto su take reakcie ako su, že si stačí prečítať uvodný príspevok ... "výživné používa matka na SVOJU potrebu a synovi NIČ nekupuje aj keď ju o to žiada ... no s tými 50€ si môže teda tá nezodpovedná matka vyskakovať 😕

zuzitko74
22. júl 2013

@nymeria Ja viem, ale ako sa má cítiť tento konkrétny otec, keď si to tu takto prečíta? Jednoducho je mi ho ľúto. A postoj tej matky je hrozný, dieťa jej doma nechýba, svojou ľahostajnosťou spôsobuje prieťahy v súdnom konaní a peniaze na chlapca poberá pokojne ďalej a nekúpi mu z nich nič, ani keď ju chlapec požiada.Tak fajn, matka roka.

zuzitko74
22. júl 2013

@sashabb Výživné patrí dieťaťu.

sashabb
22. júl 2013

@zuzitko74 aha, takže synáčik počíta, že tých 50€ dostane do ruky a bude si môcť kúpiť čokolvek bude chcieť ano? a tým pádom otcova starosť o dieťa končí? kde je potom spravodlivosť? kto má uhradiť náklady na dieťa? či už školu, stravu, oblečenie, kružky a pod. ? matka? prečo? Veď obaja su rodičia rovnako. Prečo má mátka "obetovať" celý svoj plat a otec iba 50€ s tym, že ich má dávať dieťaťu priamo do ruky?

sashabb
22. júl 2013

@zuzitko74 citujem : " A postoj tej matky je hrozný, dieťa jej doma nechýba, svojou ľahostajnosťou spôsobuje prieťahy v súdnom konaní a peniaze na chlapca poberá pokojne ďalej a nekúpi mu z nich nič, ani keď ju chlapec požiada.Tak fajn, matka roka."

toto si kde vyčítala? Chcela by som toho chlapca vidieť, nakoľko podla tvojho opisu bude chudak podviživený, v otrhaných handrách a určite aj negramotný 🤐 🤐 🤐

zuzitko74
22. júl 2013

@sashabb Ten chlapec je podľa príspevku už štyri mesiace u otca. Otec platí matke výživné, hoci je chlapec u neho. Čiže otec chlapcovi kupuje všetko, čo potrebuje + platí matke výživné, ktoré matka minie na svoje potreby. Nikde nie je napísané, že chlapec tie peniaze chce ako vreckové. Takto aspoň tomu problému rozumiem ja. Mýlim sa?

sashabb
22. júl 2013

@zuzitko74 ja to beriem tak, že chlapec má 14 rokov, čiže 14rokov býval u matky ktorá sa o neho starala. Teraz je 4 mesiace u otca a už je z toho velke halo aka je matka neschopná a nezodpovedná ... no neviem. A to že sa ťahá súd? napadlo niekoho, že matka nesúhlasí aby syn býval u otca? Žiaľ nevidíme obe strany, nevieme čo sa tam deje. Máme iba chabé info od otca, ktorý sa cíti ukryvdený skrz 50€ ktoré dostáva matka. 😒

maminuska
22. júl 2013

@zuzitko74 vieš a možno je to tak , že tie peniaze odkladá ...... a možno aj tak že nimi spláca dlhy ktoré si narobila ked zabezpečovala základný životný štandard dietatu a možno ešte inak, alebo si povedala že doteraz vynaložila dvojnásobne na syna viac ako jeho otec a teda si len berie to čo má ......

Ja som dokonca zástancom toho , nech syn ide k otcovi ak sa ten bude vedieť o neho lepšie postarať, a nech mu matka teda posiela 50 EUR . 350 EUR je fakt sveta žiť pre jedného dospelého a jedno dieťa a potom som zvedavá ako sa bude hovorit o zabezpečení základných životných potrieb.

zuzitko74
22. júl 2013

Dievčence, viete čo, nechajme to tak. Tomu ockovi týmto nepomôžeme.

cecil36
22. júl 2013

@zuzitko74 1. nikoho som neodsudila, napisala som fakty, ktore maju pravny podklad 2. Citujem ta: "A postoj tej matky je hrozný, dieťa jej doma nechýba, svojou ľahostajnosťou spôsobuje prieťahy v súdnom konaní a peniaze na chlapca poberá pokojne ďalej a nekúpi mu z nich nič, ani keď ju chlapec požiada.Tak fajn, matka roka." Ty tu matku poznas, ze vies, ze jej dieta nechyba? Ze mu nic nekupi? Ze mu napriklad tych ubohych 50 eciek neodklada na knizku a financuje ho zo svojho platu? Sposobuje prietahy v sudnom konani? A cim? Ze na sud posle svoju advokatku? To si snad robis srandu nie? Tu advokatku za seba mohla poslat pre xy dovodov od toho, ze musi byt v praci, lebo inak by prisla o miesto a nemala by dieta z coho zivit,cez to, ze sa nevyzna v zakonoch a preto to necha na kompetentnych az po to, ze jej pan xy uz tak ublizil, ze to proste nepotrebuje vidiet. Nech uz je to akokolvek, prietahy v sudnom konani tym rozhodne nerobi. Peniaze pobera preto, ze jej to tak uklada rozsudok. 3. Pubertiak je viac ci menej egoisticka bytost, lebo to tak jednoducho vyplyva z jeho prirodzeneho vyvoja, nie je to urazka konkretneho chlapca, iba konstatovanie, ze takmer kazdy pubertiak zacina prejavovat svoje ego a tym padom sa lahsie odputava od rodicov. V tomto obdobi je uplne normalne, ze hlada lahsiu cestu k comukolvek. Moja dcera by obrazne povedane zapredala vlastnu matku len preto, aby mohla byt o hodinu dlhsie vonku. V tomto obdobi si dieta vybera rodica u ktoreho ma väcsie moznosti realizovat to co on chce npr. neupratovat lebo otec byva v byte s babkou a ta vsetko porobi alebo byt dlhsie vonku, lebo otec robi aj poobedne a chodi neskor domov atd. Rodic, ktoremu je dieta zverene do vychovy byva zvycajne ten nepopularnejsi, lebo nieco vyzaduje. 4. 50 eur vyzivne je na tak velke dieta smiesny peniaz a minies ich na stravu a energie. Takze uz len tato suma + komentar zakladatela, ze matka tie peniaze pouziva na svoju potrebu ma dorazila. 5. K tvojmu vyroku: Výživné patrí dieťaťu. Ano patri na uhradu jeho nakladov spojenych s byvanim, stravovanim, osatenim, skolou, kruzkami a podobne, nie na to, aby ich dostal do ruk a oplieskal s kamosmi v mc donalde alebo na pive.

cecil36
22. júl 2013

@zuzitko74 chlapec u otca nema co byvat, podla rozsudku ma byvat u matky, kym nebude dany iny rozsudok. Chapeme sa? A podla mna z uvodneho prispevku nie je uplne jasne ci tam chlpaec naozaj byva 4 mesiace.

cecil36
22. júl 2013

@maminuska piseme takmer rovnako s oneskorenim par minut 😀 , uplny suhlas 😉

mawka
22. júl 2013

@zuzitko74 a ty nemozes vediet, ci ta matka neplati decku nejake stavebne sporenie alebo poistku. alebo cokolvek ine s pravidelnymi platbami.
Sama hovoris, ze nemas skusenosti. tak ja ti teda poviem, aka je prax. Mas dve deti, sud ti ich zveril, ved skvele nie? Chodi s do roboty, zarabas nejake peniaze a nie vela. platis si najom, lebo hypo ste sa pri rozvode zbavili, kupujes stravu, oblecenie, atd.
Najom:300 e
Strava:250 e
Skolka: 45 e
Obedy skola: 23 e
kozmetika bezna, prasky na pranie, domacnost: 50 e
kruzky: 30 e
telefon: 20
internet: 20
poistky deti 50 /spolu/
____________________________ SPOLU: 738 eur.
Deti ma mesacne vyjdu mimo byvania a sttravy 173 eur - to najnevyhnutnejsie. Nehovoriac o tom, ze v skole stale pytaju volaco na nieco, skolka detto, rozne druziny, vylety skolske, atd. keby som mala priratat polku z byvania, tak je to plus 150 eur = 323 eur. A to tam nie je zaratane oblecenie, lieky ak treba a samozrejme narodeniny, vianoce, sem tam nejaka kultura. a kde som ja? ked vsetky peniaze miniem hlavne na deti? ved so stravou ak dobre ratam je to 450 eur mesacne len deti! /byvanie, skolka, skola, poistky/. Nezijeme nadstandard, na dovolenky nechodime, nebyt mojich roicov, tak decka si neuziju absolutne nic. tak mi povedz, taky 14 rocny pubertak ma k dispozicii 50 eur mesacne, co z toho ta matka poriesi?
Vyzivne sa vyplaca k rukam matky, dieta ma narok na vyzivne do vlastnych ruk po dosiahnuti plnoletoosti. takze babicko caruj s 50 eurami!
A ak sa rioadne staras o deti, dochadzas do prace a chces im vytvorit normalny domov, nie niekde v osade a traja v jednej izbe, tak ver, ze je to narocne.

mawka
22. júl 2013

@cecil36 😀 no tak aj ja s oneskorenim no 😀 v podstate tu s @maminuska chceme povedat vsetky tri to iste 😀

mawka
22. júl 2013

@zuzitko74 a pomozeme minimalne v tom, ze tu vidi priklady z praxe, nech otecko otvori ocio a minimalne nech pochopi, ze 50 eur je malo!

zuzitko74
22. júl 2013

@cecil36 Ano, podľa práva by mal byť u matky. Prišiel za otcom, jasne dal najavo, pred kolíznou, aj pred súdom, že chce byť s otcom. Otcovi povedal, že radšej ujde, než by mal byť s matkou. Považuješ to za citové vydieranie rozmaznaného, sebeckého pubertiaka? Riskla by si to, na mieste toho otca?

mawka
22. júl 2013

@zuzitko74 nuz, asi sa pubertak nema dobre u matky, ked ona ma k dispozicii 50 eur od otca, financuje byvanie a ostatne veci spojene so zdravim, skolou a zitim vseobecne. jasne, ze taky pubertak je potom z toho depresivny. hlavne vedia velmi sikovne manipulovat s rozvedenymi rodicmi.

cecil36
22. júl 2013

@zuzitko74 ajajaaaaj by si neverila co dokazu deti v puberte vymysliet. Moja dcera tvrdila pred koliznou, ze jej nedavam jest 😀 Tak to asi tazko ked mala v 13 rokoch podstatne viac kil ako ja 😀 Kolizna sa jej pytala ci to mysli vazne a ona jej do oci povedala, ze ano. Uveril jej jedine jej otec, ktory mal zaujem ju dostat do vychovy, lebo mal na krku prokuratora aj exekutora. Takze asi tak k pubertiakov 😉 Samozrejme, dcera je u mna a po tomto incidente skludnila hormony 😝

mawka
22. júl 2013

@cecil36 moj synator je v predbuberte a minule sa stazoval kadekomu, ze som strasna, ze ho NUTIM sa ucit. ze ho NUTIM vynasat smeti. a ze podla charty prav dietata je to trestne. ze deti nesmu byt otrokmi. asi tolko 😀 dufam, ze za par rokov na mna nepoda trestne oznamenie, ze ho nutim chodit do skoly a vynasat odpadky 😀 no uznaj.... fakt tie decka su vycurane nad mraky.

zuzitko74
22. júl 2013

@cecil36 Tak to mi je fakt ľúto. Ale verím ti to, neboj sa. Len mi je ťažké si to predstaviť, že si niečo také mohla vymyslieť.

mawka
22. júl 2013

@zuzitko74 netreba brat zivot tak krcovito a treba u deti predvidat. nikdy nevies, co vyjde z tvojich deti za par rokov. a keby si vedela ako fajne vedia medzi sebou ohovarat rodicov 😉 😀

zuzitko74
22. júl 2013

@mawka Neberiem život kŕčovito. Dokonca mám príslovie a držím sa ho : Nikdy nekritizuj cudzie deti, lebo nevieš pri čom zajtra pristihneš tie svoje.Ale aj tak verím, že niektoré situácie nebudem musieť nikdy riešiť. Nie preto, že som tak skvelá matka, alebo kvôli svojej super výchove. Len sa nechcem báť dopredu niečoho, čo možno ani nepríde.

mawka
22. júl 2013

@zuzitko74 ale mala by si byt pripravena, ze to prist moze 🙂 a ja sa nebojim. pretoze ako pisala vyssie @cecil36 deti vedia prekvapit kadecim a vedia vypustit totalne fantazmagorie aj vtedy, ked to necakas. a aby si vedela reagovat. a to moze byt presne pripad syna zakladatela, ktory si mohol navymyslat fantazmagorie, ocino sa tu postazoval, caka ze ho budeme lutovat. ja nepoznam chlapa, ktory by na svoju ex nekydal aka je nenazrana a ako si nechava prachy pre seba a chlapi sa tvaria ako by jej odovzdavali celu vyplatu. a ked aj maju na to jej davat 500 e mesacne, tak sa budu tvarit, ze zarabaju len 300 a ostatne pomimo zamlcia. a tak sa castoo stane, ze zena ma doma vsetko z bazaru a chlap sa buch do prs jak tarzan, ze jak si vie on zariadit zivot aj domacnost a jak by sa vedel lepsie postarat.
nezelam ti to nikdy zazit osobne, ale skutocne, pokial nezazijes na vlastnej kozi tie peripetie a vychcanost chlapov a deti, tak sa ti to bude tazko chapat. rozvody pred 30 rokmi boli ine ako su teraz.

maminuska
22. júl 2013

@mawka
@zuzitko74
@cecil36 soms a neozývala , lebo som hladala jeden text v skype ktorý omylom poslal pred pol rokom môj syn mne namiesto " frajerke "

" kokoos ti závidím že nič nemusíš robit. Moja máti je jak gestapák ešte len ráno vstanem a už - postel si umy si zubi, chod do obchodu a kup pečivo nemôžem byt vonku dlhsie ako do 9, stále chodím so psami . Najnovšie mala take mudrliny ze vraj mi nabije kredit az ked upracem linku , jak u jebnutých . v lete idem do vojenského tabora, zas jej vymysel aby som sa vraj nieco naucil . K tomu mam este aj prijebanu sestru.

Toto napísalo moje 13 ročné chlapča, ktoré mutuje , zarastá , má 76 kg a 175 cm :- 😀 D . Kojila som ho 2,5 roka, čítala rozprávky , utierala pokakanu ritku , vstávala ráno s ním na tréningy, učila sa písmenká a také to bolo milé a zlaté 🙂 chlapča a hodl čo urobila dočasne puberta.

Ale k jeho dobru , hned ako to zistil že sa pomýlil , prišiel a povedal mi že maminka vieš uhmuhm ja som to tak nemyslel . No nemilujte ho 😀

mawka
22. júl 2013

@maminuska ja sa tu rehoceeeeem 😀 podareny. ale inak musel mat riadne stiahnuty zadok, ked zistil, komu to poslal 😀

sashabb
22. júl 2013

@maminuska 😀 😀 😀 parada, ja by som mu poradila ako cez skype vymazať už odoslané, aby si to maminka neprečítala - ak by teda nebola rýchlejšia 😀 😀 😀
A tou poslednou vetou to uplne zaklincoval 😀 😀 😀

maminuska
22. júl 2013

@mawka mal veru mal.
@sashabb maminka si to prečítala hned lebo sedela na dalšom počítači a vo svojej pracovni a pracovala.

zuzitko74
22. júl 2013

@maminuska Normálne nemám slov 😀 😀 😀 😀 že gestapák 😀 😀 😀 😀 Čo si mu na to povedala? Vojenský tábor by mal byť pohoda, keď doma máte koncentrák. 😀