Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zbavenie otcovstva, zmena priezviska a osvojenie

andrejka2424
28. jan 2016

Ahojte,prosím maminky,ktoré niečo podobné už riešili o radu. Mám 5 a pol ročného syna z predošlého vzťahu. EX bol gemblér,podvodník,aj vo väzení už bol 2x, často nezvestný. Samozrejme som od neho odišla,našla som presný opak jeho. Môj terajší už 2 a pol roka -manžel je spoľahlivý,slušný,bezúhonný a o môjho syna sa príkladne stará. EX neplatí už 2 a pol roka výživné,zatiaľ som ho neudávala,ani to nechcem,nakoľko som rada,že ho nevidím a že nás neobťažuje. Nedomáha sa styku so synom,lebo vie že si to neprajem a pár krát mu nejaký darček doniesol k narodkám,alebo Vianociam,ale nie je to pravidlo. Nevideli sa však ani vtedy. Syn sa zajakával a to odlúčenie od svojho otca ťažko bral a hlavne to,že očakával že za ním príde a on neúprišiel,lebo sa rozhodol byť aj niekoľko mesiacov nezvestným. Už mu to netolerujem,dieťa nie je hračka s ktorou sa on bude hrať,keď je pri zmysloch a keď mu to vyhovuje. Môj manžel si ho chce osvojiť,rada by som aj zmenila jeho priezvisko,aby sme mali rovnaké,nakoľko ja po svadbe už mám manželove. Syn už zabudol na otca,mal 3 roky,keď ho naposledy videl. nespoznal ani svokru,keď sme sa v meste stretli . Verím,že to nebude ľahké,najmä preto,že EX si to asi priať nebude,nevzdá sa ,ale je to pre mňa dôležité. Ten človek je naháňaný exekútorom a mám strach,aby to nevymáhali po rokoch od môjho syna-je to jeho jediné dieťa. Ak ste už niektoré z vás podobnými peripetiami prešli,prosím o rady a vaše skúsenosti. Vďaka

pribinak
28. jan 2016

najlepšie by bolo ist za kurátorkou, najst si dobrého právnika a ist aj za detskou psychologickou

Zmeniť priezvisko moze sud, aj ked biologicky otec nebude súhlasít, to , ze bude mat tvoje nove priezvisko by ste obkecali tym, ze viac zapadne ako člen rodiny, nebudete sa volat kazdy inak, ale zbaviť ho rodičovských práv?

andrejka2424
autor
28. jan 2016

@pribinak áno,určite to pôjde cez súd,napísala som tu,aby som vedela čo ma čaká a aké majú s tým skúsenosti. áno,zbaviť rodičovských práv,lebo rodič má v prvom rade povinnosti a potom nech sa dožaduje práv..A môj syn nie je plyšák,ktorý bude čakať na poličke,kedy jeho biologický otec bude chcieť využiť svoje rodičovské právo... Snáď prihliadajú aj na psychiku dieťaťa a nielen na nezodpovedného otca.

pribinak
28. jan 2016

@andrejka2424 nechcem sa s tebou hádať, vidim, ze si nabrusena az az, ale sud ho nemoze zbaviť rodičovských práv, moze obmedziť styk, dovoliť styk len pod dohľadom ci zmeniť meno, ale nie zbaviť rodičovských práv
Poraď sa s kurátorkou a právnikom

zrka
28. jan 2016

poznám čerstvý prípad známeho. Jeho ex priateľka, s ktorou má dieťa sa vydala a má druhé dieťa. Neviem či priezvisko mala po otcovi alebo po mame, ale chcela aby si ju osvojil terajší manžel. Ako dôvody uvádzala, že so svojim otcom nekomunikuje, nemá záujem stretávať sa s vlastným otcom. (a to má 5 rokov). Zo začiatku s tým ten kamarát nijako nesúhlasil. Ťahali sa po súde asi rok. Nakoniec sa dohodli, kamarát súhlasil, že sa dieťaťa vzdá ak nebude musieť platiť výživné. Tak to aj súdom prešlo. Záver: už nemá dcéru, neplatí výživné. Matka spokojná, otec spokojný. Čudný to svet, vzdať sa dieťaťa kvôli peniazom...

andrejka2424
autor
28. jan 2016

No tak túto výhodu má môj ex aj bez zbavenia otcovstva. Nemusí platiť výživné,nechcem od neho ani cent,len svätý pokoj.

sue
28. jan 2016

@andrejka2424 na toto tu asi "návod" nenájdeš... neviem o prípade, keď by súd odobral rodičovské práva žijúcemu rodičovi, ktorý sa nechce vzdať rodičovských práv... obmedzenie styku áno, ale že by mu "nasilu" odobrali práva, o tom naozaj neviem...

Držím palce, nech to dopadne pre synčeka čo najlepšie...

(btw mysli na to, že raz sa ťa určite spýta, kto je jeho biologický otec, kde je, prečo s ním nie je a prečo je v rodnom liste iný muž a ako k tomu došlo 😉 )

Osobne by som na tvojom mieste riešila výživné a priezvisko - to sú praktické záležitosti, ostatné by som nechala na pokoji... dedičstvo riešiť netreba, pretože akby ex bol zadĺžený, syn odmietne tak dedičstvo v plusových číslach ako v mínusových, nik ho naháňať nebude 😉

andrejka2424
autor
28. jan 2016

ďakujem za radu,idem teda riešiť zatiaľ len to priezvisko. Výživné neriešim z dôvodu,že to beriem ako taký "úplatok" voči ex,že mu zbytočne nerobím problémy kôli neplateniu a on nám na oplátku nebude zasahovať do života a nebude sa domáhať malého. Na synove otázky rada odpoviem,keď bude na to dostatočne zrelý. Rada mu porozprávam,aká sprostá som bola,že som otehotnela s človekom,ktorý ma ošklbal už počas počas tehotenstva o všetky peniaze,že som hladovala niekoľko dní,až som skončila v nemocnici a hrozilo že potratím,že v tom pokračoval aj po narodení a s radosťou čakal,kým mi nabehne materská,vybieli účet bez toho aby ho trápilo,že námám čo do úst,že nemám za čo kúpiť sunar a plienky ,že ma klamstvami dohnal ku zobratiu pôžičiek,aby sa potom mohol ísť do hotela váľať s prostitútkami a zbytok prestávkovať... A dodám,že z chýb sa treba poučiť a ja som sa poučila a vďaka tomu môj syn už takmer 3 roky žije normálne a nepociťuje nedostatok v ničom. Má vlastnú izbu plnú hračiek a dvoch rodičov,ktorí ho ľúbia...

maryyyy
8. feb 2016

ahoj potrebovala by som radu,mam 3 ročného syna s jeho otcom už nežijem hraval automaty...platil mi vyživne 2 roky.neboli sme manželia je zapisany v rodnom liste.o malého ma zaujem tak raz za pol roka ked si spomenie.ma jeho priezvisko.problem je ten že pred pol rokom som si dala urobit test otcovstva nebola som si sto percent ista.test ukazal že nie je otec.chcela by som zmenit priezvisko.a chcla y som zistit ci ked mi platil vyživne musim vratit.zo zmenov priezviska nesuhlasi...chcem to dat na sud ale neviem ci možem mat nejaky postich ked vlastne som žiadala vyživne a nie je otec biologicky.dakujem za akukolvek radu.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli