Zmena synovho priezviska

evkahubo
24. jan 2014

potrebovala by som poradit...som 5rokov rozvedena,z manzelstva mam 8 rocneho syna...byvaly manzel na syna plati aj sa obcas kontaktuju...teraz cakam s priatelom druhe dieta a chceli by sme sa zobrat...len neviem ako to potom riesit s menami aby starsi syn nebol jediny s inym menom ... na zmenu jeho priezviska bude asi potrebny suhlas biologickeho otca...mate niektora skusenosti?

luba28
24. jan 2014

@evkahubo nie na zmenu nepotrebujes suhlas bio otca,...podas navrh na sud a sud rozhodne,....iba na osvojenie ho potrebujes

jajka71
24. jan 2014

ano, ak tvoj starsi syn ma otca v rodnom liste, resp. sa narodil pocas manzelstva s jeho otcom, na to, aby si mu mohla zmenit priezvisko, potrebujes jeho suhlas, odporucam kontaktovat sud, resp. jeho otca a nasledne s jeho suhlasom pisomnym (pokial ho ziskas!) dat ziadost na sud
so suhlasom otca dietata to bude jednoduchsie, lebo tak ci tak sa musi otec dietata vyjadrit,

nemusi sa vyjadrit jedine v pripade, ze by ho tyral, ublizoval mu a tak....ale to asi nie je tvoj pripad....

luba28
24. jan 2014

@jajka71 nie,na zmenu priezviska ho nepotrebuje

luba28
24. jan 2014

@jajka71 ja to teraz riesim pre dceru,...

evkahubo
autor
24. jan 2014

a ked by sme mu meno zmenili (ci uz so suhlasom,alebo bez) , ostava mu povinnost platit vyzivne?

luba28
24. jan 2014

@evkahubo ano,ostava

evkahubo
autor
24. jan 2014

luba28 dakujem 🙂

sissy27
24. jan 2014

@luba28 @evkahubo treba buď súhlas biologického otca (to je tá jednoduchšia cesta), alebo rozhodnutie súdu... ak sa vedia dohodnúť, tak nemusia sa zbytočne ťahať po súdoch...

badddy1
24. jan 2014

každopádne potrebuješ súhlas biologického otca, alebo toho , ktorý je zapísaný v rodnom liste. ak ho nemáš, ten súhlas, môžeš podať návrh na príslušný Okresný súd, a akpodáš návrh bežná prax býva taká, že ak je dieťa schopné sa k danej problermatike vzľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť vyjadriť, tak bude súd požadovať jeho vyjarenie prostredníctvom psychológa. Ked sa bio otec o neho zaujíma a pravidelne prispieva na jeho výživu , tak máš malú pravdepodobnosť aj súdnou cestou, že ti povolia zmenu priezviska.
súhlas by si nepotrebovala, ak by bol bio otec nezvestný, nezaujímalô by sa o neho a neoplatil by výživné, tak by to potom súd mohol vyhodnotiť , že to je v záujme maloletého dieťaťa.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luba28
25. jan 2014

@fidka79 ano chcem,...nevidel ju 4 roky,neplati ani korunu,dcera ho nema rada......tak preco,...a dcera sa hanbai,ze ma takeho otca a velmi to chce,kedze ja,manzel a jej nevl.brat ma ine priezvisko,.....

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luba28
25. jan 2014

@fidka79 na osvojenie,potrebujes suhlas a on je vtedy"hrdy" tatinko a v ziadnom pripade nesuhlasi,...a ja chcem ,aby platil aj ked teraz mam nahr.vyzivne,...velmi lahko by sa oslobodil a to ja mu nedovolim,ale viem si predstavit ak sud rozhodne pre zmenu priezviska ako ho naserem,...... 😀 😀 😀 😀 😀 😀

evita68
25. jan 2014

@evkahubo kontaktuj otca, ak bude súhlasiť, pôjdete spolu na matriku a všetko je vybavené...
ak nebude súhlasiť, musíš podať na súd ..

sissy27
25. jan 2014

@fidka79 hmmm a nenapadlo ťa, že možno tieto baby nechcú, aby sa ich dieťa cítilo mimo novej rodiny, kde všetci aj súrodenec sa volajú X len ono jediné je Y? že sa tomu dieťaťu nechce vysvetlovať, prečo sa volá inak ako jeho rodičia alebo súrodenci? lebo či sa ti to páči alebo nie, tak kdekoľvek sa objavia (dovolenka, školská akcia, lekár,...) všade ich budú brať ako rodinu, povedia ááá ty si prišiel s ockom... nikto nemá na čele napísané, že ten pán vedľa je nevlastný otec alebo "len" mamin manžel... pre mňa osobne je zmena priezviska pre dieťa,aby sa cítilo ako rovnocenný člen novej rodiny, nie ako pomsta bývalému...
a priezvisko nijako nesúvisí s platením výživného - to potom ak nie sú rodičia dieťaťa manželmi, dieťa dostane priezvisko po matke, tak otec by nemusel platiť výživné len preto, že nedala jeho priezvisko?