Je na zmenu priezviska 15-ročného syna potrebný súhlas biologického otca?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zmeny synovho priezviska. Priezvisko má po biologickom otcovi. Ja som sa vydala a chceme, aby sme mali doma všetci rovnaké priezviská. Biologický otec dieťaťa s tým súhlasí.

Je potrebný súhlas a vyjadrenie biologického otca, keď syn už dovŕšil 15 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

súhlas biologického otca nebude potrebné predložiť iba vtedy, ak by bol biologický otec pozbavený rodičovských práv a povinností, alebo ak mu boli tieto obmedzené. To predpokladám nie je Váš prípad.

Zároveň bude potrebné predložiť aj súhlas Vášho syna. Na oboch súhlasoch musí byť úradne osvedčený podpis.

Ak by ste súhlas otca z akéhokoľvek dôvodu neboli povinná predložiť, musíte úradu predložiť rozhodnutie o obmedzení/pozbavení rodičovských práv.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk