5,5 ročný prváčik. Nejaká mamička, ktorej dieťa šlo do školy skôr než dovŕšil 6 rokov?

zuzka_puska
31. aug 2018

Prosim vas, ako nastup mladsieho dietatka prebieha, co vsetko je k tomu potrebne? Mame dieta ktore bude mat o rok v decembri 6. Vsetci kamarati zo skolky odidu do skoly, aby neodstal v skolke sam s cudzimi detmi, premyslame o skorsom nastupe do skoly. Myslite ze je to ok,?? a co vsetko je v tom pripade potrebne vybavit? Pytam sa mamiciek, ktorym slo do skoly mladsie dietatko. dakujem

sunnygirl44
31. aug 2018

ja som počula, že také deti v škole trpia.

ibrunova
31. aug 2018

Nie je to ok, nechaj ho ešte v škôlke.. Bude mu lepšie. Kamarátov si nájde.

babi81
31. aug 2018

@zuzka_puska moj brat siel do skoly ked mal 5,5, zo zaciatku to bolo tazke, ale teraz je super uspesny dospelak

3009
31. aug 2018

/@zuzka_puska A to je načo dobré? Veď si predstav, že tam budú deti 6-7 ročné /lebo tam sú aj dosť detí, ktorým zle vychádzajú roky/ a to ako sa tam bude cítiť? Nehovor mi, že 5,5 ročné dieťa je to isté ako 7 ročné. Potom ak to nebude zvládať ho späť už dať nemôžeš. Ale ak je veľmi vyspelý a šikovný tak prečo nie.

tahomi
31. aug 2018

Ja som isla do skoly v 5 rokoch a teda vobec som netrpela ani nebola utlacana, prave naopak. Ale to zalezi od povahy a vyspelosti dietata. Je pravda, ze za mojich cias na rocnik mozno 3-5 deti boli take, ze im zle padali roky.

kikina84
31. aug 2018

@zuzka_puska jejda to preco ho tak skoro davate..sak to bude utrpenie..ufff..nezavidim vam,ani ucitelke a detto dietatu 😮 ..a to hovorim z vlastnej skusenosti,zial

benit
31. aug 2018

No dieta hlavne musi absolvovat psychologicke vysetrenie a tam ho musia odporucit na predcasne zaskolenie. Samozrejme posledne slovo ma rodic. Ale ak psycholog zhodnoti ze nieje zrele asi by som to nesilila. Dieta si najdd kamaratov a nic nestrati.

evittam
31. aug 2018

@zuzka_puska Suhlas s
@3009 .
Tiež mame dcérku čo bude mat bud.rok v dec.6 dohodli sme sa,ze pojde do skoly o rok neskôr-nic jej neujde. Jedine,ze by sme videli,ze by to slo alebo nam to bolo odporučené zo strany pedagógov.
Btw.nove deti, ľudí bude stretavat cely zivot. Je to len dobre. Myslis, že v tej skole budú všetci zo skolky spolu? Teda ak nebyvate niekde na dedine s jednotriedkou.😉

kikina84
31. aug 2018

@tahomi no to je cest vynimkam ,niekedy bola ina doba,teraz su deti viac hrave,maju kopec moznosti ako sa socialne rozvijat aj bez toho aby museli chodit do skoly tak skoro..ja som teda uplny opak bola ,mna tiez dali nasi tak skoro do skoly a nebolo to dobre..stale som mala pocit ze mi ten rok a pol chybal v skole a citila som to aj ako starsia ked som sa musela rozhodnut napr pre odbor ktory budem robit..aj ten rok dva je u deti strasne vela a uvazuju uplne inak v tych obdobiach,mozno uz zasa o nieco vyspelejsie...Ine je to u nadanych deti,tam ten intelekt pracuje uplne inak

kikina84
31. aug 2018

@babi81 aj ja som uspesna v praci,zivote,tiez som isla skoro do skoly,ale pocas studia som trpela ako pes..ono to je velmi indi vindi

zdenocka
31. aug 2018

@zuzka_puska, musite ist do specialno-pedagogickeho cestra, kde mu budu robit testy, ci je s vedomostami tak popredu, ci moze vobec tak skoro nastupit do skoly. Zakon udava, ze az ked dovrsi vek 6 rokov do 31.8. v danom skolskom roku, moze nastupit do skoly. Nastup do skoly nie je rozhodnutim rodica, ale platnymi zakonmi. To iste musi dieta podstupit, ked chce rodic odlozit dietatu skolsku dochadzku. V tomto smere nepozeraj na kamaratov, ale na potreby dietata. V zivote sa bude musiet este pozoznamovat s vela ludmi, nebude cely zivot obklopenymi tymi istymi.

natalka13
31. aug 2018

@benit rodic o tomto nerozhoduje.
Decembrove nezvyknu dooorucit. Dobre si to zvazte, teraz nemusi byt rozdiel,ale v puberte okolo 12 bude tvoj mat 10 a tam bude velky mentalny rozdiel.
V skole bude urcite vela uzskoro 7rocnych koly odkladom.

romisami
31. aug 2018

@zuzka_puska Ja by som také malé dieťatko určite do školy nedávala. A už vôbec nie kvôli kamarátom. Neberte mu bezstarostné dni v škôlke, škola to už sú povinnosti. Veď mu nič neujde. Mne sa vidí, že na tieto deti sú naozaj veľké nároky, akoby toho bolo viac ako za našich čias, neviem. Mám dvoch školákov doma. A keď ochorejú, to je potom hrôza to dobiehanie, veľmi rýchlym tempom napredujú. K tomu hneď angličtina od prvej triedy, to sme my tiež nemali. Rok u tak malého dieťatka je ozaj veľký rozdiel. Nechala by som ho v škôlke určite.... Každopádne držím palce, nech sa dobre rozhodnete 🙂

jumama
31. aug 2018

V dcerinej triede je chlapcek, ktory mal v dany september alebo oktober este len 5. Deti ho prijali maximalne dobre, starostlivo, je to ich malicky spoluziak. V skole mu to slo dobre, hlavicku makovicku na to mal, hlavne preto ho rodicia dali, ze bol velmi samostatny a bavilo ho ucit sa. Sem tam dcerka pri rozhovoroch o skole spomenula, ze on velmi nerad pise, ze mu to ide pomaly a lezi na lavici. Ale ved to ja ona - nerada pisala a vsetko ine by radsej robila 🙂 Ja som 15. septembra a teda tiez som usela robit psychol. testy zrelosti. Vedela som uz pisat tlacenym a trochu citat, naucila ma starsia sestra pri hre. Bola som vysoka 134 cm, ak by som zostala este v skolke, asi by som sa tam unudila a nenormalne nad vsetkymi detmi vyskou trcala. Ja som sa nenormalne tesila do skoly a asi som aj bola taky maly sprt, co sa rad ucil. Preto urcite ber do uvahy hlavne skolsku pripravenost svojho synceka - ci rad kresli, listuje knizky a pod. a tak trochu aj fyzicku vyspelost. Pre deticky je to strasne - zrazu cele dni poslusne sediet v lavici. Ak budu mat blbu druzinarku, bude to vyzadovat este aj v druzine, ak ich v zime nevezme von. Nemozu sa volne hrat ako v skolke. Hlavne chlapci su akcnejsi, a skola na to nijako neprihliada, musia obsediet, musia sa sustredit. V predskolskej triede sa posudzuje tato skolska zrelost - do skolky pride psychologicka a testuje deti - kreslia, mozno sa ich aj povypytuje cosi, ale skor ich iba pozoruje. A ta da odporucenie na skolu alebo na odklad. Ak da na odklad, chodi sa zvlast este na otestovanie do pedagog. psychol. poradne...
Nebala by som sa o tvojho chlapceka, ak by zostal v skolke, najde si kamaratov, tie kamaratstva v skole a v skolke nie su tak pevne, aj ked sa zdaju. Proste si aj v novej triede najde, ak budu mat fajn ucitelku, bude ich vo vzajomnom zoznamovani a kamarateni podporovat.

stascha
31. aug 2018

Určite by som ho nedávala skor, kam sa ponáhlať. Nás Tomino je narodený v septembri a vobec nebudem uvažovať o skoršom nástupe do školy aj ked máme ešte cas. Je to chlapec su iní ako dievčatá, možno viac hraví a podľa mňa to je strašne skoro. Určite by som sa nebála že ostane v skôlke bez kamarátov, ani nevieš ako sa oni spoznávajú na dvore. Ja som to zistila vonku ked sme stretávali staršie deti a Tomino ich poznal po mene. V živote ešte veľa krát bude v novom cudzom kolektíve, to by nemohol chodiť na žiaden krúžok, šport.... Nekaz mu detstvo skorším nástupom do školy ved mu nič neutečie.

babi81
31. aug 2018

@kikina84 zalezi od charakteru, priebojnosti dietata, kazde je ine.mam dcerku 2,5 roka bude mat koncom septembra a ide do skolky.vyskusali sme v maji a ucitelky prekvapene za 2tyzdne sa tam citila ako doma vsetkych poznala, povedali ze ako keby tam chodila od septembra.rano sa zobudi a hovori mama skolka 🙂)) takze asi tak.

arasidka123
31. aug 2018

@zuzka_puska určite je potrebné sedenie u psychológa ktorý bude zrejme toho nazoru,že má čas už len preto že je decembrový..môj mal v júni 6 a aj tak nám odporučili ešte ho nechať rok doma .a kamaráti boli,sú aj budú o to sa netreba strachovať 🙂 radšej odklad ako potom po mesiaci dvoch ho vrátiť späť do škôlky..to by bolo ešte horšie ako skorý nástup do školy..

kikina84
31. aug 2018

@babi81 to je jasne aj nasa mala taka bola..ale je rozdiel cely den sa hrat a rozdiel vydrziat sediet bez slova v lavici 40 minut..moja dcera ako prvacka mala v triede par deti co aj sama ucitelka navrhla rodicom aby si este dali odklad lebo tie deti by sa stale len hrali..je sice pravda ze ten prvy rocnik je este takou hravou formou,teda aspom prvy pol rok,ale uz tam je vidiet co sa na koho nalepi,co sa kto nauci atd..maju v triede chlapca co si namiesto pismen cmara do zosita lebo nevie absolutne ani zakladny tvar pismena..a ked sa ucia basnicku si nic nezapamata,ine deti zvladaju aspom zaklady..niekedy mam pocit ze niektori chudacikovia prvacikovia ani nepresli psychologickych vysetrenim 😯

zuzuliennka1
31. aug 2018

tu vobec nejde o kamaratov a ze ako sa bude citit - ale o jeho zrelost.... a 5r dieta na skolu este zrele nie je.....ja som narodena v juli a nasi si dlho vycitali, ze nepockali rok a dali ma do skoly skor, dobehla som to, aj uspesne skoncila vynikajucu vs, ale brat narodeny tiez v juli, siel neskor a nic mu neuslo, je na medicine.. zalezi od testov, ci je uz na skolu vhodny a musis ho aj ty poznat, ci je dost sikovny, no aj tak, by som v tomto pripade, ked “nevychadzaju roky” pockala rok.... uz sa to neda totiz vratit spat

arasidka123
31. aug 2018

@zuzuliennka1 do troch mesiacov sa dá požiadať o preloženie späť do škôlky,ale je to také..a hlavne pre dieťa...

bocianka123
31. aug 2018

@babi81 do kolektívu idú aj mladšie, ako 2,5 ročné deti. nedá sa to porovnávať so školou ....

bocianka123
31. aug 2018

@zuzka_puska a dôvod skorého zaškolenia? Kamaráti? hlúposť... netrápte dieťa ani seba... vypusti to z hlavy a nechaj dieťa užívať si detstvo. ktoré mu právom patrí.

babi81
31. aug 2018

@kikina84 @kikina84 ved to jazde dieta je individualne a ty ako mama vies najlepsie ci je pripraveny ist do skoly, sa vie sustredit dava pozor alebo nie.takze len ty co ho poznas vies ako na tom je.drzim palce a urcite sa rozhodnes spravne pre tvojho synceka

ciusinka
31. aug 2018

Nic v zlom, ale aby som chcela davat do skoly tak male dieta z dovodu, ze jeho kamarati su starsi a pojdu do skoly a aby nebol s cudzimi detmi v skolke, no nehnevaj sa, ale fakt sa mi teraz rozum zastavil 🙄 Cakala som nejaky pribeh o uzasne dokonalom a inteligentnom malom geniovi, ktoremu uz skolka nema co dat a vsetci odporucaju dat ho skor do skoly, ale toto? To akoze na co bude dobre? Ked tak ho objednaj k odbornikom, ktori posudia jeho pripravenost na to, ist skor do skoly, bez toho ho aj tak do skoly skor nevezmu, to neni len tak, ze vy o tom rozmyslate a vy ste sa tak rozhodli...

mechurik
31. aug 2018

@zuzka_puska 7 rocne deti davaju do tried lebo tie mensie sa nevedia este spravat na hodine a vydrzat.mozu mat iq 160 ale ak raz nevie vydrzat sediet potichu v lavici radsej nech ide do prvej triedy neskor

patrica8
31. aug 2018

Urcite sa nerozhoduj podla kamaratov, ale podla zrelosti dietata. Treba ist na posudenie zrelosti a schopnosti do centra/poradne. Bez toho ti ho ani nezoberu. Tiez sa rozhodujem ci dam syna na posudenie o skorsie umiestnenie, narodeniny ma na konci septembra. Ale on je sikovny, velky. uz teraz vie skoro vsetko co predskolaci, len zatial ma trochu problem sa dlho susutredit. Teraz bude mat 5r. Tak uvidime. Dieta treba pripravovat na zmenu, vysvetlit mu ze bude mat novych kamaratov a ake to je super. Ale za otestovanie nic nedas 😉
Vela stastia ti prajem, nech sa rozhodnete pre akukolvek moznost.

jabuducanevesta
31. aug 2018

podla mna je to blbost dat tak skoro, nie su zrele, su hrave, este mozno niektore chcu cez obed spat, nevydrzia pocuvat, byt ticho a sustredit sa na hodine, /nehovorim o tvojom, nepoznam ho,/, ale o detoch, ktore som vedela, ze davali skor, lebo... mamka si dupla, ze to dieta zvladne. potom psychologicka sama povedala, ze je psychicky pre dieta horsie, ked ho vratia napr o tri mesiace spät do skolky zo skoly ako ist o rok neskor do skoly, pricom uz moze vediet aj pocitat, aj citat, aj pismenka,,, a si zober, dnes skoro kazde druhe dieta ma odklad, cize by bolo v triede s 6,5 rocnymi, co sa prejavi ten vekovy rozdiel,,,

henikav
31. aug 2018

@zuzka_puska sme sice v zahranici, ale tu je to bezne, vsetky deti ktore do decembra dosiahnu 6 rokov idu do skoly, len tieto deti najprv posudzuje skolska psychologicka, ci su zrele. aj moj syn siel tak do skoly so vsetkymi kamaratmi a bolo to fajn, polovicka triedy bola na tom podobne.

pivonka17
31. aug 2018

Nedavajte ho....preco ho tak "trapit" a ako pisali ostatne mamicky tak tam bude aj so 7-rocnymi detmi a to je straaasne velky rozdiel. Do skoly bude chodit este velmi dlho a v zivote sa este napracuje az ..ani si neviem predstavit, tak preco mu brat poslednu moznost pohrat sa??)). Ja mam syna augustového a rozmyslam, ze ho dam do skoly o rok neskor....predsa nastupi a tam budu aj 7rocne deti...kopu známych to tak najmä pri chlapcoch robi.... uvidim aky bude. A nie je to najmä o tom, ze si vy ako rodicia musite nieco dokazovat?? Prepac, neber to v zlom, ale poznam taky pripad z dcerinej skolky. Tiez si mamicka potrebuje dokazovat, ze da svoje septembrove dietatko skor do skoly a pritom je to taky maly spuntik...lebo ona chce... A kamaratov si najde...toho by som sa nebala. Neznamena to, ze ked su kamarati v skolke, tak budu aj v skole...podrastu a dospeju a zistia, ze si nevyhovuju. U deti je to uplne ine. Cely zivot bude stretavat novych ludi.

jana_eyre
31. aug 2018

ja mam dceru narodenu koncom.oktobra (cize teraz ide do predskolskej, kde by mala byt dva roky) je velmi sikovna, o rok uvidim aka bude, ale tiez som uvazovala ze by som ju dala skor ale iba v pripade ak na to bude MAT - cize urcite nie kvoli kamaratom.. vsetko zavisi od samotneho dietata a k tomu sa musi vyjadrit psycholog..

v podobnej situacii budem aj pri tretom synovi - je narodeny 5.9. takze len par dni co mu zle vychadzaju roky.. a do skoly kazde moje dieta pojde podla svojich schopnosti, nie kvoli priatelstvam - tie si vytvori nove..