8 ročný syn neposlúcha

danbo
27. máj 2020

Caute.Potrebujem poradit s malym - 8 rokov. Neposlucha ani na 27. slovo. Neviem si s nim rady. Chcela by som poradit nejaky adekvatny trest. Som na neho sama. Povedala som mu, ze ho zbalim a odnesiem ockovi. Je to dobre riesenie? On sa zbalil,ze mozme ist. Co mam robit? Dakujem

danbo
autor
27. máj 2020

@kittykat22 velmi dobre sa v skole uci.Za 2 roky ziadna ina znamka ako jednotka,ale teraz horor

luccija
27. máj 2020

@kittykat22 takže nechá výchovu na iných a zbaví sa zodpovednosti😊

luccija
27. máj 2020

@danbo tak asi hlúpy nebude iba lenivý a naťahuje čas.Je šikovný dovoľ mu byť aj niekedy nedosledny je to 8r dieta

mila23
27. máj 2020

a mozno tym puta pozornost. Skus nanho tak,ze ked sa bude snazit s ulohami, rychlejsie ich spravi a ptoom sa mozte hrat.
Ale inak pises,ze neposluchne ani na 27.krat.....to naozaj mu tolko krat opakujes? To uz ani nevnima, ide jednym uchom dnu a druhym von. Poviem 3-krat a dost. neuprace hracky - odlozim ich prec, nepomoze mi - nebudem sa s nim hrat ked bude chciet, nespravi si ulohy - nebude rozpravka/tablet/hry...

kittykat22
27. máj 2020

@luccija nie, to nie je zbavenie sa zodpovednosti. ALe niektorym detom jednoducho prospieva kolektivna vychova. Napriklad druzina. A prospieva im zaradenie v sportovych kruzkoch. Zial nie je kazde dieta rovnake. Ja to vidim na synovi kamaratky. Ten ked chodi do skoly, druziny, a ma sport tak je to milionove dieta. Dobre sa uci, je vyborny v sporte, trochu ho musia korigovat v temperamante. Ale teraz ako je doma 🙄 strasne. Presne ten isty problem aky ma autorka. Niektorym detom prospieva kolektivne vedenie. Preco to nevyuzit? Miesto toho sa doma trapit na milion sposobov. Ci?

danbo
autor
27. máj 2020

@luccija presne tak,velmi lenivy

kittykat22
27. máj 2020

@danbo daj ho do skoly. V lete mu vybav primestke tabory. Synovi to prospeje a tebe nehrabne 🙂

danbo
autor
27. máj 2020

@kittykat22 ide do skoly,samozrejme a v lete uvidime.....Uz s nim nevladzeme.....Nikto

simsalabim
27. máj 2020

@danbo ja ti poradim iba v jednej veci. Vyhrazaj sa iba takym trestom, ktory aj splnis. Moje deti vzdy vedeli, ze co poviem, nie su iba slova. Ked sa vyhrazas a potom to nesplnis, ako ta ma brat vazne?

danbo
autor
27. máj 2020

@simsalabim velka pravda,ale na neho neplati nic,zial

stela01
27. máj 2020

@danbo nie nemáš ho zbaliť ! Máš si rozmyslieť čo povieš ?!

stela01
27. máj 2020

@danbo tvoj syn nič nemá rad ? Nič nerobí ? Si spomeň aké tresty si ty dostávala ?!

katkabg
27. máj 2020

Dost neskoro na 8 rocne dieta.To bolo treba od davna

zuzinapipina
27. máj 2020

@danbo odporúčam knihu 5 jazykov lásky pre deti... Mozno na neho len hovoríš inou rečou 🙂

simsalabim
27. máj 2020

@danbo akoze nanho nic neplati? Ak kazem utriet riad, ostane v kuchyni, kym to neurobi. Pojde prec, chytim ho za golier. Kazem mu naucit sa, sedi pri mne v kuchyni a uci sa. Robi blbosti, chce odist, chytim za golier, pritiahnem ku knihe. Neodide, kym nevie. Co je na tom tazke???? Treba byt dosledny a nepolavit. Ziadne psie oci. Ked si splni povinnosti, moze sa hrat na pocitaci a pod. Ako odmenu. Ma OSEM rokov. Co urobis, ked bude mat 14????

alexandra2010
27. máj 2020

vyhrazat sa 8 rocnemu ze bude zbaleny a ide za biol otcom. ten svet sa poriadne vykolajil.

nistika
27. máj 2020

my mame u nas novy trest (tiez ma moj skoro 8 rokov) no ked neposlucne alebo nieco proste trestu zasluzne robi, musi sa naucit basnicku....zalezi od zavaznosti kolko riadkov z nej ked je to len prkotina tak len dva napriklad, alebo cely odsek teda 4 riadky....celkom to zatial pomaha....inak ak ma tvoj maly telefon tak to pomaha najviac...kludne na pol dna alebo na den ak sa s nim neda...zalezi jak uznas za vhodne...

dusankomoj
27. máj 2020

Odviesť ocinkovi,keď pre nič iné,tak aby videl, že ti nemôže donekonečna brnkat po nose! A ty budeš mať čas vymyslieť niečo účinné🙂

nistika
27. máj 2020

@dusankomoj pravda...nieje to vhodny trest...ale davaj autorka vzdy iba tresty, ktore si schopna dodrzat...tymto spôsobom tie hranice stale len posuvas az nebudu existovat

dusankomoj
27. máj 2020

Keď si spomeniem, že u nás doma stačilo spomenúť slovo ZARACHA a lietala som tak, že Popoluška popri mne vyzerala ako lenivá lemra! Teraz zlatíčkam ani nevie človek čo zakázať.Viem o čom hovorím,mám doma dve🙂

merkelica
28. máj 2020

trest navsteva otca? to ako fakt?

daganov
28. máj 2020

@janettdamian prepáč, ale ideš na to zo zlého konca. On urobí úlohu vtedy do odchodu do obchodu, keď mu ideš niečo kúpiť. Nie! Niečo dostane, keď budú úlohy jeho samozrejmou povinnosťou každý deň, nie len vtedy, keď vie, že v obchode dostane vytúženú vec. Daj mu lehotu týždeň, dva, nech sa snaží. A nejde len o úlohy, ale aj o pomoc v domácnosti, napríklad, o správanie sa voči tebe...

daganov
28. máj 2020

@danbo ako trávite voľný čas? Hráte sa spolu? Napríklad karty a pod. Chodíte niekde spolu? Viem, že to máš ťažké, keď si na neho sama, ale to dieťa cíti, že o neho nemá otec taký záujem, aký by mal mať a je z toho nešťastné. Jeho správanie je možno len volaním o pomoc. Jediným liekom je dôslednosť, tak, ako ti píšu vyššie, zadať úlohu a trvať na jej splnení, nie krikom. Tvoj syn musí cítiť, že ho máš rada. Objímaš ho? Rozprávaš sa s ním? Nemyslím príkazy, zákazy, jeho sny, túžby.

janettdamian
28. máj 2020

@daganov problém je len z úlohami. Potrebuje sa učiť v kolektíve.Áno sú to jeho povinnosti, jeho "práca". Aj my pracujeme za odmenu.

mimibb
28. máj 2020

Ma nejaké povinnosti? Moja najstaršia ma 9r...v domácnosti pomôcť musí, má na starosti aj psa... Ak moc vyskakuje zakazem tablet, či sladké a áno dostane aj vychovnu...

daganov
28. máj 2020

@janettdamian keď vám to tak vyhovuje, tak je to v poriadku. Len tak sa zamýšľam, akú odmenu dostávaš ty za navarenie, požehlenie, upratanie....

leskovael
28. máj 2020

Treba si vždy stať za svojím. Ja mam tiež doma špekulanta, ale ved to je každé dieťa... No vždy sa urobí čo poviem resp vždy si splní ulohy ktoré má a sú adekvátne k jeho veku. Ja som v tomto veľmi prísna, najradšej som keď to ide po dobrom, niekedy ale musí ísť "po zlom" . Ale čo poviem to platí...odmala si natom zakladám...dam ti konkrétny príklad ktorý bol nedávno u nás s legom😂 mal si ho upratať a nechcel samozrejme... najprv bolo dohovorenie nech ho uprace... ked ale v izbe začal trucovať doslova začal plakať od nervov, že ho ma spratať bol aj krik (natom sa ja snažím pracovať ✌️lebo som povaha hrrr čo kričí aj viac ako je treba) ... Potom som ale s kľudom povedala že ak si to neurobí, zoberiem mu ho a nebude ho mat ani na ďalší deň cely deň... A hold bol tvrdohlavý, tak som ho zobrala ale dostal ho až vtedy ako som povedala, a čuduj sa svete 6 ročný chlapec sam skonštatoval niekoľko x za den, aka je nuda bez lega a že si ho mal radšej upratať.... Čo ale nasledovalo potom, bol aj rozhovor o tom, prečo som to urobila, ako mu ho s láskou kupime ale nevyhadzujeme peniaze nato, aby som potom musela robiť koli tomu krik a už vôbec nie aby on nervačil ked ho treba upratať, že to ho radšej kupovať už ani nebudeme.. Atď... Nejaká ta postupnosť, ale vždy musí byť u nás aj rozhovor už s chladnými hlavami, kedy poviem k tomu, prečo to tak bolo a akoby to malo byť, vtedy má aj on priestor povedať mi to čo chce, napr prečo sa tak správal atď.. Nevravím že je to najlepšie alebo správne, ale u nás to tak funguje a sme tak spokojní, prejdeme si aj nervami aj krikom aj zákazom ale nakoniec je vždy rozhovor...

Treba s dieťaťom viac komunikovať podla mna, určite nie vyhrážať sa otcom, aj keď to bolo už asi v návale nervov, ale nehovoriť mu také veci....takto si autoritu a vzťah k dieťaťu neurobíš, ma uz 8 zmena reakcií bude veľmi ťažká, navyše každý je nejaká povaha, ale musíš začať od seba ako reagovať, aký mať k nemu prístup....deti sú vo veľkej miere naša kópia, ja vidím ako syn reaguje a často je to presne ako ja, aj preto sa snažím meniť a formovať moje reakcie... Nemôžem to chcieť iba od neho predsa.. Ak veci naťahuje buď pri ňom... nech sa učí pri tebe, ak ide upratovať izbu nech si začne upratovať potom ho prídi ho skontrolovať ak to nebude robiť, sadni na posteľ a ukáž mu čo ešte treba..Ku koncu ak to bude robiť pekne ho pochváľ, povedz že to urobil perfektne a zato mu dokončiť pomôžeš.. Nech vidí že ak sa snaží má to význam a ty to vidíš. Keď ste teraz doma, napíš rozvrh dňa a riaďte sa podla neho..vyskúšaj. Nech ma aj on svoj čas a ak niečo natiahne lebo si to nechce urobiť tak bohužiaľ ukrati si buď z času na telku alebo z hrania.. Ale základ je, aby si si ty stála za svojím.

janettdamian
28. máj 2020

@daganov tak s tým mi pomáha to sú domáce práce, za to je nám odmenou dobrý pocit 🙂 Mala som ma mysli našu prácu, zamestnanie, za ktorú berieme mzdu. Učenie v jeho chápaní je povinnosť, nutnosť, niečo čo musí a nebaví ho to. On je na nervy z toho, že aj doma sa zrazu musí toľko učiť. Doma bolo pre neho miesto, kde mohol vypnúť a robiť to čo ho baví.

danbo
autor
8. jún 2020

@simsalabim Veď toho sa bojím,keď príde puberta. Ale ako sa hovorí ohýbaj ma mamko,pokiaľ som ja Janko bude asi platiť.Nechcela som ho biť,ale kričím až,až....

danbo
autor
8. jún 2020

@nistika Tie básne sú super nápad,vyskúšam 🙂