Aký trest pre škôlkára, keď neposlúcha?

19. máj 2020

Čaute aký trest je vhodný pre dieťa vo veku 5 rokov keď neposlúcha? Keď vystrája a škodí súrodencovi alebo keď trucuje odvráva a je agresívne? 🙄 Urobí niečo dobre tak dostane odmenu ale logicky to musí platiť aj naopak aby sa to dieťa naučilo že si musí niesť následky keď urobí niečo čo sa nemá. Ďakujem 🙂

veronikaszabova
19. máj 2020

Mladsi bude mat 6 rokov. Ak je trucovity, zly, robi zle starsiemu, musi ist do izby a tam byt, dokial sa neukludni.

limetka69
19. máj 2020

Vezmem to co ma najradsej.

uglybetty1234
19. máj 2020

Vezmem hračku, zrušíme večerníček, ísť do izby, štát v kute

juhseverzapad
19. máj 2020

Dať po zadku.

daganov
19. máj 2020

môžeš napísať konkrétnejšie, za čo dostáva odmenu? Nesnaží sa svojím správaním strhnúť na seba pozornosť? Neviem, ako reagujete, keď je napr. agresívny, ale tam by som bola nekompromisná - sadnúť na stoličku bez hračiek a ukludniť sa. Následne ospravedlnenie. Prípadne mu zober niečo, čo má rád, napr, hračku, nebude pozerať rozprávku, nepôjde na zmrzlinu. Len lepšie je motivovať, ako trestať.

asia83
19. máj 2020

Vystrieskať. Môžete ma tu ukameňovať, nám zaberá iba to. Stačí, že poviem: "Chceš po riti?" a prestane robiť čo nemá. Nikdy nebola agresívna ani netrucovala. Tam to aj vďaka "výchovnej" nezašlo.

daganov
19. máj 2020

@asia83 tak dá sa aj bez výchovnej, v škôlke ich nemlátia a funguje to tiež, ale uznávam, že každé dieťa je iné a aj keď telesné tresty neuznávam, ak by ubližoval súrodencovi, tak neviem, či by som na túto zásadu nezabudla.

asia83
19. máj 2020

@daganov Jasné. Len hovoríte o päťročnom decku, nie o dvadsaťročnom študentovi Harwardu. Ten malý prt rozumie vašej motivácii. Veď pochopíte, keď vyrastie...

gastankaa
19. máj 2020

no ja mam ten problem,ze ked poslem deti sa ukludnit do izby,resp.momo nas, nechcu ist, vrestia,ze nejdu,alebo sa vratia, neviem to dosledne takto dotiahnut

asia83
19. máj 2020

@daganov V škôlke ich necapnú (vyjadrujme sa eticky) a tak to aj vyzerá. Nemyslím, že tam deti poslúchajú či sedia akoby pravítko zhltli.

autor
19. máj 2020

@veronikaszabova to nepomáha ona bude za mnou chodiť a vrieskať ako zmyslov zbavená a ked Držím kľučky tak trieska do dverí.😤

@limetka69 veď už tak skončila s prázdnou izbou lebo všetko rozhadzala a kopala do toho a nepomohlo to. Bežné jej zakážem pozrieť jej obľúbenú rozprávku čo dávajú večer na stv2 ale ani to ju nejak nepouči

@uglybetty1234 všetko skúsené aj ten kút. Keď sa zaprie a je v tom amoku nepostoji bude doliezat a vrieskať.

@juhseverzapad nie som na to pyšná ale sem tam si nazoaj zaslúžila a dostala 😢 jej to nerobí nič a zasa nebudem ju bit silno na to už ja nemám srdce.

@daganov keď je dobrá dlhodobo dostane hračku. Keď urobí niečo pekné dostane pochvalu poprípade môže dlhšie pozerať tv. Ospravedlniť sa ospravedlni ale predchádza tomu Veľká scéna.

@asia83 moja rešpekt nemá. Chýba jej mužský vzor 😢 matka je vždy len matka nevzbudzuje taký rešpekt ako otec. Som dosť mäkká ale ona ma dokáže niekedy fakt vyprovokovať že sa nespoznávam. Vrieskam o 106 ale nemám silný hlas takže to pôsobí asi smiešne 😂

gastankaa
19. máj 2020

@asia83 tak v nasej skolke asi necapnu,zato vrieskaju aki trafene, co ostatne deti dost podla mna moze rusit.By som bola "radsej", keby tomu neposlusnemu decku capli, nech neterorizuju ostatnych vrieskanim

uglybetty1234
19. máj 2020

Aj môj vyliezla z izby, ale vždy som ho vrátila späť, aj keby to hodinu trvalo. Ja mám cas

autor
19. máj 2020

@uglybetty1234 to ja ho práve nemám 😂 pripravujem sa na kurzy "horí mi to" a ešte mám aj mladšiu dcéru takže sa snažím čím skôr konflikt zahladiť aby to nevidela lenže nie vždy to ide

daganov
19. máj 2020

@asia83 ako to vyzerá? Máš pocit, že v škôlke deti robia to, čo opisuje autorka témy? ja teda nie, jasné, že pokusy sú, hlavne u detí, ktoré nemajú doma žiadne hranice, ale práve to, že ich v škôlke majú a vedomie, že za svoje konanie si ponesú následky vytvára to, že sa tam tie deti nezabijú

heidy222
19. máj 2020

U Nas funguje zakazane rozpravky, zakazane pocuvat pesnicky, zakazany dezert Po obede.
Ked neposlucha Tak sa povie: na dneska zakazana telka, pokracuj a nebude aj zajtra. Alr Ked je uz v amoku nefunguje nic. Ma 4,5 rokov, teraz bolo par mesiacov tazkych ale vydrzali sme a zrazu sa to same zlepsuje! Paradoxne mozno preto lebo dostala nove povinnosti a Ked ich spravi aj pochvalu, mozno to motivuje posluchat

simsalabim
19. máj 2020

Do toho kuta ju vzdy vrat, kym to nepochopi. Jasne, ze vystraja, ked vidi, ze to na teba plati. Ja som dceru do kuta vratila aj 100x, po case to pochopila a ostala tam, kym sa neukludnila. Ja chapem, ze do dveri kope, ked vidi, ze to ma na teba vplyv. Zaklad je nepovolit. Ak ma fakt amok, kamoska psychologicka poradila 2 veci, aby sa z amoku dostala - bud pisknut na pistalku, co u nas nefungovalo, lebo ju v tom vresku nebolo pocut, alebo obliat vodou - to zabralo okamzite. Potom kludne vysvetlit, co od dietata cakas - napr tu budes v kute premyslat, kym nezazvoni zvoncek (davala som kuchynske minutky na 2 minuty) a potom mi vysvetlis, co si urobila zle a ospravedlnis sa.

daganov
19. máj 2020

hlavný problém bude asi v tom, že je odmeňovaná hračkou za to, že je ako ty píšeš dobrá. Odmeňuješ ju skrátka za to, čo by malo byť normálne. Nechápem, prečo by mala dostať hračku za to, že nie je drzá, neubližuje súrodencovi a pod. Tým jej dávaš najavo, že si slabá, že ona má moc nad tebou. Ak sa rozhodne, že chce hračku, no tak chvíľu seká latinu a ak nie, tak si robí čo chce. Keby rozkopala a rozhádzala izbu, tak by som ju nechala vyzúriť a následne by ju poupratovala do poslednej skladačky, aj keby to trvalo hodinu a počas celej hodiny by revala. Ale neustúpila by som. Ďalším problémom je to, že si mäkká, ty musíš byť autoritou aj bez kriku a trvať na svojom bez ohľadu na to, kde sa nachádzate a kto je u vás.

veronikaszabova
19. máj 2020

@daganov presne tak.

Anonym - aj 100x ju vrat. Nie je tak trocha rozmaznana??

daganov
19. máj 2020

Dúfam, že s ňou nekomunikuješ štýlom - keď budeš poslúchať, dostaneš hračku, lebo to si píliš konár pod sebou. A žiadne zahladzovanie konfliktu, ale tak, ako ti radili vyššie, aj keď ju do toho kúta alebo na tú stoličku vrátiš 100 krát, ale stáť tam bude. Aj keby si v ten deň nič iné neurobila. Keď budeš dôsledná, ona pochopí. To, že sa ti jej správanie páči vyjadruj slovom, objatím, nie hračkou. Druhá dcéra toto nerobí, ona dostáva hračku každý deň? No mala by podľa tvojho uvažovania nie?

daganov
19. máj 2020

@asia83 mne už vyrástol a s malými deťmi mám dlhoročné skúsenosti, to len tak na okraj

lenka_da
19. máj 2020

a nie je "zlé" preto, že sa cíti odstrčené? Moja staršia bývala tiež veľmi "zlá", vytrápila som sa, aj som nakričala, skúšala som všeličo a potom som pochopila, že volá o pomoc... Zaviedli sme sobotu poobede iba pre nás dve, bez ostatných členov rodiny a zrazu bola dobručká aj na súrodenca 😉 Škoda len, že mi to trvalo tak dlho, kým som pochopila... ešte aj teraz sa mi stane, že na to zabudnem, to mi pripomenulo, že sme dlho nemali spoločnú sobotu 😉

selest
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bets
19. máj 2020

Keď je moja 5r. zuriva, alebo odvrava, tak jej niečo chýba. Snažím sa vybaviť deň jej očami a snažiť sa pochopiť jej správanie. Väčšinou jej vtedy chyba pozornosť. Trestať nemusím. Raz sme jej zakázali vecernicek, ale ona ešte nemala šancu to pochopiť spôsobom, že to je trest a ze by si z toho vzala ponaučenie. Ma stanovené hranice, má pozornosť, lásku. A je dobre dieťa. Ale nie vždy je všetko ružové, je aj nervozita, stres v nás rodičoch a vtedy aj dcéra odpovedá na to svojim správaním, ale neuvedomuje si to, je to len jej prirodzená reakcia. Som na toto dosť citlivá a keď pozorujem deti, vytváram si predstavu, ako s tými deťmi doma komunikujú. Dieťa je zrkadlom svojich rodičov, do určitej miery zohráva rolu aj temperament dieťaťa, ale väčšinou je to reakcia dieťaťa na niečo.
Je to aj správanie voči vonkajšiemu okoliu, ako k dieťaťu, tak ono k nemu. Aj k svojim súrodencom sa naša najmenšia správa úplne inak, ako oni k nej, tak aj ona reaguje.

daganov
19. máj 2020

@bets môže to tak byť a toto môže byť aj reakcia dieťaťa na to, že matka je slabá a nedokáže stanoviť hranice a keď aj, netrvá na ich dodržiavaní. Hranice vnášajú do života dieťaťa pokoj. Každé dieťa je iné, ale každé sa začne správať lepšie, ak cíti, že je milované a vie, kde sú mantinely.

sense
19. máj 2020

Aky je interval dlhodobo dobra ked dostane hracku?

sense
19. máj 2020

Chyba 1 hracka za posluchanie
Chyba.2 zahladzujes konflikt
Chyba 3 nema respekt a to nie je tym ci ma al nema muzskt vzor

Ak jej das trest akykolvek a na akokolvek musis ho splnit a nepolavit, a aj ked he to tazke nedat najavo ze ta vytaca lebo ak ano uz ma na polovicu vyhrate... ak ju posles do izby, nastav jej budik ak vylezie odtial tak s kludom angkucana ju tam vrat, prvyjrat ju vratis mozno 100x ale ak nepolavis postupom casu ju.tam uz bebudes musiet vracat...

asia83
19. máj 2020

Chápem. Musíte byť tvrdá, nekompromisná, hovoriť svoje pocity a capnúť.

rebekamarcusko
19. máj 2020

Ja som v poslednej dobe urobila cervene body a cierne. Za tri cierne body im nieco vezmem, aleno stoja v kute alebo zakazem roupravku atd. Za 3cervene nieco pekne dostani(cokoladku, zmrzku, zahrame si hru podla nich) teraz staci, ked zahlasim chces cierny bod? A hned prestanu. Zatial ma mladsi dva body cierne a starsi 4.uviidme ako to bude pokracovat

stanislavicenka
19. máj 2020

Nerozumiem odmene za nieco dobre. Co je akoze dobre? A nie som za trest, skor dosledok.