Akí sú vaši 7 roční chalani?

zrka
2. jan 2013

Ahojte, potrebujem radu, lebo mam pocit ze scvokatiem. Mam prvaka, v septembri mal 7 rokov. Skoro do 6tich rokov bol strasne sikovny, vsetko ho bavilo, vedel vsetko rychlo urobit, jednoducho idealne dieta. No a niekedy po 6tom roku sa to zacalo menit. Je strasne lenivy, vsetko mu nekonecne dlho trva, uplne mu vynechava pozornost. Napr. dnes rano som isla s mladsim von, sme ho pozdravili - ranajkoval. A manzel mi potom hovori, ze on sa ho spytal, ci maly spi... A to je tolko roznych situacii. Bol u kamarata - hrali pc hry. Pytam sa ho: jeho mama bola doma? On nevedel. A otec? nevedel. Pritom boli doma. Ucenie jedna velka katastrofa. Pistanie ked ma citat - namiesto sustredenia aby cital si slova domysla, pisanie este horsie. Volame ho uspavac hadov, lebo kym precita jednu vetu zo 4 slov, ja aj zabudnem o com to je. Keby sme ho nechali, dokazal by sa doma motat a povalovat cely den. Ked sa ma prezliect, trva to hodinu, ked veceria, dalsia hodina....Tusim namiesto napredovania ide dozadu. Uz ma strasne vytaca, o to viac, ked si spomeniem aky bol sikovny, rad chodil von, vzdy posluchol. Myslim ze je to strasna lenivost len neviem ci prechadza nejakym vyvinom alebo co to je. Dostava tresty, ak nieco neurobi do urciteho casu - ma dooooostatocne dlhy cas, ide skor do postele, nepusti si rozpravku atd. Su aj vasi synovia taki? Co by som s nim mala robit? Snazime sa viest ho k zodpovednosti, je to taky maly motak. Co s nim?

eeffka
31. jan 2013

@frick vitaj v klube... 1.puberta, mam 7,5r slecnu a take mile , zlate poslusne dieta to do 6r bolo... teraz len pyskuje a vsetko co poviem/nakazem/poprosim je trapne, nie a naco a neskor a ..... snad dozijeme v zdravi dalsich Vianoc 😀

tilly
31. jan 2013

@fiffinkaa nieco male mu neuškodi... napr. odlozit si svoje veci alebo vyniest smeti do smetiaka...

fiffinkaa
31. jan 2013

@tilly to robieva, ked príde zo školky, kompletne sa vyzlečie, odloží veci, čižmičky,má aj svoj šuflík s papiermi, omalovánkami a farbičkami a ked si chce kresliť tak samoobsluha, to isté aj s knižkami, ked sa dohrá / dočíta/ tak upratuje,..ked zle jogurt alebo banán tak hodí do smetiaku, tanier zanesie od stola na kuch.linku...a to je asi tak všetko, ešte detckú izbičku si upratuje..

frick
1. feb 2013

@tilly No ja som mu občas kázala poutierať riady ale toho frflania okolo toho, Alebo pospratovať niečo tiež urobí ale trvá to pol dňa,taktiež mu dávam skladať prádlo ktoré nežehlím a ponožky popáriť.inak svoje veci si musí spratať alebo hračky No všetko mu kážem a opakujem do nekonečna . On si ani pastelky nezastrúha. na 100x mu to kážem.

Ale troška som sa upokojila keď vás tu čítam že to nieje len u nás tak asi to bude nejaké to obdobie ako píše effka nejaká tá 1. puberta teda aspoň dúfam 🙂

zrka
autor
9. feb 2013

@sonik11
ahoj, prosim ta akym sposobom postupujete s tym skolskym psychologom? Teraz mal zo slovenciny na vysvedcku 2, s citatim je to uz lepsie, ale to pisanie....zabuda pismenka, v sstrede vety da velke pismeno, spoji 2 slova dohromady, no katastrofa. A to robi prepis - cize si to moze skontrolovat s tlacenym slovom, kde je i alebo y, dlzen, ake pismenko nasleduje...a to trenujeme kazdy den tak 15 min mimo uloh.
Ja mam strasne vycitky svedomia, ze som nieco zanedbala alebo neviem co som urobila. Ten moj chlapec si zije vo svojom svete, neznasa povinnosti, neznasa skolu, len sniva o skolke. Zacalo to niekedy vtedy, ked sa nam narodil syn, asi ziarlil, ale zrejme ho to dost poznacilo. Je zaspaty, zije si svoj svet a mne puka srdce...

zrka
autor
9. feb 2013

Boli sme aj u mudr, krvny obraz ok. Na ocnom - ze ma trocha zacervenene oci, zrejme alergia, aj z toho ho moze bolievat hlava. Tak nam na to dala kvapky. Tym je zdravotny problem vyrieseny - ukonceny. Ten chlapec sa mi zda nestastny, doma nevie co by robil, stale len melie o vojakoch a tie chalanske zalezitosti. Najradsej by byval u starych rodicov, lebo tam moze vela veci co doma nemoze, tam sa vie aj hrat, ale ucit ho tam neprinutia, vlastne tam nemusi upratovat, ako doma - co je vzdy v sobotu ako mrtvola, ze on nechce, jeho boli hlava, je mu zle....Aj tak to musi urobit, ale pocuvat ho....niekedy uz mam zlost, co to mam za syna, niekedy mi je do placu, ze som ho asi stratila, ked som sa druhykrat vydala, pritom vsetci ho mame radi. Neviem co robit. ako ho dostat z toho sveta kde je nestastny von, mozno keby sa mohol vratit do skolky 😒 . Co je teda hlupost.
Nie je pravda, ze preto je taky, lebo si to pri mne moze dovolit, ze mu nieco odpustim, alebo povolim.. prave skor mam z toho vsetkeho dojem, ze to co od neho ocakavam ako zakladne pravidla, veci, ze jednoducho on ich odmieta a je v tomto zataty, nepovoli.
Vcera mali v druzine karneval - on jediny na to zabudol, hodinu pred tym druzinarka stretla moju mamu, povedala jej ze este do hodiny nech mu donesieme kostym, ze nema...Mama mi vola, ja vyjavena ako puk - o nicom som netusila, ani slovkom sa nezmienil. Nechcem aby bol z neho taky BLBEC!

marianca
9. feb 2013

@zrka nie nie je blbec. Len sú to všetko pre neho nepodstatné veci... On to jednoducho nerieši, nezaujíma ho to a preto to vypustí z hlavy....Do škôlky sa vracať je naozaj hlúposť, to by ho posunulo dozadu a ešte ťažšie by sa mu išlo do školy. Je to chlapec a tí sú takí....Nehovorím ti to len tak. Ja mám tiež 7-ročného chlapca, bude mať teraz v marci 8. A tiež je neskutočný moták. Učí sa síce relatívne dobre, mal len 2 z prírodovedy. Ale to flrfanie okolo toho. Tú 2 mal tiež kvôli svojej nepozornosti. Zabúda veci, stráca, úlohy som musela stále vyvolávať spolužiakom, lebo on si buď nezapísal, alebo zapísal nejaký blud...teeraz sa to troška zlepšuje ale neviem. A samozrejme, že aj jemu sa viac páči u starých rodičov, lebo tam neplatia pravidlá, tam si robí čo chce, nemusí upratovať, papá len to čo si sám zmyslí, všetko má povolené...Ja to beriem tak, že je to len nejaká vývojová fáza, ktorá snáď prejde časom a teda dúfam, že nepríde iná a horšia. Náš Fifo ja inak zlatý chlapec, je spoločenský, rád sa ku mne pritúli, pomojká, pomáha mi. Ale keď má svoju chvíľu mám pocit, že ho dorazííííím. Takže asi len treba vydržať a brať to tak že každý je iný , veď aj my dospelí sme každý iný...

zrka
autor
9. feb 2013

@marianca dakujem ti za povzbudive slova, velmi si mi pomohla, troska sa mi ulavilo, lebo uz hladam chyby asi aj tam kde nie su. rypem sa, co som urobila zle, co mozem robit inak...bolo to moje zlaticka, teraz je sice stale moje zlaticko, ale kypim, strasne uz kypim a bojim sa, aby ma mal stale rad, a aby z neho vyrastol zodpovedny a slachetny chlap. ved ich je tak malo. prajem aj ja tebe pevne nervy a nech sa to s nasimi synmi len zlepsuje 🙂

marianca
9. feb 2013

@zrka nemáš zač a možno práve v tom robíš chybu, že ho moc sleduješ, pozeráš čo robí zle a chceš, aby všetko robil tak ako sa od neho očakáva. Daj mu troška voľnosti, chváľ ho za všetko čo sa mu podarí, pomaznaj sa s ním, buď tam stále pre neho...Nevyčítaj mu, keď niečo zabudne, zle spraví, povedz mu to ale pokojne, viem že je to ťažké, ale snáď to pôjde.
Viac asi nemôžeš spraviť. Tak držim palčááky 🙂

katka1981
9. feb 2013

Ja mam takmer 7 rocne krstniatko ale s nim ho porovnavat nejdem, lebo to je anjel, najlepsi ziak v skole, proste uzasne dieta. Ale mam otazku, ako stare je vase druhe dieta?

tilly
13. feb 2013

@katka1981 moj druhy syn ma 3 roky, rozdiel mame 4roky a 2 mesiace

tilly
13. feb 2013

baby, mna ta nepozornost a nesustredenost nici... ja vzdy ked vidim ake ma chyby v pisomkach, tak to je na zaplakanie, to normalne vidim, ze sa nesustredil, inak by to urcite neurobil... to su take blbiny vzdy a u nas je to dost prisne, ze dve chyby a uz dvojka a tak...

katka1981
13. feb 2013

@tilly, aha, ja som sa pytala preto, ci nemate nahodou male babo, ze ci to nebude tym, asi by som skusila psychologicku, nech vam poradi co dalej

tilly
13. feb 2013

@katka1981 ja si nemyslim, ze treba hned psychologicku, je to normalny nepozorny chalan, nie je zas az tak strasne mimoza 😀 len mi to vsetko lezie na nervy, postazovat sa musim 😀

katka1981
13. feb 2013

@tilly, pozor nehovorim, ze ma nejaku poruchu alebo nieco. My sme chodili k psychologicke pol roka, lebo sme mysleli, ze mame doma blazna a to bol len vzdor, ale nedbala by som ist aj k psychiatrovi, ked si neviem dat rady. Radsej ist k trom odbornikom aby sa vcas vylucil problem, ako sa doma trapit a nevediet si rady. Ved ty ho vidis, ako napreduje a ucitelka tiez. Bol to iba tip, nevravim, ze je pripad pre psychiatra alebo psychologa.

tilly
13. feb 2013

@katka1981 jasne, ja sa nebranim, keby som mala pocit, ze sa vymyka z normalu a z e to nezvladame s nim, tak by som urcite isla, ale co tak vidim aj tu, aj na spoluziakoch, tak je to asi normalne to jeho spravanie, bezne sa tak asi chovaju zivsie decka... on je skor sportovec, nemyslim si, ze z neho bude niekedy kockac, skor to bude taky ten frajirek, co bude mat hlavu pri babach a sporte ako pri uceni 😀

slady
13. feb 2013

kolkym problemom by sa ludia vyhli keby uz u nas nebola domaca skola tabu... precitajte so Johna Holta alebo Josepha Tailora Gatta 😉

katka1981
13. feb 2013

@tilly, samozrejme moze byt, ja nemam tak stare dieta, a ozaj kazde dieta je ine, a mimochodom pokial dieta nema same jednotky, to neznamena, ze je niekde problem. 🙂 Inak mozno potrebuje cas a tie same jednotky bude mat neskor. Ja neviem aka budem mama, ked budem mat skolopovinne dieta, momentalne mam vsak pocit, ze na SK je vzdelanie k nicomu, len nerada by som to preniesla na dcerku. Aspon jazyky nech sa uci, ked neuspeje tu, nech ide do sveta.

briketa
13. feb 2013

@zrka tiez mam syna Sep. 2005
podla toho co pises, nie je s nim nic v neporiadku ;). to je prelomovy vek ked zo zivota iba hrania a slasti je skok do zivota povinnosti. Ja som toto vecne snenie riesila sportom, syn chodi denne na trening bojovych umeni na hodinu a pol. Ma rozvrhnuty den vyslovene do minuty, takze nema cas na ziadne blbosti, ale zase kazdy den ma to iste, takze je to skvela rutina bez pocitu ze ma toho strasne moc. Fyzicka aktivita je prospesna fyzicky aj psychicky. Tie ostatne veci co sa tyka napr. sismania sa rano - rano ho budim tak, ze ho obliekam este ako spi v posteli. Tym ho vlastne zobudim a hned je obleceny. Odtial rovno do kupelne a odtial rovno ku stolu s ranajkami. Ja tam sedim s nimi ( mam tri deti) lebo ranajkoval by hodinu, z lega by uz bol postaveny hrad, ale odhryznute jedno susto... taska uz pobalena od vecera. Vsetko musi byt pripravene, naplanovane koli plynulosti sledu udalosti. Ulohy si pisem s nim, aby to bolo naprvykrat normalne hotove. Ked nieco nemam jasne co sa tyka skoly, aktivne komunikujem priamo s ucitelkou na email a nie je ziadny problem. Testy ma na sto percent vo vsetkych predmetoch, to mi dava znamku, ze u nas dosledna organizacia a sportove vyzitie funguje nanho najlepsie.

sabka
15. feb 2013

Jeej baby tak nie som sama. Aj ten moj Ondrejko bol super v skolke. Stale ho chvalili, vsetko ho bavilo... a teraz... Hroza. Trochu nam pomohlo ked sme mu dali do izby hodiny a urcili sme si najzakladnejsie pravidla do kolkej co musi byt vybavene. Napr o siedmej musi byt prezleceny umyty pri posteli a najneskor o pol osmej citam rozpravky. Neskor nie. Ak to nestihne v ziadnom pripade nemozem citat. Nepodala som mu to ako trest pre neho, ale pravidlo pre mna. To iste s ucenim. Na spodok papiera mu nakreslim 3 cukriky a podla toho ci to stihne spravit v stanovenom case mu jeden musim preskrknut alebo nechat, ak to je moc skaredo alebo nespravne napisane mu tiez jeden musim preskrknut. Ak zle cita, alebo naschval nespravne tiez sa skrta. A von tiez chodi pod dozorom. Nemoze ist k nikomu dnu. (koli TV a PC hram) Je to hrozne. Zo zaciatku sa strasne buril, reval, hneval sa na mna, ale postupne si zvykol. Citim sa ako dozorca vo vezeni. Ale Ondrejko sa mi zda spokojnejsi. A to je hlavne. Dokonca sa mi zda ze aj s mladsim bratom si viac rozumie. A to psychologicka nam radila opak. Ze ho nemame nutit ani stresovat casom. Vraj on je taka umelecka povaha. Ale fakt sa to nedalo. Prerastal mi cez hlavu, drzo sa spraval, daval sa do zlej partie... No vzdy som si myslela ze toto budeme riesit tak v 14tich.
Prajem vam maminam pevne nervy.

marianca
17. feb 2013

No baby, tak ja som bola s tým mojím zázrakom aj u psychologičky. Kvôli nepozornosti, nesústredeniu a pod. On má v škole samé jednotky, ale začína robiť v písomkách blbé chyby, vyslovene z nepozornosti a aj učiteľka sa sťažovala, že je strašne nepozorný.
Bol tam 2 hodiny a záver. Vraj to je úplne obyčajný klasický chlapec a diagnóza niečo ako živé dieťa... 😀 .Učiteľke napísala doporučenie, aby ho viac zamestnávala, aby nemal čas na blbiny....No tak uvidíme, či to zaberie🙂 Povedala, že porucha pozornosti ani žiadna iná porucha to nie je, teda chce to asi len čas a vyrastie z toho....teda dúfam... 😀 😀 😀 😀
U vás to bude asi niečo podobné...

kacena4
17. feb 2013

dievcence co vlastne chcete od 7 rocného dietata?? sak prave prekonal prvú veľku zmenu presiel zo skolky do skoly. musi obsediet na zadku cele vyucovanie, sustredit sa jak des, poobede v druzine posluchat co povie vychoska a ked pride domov je taky vycerpany z tejto zmeny ze sa nevie adaptovat - chce to cas. trpezlivost z vasej strany a hlavne bez nadavacia, jedovania sa, vyhrazok, trestov. velmi dobre funguje opacny pristup napr. AK sa stihnes obliect kym ci cinkne budik (ja pouzivam kuchynske minutky) TAK mozes ist na pc, pozerat, von, kreslit..... alebo dam dietatu vybrat bud si obleciek cervene alebo modre nohavice (ale vzdy vyberam to co chcem aby mal oblecene) ak chcem aby nieco upratal dohodnem sa s nim ze uprac LEN 10 veci (hoci vidim ze v izbe treba upratat len 5 veci) a on bude odmietat tak ideme s cislom dolu az skoncime na tych 5 veciach 😅 😅 😅 a tak aj ucenie nauc sa citanie a mozes si dat jablko, keksik potom budeme pokracovat
inak ak ma problem s citanim tak to kludne moze byt dislexia a dieta nenavidi celu skolu a vsetko, lebo sa mu nedari hoci sa snazi zo vsetkch sil alebo nejake ine dis 😝
ale toto su vsetko rady na niekolko tyzdnov az mesiacov ci sa nieco zmeni k lepsiemu, takze drzim palce

tilly
18. feb 2013

@marianca aj ten moj je taky, ako take tela, robi take chyby z nepozornosti, take uplne blbiny..

@kacena4 my sme boli na adaptaciu nulty rocnik, preto som sklamana, cakala som lahsi priebeh...

ale inak som si vycihala, ze ako treba u nas robit ulohy, najneskor o pol siestej, potom to uz mozem zabalit, je unaveny a nesustredeny, dam mu ulohy a musim odist, jemu to potom robi radost, ze to pekne urobil a pride nam to vsetkym ukazat... cita pekne, to nam zabera malinko casu a pri tom sa moc nejedujeme...
predtym sme sa jedovali pri ulohach, teraz, ked ho nechavam samostatne pracovat, mame o polovicu nervov menej...

aj ked on ma skoro cely tyzden plny, piatok, sobota, nedela, pondelok hokej, streda, stvrtok tenis a este by mal mat v utorok telocvicnu - hokej... takze zamestnany je dost a hlavne ho to bavi, ked mu chcem dat trest, tak zakazem hokej alebo tenis, ziadny iny trest nezaberie

kacena4
19. feb 2013

@tilly no nechcem ti frflat do toho ale predstav si ze musis byt 8 hodin v práci a potom este musís dret druhú sichtu kazdy (tamer) den tiez to dlho nevydrzis preco to chces od dietata vo veku 6-7 rokov???? prvák by nemal mat ziadny kruzok najma ak ma problemi so skolou prva trieda je na adaptaciu... od druhej triedy LEN jeden kruzok, moze to byt aj pretazenim maleho - presne ako to opisujes su to take priznaky, ale on ti to neviem povedat, elbo tie kruzky ma rad a odreaguje sa tam ale potom uz doma nevladze ☹ ja osobne by som nieco zrusila z poobednej cinnosti, ale je to tvoje (vase) rozhodnutie co chces pre dieta ci stresujuceho nervaka,alebo pohodoveho chalana ktory sa odhra aj s kamaratmi vonku nie len na kruzku

tilly
19. feb 2013

@kacena4 no kedze sme akcna rodina, tak na jar to bude este horsie... budeme stale vonku a medzi to budeme musiet pichnut ucenie...

kacena4
19. feb 2013

@tilly je len na vasom zvazeni ako pristupite k tomuto problemu ci hobudete riesit alebo trpies s nim ☹ ☹ 😒

tilly
19. feb 2013

@kacena4 tak ja si viem predstavit, ze som 8 hodin na riti v robote a potom sa mozem ist vybehat s kamosmi... to by bolo celkom fajn... kebyze mam ist zas driet niekam na anglictinu alebo klavir alebo tak, to by mi asi robilo problem, ale hybat sa..
ale musime to robit tak, ze ulohy najneskor o piatej - pol siestej, lebo potom je uz unaveny...

ma to myslim zatial celkom fajn, do tej dvanastej sa ucia, potom sa idu napapat, trosku sa pohrat, vybehat von, potom sa trosku ucia, robia si ulohy, potom ho zoberieme my zo skoly, bud sa niekde prejdeme, alebo teraz, ked je picasie, tak ideme domov, oddychne si, urobime ulohy, nieco zje a ide sa na trening, tam sa vybeha (vykorculuje), prideme domov, nieco zje, pozrie telku a ide spat.... nemyslim si, ze by mal natlaceny program... dnes nemal nic a ucenie bolo take iste ako ked ma sport po tom... pre neho by to bol trest, keby sa nehybal a to uz by len boli nervy, keby si nevybil niekde energiu... takze s tymto vobec nesuhlasim, zatrhnut decku pohyb, to je kontraproduktivne... aspon u nas...

a na jar, ked uz konecne bude pekne, budeme chodit pre neho do skoly peso, je to taka hodinova prechadzka + zastavka na ihrisku... hokej v aprili konci, tak zacneme travit viac casu na bicykli a prechadzkach..

kacena4
19. feb 2013

@tilly ja nehovorim o zatrhnuti vybehania sa prechadzok ci sportu ako takeho ja len ze ma ako 7 rocny nalinajkovany cely den a nemoze s s prepacenim ani prdnut 😉 😀 😀 😀 mimo casu na to urceneho, ja len hovorim ze to ma narocne dospelak to zvladne lahsie ako dieta aj ked by si menila pracu ty tiez by boli zaciatky narocne - ja sa len skusam na to pozeraz z pohladu psychiky dietata - ale ako hovorim, ze na rodicoch ako sa k tomu postavia

tilly
20. feb 2013

@kacena4 ano, chapem, ale keby som menila tu pracu a niekto by mi zobral, to, co milujem, kvoli comu som ochotna aj posluchat a urobit veci, ktore by som inak dobrovovlne nikdy neurobila, tak to by ma uplne dostalo...

evabb35
20. feb 2013

@tilly presne aj ja mám takéto skúsenosti, že dôležité je hlavne načasovať tie úlohy tak, aby do tej 17,30 h boli hotové aj keby čo bolo. A hlavne som sa musela naučiť zefektívniť tie úlohy. Stále som sledovala ako dieťa pracovalo v škole, pri ktorých cvičeniach už bolo nesústredené /to som presne mohla podľa toho určiť, ktorú vyučovaciu hodinu to učivo preberali/. Potom doma som sa k tým zle vypracovaným cvičeniam vrátila a prebrala som to potom doma s dieťaťom. Pomáhala som si rôznymi pracovnými zošitmi čo sú na trhu a v ktorých boli podobné cvičenia ako mali v škole. Lebo môjmu dieťaťu trvalo istý čas, aj kým si zvyklo na ten školský systém pracovania s pracovnými zošitmi a s cvičeniami v nich a aby sa naučilo pri niektorých úlohách zbystriť pozornosť. A zase nemohla som nad tým učivom tráviť s dieťaťom veľa času. Pre deti je podľa mňa veľmi dôležité tráviť dostatok času aj denne na čerstvom vzduchu a k tomu pohyb. To je podľa mňa rovnako dôležité ako učenie. Skôr si myslím, že keď sa dieťa nevyspí, nemá dobrý pitný režim, neoddýchne si na čerstvom vzduchu, poriadne sa nenaje, tak potom býva skôr v škole nepozorné.