Ako je to so základnou školskou dochádzkou vo Švajčiarsku?

dazdovka
3. sep 2012

Ahojte maminy zo Svajciarska, pisem s velkou prosbou o par informacii o skolskom systeme vo Svajciarsku. Totiz, od januara ideme cela rodina do Svajciarska (muz dostal rocne stipendium post-doc v Zurichu) a mame skolacku (12,5r.), cize potrebovala by som vediet, ako je to so zakladnymi skolami, ake su, ktore navstevuju vase deti, ktore odporucate, ci sa za studium plati (kolko), ktora rec je preferovana pri vyucbe (ktoru teraz musime zacat drilovat).. Proste prosim o akekolvek informacie, ktore by mi mohli urobit obraz, co nas caka.
Pekny den vsetkym 🙂 🙂 🙂

sophie32
18. mar 2014

@bubelko Dakujem velmi pekne. Musim to trosku nastudovat 🙂

dazdovka
autor
18. mar 2014

@bubelko teba by malo platit velvyslanectvo v SUI, skoda ta len tak peknym slovom odmenovat za vsetky tvoje vzacne rady a informacie, si skvela ako nam tu pomahas 🙂

evita1310
29. jún 2014

Ahojte baby ja by som mala otazocku, teda ked to tu citam az mam strach, moj priatel robi vo Svajciarsku ale len cez agenturu, teraz poziadal o povolenie, ale iste dostane len L, ja mam zivnost v Rakusku, ktoru ani nemienim zrusit dochadzala by som do roboty odtial, len mam dceru, ktorej nie je otec moj priatel, my zobraty nie sme, len by sme chceli spolu zit, bude to velmi tazke tam vybavit povolenie na to???

fahdbaroud
11. sep 2014

ahojte dievcata ja som z toho,,,,,,planujm ist s dcerou do svajciarska neviem do akeho rocnika tam ma ist kedz tu je v 6 roc... a nikde som nezistilla do kolkej tridy tam je zs?

fahdbaroud
11. sep 2014

@elephant ahooj myslis ze do triedy chodia aj slovenske deti?

bubelko
11. sep 2014

@fahdbaroud zalezi od kantonu. ale zakladna skola trva 9 rokov. bud je to 5r alebo 6r primarstufe (1.stupen) a potom 4r alebo 3r sekundarstufe (2.stupen). ak je tvoja dcera v 6r na svk, bude pravdepodobne aj tu. zalezi od toho, ako vie po nemecky, ci skola ma jazykovu triedu pre cudzincov alebo nie. ak vie po nemecky, tak ju zaradia normalne do triedy, ak nie a skola ma jazykovu triedu, tak pojde tam a po jej absolvovani do normalnej triedy. ak nevie po nemecky a skola nema jazykovu triedu, pojde do normalnej triedy s rizikom opakovania rocnika.
pri sekundarstufe je dolezite vediet, ci chce dcera studovat - lebo podla toho treba volit sekundarstufe - bezirk/real alebo normalnu sec. po skonceni zs deti idu bud na gymnazium (kantonalschule) alebo do lehre (ucnovka) - lehre je tu vsetko - od bankovnictva, cez informatiku, hotelovka - okrem par specialnych smerov je vsetko zalozene na lehre.

fahdbaroud
11. sep 2014

si uzasnaaaa 🙂

fahdbaroud
11. sep 2014

@bubelko dakujem tisickrattt

gudulo
11. sep 2014

@fahdbaroud
@bubelko pozor este na to, ze voľby sekundar alebo berufschule nie je iba na rodičovi ako je to na SK. Dost velku vahu ma hodnotenie skoly, ktore prebieha v 5 rocniku do polovice 6 rocnika. Aspon tu je to tak. Takze ak by chcela ist na sekundarku tak musi mat aj dobre vysledky v skole a ine kritéria ktore spadajú do hodnotenia

bubelko
11. sep 2014

@gudulo hej, aj u nas je to tak. ona uz ale pride ako siestacka, takze tipujem, ze pojde na tu "zakladnu oberstufe". u nas je to teda oberstufe, v zürichu je to sec a u vas - netusim.

ozaj - ako sa vlastne dari chalanom?

gudulo
11. sep 2014

@bubelko vďaka za opytanie, celkom sa da 🙂 prave starsi je teraz v 6 triede a do januara musi zabrat aby siel na sec, aj ked on by rad siel na specsec, no na to momentalne spĺňa iba matiku, v nemčine a franine by musel zabrat viac a aj ostatne hodnotenia ma zatial na sec 🙂 takze celkom v pohode, len je pohodlny a nechce sa mu 😠 ved ako vsetkym detom 😀 mladsi to nejako zvlada nastastie nema problem s učením, "len" s tym ostatnym co povazuje za "nepodstatne", zial za podstatne to považujú učitelia 😠
A teda aj u nas je to sec, aj ked skola je Oberstufezentrum 😀

bubelko
11. sep 2014

@gudulo no my mame druhy stupen bud "oberstufe" alebo "bezirkschule". bezirk je lepsia, po nej sa da ist na gymi alebo teda kanti (tiez v podstate gymi, ale statne). a oberstufe - je obycajny druhy stupen, z neho sa da ist potom na lehre...
no lukas je teraz este len prvak, takze toto vsetko nas zatial len caka 😕 ale teda chaos je v tom riadny...

gudulo
11. sep 2014

@bubelko mi hovor, sme mali minuly tyzden rodicovske tak to vysvetľoval ucitel asi hodinu 😝 Tu je sec, specsec a realschule. Zo specsec sa ide priamo na gympel, zo sec je asi nieco ako priemyslovky a real ako učilište, ak som to spravne pochopila (za co nerucim) Kto chce na specsec musi mat známky z MAT, DE a FR 6 alebo 5,5, na sec tuším do 5 alebo 4,7 (zuverlässigkeit note). Existuje tu zmiešaný model kedy je mozne ze z tychto 3 predmetov bude chodit na specsec aj na sec - podla známky. No skratka chaos 😖

bubelko
12. sep 2014

@gudulo viem si ten chaos predstavit 😉

fahdbaroud
12. sep 2014

no je v tom pekny chaos ako potom ale zistia do akej triedy ma ist ked estevlen nastupy zo sk musi mat nejake doklady zo sk skoly?

bubelko
13. sep 2014

@fahdbaroud do triedy pojde podla veku. A skola bude zakladna sec. Papiere zo svk skoly - netusim. To by mohla vediet @gudulo . Kazdopadne posli priatela zistit na gemeinde. Oni mu vsetko povedia a vysvetlia 😉 pripadne mu daju kontakt na skolu a ti mu aj povedia, co ptrebuju.

fahdbaroud
13. sep 2014

su vo svaj. n ejake skoly pre slovenske deti? teda m yslim kde navstevuju skolu aj slovaci? 🙂

fahdbaroud
13. sep 2014

@gudulo ak to dobre chapem sekundar je vlasnte akoby u nas ucnovka a tak kedze dcera bude 6 tacka mala by ist radsej do sekundar kedez viem ze na gympel nema radsej... len otazka je kam... chcem jej to ulahcit z dovodu ze nevie rec aby nebola celkom len medzi nemecky hovoriacimi detickami je mozne ze niekde je skola kde chodia aj slovenske deti neviete mi poradit v akom meste, kantone a pod??

bubelko
13. sep 2014

@fahdbaroud nie, neexistuje vo svajciarsku slovenska skola, ktora by bola uznavana statom. v ziadnom meste. a ako som ti pisala do IP - nebolo by to pre nu dobre.

sekundarschule = druhy stupen zakladnej skoly. po skonceni sekundarschule je lehre=ucnovka - ucia sa ale priamo u nejakej firmy, majstra - zhanaju si deti sami, musia pisat "bewerbung" - t.j. ziadost o ucenie.
dalej mozu robit ausbildung - napr. zdravotna sestra, personal...
alebo ist na gymnasium...

fahdbaroud
13. sep 2014

toto je pre mna uplne cudne nove uz na zakladnej skole je lehre ucnovka?? gymnazium pre nu urcite nebude..to viem to ani tu by nemohla ist na gympel nevieme matiku hihi

fahdbaroud
13. sep 2014

@bubelko 2 stupen ZS je od 6 treidy? Uznaju jej skollsku dochadzku doteraz ktoru mala na SK?

bubelko
13. sep 2014

@fahdbaroud ako v ktorom kantone, ale ano. druhy stupen zakladnej skoly moze byt az 7.8. a 9. trieda. napr. u nas v kantone aargau je to tak...
primarstufe - 1.-6.trieda
sekundarstufe - 7.-9.trieda
potom ide az lehre-ausbildung-gymnasium....

bubelko
13. sep 2014

@fahdbaroud uznaju jej skolsku dochadzku, ktoru mala na svk skole. ako som ti pisala - zaradia ju podla veku do prislusnej triedy.
akurat, ak ma trvaly pobyt na svk, bude musiet chodit na svk na preskusanie z predetov, ktore jej skola na slovensku urci.

fahdbaroud
13. sep 2014

@dazdovka ahoj ako ste to zvlali ma zaujima pretoze mna caka to iste terazzzz

gudulo
13. sep 2014

@fahdbaroud my sme zo SK skoly nepotrebovali nic. Ked sme prisli tak chalanov poslali do jednej skoly aby sa naucili jazyk (nevedeli po nemecky vobec nic) cestovne platila gemeinde, kedze tam nastupit museli a museli aj cestovat. Chalani sa celkom skoro naucili nemecky, tak ich uz od pol roka (od februara) poslali do skoly v dedine kde sme byvali. Boli ale deti v tej triede, ktore tam ostavali cely skolsky rok, a aj take kotre tam uz rok chodili. My sme sa s ucitelkou dohodli, ze mladsieho zaradia do rocnika aky mu vychádzal podla veku, pri staršom sme sa dohodli, ze pojde o ročník nižšie ako na SK, pretoze podla nej je sikovny a mal by na gymnázium, ale musel pridat v jazykoch NJ a FR a z toho dovodu sme ho dali o ročník nižšie.
Co sa tyka skusok na Slovensku, my teraz ideme druhy krat. Kedze trvalý pobyt tam mame stale. Nasa skola chce skúšku zo slovenčiny a dejepisu (na druhom stupni) + v 9 rocniku zemepis Slovenska.
Ako ti pisala @bubelko vsetko ale zalezi od kantonu kde budete byvat. Nech sa ide priateľ informovať na gemeinde, alebo priamo do základnej skoly v meste - dedine kde by ste byvali

fahdbaroud
13. sep 2014

@gudulo presne toto je nas pripad dcera vie nemecky len nieco zaklady pozdravit a pod....cize je mozne ze ju posluu do skloly ucit sa rec? v akej si oblasti ty? Zurich? Cize ked prideme pojdem na gemeinde alebo do skoly? a tam kde choidlli sa ucili len nemcinu? ci aj ine predmety,...
nA Skusky zo slolvenciny chodite kazdy rok ku koncu roka? To ako mate spravene kto vam dava material na ujcenie? dcera je na 2 stupni...
Pojde sa informovat samozrejme a kde byvat ako som si pisala s bubelko...ani sami nevieme kde Frauenfleld? luzern? Zuriich? ja fakt neviem lebo ja som tam este ani nebola..

fahdbaroud
13. sep 2014

@elephant ako ste to nakoniec zvladli? zvykli ste si aj deti? a kde sa robi skuskka zz nemciny ta spominana B2?

fahdbaroud
17. okt 2014

ahojte byva niekto v okoli Frauenfeld alebo Weinfelden? Neviete mi poradit ci doo skoly chodia aj slovenske deti ci bude mat dcerka kamosky,?

fahdbaroud
17. okt 2014

@gudulo asi planujeme Weinfelden alebo Frauenfelld?? neviem

fahdbaroud
17. okt 2014

@bubelko asi pojdem okolie Weinfelden alebo Frauenfeld