Ako mám pomôcť svojmu synovi?

basulka2014
21. feb 2020

Dobrý deň chcela som vás poprosiť o radu som matka troch detí najstarší syn má 12 rokov dcéra má 5 a Dodik má 11 rokov,ten mi robí najväčšie starosti.Sprava sa čudné celí deň rozmýšľam ako mu mám pomôcť,nechápem ho keď je doma manžel (nevlastny otec)správa sa akoby ničomu nechápal ako keby nevedel že o čo ide,napríklad keď sa ho opytame akú známku dostal klame že nedostal známku potom sa prizná alebo, že sa nemá nič učiť ,a keď pozeráme tv začne bubnovat alebo napodobňovať zvuky strieľať a aj keď ho upozorním aby prestal neprestane ,kým naňho nezakričim,aj v škole počas hodiny zapískal alebo poskakuje na stoličke alebo vydáva nejaké zvuky a učiteľka mi povedala že sa priveľa vypituje zbytočne otázky odveci.A keď není doma manžel správa sa agresívne stále sa hada so svojím starším bratom prosím poraďte mi čo mám robiť ďakujem za každú radu

sissy27
21. feb 2020

@basulka2014 syn si vynucuje pozornosť. Porozmýšľaj najprv nad tým, ako sa vy dvaja ako manželia a rodičia správate k svojim deťom, či medzi nimi nerobíte rozdiely, či náhodou ten, kto sa správa čudne, nie ste vy dvaja.
Ako riešite známky v škole? Pochvalou, trestom, krikom, odmenou?
Píšeš len o synovi a aj to iba negatívne. Ale toto nie je vyrážka, ktorá vznikla zo dňa na deň a dá sa jednoducho odstrániť. Tu bude problém niekde oveľa hlbšie a najskôr to vôbec nebude problém v chlapcovi.

miska_kal
21. feb 2020

tak ako napisala sissy, ze sa takto tvoj syn sprava, to kvoli niecomu bude. treba si dat velky pozor, ake rozdiely medzi nimi robite. on je v takom veku, ze bojkotuje a mozno potrebuje len viac tvojej pozornosti.

basulka2014
autor
21. feb 2020

Ja nerobím žiadne rozdelí medzi deťmi milujem ich veľmi a dávam im to najavo a aj kupujem im všetko čo chcú aj spolu chodíme na výlety on keď bol mali mal 4 roky videl ako mu umiera otec neviem či má práve toto niejaky vplyv na jeho správanie ale snažím sa byť dobrou matkou a pre zlé známky ja vôbec nekričim učíme sa spolu píšeme domáce úlohy spolu.On není zle dieťa len to jeho správanie je čudné nedokáže ho pochopiť je mi ho veľmi ľúto bojím sa oňho že ako sa v dospelosti dokáže sám o seba postarať keď on sa správa ako 5 ročne dieťa ešte stále mu kupujem detské hračky pištole autíčka postavičky je mi to čudné lebo ten starší sa takto nesprával ani dcéra ktorá má 5 rokou sa takto nespráva ju keď naniečo upozorním platí to na prvý krát ale jemu to neplatí ani na tretí krát a so staršími nemám problémy je veľmi rozumný chlapček ,aj dodik je deň že je rozumný pomáha mi keď ma náladu ale keď všetci robyme niejaku prácu okolo domu či upratovanie alebo drevo skladáme on si roby svoje buď je na telefóne alebo sa hraje s pištoľou oblečie si svoj vojenský oblek prilbu tašku tam si nabalil desiatu a behá po dvore,možno že je to v poriadku že toto je jeho detstvo iba ja som čudná lebo sa oňho veľmi bojim lebo ten starší sa tak nesprával

basulka2014
autor
21. feb 2020

@sissy27 nie ja nekričim naňho ani ho nebijem kvôli známkam ani rozdelí nerobím možno som ja ťa čudná že je vomné chyba bola som ku psychologička aj ku psychiatrovi so sebou a so synom som bola u psychologičky mali sme ísť ku psychiatrovi ale ja som s ním nešla lebo sa bojím že doňho budú tlačiť lieky a ja nechcem aby bol na liekoch , on sa ku mne správa pekne až do vtedy kým mu niečo nezakažem alebo keď sa hada s bratom alebo bije je agresívny tak naňho kričím vtedy začne byť drzi aj ku mne vtedy mi povie že sa zastávam iba staršieho ale ja vidím kto si začal neviem asi sa nemám ani jedného zastavat

sissy27
21. feb 2020

@basulka2014 nejde len o tvoje správanie voči nemu, ale ako sa správa k nemu nevlastný otec? ako sa správa k nemu a ako k vlastnej dcére napríklad?
Samozrejme nevylučujem, že malý môže mať aj nejakú poruchu pozornosti alebo správania, ale na to tu nikto nepríde. Každopádne psychologička ťa poslala na ďalšie vyšetrenia s chlapcom, ale nešla si... čo ti na to povedať?
Proste malý je len vašim odrazom, ako sa správate k nemu, ako sa správate voči sebe navzájom ako rodina, ako k nemu pristupuje učiteľka... ako trávi voľný čas (mobil a pištole neviem či sú úplne najvhodnejšie), aké má povinnosti, ako máte nastavené hranice doma... takto by som mohla pokračovať veľmi dlho.

mpg
21. feb 2020

@basulka2014 Mne to pripadá akoby sa doma necítil dobre, také správanie (aj agresivita) zakrýva nejakú bezmocnosť, tam by pomohlo spýtať sa ho ako si to predstavuje doma, čo mu prekáža v škole, niektoré tie deti sú trochu iné a ťažko sa prispôsobujú hraniciam v škole, aj cudzím otcom a hlavne v tom veku okolo puberty.

basulka2014
autor
21. feb 2020

@sissy27 ďakujem vám za každú radu cením si to budem sa snažiť byť pozornejšie k nemu a porozprávam sa s priateľm aby aj on bol pozornejší knemu možno že on nas potrebuje oboch viac ako starší syn a dcéra ďakujem

basulka2014
autor
21. feb 2020

@mpg otec nevlastný je snami už 5 rokov a syn chodí do školy kde chodia same rómske deti aj mi sme rómska rodina prijatel pracuje ja som doma lebo škola a škôlka funguje inba do pol 1 nejdem do práce kvôli deťom aby neboli samy doma

teleskop
21. feb 2020

@basulka2014 PSYCHOLOG!!!!! ODBORNIK ZO SKUSENOSTOU A STUDIOM NIE MODRYKONIK!!!! TO VAM TIE DETI ZA NIC NESTOJA???

sissy27
21. feb 2020

@basulka2014 ono vieš, každý máme svoje potreby a pocity. Ty si možno myslíš, že si ku všetkým deťom spravodlivá, ale tie tri deti nie sú rovnaké. Každé z nich je iné, nie len vekom a pohlavím, ale aj keby si mala dvojičky, tak každé môže mať inú povahu a iné potreby. A samozrejme nie je to ľahké "naladiť" sa na každého zvlášť, ale skús si vyhradiť viac času pre prostredného syna, viac s ním komunikovať, možno sa niečo stalo, čo si ty ani neuvedomuješ ale on to pociťuje ako veľkú krivdu.
Držím palce, aby sa vám podarilo veci v rodine zlepšiť a neboj sa do toho zapojiť aj odborníkov.

basulka2014
autor
21. feb 2020

@teleskop boli sme u psychológa pani zlatá ak nechcete pomôcť nekomentuje ak by mi na mojom dieťati nezáležalo tak by som tu neprišla o rady a ďakujem vám aj za vašu ale už sme boli u psychologa

basulka2014
autor
21. feb 2020

@sissy27 ďakujem vám veľmi pekne

sovica
21. feb 2020

A čo Vám povedala psychologička? Dala Vám z vyšetrenia nejakú správu? Prečo Vás poslala k psychiatrovi? Podľa mňa ste na to vyšetrenie mali ísť. Chápem, že máte strach, že Vám povedia nejakú diagnózu a dajú lieky, ale vôbec to tak nemusí byť. Možno je to niečo, čo sa dá "prácou" s dieťaťom "napraviť". Netreba to podceňovať.
A takéto správanie, ako popisujete, má len teraz, pár mesiacov, alebo sa tak správal vždy (aj keď bol menší)?

basulka2014
autor
21. feb 2020

@sovica tak sa správa od tretej triedy pôjdem snim aj k psychiatrovi a ďakujem za odpoveď ja som si myslela že ho budú chcieť hospitalizovať

79viktoria79
21. feb 2020

@basulka2014 a rozpravala si sa s nim,prevo je taky? prečo vzbudzuje pozornosť? nevadi mu nevlastny otec? mozete mu dat všetko,aj modre z neba,detom to nestačí, niekedy laska a pekné slovo je viac ako hracka

derdia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilitela
21. feb 2020

@basulka2014 Nebudu ho hospitalizovat a ani lieky nemusite brat, aj keby vam predpisali. Tiez sme sli k psychiatrovi uz ani neviem na ake odporucanie a hoci som upozornila, ze lieky nechceme, skoncili sme s receptom v ruke. Aj som ich vybrala a doma mi lezia, proste nedala som, a spravanie sa meni, su lepsie obdobia a horsie. Pokracujte v psychilogickom vysetreni, najdite si ineho odbornika, takeho co sa zameriava na poruchy vyvojove. U pediatra ste na beznej kontrole boli? Puberta to nie je?

sovica
21. feb 2020

@basulka2014 Nemusíte sa báť. S hospitalizáciou by ste museli súhlasiť a tiež by Vám museli vysvetliť, prečo ho chcú hospitalizovať, čo s ním budú robiť, prípadne, aké lieky mu chcú nasadiť. Ste jeho matka, takže bez Vášho súhlasu ho hospitalizovať nemôžu.
V každom prípade sa nedajte odbiť a pre potvrdenie alebo vyvrátenie nejakej diagnózy môžete skúsiť vyšetrenie aj u dvoch psychológov alebo psychiatrov.
A možno to nebude vôbec nič závažné a len Vám poradia, ako máte so synom pracovať. Veľa záleží aj od povahy dieťaťa. Prichádza do puberty, vtedy sa správanie detí tiež mení. Aj keď toto asi nebude váš prípad, keďže píšete, že je stále dosť detský. Možno potrebuje od Vás viac pozornosti, ako ostatné dve deti. Skúste si s ním napr. večer v posteli čítať, cez deň sa zahrať nejakú stolovú hru, viac sa s ním rozprávať. Postupne možno aj sama vydedukujete v čom je problém. V škole sa nič nezmenilo? Má stále tých istých kamarátov?
V každom prípade držím palce🍀

basulka2014
autor
21. feb 2020

@lilitela ďakujem za odpoveď skúsim iného psychologa

basulka2014
autor
21. feb 2020

@sovica v škole má nových spolužiakov ty čo prepadli a naposledy sa učiteľka sťažovala že vyrušuje cez hodinu rozpráva sa so spolužiakom ktorí sedí o dve lavice zanim alebo vykrikuje cez hodinu psychologička povedala že je hyperaktívne dieťa

danielahamar
21. feb 2020

@basulka2014 nemyslím si, že toto je hyper aktívne dieťa, psychologička, či psychiater nie je hanba, ale návštevy musia byť pravidelne, aby to malo význam a ver tomu, že to má vyznam😉 držím palce

m_o_n_c_a_k
21. feb 2020

@basulka2014 jednoznačne toto patrí do rúk psychológa, ktorý objektívne zhodnotí vašu situáciu. Toto nie je na pár riadkov, toto je na niekoľko hodín sedenia u odborníka. Pre svojho syna urobíte najlepšie ak sa zistí príčina vzniku jeho nevyspitatelnych reakcií a potom sa môžu robiť voči tomu opatrenia. Pretože správanie sa môže zhoršovať. Tu je totiž dôležité vyjadrenia oboch rodičov a aj súrodencov. Deti niekedy vidia viac ako dospelý a majú na veci iný pohľad. Nevieme čo všetko sa v tých detských hlávkach odohráva. Držím palce. A nie psychológa. My sme len s tikmi išli priamo k psychiatricke. Hanba to nie je. Veľa nám pomohla.

basulka2014
autor
21. feb 2020

Dakujem a určite pôjdem k psychiatrovi