Ako pripraviť dievčatko na nástup do prvej triedy?

kacenkablazniva
8. jún 2016

Mam 6rocne dievcatko,ktora v septembri pojde do prvej triedy.Je velmi citliva,tazko sa odputa odo mna a od ocka.No hlavne odo mna.Je az moc aktivna,stava sa ze ked sa jej nieco nepaci najeduje sa a oduje.Posluchat poslucha.No mam obavy ako zvladne skolu.Neaky typ ako jej napomoct pred vstupom do prvej triedy?Okrem skolky ucim sa s nou aj doma - pocitat,pisat,poznavat pismenka a tak.Lenze dlho neobsedi.A jedna hodina ma 45minut,tak neviem ako to zvladne v skole.

pribinak
8. jún 2016

Naco ju to učíš? V skole sa bude nudiť a akurat tak vyrušovať.
Ja mam tiez predskolaka, neucim ho nic, netreba, robil test školskej zrelosti - depistaz predskolakov v MS a vsetko OK, psychologicka hovorila, ze rodicia akurat tak deti domylia.

V skole sa neučia celých 45 min, precvičujú si tuky, prsty, velmi vela vyfarbujú, trénujú jemnu motoriku, spievajú a cvičia na velku tabuľu

Je to zo začiatku vsetko formou hry, hlavne, aby to deti bavilo a neboli znudene.

Ked je taka nesmela, treba s nou chodit casto vín medzi deti, aby sa cvičila v sociálnych vzťahoch, v komunikácii s rovesníkmi

Co hovori ucitelka v MS? Tam je OK? Mozno v triede funguje uplne inak ako ked ste vy sko rodicia na blízku

kacenkablazniva
autor
8. jún 2016

@pribinak Ja ked som isla do skoly som nic nevedela dopredu ale v skole ma naucili.No to bolo pred x rokmi.Dnesni deti su iny,niektory 5rocny uz poznaju celu abecedu aj vedia pisat.A ich maminky sa s tym chvalia..Medzi detmi s dcerkou chodim dost casto,zo zaciatku je hambliva ale casom sa usmerni.

sense
8. jún 2016

urcite ju dopredu nestresuj a ani nijako nepripravuj a uz vobec nie ze ju teraz trapis ucenim...ved v skole sa nauci a ze sa mamicky chvalia? a nech ....

chodi do skolky? co ucitelky v skolke?

pribinak
8. jún 2016

@kacenkablazniva neter je prvacka, takze mam prehľad ;)
Rodicia sa casto vystatujú ake su ich deti ultra super tutii-fruti, ver, ze casto to tak nie je.
Je ine, ked sa dieta same nieco same naučí, alebo odpozera od staršieho súrodenca a nieco uplne ine ked mu to natlačil do hlavy snaživí rodicia (múdrosť mojej mamky, celoživotná ucitelka)
Potom su deti preťažené a neurotické ;(

Nic sa neboj, ak ste mali depistaz OK, tak je to sikulka a vsetko zvladne ;)

sorciera24
8. jún 2016

@kacenkablazniva hlavne sa s nou dopredu neuc, len "kvoli kamoskam"...ide o tvoje dieta, ci ti viac zalezi na reciach cudzich zien? 😕 tym ju mozes akurat tak demotivovat + moze od teba chytit zly navyk (neber to v zlom, ale p. ucitelka uz vie ako na deti a ake tempo zvolit)......v skolke sa naucia to, co do 1.triedy potrebuju...netreba jej nic navyse!.....ked bude vediet viac, potom len sa azcne v skole nudit a vtedy neobsedi!...za normalnych okolnosti to bude v pohode....mam syna prvaka....to je tornado 1.triedy, velmi som sa obavala skoly, dokonca este nemal 7 rokov.....nikdy neobsedel viac ko 5 minut, bol vkuse v pohybe....a co....do skoly siel a nevedel citat, pisat, pocitat......na konci roka patri k tym najlepsim, lebo sa ucil prirodzenym tempom, nie nasilu!...skolu miluje a p. ucitelka uz vie ako ma malych neposedov motivovat, neboj....zo zaciatku nebudu cleych 45min. len pisat alebo citat....pomedzi robia rozne aktivity, kt. im udrzuju pozornost a zaroven sa ucia...napr. tlieskaju, spievaju, hraju sa na trh......a pod. ....neboj sa, halvne ju neuc, prosim ta!....co mozes akurat urobit dobre, rozpravat jej pozitivne o skole....co dobre ju tam caka....aby sa tesila......a ona to zvladne...len jej verte!.....len jej nebudte stale za zadkom....a ona to vsetko zvladne 🙂

kacenkablazniva
autor
8. jún 2016

@sense Ucitelky v skolke hovoria,ze je dobra,sikovna,poslucha kedy ako.Lenze je moc aktivna a neposedna.

veronikaszabova
8. jún 2016

Syn ide tiez v septembri do skoly. Netrenujeme nic. Kamaratka je ucitelka na prvom stupni a sama mi vravela, ze deti, ktore mami doma ucia, su potom nesustredene, nudia sa.... ved nato je skola, aby sa to naucili....

pribinak
8. jún 2016

@kacenkablazniva vidis, ucitelky ju vidia v konkurencii medzi inými detmi a hovoria, ze je šikovná
Niektori rodicia radi vynášajú svoje deti fo neba ake su sikovne, ale...kazde dieta je v niečom sikovne a v niecom menej, len to si niektori rodicia velmi tažko priznávajú

kacenkablazniva
autor
8. jún 2016

Aby ste si nemysleli,ze ja ju tlacim do "ucenia" Nie,to ona sama chcela sa tomu venovat.Vidi,ze druhe deti uci ich maminka vsetko mozne aby vedeli v skole.Tak aj ona chce.

sorciera24
8. jún 2016

@kacenkablazniva a ako to vidi, ze ich uci maminka?....akoze chodi k nim domov a tam to vidi alebo kde?....
ucit, ak uz je zaujem by sa malo dieta v jej veku hrou, nie tym, ze pod ideme pocitat teraz tieto gulky....alebo idu po lese napr. a pytaju sa, co su to za stromy, zvierata.....a ty odpovedas.....
a pritom jej staci odpovedat, v skole ta naucia, co potrebujes a p. ucitelka vie aj co.....vykasli sa na ine mamicky, je to tvoje dieta.....

veronikaszabova
8. jún 2016

@sorciera24 presne tak 😁

liliana363
8. jún 2016

Moja dcera je prvacka, a musim povedat, ze pre prvaka je vyhoda ked vie pomenovat pismena. Pisat to nie, to nech sa uci v skole pod dozorom ucitelky. ale idu dost rychlo a ked nevie pomenovat pismena tak ma co robit aby stihal sa ich dobre naucit a aby nemusel pri kazdom slove stat a rozmyslat ake je to pismeno. Pocitanie je pre nich zabava, to v pohode stihaju. Ja som ju tiez doma neucila zamerne, len ked chcela vediet tak som jej povedala, ukazala,mala rada pracovne zosity tak sme to mali jednoduchsie.

monhla
8. jún 2016

Moja sa doma neučí nič . Ani sa to nedá - slečna neposedí ani 5 minút 😝
A v teste zrelosti bola medzi 3 najlepšími v škôlke. Napriek tomu, že iné maminky učia deti abecedu pomaly v 4 rokoch 😝
Naučí sa až v škole. A to by som ju ozaj mohla učiť doma, lebo na rozdiel od mamičiek zo škôlky, ja to mám ako povolanie. 😉

kacenkablazniva
autor
8. jún 2016

Nechodi k nikomu domov,len byvame so svagrovcami a oni maju 5rocneho chlapceka a on uz kopa veci vie od maminky.A stalo sa uz aj take,ze mojej dcerke sa vysmieval,ze je hlupa lebo nic nevie.Odvtedy aj mala sa zaujima o ucenie.Som jej nakupila neake pracovne zosity pre predskolakov a z toho robime ulohy.Ale je to vsetko pomocou hry,takze v pohode to zvlada aj ju to bavi.

monhla
8. jún 2016

@kacenkablazniva Moja švagrina má dcérenku, ktorá od cca 2,5 roka rozoznáva autá podľa značky. Ja som to baby neučila, lebo autá delím na malé a veľké a na naše a cudzie 😀 A ver, že nie som hlúpa. Aspoň si to nemyslím 😀
Neporovnávaj !!!!!!!! A dcérenku radšej nauč, že vysmievanie sa druhým nie je správne. Možno to naučí ah bratranca 😉

kacenkablazniva
autor
8. jún 2016

@monhla To vie,ze vysmievanie nie je spravne.Lenze ten chlapcek moze vsetko si dovolit,je strasne rozmaznany.Ale to je zas o inej vychovy.

cvikla969
8. jún 2016

to ze neobsedi je normalne.moj syn to zvladol tak to zvladne uz asi kazde dieta🙂dobry ucitel si poradi a dieta v skole tiez citi ze je v prostredi kde sa uz ma spravat inak.skor by som naucila buduceho prvaka-utriet si zadok,zavesit si bundu na vesiak a umyt si desiatovy box a ked pojdu do SvP tak nech sa vie osprchovat-pre mnohe mamky normalne pre ine sokujuce

nyusika
8. jún 2016

@kacenkablazniva Hlavne sa priprav ty. Dieťa vycíti tvoju neistotu. Načo ju chceš pripravovať ?

monhla
8. jún 2016

@kacenkablazniva Bolo to skôr myslené tak, aby sa tým dcérenka netrápila. Aby vedela, že ak sa jej niekto vysmieva je to jeho problém.
A keď píšeš, že "... chlapcek moze vsetko si dovolit,je strasne rozmaznany..." prečo ho teda porovnávaš s dcérkou. Možno on bude vedieť už čítať pred nástupom do školy, no tvoja dcérka nech vie radšej to čo má. "Učivo" zo škôlky stačí.

kacenkablazniva
autor
8. jún 2016

@nyusika Ja som pripravena.A dcerka tiez sa tesi do skoly.Spolu sme vyberali tasku,peracnik a ostatne veci co bude potrebovat.Dufam,ze to zvladne,vlastne verim v nej,ze ano.

14nunu10
9. jún 2016

Jeeej za rok aj mňa toto čaká,hádam nacerpam nejaké múdrosti z tejto témy...😍
Hlavné nestresovat ..Ja budem mať už štyri školopovinné deti a musím povedať každé jedno to zvládlo omnoho lepšie ako ja 😈😕😀nejako špeciálne sa deti pripraviť ani nedá..v škôlke sa otukaju a ono to ide akosi samo .držím palce ..😇😇

14nunu10
9. jún 2016

@kacenkablazniva a ešte ..neboj nič,učiteľky dobre vedia ako na to s prvacikmi..uvidíš budeš prekvapená ako to zvládne cobydup😍😍😍chvíľku sa sústredia,keď učiteľka vidí ze deti už "nevladzu"idú sa do zadu na koberček chvíľku pohrať a tak..ono trvá aj 3 mesiace kým sa detičky zaucia v škole postupne sustredeniu sa ..

clodika22
9. jún 2016

@kacenkablazniva Neboj sa, ona si nato zvykne. Možno začiatky budú ťažšie ale potom sa už do školy bude tešiť keď tam bude mať aj kamarátky. Učiteľky vedia ako sa správať a chovať k prváčikom. A čo sa týka toho učenia s tým by som to tiež nepreháňala. Pamätám si že keď som bola malá a chodila som do školy tiež som mala jednu spolužiačku ktorá už vedela aj čítať aj počítať a nerobilo to dobrotu. Ona bola o dosť popredu od nás všetkých a potom sa tam nudila

erinne
9. jún 2016

@kacenkablazniva neboj sa, to zvladne. Moja teraz konci prvu triedu a to nepoznam precitlivelejsie a viac naviazane dieta, skolku prerevala prakticky cele 3 roky. Do skoly nesla s placom ani raz, a to sme sa cez prazdniny stahovali, takze nezname mesto, sidlisko, skola, deti. Do kolektivu zapadla nad moje ocakavania. Pisat som ju cielene neucila dopredu nic, vsetko zvladla v priebehu roka a to je este aj lavacka. Citanie sa ucila tiez od prveho pismenka az v skole, teraz uz si sama cita cele knihy. S matikou trochu bojujeme, ale nic co by sa nedalo zvladnut.
Skor by som dceru pripravila po tej praktickej stranke, moja je straaaasny slimacik, tak trenujeme rychlejsie prezliekanie, rychlejsie absolvovanie WCka atd.

erinne
9. jún 2016

@kacenkablazniva jo, este som zabudla, nam nakoniec podla depistaze vyslo ze dceru do skoly neodporucaju, bohuzial/vdakabohu v nasej skvelej skolke vysledok akosi zapatrosili, v januari mi povedali len "vsetko ok" a v juli! mi potom volali ci ju OZAJ idem davat do skoly ked bol taky a taky vysledok, samozrejme v juli uz som v novom meste nezohnala ani skolku, ani nulty rocnik, tak sme boli este v PPP centre kde ju vyhodnotili ako nadpriemerne inteligentnu a ze nastup odporucaju, tak sme so stiahnutym zaludkom (mojim) nastupili.
A som fakt rada, neviem si predstavit co by robila este rok v skolke.