Ako zapísať dieťa žijúce v zahraničí na slovenskú ZŠ?

luciauk
20. jan 2009

My práve riešime túto dilemu. Dieťa chodí do školy už druhý rok a na slov. školu sme ju zatiaľ nezapísali,ale chystáme sa budúci mesiac. Zákony poznám, ale podľa mňa sú diskriminačné. Aké máte skúsenosti a ako ste postupovali pri svojich deťoch?

mamisali
24. máj 2013

@sisaka nikde som nenapisala, ze si vymyslas, ani nespochybnila tvoje tvrdenie, nemusis mi nic vysvetlovat, ani ty, ani vroni 🙂
dala som to len ako informaciu, pretoze by mohlo niekoho napadnut, ze by takto mohol skusit riesit to, o com je cela tato diskusia

janzel
27. okt 2013

Ahojte neviem ci je tato tema este aktualna ale snad si niekto z vas precita ;) takze nasa situacia je takato: som slovenka s dvoma detmi s skk obcianstvom aj trvalym pobytom na skk. Manzel je holandan takze deti maju narok aj na jeho obcianstvo to viem, ale pas maju len slovensky kedze v holandsku s tym robili opletacky ze nemaju deti rodny list holandsky a ze manzel nema v nl uz trvaly pobyt atd (okrem toho manzel ma tiez pobyt na skk v nl to nikoho nezaujima oni tam trvale pobyty neriesia ani nemaju obcianske preukazy len pas) nNo a teraz to najdolezitejsie syn (teraz 8rokov) zacal chodit do skolky na slovensku ale kvoli mamzelovmu zamestnaniu sme sa v januari prestahovali do dubaja.sme tu uz treti rok.chodi tu do Britskej skoly, uz aj dcerka ta este len bude mat v aprili bud.roka 5 rokov. Syna som do zakladnej skoly na skk neprihlasila kedze sme tu neplanovali zit Nikto o nas nevie (napriek tomu ze nam vsetkym platim povinne zdrav.poistenie aj odvody atd. a mame trv.pobyt na slovensku) kedze akosi "vypadol zo systemu" ( to mi zistila suseda kt.je ucitelka takze ma k tymto info pristup ked sme odchadzali prec skolky az neskor nahlasovali deti kt.maju ist od sept.do zs a kedze mojho syna z evidencie vyradili tak nebol nahlaseny ) Teraz nastal pre mna problem s kt.som nepocitala a dufala ze sa to nestane (planovali sme zit v holandsku na skk sa nevratit ) ale zrejme sa budem musiet na slovensko vratit a teda deti budu musiet chodit do slovenskej skoly. Takze dcerka pojde este do skolky na rok a potom normalne do slovenskej zs. Ale co zo synom? Zaradia ho normalne do rocnika v kt. by mal byt podla veku? Alebo ho musim dat do prvej triedy? Po slovensky vie ale samozrejme nie citat a pisat a pocitat :/ to vsetko ovlada v anglictine, neviem si predstavit ze by devat rocne dieta malo byt spolu s prvacikmi? Uz ked zacal zo skolou tu tak ho dali o rocnik nizsie kedze po anglicky nevedel ceknut (cize podl veku by ma byt v tretej triede ale je v druhej okrem ineho ine miesto volne nebolo boli sme radi ze sme vobec skolu zohnali uprostred sk.roka) Som z toho celeho na nervy manzel to vobec neriesi on netusi co za chaosy su u nas v zakonoch a ake divne a nejasne postupy su v skolstve (aspon sudim podla toho co som sa docitala na forach s podobnou tematikou). podla neho jednoducho pojde do skoly lebo je to povinne a hotovo zvykne si :( Ja som dufala ze by sme tu mohli vydrzat aspon do konca skolskeho roka aby som mala trosku cas poriesit vsetko cez prazdniny,ale zrejme uz po vianociach budeme na skk. No hystericka som len na to pomyslim :( Nepoznate niektora podobny pripad ako sme my? Co nas caka pripadne co robit? Dakujem moc za pomoc a precitanie

kararinka
27. okt 2013

@janzel pozerala si stranku britskej skoly v bratislave http://www.bis.sk/, zial neviem ake vysoke bude skolne ani ake budu podmienky prijatia

janzel
27. okt 2013

@kararinka dakujem za snahu ale muz odmietol platit skolne (kvoli zavratnym sumam) na angl.skolach u nas v ba (su tusim tri) takze musim dat deti do slovenskej :(

vroni
27. okt 2013

@janzel, mozete skusit wonderland, je to bilingvalna skola aj-sj, skolne je 440 euro (dost, ale zase nie take zavratne ako na bis) alebo rakuske verejne bilingvalne skoly http://www.stadtschulrat.at/bilingualitaet/cati..., tie su sice zadarmo, ale to dochadzanie a nemcina......