Čo balíte deťom na desiatu a olovrant do školy?

mimanr
7. sep 2016

Co balite detom na desiatu a olovrant do skoly, aby nemali stale dokola to iste? Vdaka za tipy 😉

lucik194
7. sep 2016

na prvu desietu musia mat "povinne" ovocie (ucitelka kontroluje 🙂 ) druha desiata chlebik / rohlik (urobim rozne natierky, resp. maslo, syr, nato sunka, resp natrhana pazitka, nakrajana uhorka alebo ladovy salat ulozeny v chlebiku), obed ma v skole. Poobede - podla toho dokedy je v skole, pribalim vyzivu, cerealnu tycinku, alebo este dalsiu polovicu rohlika. Natierky cerpam inspiraciu v skupine o natierkach.

alaguema
7. sep 2016

@mimanr pohánkové alebo špaldové palacinky, cukinové, zemiakové, alebo iné zeleninové placky, ovocný šalát, semiačkový chlieb, nákypy (ryžový, pšenový, amarantový), jogurt, rôzne krekry pohánkové, alebo ražné so syrom a zeleninou, tortilly s náplňou napr. tuniakovou, alebo vajíčko a zelenina, ryžový šalát, zemiakový šalát, slané koláče na spôsob pizze, alebo sladké zo zdravých ingrediencií...Je toho kopec, čo sa dá šupnúť do desiatovej krabičky 🙂 Klasiku takmer nedávam..teda bežný chlieb, rožky. To naozaj len raz za čas. Údeniny vôbec.

mimanr
autor
7. sep 2016

@alaguema fiii, ty mas fantaziu, urcite sa inspirujem 🙂

simsalabim
7. sep 2016

@alaguema obdibujem, ze mas na to cas...tortily robis v ten den rano? U nas si to neviem predstavit, vsetci sme z domu prec okolo 6,45. A placky, palacinky...nie su moc studene?

hettinka
7. sep 2016

ja som rada, že zvládnem ten rožok/minibagetku s nátierku, salámkou, syrom, džemom ,,, tiež idem ráno do roboty a určite nemám čas sa vyrábať ráno s nejakými extra desiatami. pečivo vyberám aj celozrnné, aj biele, na striedačku. Občas mu kupim v LIDL taky ten koláčik, alebo ak máme doma niečo upečené, dostane buchtu alebo tak.
Dcéra si robí od asi 5. triedy sama, synovi zatiaľ robím ja, ale v zásade obaja to pečivo + ovocie + mliečny nápoj, jogurové mlieko, jogurtík. Alebo naopak, dostane ovocnú kapsičku (napr. Kubík) a k tomu cereálnu tyčinku.
Dcéra, ak má čas, si nakrája ovocie a spraví šalátik, alebo cereálie s jogurtom a medom a ovocím si berie.

0silvia0
7. sep 2016

@alaguema mňa zasa zaujalo to vajíčko... keď to dieťa otvorí, to musí byť aróma... ale nič v zlom 🙂

hettinka
7. sep 2016

ved to, robím v škole a niekedy sú to poriadne zápachy, ked otvoria krabičky ... od rybičiek cez paprikové chleby ... no dovi dopo
radšej dam overenú klasiku a viem, že to zje a nie že to potom hodí tajne do koša ... určite by som sa v tomto prispôsobila dieťaťu a ak niečo zdravé, tak to musí byť niečo, na čo je zvyknuté a určite to zje

marika142
7. sep 2016

@alaguema pripravujes im desiatu vecer ci rano? 🙂

kikanik
7. sep 2016

@alaguema vau...tak to tvoje deťúrence majú naozaj pestré svačinky
@mimanr môj synátor má už tretím rokom dookola to isté, nie že by som nebola ja kreatívna ale nič iné mi nezje. Papá rožtek s maslom a džemom alebo rožtek s maslom a nakrájanou uhorkou alebo makové pečivo z Lidla. Ovocie a zeleninku mi papá len doma. Asi som ťa moc neinšpirovala 🙂

jahodka11
7. sep 2016

@alaguema jeeej, tak to mas vazne skvelý repertoár....das aj recepty na placky...atd?

alaguema
7. sep 2016

@marika142
@simsalabim ak robievam placky, alebo palacinky, tak cesto si nachytám večer, odložím do chladničky a ráno chytro s manželovou pomocou urobíme pár placiek/palaciniek, naplním väčšinou mojim domácim lekvárom, kým sa vychystáme, troška vychladnú a zabalím. Nákypy a šaláty robievam večer, obe sú dobré aj studené. Tortily tak isto - placky a náplň si pripravím večer, ráno len naplním. Slané koláče večer, ráno len zabalím. Ovocné šaláty robím ráno čerstvé, večer si len umyjem čerstvé ovocie, namočím sušené a ráno to len nakrájam a zmiešam, je to chvíľka.
@0silvia0 vajíčko je nakrájané na drobno a vymiešané buď s maslom, alebo s pochúťkovou smotanou, troškou horčice a pažítkou, alebo inými bylinkami, myslím, že to celkom dobre vonia. Mojej mladšej dcére smrdí šunka a nosia ju skoro všetky deti, takže...asi sa jeden druhému musia trošku prispôsobiť 😉

@marika142 ako som písala, časť urobím večer, zvyšok ráno. Keď je nápomocný manžel a dobrá organizácia, je to úplne v pohode zvládnuteľné. Vstávam o 6:00, odchádzame o 7:00 🙂

@mimanr
@kikanik ďakujem 🙂 Dcérka má nejaké obmedzenia v strave, musím vymýšľať a improvizovať, fakt je, že ma to aj celkom baví a som rada, že jedia zdravo.

@jahodka11 placky aj palacinky robím naozaj veľmi rôzne, z pohánkovej, alebo špaldovej múky (alebo skombinujem obe), niekedy pridám kyslú smotanu, alebo jogurt, tak rôzne experimentujem, tie s jogurtom sú také jemné, potlačia chuť pohánky, ktorá je dosť výrazná a chutia takmer ako klasické. Placky robím bežné cuketové, patizónové, alebo zemiakové, len múku klasickú nahradím zase špaldovou, alebo pohánkovou, niekedy pridám nastrúhanú mrkvu, alebo petržlen, tortilly robím z kukuričnej múky. Väčšinou už "od oka", ale občas sa inšpirujem aj na nete.

mimanr
autor
7. sep 2016

@kikanik nevadi 🙂 moj chodi do skoly treti den a pecivo s natierkou (akekolvek s akoukolvek) sa mu uz zunovalo 😠

simsalabim
7. sep 2016

@alaguema klobuk dolu. Neviem, ci by sme my toto rano zvladli, ledva stihame uvarit ovsenu kasu a ta trva fakt 2-3 minuty... ale ako inspiracia je to super! Vrcholom mojich snah su napr doma pecene mufiny - vzdy par supnem do mrazaku, takze ich potom noc pred tym len vytiahnem...alebo robim v malej krabicke jogurtovy dezert - navrstvim piskoty, drobne ovocie a biely jogurt.

danaholanova
7. sep 2016

Tak u nas v skole su mliecne desiaty 🙂 🙂 🙂

janickacrazy
8. sep 2016

@alaguema wau, obdivujem ťa, že si taká šikovná, určite si nás tu inšpirovala, aspon občas dačo z toho urobím, lebo moj syn tiež frfle, že stále má to isté 🙂

janickacrazy
8. sep 2016

@danaholanova u nás tiež, ale čo z toho, ked moj syn je alergický na mlieko

ludka140281
8. sep 2016

ovocie,alebo lupačka,pečivo s nátierkou,alebo šunkou,lekvárom,inokedy kroasant(ked vílet,alebo su krátko v škole a nič nestíham),nakrájam surovu zeleninu ovocie do dozy,kusky syra tvrdeho a samozrejme pečivo k tpmu.........................stale sa pýtam čo mali ine deti na desiatu,?....nosievaju aj jogurty,ale to ja nedávam,alebo detsku výživku 😀 nosievaju aj tousty(neviem ako sa to píše)

danaholanova
8. sep 2016

@janickacrazy U nas to respektuju dostal by bez mlieka nejaku nahradu . Tak najviac asi letia natierky.

janickacrazy
8. sep 2016

@danaholanova U nás bohužiaľ by dostal tak suchý rožok a ten si teda možu nechať. 😀

petkoemmka
8. sep 2016

@lucik194 môžeš ma pridať do skupiny o natierkach 😊

katrin21
8. sep 2016

@lucik194 coze?? ucitelka kontroluje? to co je.... na to nema pravo.. kazdy rodic si moze dieta stravovat ako chce.. ci je to super zdrave, alebo nezdrave.. kontrolovat to, je podla mna cez ciaru...

katrin21
8. sep 2016

@alaguema mas moj obdiv, tolko toho by som ani nevymyslela, nie to este rano nachystala 🙂
zaujimave napady 🙂

celasapremenim
8. sep 2016

na ranajky naozaj rozne veci, ale deti su uz starsie, vajickove pomazanky a rybacie uz do skoly nechcu, takze ak natierame na chlebik, casto ho peciem doma, tak sa snazime so zeleninou, salaty, redkovky no vsetko na to co sa da, robim aj domace masove pomazanky niekedy, ale musi to sediet s obedom
take tie ranajkove rozne lievance a podobne, to aj u nas fici, to je velmi rychlo
no a pomimo zvyknem dat ovocie, do krabicky, lebo syn zje jablko osupane a mala ma strojcek, tak jej krajame :D vsetko
okrem bananu :D
banany synovi nedavame zo zasady, lebo potom casto perieme tasku :D
no a ked mam napecene kolace, babovku, tak dostanu aj to

0silvia0
8. sep 2016

@mimanr ešte mi napadli toasty, tak raz do týždňa urobím deťom toasty. Je to síce už studené, keď to jedia, ale keď tu baby písali že deti jedia studené palacinky, placky, nákypy, tak prečo nie aj studené toasty? Síce všetko je najlepšie čerstvé a teplé, ale raz do týždňa sa dá...

celasapremenim
8. sep 2016

@0silvia0 toasty, teda skor z chlebika, robievame na ranajky, ale napr. nasa mala ma rada vajickove chleby, ked su studene :D:D:D:D ved to je izbova teplota, to je v pohode podla mna
jop a mala obdobie, ked chcela cestoviny so syrovou omackou, :D tak dostala no .....aj s vidlickou :D:D:D a teple teda neboli na desiatu ani nahodou

melbak001
8. sep 2016

@katrin21 ...nebud taka prchka, mozno, ze len nevies, co je za tou "kontrolou"
a co ak je skola zapojena do projektu "zdrava skola", lebo my sme take mali cely skolsky rok, aj v jedalni bolo viac ovocia a zeleniny a ta "kontrola" bola vlastne motivacia zo strany p.ucitelky

pettulka22
8. sep 2016

dcera si robi desiaty do skoly sama od tretieho rocnika,ak je na veceru nieco take co sa da v pohode zobrat do skoly a zjest aj "studene" tak si bali to napr,chlebik vo vajicku k tomu paradajky,tiez placky zemiakove,pizzu alebo si robi pecivo masko-med,maslo-javorovy sirup,maslo-lekvar,maslo-nastruhana mrkva,pastika-paprika,paradajka a ked chce nieco sladke väscinou robim doma kolace typu pernik,bublanina

katrin21
8. sep 2016

@melbak001 zapojena moze byt, ale nemoze nikoho nutit a kontrolovat... napr. niekto moze byt aj socialne slabsi a nema peniaze za tolko zeleniny a ovocia a pod. chapes 🙂

lucik194
8. sep 2016

@katrin21 no moznoze som to zle napisala 😉 nekontroluje, ale vzdy u nas plati, prva prestavka je ovocna a vsetky deti si vytiahnu ovocie, tak sme sa dohodli rodicia na rodicovskom este pred rokov a to sa aj dodrzuje.... takze aspon nejaky dobry navyk zo skoly 😉 takze ucitelka mrkne co deti jedia, teda co si rozlozia na stole .....

lucik194
8. sep 2016

@petkoemmka ta skupina sa vola milujeme natierky nie je sukromna, takze si na nu klikni a poslu ti pozvanie, ja nie som administratorkou