Čo preberáte z písania a šlabikára?

aduskatt
15. nov 2010

Ahojte, mám pocit, že naša učiteľka ide s deľťi stráášnym tempom. Zaujímalo by ma, čo v súčasnosti preberáte z písania a šlabikára.

anesim
16. nov 2010

@aduskatt ono záleží , aký šlabikár používajú, naši majú od Štefekovej a čítajú a píšu A,E,I,M,L,J a kamarátkina malá majú iný šlabikár ( neviem ktorý )a oni píšu L.
Aj ja som z TT, kam ti chodí malá?

traktor
16. nov 2010

suhlasim, kazda skola ma iny slabikar...a ide aj inym tempom...nasi uz pisu normalne vety, akurat vcera sme mali rodicko, tak nam ukazala diktaty, co deti pisu...tak cele vety..

s_i_s_a
16. nov 2010

my máme šlabikár Lipka...a včera písali a čítali J, v matematike sme zatiaľ na šestke...tiež píšu celé vety najviac asi s piatimi slovami

aduskatt
autor
16. nov 2010

@anesim MOj syn chodi do ZS v JAme
dakujem vam za odpovede.....no, u nas sa ide tempom takym, ze decko pise hodinu a pol v druzine a hodinu doma ulohy...standard z pisania maju na ulohu to, co nestihli v skole, co je v poho, ale k tomu minimalne 2 dalsie strany, nezriedka aj tri, plus diktat, co je 10 slov plus jedna alebo dve strany zo slabikara. sem tam matika.na prvaka sa mi to zda strasne vela. Preto som chcela vediet ako su na tom ini prvaci

aduskatt
autor
16. nov 2010

Prebratých majú 10 písmen, idú podľa šlabikára Virgovičová, s ufónom...

sonulienkas
16. nov 2010

aj my ideme podľa Virgovičovej -prebraté máme a , i , e , o , u , m , z matematiky sú pri 6tke - sa mi vidí , že idú tak akurát , zatiaľ nám to vyhovuje.

katyka10
16. nov 2010

aj mne maly pise uz A,E,I,M,L,J a z matematiky uz maju za sebou cisla 1,2,3,4,5,6 a teraz 0.vsetko nam vyhovuje len mne sa zda ze z anglictinou to dost prehanaju.

aduskatt
autor
16. nov 2010

@sonulienkas tak my sme 4 pismena pred vami..........
co sa tyka angliny, tam mam zasa pocit, ze velmi malo prebrali🙂

aduskatt
autor
16. nov 2010

@sonulienkas nasi maju uz male aj velke S.a v maji sa budu asi nudit🙂
s matikou je to v pohode, su pri 0, asi ako vacsina

bambulka09
16. nov 2010

my používame šlabikár od Virgovičovej a píšeme už veľké S, matika su pri 6....anglina sa mi zda, že to beru dost važne, lebo po každej lekcii maju taku maličkú písomku - na posluch...ale syn mal zatial jednotku tak uvidíme ako to pojde dalej...

sonulienkas
17. nov 2010

No dievčatá , tak my sme riadne pozadu , ale ved učka musí vedieť , čo robí ,aby sa deti stihli všetko naučiť , dúfam........ 😒

aduskatt
autor
17. nov 2010

@sonulienkas no snad vie🙂
u nas sa ale druzinarka stazovala, ze este nezazila, aby dostavali krpci tolko uloh ako nasi 😠 ale mozno je to v poriadku a naroky sa zvysuju.aj ked vnutorne s tym nesuhlasim, asi mozem len drzat hubu a krok

tatiana1985
17. nov 2010

necitala som vsetky pripsevky, ale pokial viem, ucitel ma ucebne plany a osnovy, ktore musi dodrziavat 🙄 🙄

...a v nich ma jasne napisane, co ma prebrat so ziakmi za tyzden, mesiac, ... kazda ucitelka si musi dat take tempo, aby stihala... a aby dodrziavala aj psychohygienu ziakov... takze myslim ze vase obavy su neopodstatnene...

aduskatt
autor
17. nov 2010

@tatiana1985. by mala dodrziavat🙂uz len to, ze rozdiel medzi nasimi deťmi su aj 4 pismená popredu, nieco napoveda🙂 JAsne, ze je to na ucitelkach, len sa mi nezda normalne, aby dieta v prvej triede na zaciatku roka sa venovalo domacim uloham hodinu v skole a hodinu doma.
Ono ani tak nejde o obavy, ale o porovnaie ako je to u ostatnych prvakov...........ucitelka si moze upravit program, len za rok musi mat prebrate, co treba..a ja sa obavam, ze nasa to bude mat zmaknute uz v maji🙂

mata35
17. nov 2010

@aduskatt Ja mám prváka, a v šlabikári na začiatku je presne rozpis, čo sa kedy berie po mesiacoch. NAši sú teraz na veľkom S. Na DU mávame maximálne 4 riadky a čítať tak jednu stranu, prípadne pol strany šlabikára. To sa mi zdá primerané. Ja ho nenútim písať viac, možno viac čítame a to aj tak, že som mu vytlačila slovíčka čo už vedia a dávam mu to čítať, lebo v šlabikári to vie naspamäť a sem tam mu nadiktujem pár slabík, či slov. V triede ich má učiteľka 20.

aduskatt
autor
17. nov 2010

@mata35 no, tie 4 riadky by som brala🙂 aj nasich je 20....viac chlapcov ako dievcat, asi to maju v treide vesele🙂

tatiana1985
17. nov 2010

@aduskatt neviem ci si ucitelka,,, ale pokial viem, tazsim pismenam sa ma ucitel venovat aj napr.3dni (myslim ze pismeno "V" je take)..a potom su pismena, kt. ma ucitel prebrate za jeden den...

a co ked tie 4pismena prebrate dopredu znamena, ze ucitelka mozno chce najprv s detmi nadbehnut lahsie pismena a potom sa chce venovat tym tazsim? 🙂

inak 🙂tie osnovy by nemala dodrziavat, ona ich musi dodrziavat 🙂... tam ma dane co maju deti za ten ktory rok zvladnut
🙂

aduskatt
autor
17. nov 2010

nie som prvacka ucitelka, ale par rokov na druhom stupni mam oducenych, ale to je uz davno🙂
beriem argument o zlozitosti, preto som zacala tuto temu, aby sme to porovnali a v porovnani s ostatnymi prvakmi, ktorych maminy sem napisali, ten nas je vpredu......a teda nie som presvedcena o tom, ze by zrovna ich trieda bola extra nadana🙂
Podla mna su priemerni prvacikovia🙂 NEch sa venuje kludne jeden den lahsiemu pismenku, to je ok, ale nech potom nepride maly domov s tym, ze ma pisat okrem diktatu este dve strany v zosite na ulohu.......nech im da tak, ako ostatne ucky na slovensku 4 riadky a ostatok nech pisu druhy den na hodine.......Jasne, ked deti zvladaju a ucitelka tiez, nech letia, ale zda sa mi prinajmensom zvlastne, ked ma po 5 hodinach v skole pisat este vela doma. Nehovoriac o tom, ze druzinarka, ktora ma v planoch 30 minut venovat uloham ich tiez pise hodinu( a stazuje sa na to), aby mali aspon polovicu hotovu.....a neverim, ze by boli deti tak tupe, ze pisu trikrat dlhsie to, co ostatni prvaci z inych skol. Ale to je v podstate moj subjektivny nazor. Isto sa najdu maminy, ktore suhlasit nebudu

tatiana1985
17. nov 2010

@aduskatt samozrejme sa nechcem hadat ...nie kvoli tomu navstevujem toto forum,,,najlepsie by bolo ist za uckou a pokecat s nou... vies ako myslim, ked nechces priamo na nu vyletiet "Ze to uz prehana." 😀 tak nejakou oklukou zistit, ako pracuje s detmi...

mamicky sa tu mozete dohadovat preco oni su tu, oni tam, oni robia take a oni zas nie take...
neviete co k tomu vedie tie ucky... tresnem, napr. mozno vasa uc.ide o 3mesiace na operaciu, tak si chce tazsie veci nadbehnut, aby ta ucitelka, co ju pride zastupovat s nimi len opakovala a nemiesala sa jej do jej systemu, kt.s detmi ma 🙂

a mozno je vasa ucitelka sibnuta a chce sa dostat do knihy rekordov a najskor zvaldnute prvacke ucivo...

prosto, taketo veci treba konzultovat s nou a ona ti vysvetli preco im dava tolko uloh a tolko pisania atd atd... 🙂

tuto na fore sa taketo veci nedozvies...

aduskatt
autor
17. nov 2010

prave preto som zacala tuto debatu, aby som sa dozvedela ako je to inde🙂) aj druzinarka ide sondovat na vedlajsej skole🙂) ja sa priklanam skor k tej knihe rekordov, xixi

tatiana1985
17. nov 2010

@aduskatt ja som ucitelka MS + I.st.ZS a viem, ako to chodi...
ucka si kludne moze jednu latku prehodit, jednu nadbehnut, jednu moze zameskat, do toho mamicky zalozia diskusiu, kde pridu na to ze ucitelka v jednom meste je uuuplne inde s latkou ako ucitelka v druhom meste... 🙂

a zaver vyjde taky ze ucitelky su svihnute mrchy ktore nenavidia vsetky deti 😒 😒 🙂

rodicia sa nepytaju, nic sa nedozvedia...a potom vznikaju nedorozumenia 😉 tak vam drzim prsty, nech zistite s druzinarkou co je vo veci a pripadne karieristku zosadite z tronu 😀 😀

aduskatt
autor
17. nov 2010

ona je inak zlata k detom, mne sa pozdava, len ta halda uloh.sak to som ja nedavala tolko ani osmakom a deviatakom.........
tiez viem ako je to s planmi a ucivom atd............teda predpokladam, ze za 10 rokov sa extra vela nezmenilo v moznosti prehadzat si latku, len treba vsetko prebrat, co mas mat za rok oducene

tatiana1985
17. nov 2010

@aduskatt
ja napr. poznam predpotopny nazor hlupakov kt. sa rozculuju : A co tam ucitelom..same volna, sviatky , 2mesiace prazdniny v lete , 3tyzdne prazdniny vianocne .... nenavidim tento nazor 😠 😠 😠

vidis, sama vies, ako to chodi...plany nepustia... kolko tem treba so ziakmi prebrat...
a tie volna? su na figu, lebo potom sa nic nestiha,,, ucitel meska, musi davat viac uloh na doma, nemoze sa trebars tazsiemu venovat dlhsie, lebo cas ho nahana... proste hruuuuuuuuza 😉 😉 😀

aduskatt
autor
17. nov 2010

nikto z nich nevidi, ze ucitel sice konci o druhej, ale priprava na dalsiu hodinu, opravy pisomiek atd.aj do piatej, siestej, nehovoriac o tom, ze skola je chudobna, tak som si chemikalie na pokusy zhanala sama za vlastne.samozrejme vo vlastnom volnom case........a tie volna? ved si musia brat dovolenku, ked je volno........
v tomto nezavidim.ja som za jednu odsuplovanu hodinu u tretiakov na prvom stupni bola unavenejsia ako za dva dni u velkych....takze v tomto fakt nie som zavistliva........

aduskatt
autor
17. nov 2010

ja si vazim pracu ucitelov, lebo viem, co to obnasa.........prave preto, skor ako zacnem nieco riesit som chcela vediet, ci je aj u ostatnych normalne, ze pisu dve hodiny ulohy...

00vladka00
17. nov 2010

@aduskatt ahoj.tak to potom nej sem jediná kto si mysli ze idú strasne rýchlo na učenie.moja sa uci A E I M L.a z matiky sa učia 7.odkiaľ si?

tatiana1985
17. nov 2010

@aduskatt keby tak viac ludi vedelo co to obnasa 🙂 🙂
minule som si tu vsimla temu,teror v skolke ci ako? vravim, ani tam nejdem pozerat, asi by ma trafilo... 😀
nevravim ze su len super ucitelia, ale.... ooooch, to je uz ina tema 😉 😉

tak vela stastia prajem, dajte vedet ako ste dopadli potom 🙂 🙂

aduskatt
autor
17. nov 2010

@00vladka00 z trnavy......z matiky maju nasi prebrate 7 cisel, z pisania A,E, I, O, U, V, L, S, M,

aduskatt
autor
17. nov 2010

@tatiana1985 na skolkarske ucky nedam dopustit🙂boli uzasne..a v podstate nasa je fajn zenska, len tie ulohy mi vadia, inak pristup k detom ako k ludom je fajn. Isto dam vediet, ako sa to poriesilo
Btw, tu temu skolkarsku som citala,velmi zaujimave citanie, ale ak si profik, fakt tam nechod🙂

00vladka00
17. nov 2010

@aduskatt a ako mu to ide.mojej nic moc.a nekedy aj tri hodiny presedime pri uceni.ale medzi tym ma 20 minutove prestavky..