Deti známych idú na gymnázium a my sa trápime so školou

vzdatto
26. okt 2019

Ahojte, na uvod, mame 3 deti ktorym sa snazim maximalne venovat. Ide mi o mojho takmer 13r.syna kt.je v 7 rocniku. Uci sa na 2-3, ale mozem povedat ze su to moje znamky, pretoze moj syn je velmi nezodpocedny lenivy, ucenie vzdy flaka..a ja sa s nim ucim od prvej triedy. Viem ze mozno niekto ma bude odcudzocat ze je to vlastne moja chyba, ale keby som ho nechala ist podla seba, bol by stvorkar a ja sa s tym nedokazem zmierit. Stredny syn je uplne iny, je mladsi samostatnejsi, pohotovejsi. Este mam rocnu dceru kt. sa max venujem. Ale som uz velmi unavena najma z najstarsieho, vsade ma neporiadok, nad ucivom sedi hodinu idem ho skusat same hm hm a jednu vetu da. Naucim ho jedine tak ze zacnem si to nehlas citat vysvetlovat opakovat..popravde uz trpim..vikendy u nas su take ze dohaname predmety cop

sylvelia
27. okt 2019

Môj syn neznášal školu, od prvej triedy som s ním robila domáce úlohy a učila sa, až kým nedostal výučný list. Učila dom sa s ním každý boží deň, cez prázdniny s ním počítala príklady, riešila gramatiku. Bola som rada, že mal aspoň trojky, štvorky. Chodili sme aj na cvičenia k špeciálnej pedagogičke, pretože mu zistili viaceré dis.... . Po základnej škole išiel na učňovku, ktorú sme ale po 2 týždňoch menili za inú, pretože tá mu nesadla a nechcel v nej pokračovať. Po ukončení učňovky si prihlásil na maturitné štúdium, nedochodil, lebo sa bolo treba učiť. Stále mi hovoril, že ho učenie nebaví, je to pre neho nezaujímavé. Prešlo pár rokov a mladý pán sa prihlásil na strednú školu, popri práci sa učil a sťastlivo ju ukončil maturitou. Proste musel dozrieť na to, aby si uvedomil, že to chce. Teraz sa poohliada po vysokej škole. Ale napriek tomu, ako neznášal učenie, je to inteligentný človek, ktorý má prehľad a vedomosti z rôznych oblastí, veľa vecí ho zaujíma. Veľakrát povie, že keby učitelia inak učili, alebo sa inou formou venovali deťom, ktorým bežný výklad nestačí, alebo majú poruchy, možno by ich škola viac bavila. Preto aj tebe držím palce, je to náročné stále niekoho do niečoho tlačiť a presviedčať, stojí to veľa síl. Verím, že to zvládnete.

eliska13
27. okt 2019

@hettinka Ty si pedagóg tak ako postupovať, keď ona už polavila a videla iba, že známky a učenie idú dolu vodou?naozaj ho nechať prepadnúť?Čo, ak sú fakt deti, ktorym to je jedno a pozerať sa na to, ako si ničí život?Ale súhlasím on nemusí, lebo mama si drží v hlave, že projekt, písomka.....myslí a učí sa zaňho.7 dmakovi by som určite nepredcitavala

deti95060810
27. okt 2019

@vzdatto deti sú vždy na úkor tvojho času...od mala sa musíš deťom venovať a odkrajovať si zo svojho volného času...Samozrejme pomaly, pomaličky ich musíš viesť k samostatnosti...

hettinka
27. okt 2019

@eliska13 v prvom rade, deti treba učiť sa učiť a viest ich k zodpovednosti od 1. triedy. Neviem, či sa dá dieťa teraz zmeniť zo dňa na deň v 7. triede. Určite by som skúšala najskôr po dobrom, ale ak by to nešlo (čo v tomto prípade podľa slov autorky nejde), skusila by som aj “liečbu šokom”. To už nie je malé decko, 12-ročný už je veľký chalan, ktorý veľmi dobre chápe, čo mu rodič hovorí. A aj to čo si môže dovoliť a aké sú následky, ak niečo zámerne zataji, alebo má oklame. U nás je vychova prísna, zásadová v dôležitých veciach. To znamená, pracovať v škole, upratať izbu, neflakat sa a neklamať rodičov. Syn je menej zodpovedný ako bola dcéra, ju som už v 7. triede nekontrolovala vôbec. Jeho občas musíme, mal by neporiadok, a potom by niečo zabudol. Ale nie na dennej báze, čím ďalej, tým je to lepšie.
Nás okrem školy (sekunda na dobrom osemročnom gymnáziu) zvláda 3x týždenne športový tréning, 2 odbory na ZUS, aj poriadok v izbe, pomáhať otcovi s drevom na zimu... a stíhame aj cestovať, žiť, zabávať sa. A tu chalan evidentne nestíha nič okrem povalovania sa a mama keby mohla, asi aj básnicky sa za neho nauci.

Inak, zaujimalo by ma, čo na to jeho otec. Ako on rieši syna?
@vzdatto

codal
27. okt 2019

Pokud není studijní typ, nic s tím neuděláš, nemůžeš ho donekonečna vodit za ručičku, ikdyz chápu, ze mas strach a chceš,aby z něj něco bylo..ale už je celkem dost velký na to, aby si alespoň částečně nesl svou zodpovědnost za vzdělání sám ( žádné, že vy obvolavate a zjišťujete úkoly, to je prostě jeho starost atd.), Můžete mu nabídnout pomoc, ale to je tak asi všechno.. zkus ho spíš podpořit v tom, co ho baví a co mu jde.. třeba je šikovný na ruce, má nějaké koníčky? Dneska je hrozně málo šikovných řemeslníků, řemeslo už nikdo pořádně neumí a nedělá a přitom, když to děláš poctivě, je to dneska zlatý důl, teda alespoň u nás v Čechách najít dobrého řemeslníka se platí skoro zlatem.. můj muž třeba taky nikdy nebyl studijní typ, jako snažil se, nebyl to lenoch, ale prostě to tam nemá, za to je neskutečně šikovný, na gymnáziu nebo dokonce na vysoké škole by se jen trápily a tak dělá rukama a dělá to dobře! Má syn nějakou představu, co bych chtěl dělat, co ho baví? Mluvili jste s ním o tom, proč je takový lajdák? Může tam být opravdu i nějaká porucha nebo to má prostě v sobě, povaha, nebo mu to ve škole fakt nejde a tak to vzdal. Zkuste ho nesrovnavat s ostatními a snažit se ho přijmout takoveho, jaký je.. mluvte spolu, vyslechnete jeho názor a jeho potřeby.. možná si prostě zvykl na to, že mu neustále ve všem pomáháš a děláš to za něj, že prostě nemá potřebu to dělat a vlastně je pro něj těžké se teď osamostatnit. Nebo má možná pocit, že není dost dobrý a tak už se ani nesnaží. Asi je na čase trochu změnit přístup a nechat tu zodpovědnost opravdu na něm i za cenu toho, že si třeba nabije nos.. ještě má dva roky na to, aby šel na střední školu, takže má čas se chytit, jen mu dejte příležitost..

ela_79
27. okt 2019

@vzdatto Prečo tá to tak strašne trápi? Gympel nie je stred vesmiru, známky tiež nevyjadrujú nic, ak niekto nemá vztah k literatúre tak neviem či je dôvod strácať čas len kvôli dobrej známke, možno sa dá ten čas lepšie investovať ....každého baví niečo iné a pozri aký je dnes problem nájsť šikovného maliara, stolara, inštalatéra, nehovoriac o tom že ak konečne niekoho nájdem tak mu dám podstatne viac ako je hodinová mzda VS zamestnanca. Tiež sa pozri na to že je dosť vyhoretych manazerov, ktori si v 40 robia výučny list aby si otvorili biznis v niečom čo ich baví ... Nás elektrikár bol dlhé roky kancelársku mysou, potom sekol s prácou v ktorej využíval kvalifikáciu z VS a vrátil sa k tomu na čo mu stačila maturita. Konečne je pánom svojho času s robí to čo chce a čo ho baví ... Je drahší ale jeden z mála, ktorý pri svojej práci používa aj svoju hlavu a to si na ňom vážim.

senta_sofia
27. okt 2019

@vzdatto v prvom rade by som hodila rec s vyucujucimi, ci to unho nevidia na nejaku poruchu ucenia a ako sa im javi v skole, lebo to, co robi doma, moze byt jeho forma vzdoru uz v ramci puberty a mozno mu robi dobre, ze teba to vytaca. Osobne tiez nerozumiem tomu, preco ti tak zalezi na gymnaziu, ak ho skola nechytila doteraz, na gymnaziu by trpel, skor by som sla cestou niecoho, co ho bavi a oslovi, remeslo ma zlate dno, platilo to volakedy a aj sucasnosti je to velmi aktualne.

ela_79
27. okt 2019

@codal Veľmi pekne napísané, tvoj príspevok som čítala až po napísaní môjho ale plne vyjadruje môj názor. V okolí samy Mgr Ing Rndr hrdr prdr a niet toho čo by našiel chybu v práci predošlého instalatera, ak zavoláš inštalatéra tak to len vie spraviť nanovo a po svojom tak ako ho naučili, málokto vie použiť hlavu, nájsť chybu a opraviť ju výmenou jednej skrutky či tesnenia ...

janickacrazy
27. okt 2019

@ela_79 hehe, možno aj vie, ale za jednu skrutku by málo dostal, tak radšej zbytočne vymení celý veľký kus, to je klasika, takisto to robia aj v servisoch pri autách, namiesto toho aby vymenili súčiastku za 5 eur, tak ti povedia, že treba nové celé toto za 250 eur, však na čom by potom zarábali, nie?

lenka_da
27. okt 2019

@vzdatto podľa mňa radšej šťastný kuchár ako nešťastný inžinier... 😉

ela_79
27. okt 2019

@janickacrazy Kto ako... Servis nechce dávať záruku na ním opravovane, ak vymení kus za kus tak záruku nesie výrobca kusu ... Ale inštalatér čumi na kohútik že odkiaľ to tečie a pošle ta vybrať si novú batériu namiesto novej kartuse... Jeho práca stojí rovnako či vymení celú batériu alebo len tu súčiastku. To máš tak keď sú dlaždici preškoleni z mäsiarov, kurenari úzko specializovani na jeden postup instalacie, ktorý sa narýchlo naučili ...

vzdatto
autor
27. okt 2019

@sylvelia dakujem pekne za zverejnenie pribehu, je to pre mna velkym povzbudenim.

vzdatto
autor
27. okt 2019

@saluda je to velmi podobne u vas ako u nas. Nas syn ma add, to je syndrom spiaceho dietata. Snazim sa ho viest k samostatnosti, vie sam nakupit, pomoct s dcerkou aj domacimi pracami, len v uceni je lajdak. Presne ako ty ked sa mu pravidelne venujem nosi dobre znamky a ziadna poznamka. Do skoly sa chysta sam od 4.roc. Vela s nim komunikujem, on najradsej nerobi nic,.len oddychuje. Ide mu aj, nj a dejepis. Zo vstupnej previerky zo sj dostane 4, vybavim doucko a doucovatelka mi da spatnu vazbu ze 80% uciva vedel. Diktaty pise zas najlepsie z triedy. Skratka je to take nevyspytatelne u neho. Teraz mame ist na pretestovanie na poruchy, sama som zvedava.

vzdatto
autor
27. okt 2019

@dskjhfdlkdjhl hmm ani nie, dlho sa uci,.dlho sa chysta. Nie tablet a mobil nie, tablet raz za cas cez vikend, mobil nic, tv cez tyzden ked pride zo skoly pozera na hodinu zachranarov a potom sa ide ucit. A rad plava.

vzdatto
autor
27. okt 2019

@dooodka ano chapem co mi tym chces povedat..a je to fajn napad len ja a on spolu travit cas. Suhlasim s tym zrusit tie vikendy, teraz uz dohnal vsetko co za mesiac a pol zameskal. Snazim sa mu vysvetlit, ze ked sa bude ucit s pravidelnostou cez vikendy mozme relaxovat. Ale viem ze bezo mna to este nepojde. On mi aj povie ze teoriu sa nevie sam naucit. Na hodinach si vie zapamatat jazyky, dejepis a chemiu. Ine bieda.

vzdatto
autor
27. okt 2019

@sashabb ak sa s nim ucim tak ma 1, 2..ak by mal aj napriek mojej pomoci 4, tak uz by mi nic neostavalo len sa s tym zmierit.

bettymacd
27. okt 2019

@lenulka_14 Koľko je takých čo sa učili na jednotku a sú za pásom????
To ma zaujíma 🙈🙈🙈

vzdatto
autor
27. okt 2019

@hettinka manžel je časovo viac zaneprázdnený a máme dohodu keďže som ja na md, že sa štúdiu detí venujem ja. Ako nemá problém ho preskúšať a vysvetliť mu najmä geografiu a matiku, ale keďže syn je už 7mak, to považuje niekedy za obťažovanie a v zlých chvíľach to vníma tak, že my, teda ja a manžel nemám život, lebo stále sedíme nad knihami s deťmi. Aj ked doslovne to tak nie je. Ale inak keď je v pohode, tak sa snaží podporiť, najmä na moju prosbu, čo mu iné ostáva, predsa je to náš syn.

Básničky sa so synom neučím, on to najprv zatají a potom sa ju naučí za 5 min.

Ďakujem za Vaše názory, samozrejme že som očakávala že ma pochopia skôr mamičky, ktoré to majú doma podobné, ale každý príspevok je pre mňa prínos. Samostatnosť je u nás problém, od prvej triedy sedíme hodiny, do večera. Pokiaľ som pri synovi nesedela, vedel hodinu sedieť nad prepisom, alebo matematikou a ani čiarka. Vo vyšších ročníkoch, len s malinkou zmenou. Ale zmenil sa, je samostatnejší ako kedysi, to určite, ale zas až tak výrazná zmena u nás ešte neprebehla.

marlent
27. okt 2019

Pozri...kasli na to co ine deti...v mojej rodine maju 2 decka gympel jedna obchodnu a vsetci traja maju vysoku....
Mna vyhodili v 2 rocnicku ss zo skoly pre 4 zo spravania...a z ostatnych predmetov to boli tiez 4 od hora dolu.az po tomto vyhadzove a facke ked som si fakt uvedomila ze asi sa pojdem past bez skoly som si vstupila do svedomia zacala sa ucit a spravat az som koncila ax do maturity vzdy s pvd.a matura na tri 1 a jedna 2.
Mozno tboj potrebuje nieco podobne "padnut na papulu" aby sa zobudil...
A neporovnavaj...niektore dieta je mudrejsie viac mu to pali ako druhemu
A narovinu kym som teda neotehotnela a nezostala na materskej vodilo sa nam vsetkym 4 pomerne rovnako (dobra praca plat).

vzdatto
autor
27. okt 2019

@jankapepe Tak nie že jediným postihom je poučenie, že si má písať úlohy do slovníčka, to keď sa stane raz za čas, keď opakovane, tak už zvýšim hlas, hnevám sa na neho, vyčítam mu. Úlohu si hneď musí spraviť, robí si ju sám. Dostáva aj zaracha, napr. tento víkend zabudni na playko , alebo tablet. Ale na neho to nemá účinok..On keby hral každý den je s tým spokojný a keby mal zaracha na 2 mesiace, tak je to ok., aspoň to tak vyzerá.
Nechcem sa s ním učiť, to som si vravela už keď nastupoval do 5 roč., ale on sa neučil. Tak mi záležalo na tom aby nosil aspoň normálne známky, aj ked ma to zaťažovalo. Chcem ho viesť k samostatnosti, ale neviem ako. On akoby z toho učiva v knihe, si nedokázal vybrať podstatu, vtedy vstupujem ja a snažím sa mu vysvetlovať čo je dôležité. Keď ma napísané poznámky v zošite je to trošku iné, to sa ako tak dokáže naučiť sám a vtedy len preskúšam, ale tam ich je veľmi málo.

marlent
27. okt 2019

@vzdatto a presne toto ucenie ako popisujes ty robila aj moja mamina so mnou...chcela mi dobre jasne ktora mama nechce...ale az ked ma nechala ist a skusit vlastne chyby az vtedy to zabralo

s.a.s.k.a.
27. okt 2019

@vzdatto ahoj, viem sa do teba vzit, moja mama mala toto iste s bratom, este na strednej ho skusala...teraz ma 32 rokov a je samostatny, zije sam, dokonca v zahranici. Kym bol doma este na VS bol totalne nesamostatny, pretoze mama zanho vsetko robila. Ja si myslim, ze tvoj syn sa potrebuje naucit prevziat zodpovednost. Potrebne je, aby si to vedela pustit ty a nechat ho. Skus navstivit dobreho psychologa nech pracuje s tebou hlavne. Lebo takto sa akurat ty znicis. Treba ho nechat nech tie stvorky ma. Len si to ty musis asi najprv dovolit sebe samej, nechat ho, aby si to vyskusal.
Este mi napada, nemoze mat adhd alebo nejake dys...? Boli ste na nejakom vysetreni? Sedenia u psychologa by mu mozno tiez pomohli...

vzdatto
autor
27. okt 2019

@s.a.s.k.a. Ďakujem, stále mi pride, že ešte nie je pripravený na to, len ho tak nechať. Má poruchu ADD syndrom zasneného dieťaťa, z 10 tich bodov na neho sedí 9, nebol integrovaný, navštevovali sme špeciálneho pedagóga na I. stupni a teraz pôjde na pretestovanie.

moni73
27. okt 2019

Ja vam zeny nerozumiem. Stvorkar je automaticky schopny remeselnik?
Vacsina rodicov veru chce dat dieta na gympel. Preco? Pretoze nerozhodnemu dietatu poskytnu dalsie 4 roky na vyprofilovanie. Moze ist na vysku, spravit si nadstavby, v konecnom dosledku rozne kurzy (pekar, kadernik, elektrikar).
@vzdatto ked vidis (a rodic to zvykne vidiet), ze syn je sikovny a vladzes, tak sa s nim uc dalej. Zjavne sa naucit vie, len potrebuje iny sposob (bohuzial v tomto pripade teba). Drzim palce tebe aj synovi.

eliska13
27. okt 2019

@vzdatto tak vidis idu mu ine predmety jazyky, dejepis...nam povedal ucitel, ze deti sa v 6,7 triede vyprofiluju a je vidiet aky predmet ich bavi, ze nema vyznam drilovat napr jazyk, ak mu nejde, ale mame sa zameriat na to, co mu ide ci to je spravne neviem, ale ucil na VS a pacili sa mi jeho nazory.Tvoj syn je skor nedosledny zabudlivy a pod a nesamostatny kazdy sme nejaky len urcite ho nedriluj denne niekolko hodin a este aj vikend ved uz to musi robit s nechutou.

vzdatto
autor
27. okt 2019

@moni73 dakujem.

vzdatto
autor
27. okt 2019

@eliska13 to ano a ja veru tiez uz nemam velmi chut.

hettinka
27. okt 2019

@vzdatto vieš, ak syn denne sedí (sedel) nad knihami hodiny, vôbec sa nečudujem, že sa mu učenie zhnusilo. Podľa toho, čo píšeš, ja by som to tipovala na nejakú poruchu koncentrácie, alebo učenia. Aj ak to psychológovia vylúčili, pátrala by som ďalej, kde je chyba. Toto nie je normálne.
Kolektív v škole sú aký? A triedna učiteľka vie, ako doma bojujete?

vzdatto
autor
27. okt 2019

@hettinka v prvom rocniku triedna z neho salela, vraj nema tempo, vzdy ked ma stretla aj na chodbe sukromie nesukromie stale staznosti na neho,.ale zrychlit sa neda, viac krat som z nej mala slzy v ociach. Poslala nas do cpppap, kde synovi urcili add, ked sme sa vratili so spravou, nam povedala ze ona ma v triede vela ziakov a jemu sa nebude venovat zvlast. Doma sme sa snazili zrychlit, ale nic. Už v prvej triede nam povedala ze na 2 st.bude stvorkar a ze budeme radi ak sa dostane na ucnovku. Teraz je na 2 st. poradnu uz nenavstevujeme, triedna nevie ako sa mu doma venujem. Na rodicku ze ok, nema s nim problem, len s tymi ulohami ze zabuda.

marca12
27. okt 2019

@vzdatto chyba je aj v ucitelke. Neznasam taketo ucitelky,co odsudia pomalsie dieta. Ona ako pedagog by mala vediet,ze deti su rozne a ako studovany pedagog sa ucili pracovat aj s takymi detmi. Mozno aj tam bola chyba,ak ho nejako dehonestovala,vycitil to,citi sa neschopny a ma odpor k uceniu. To mi pripomenulo mojho sefa 😀 on je taaak neskutocne spomaleny flegmatik,ale vidis ma firmu a dari sa mu. Svet nevie prijat pomalsich ludi,normalne mi je luto tvojho syna. On sa nezmeni, len v nom treba pestovat zodpovednost. Nema zmysel,aby cele hodiny presedel nad knihami. Mal by mat nejake aktivity,kruzky a vedel by si zadelit cas na ucenie. Ale to je len teoria,neviem ako v praxi naucit dieta zodpovednosti k uloham. Snad sa vekom vyformuje.