Dieťa s problémovým správaním v škole. Čo očakávať od sociálky?

mary888999
27. máj 2019

Ahojte , som na koníkovi dlhšie ale predsa na diskusiu o vlastnom probléme radšej novy nick 😉.
Skúsim v skratke inak by to bolo asi na knihu.
Syn Chodí už do druhej základnej školy kvôli problémovému správaniu. Posledný rok je v striedavej starostlivosti ktorý som ja nechcela ale keďže to syn chcel respektíve hlavne jeho otec sociálka pritvrdila a bola striedavá.
Od momentu Kedy je striedavá je jeho správanie čím ďalej tým horšie rovnako aj známky z predmetov. Nedá si povedať ťažko sa s ním vychádza a hlavne keď je týždeň u mňa týždeň u svojho otca. Pondelok utorok ako z divých vajec.
Škola sa mi vyhráža že ma udá na sociálku ak to nebudem riešiť ale ja už neviem ako to mám riešiť naozaj. X-krát som bola v tej škole x-krát som dohovorila synovi ktorý mi sľúbil že bude lepší navštevovali sme psychológov poradcov a všetky možné inštitúcie ešte pred súdmi ale je to nie len finančne časovo a psychicky náročné ale trd to pomáha...
S jeho otcom sa nedá komunikovať nedá naozaj nedá.
Súhlas pre školu na psychologické vyšetrenie nedám už bol na milión vyšetreni.
Ja potrebujem len vedieť čo najhoršie môžem od sociálky očakávať. ????
Lebo stav aký je nezmením. A popravde už do tej školy nepôjdem. Lebo si len vypočujem somariny Ako sa o dieťa nestarám A ako sa mu mám venovať Ako sa s ním mám učiť a ako mám dobre že nie s ním chodiť do školy.

nikpa
28. máj 2019

@eliska13 neviem čo robí v škole ale matka píše, že odkedy je v striedavej starostlivosti tak jeho správanie je horšie, ťažko sa s ním vychádza a má horšie známky. A ak teda psychológ zistil, že je v poriadku, niečo tieto jeho zmeny vyvolať muselo a s tým by sa malo pracovať. Škola sa sťažuje na žiaka, matka už nevie čo s ním robiť a psycholog povie, že je všetko ok. Potom kde má ten rodič hľadať pomoc keď už sam nevie ako s dieťaťom ďalej. Je to začarovaný kruh a smutné, že najviac doplácaju deti

nikpa
28. máj 2019

@0silvia0 máš pravdu, na vlastnú pubertu sme už zabudli 🙂 snáď aj toto bude ten prípad kedy problém spolu s pubertou odíde.

0silvia0
28. máj 2019

@nikpa môj syn sa správal v tomto veku dosť podobne, on je taká zvláštna extrovertná povaha, takže hovorím z vlastnej skúsenosti a to stále máme normálnu, fungujúcu kompletnú rodinu. Dnes má takmer 18 rokov a je to jeden sebavedomý, rozhľadený a obľúbený chalan. Tá povaha mu zostala, ale dá sa s tým žiť😉

eliska13
28. máj 2019

@nikpa bežná puberta.Zhorsenie správania, známok, separovanie sa od rodičov...ja by som s ním chodila na terapie nič sa tým nepokazí a chlapec získa parťáka na pokec, ktorý mu nebude nič vytykat.Ono je to jedno s druhým každým dieťaťom zamáva puberta, rozvod, zmena školy. ..
@mary888999

matabb73
28. máj 2019

Ja mám 11-ročnú dcéru a tiež ňou riadne plieska puberta. Doma som z nej na psychiatriu a v škole je v pohode. Len sa nechce učiť a nosí zlé známky. Syn bol pravý opak, dobré známky a stále poznámky na správanie. Keď mal 12, tak som si sama našla psychologičku, lebo školská nám nepomohla. Chodil celé leto na autogénny tréning a po lete som mala iné dieťa. Odvtedy som mala pokoj, ale len do puberty, ktorú on mal v 16-tich. Teraz má 20 a konečne mám kľud. Niekedy sú tu len také vývojové momenty, ktoré musíme pretrpieť. Ak chceš mať pokoj s učiteľmi, choďte na to vyšetrenie. Ja by som zrušila aj striedavku. Moja dcéra sa mi tiež vyhráža, keď ju nahnevám, že bude u otca. Tiež som rozvedená. Decká to dokážu neskutočne využívať. Ak každý rodič vychováva inak, iba to narobí škodu.

dskjhfdlkdjhl
28. máj 2019

@mary888999 nemam dojem, ze moralizujem, akurat si myslim, ze netreba odmietat odbornu pomoc, ked si nevies poradit sama. Ale kludne odmietni a vynadaj vsetkym, ktori sa Ti snazia poradit.

barbellka
28. máj 2019

@mary888999 podla mna by bolo ok podat navrh na zrusenie striedavej starostlivosti-tvoj ex nemusi suhlasit....len sud asi bude dlhsie trvat....chod sama prva na socialku informovat sa...so skolou spolupracuj najviac ako sa da...ucim na strednej skole a casto nam chodi z upavaru ziadost o spravu ohladom ziaka a vzdy sa pytaju na zaujem zakonneho zastupcu o dieta...

mary888999
autor
28. máj 2019

@danusskaaa všetkými procesmi sme prešli aj súdom aj sociálkou aj políciu aj psychologickými vyšetreniami Takže ja sa nebojím ničoho vyskúšala som všetko nezignujem len sa pýtam na názor ľudí ktorí prešli niečím podobným.. sociálka má navštívilo aspoň zo desaťkrát

dhlinkova
28. máj 2019

@mary888999 z praxe Vám píšem, nepočkajte, kým bude ZŠ kontaktovať sociálku.

0silvia0
28. máj 2019

@mary888999 a exmanzel tiež chodí riešiť do školy tieto záležitosti? Ci len matku volajú?

mary888999
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mary888999
autor
28. máj 2019

Žienky, dievčatá, ďakujem Vám za reakcie. Keď som si všetky prebehla najlepšie riešenie bude zájsť na sociálku, aj keď po vyše 10 ročných skúsenostiach môžem vyhlásiť že mi nikdy v ničom bohužial nepomohla ale stále je inštitúciou ktorá vie zavariť. Naozaj sme si prešli všetkým možným a pár krát som riešila veci radikálne a šla za svojim pretože... však ide o dieťa. Po čase zisťujem že vy ste dôležitejšia ako dieťa, Vaše zdravie, vaša psychika vaše záujmy a aj vaše peniaze, lebo inak by sme boli pod mostom aj keď je to materiálny názor, skúste nechať prácu a chodiť s 11 ročným dieťaťom do školy a to čo Vám ostane minúť na kvalitného psychológa. Garantujem Vám, dlho by Vám to zanietenie neostalo. Pretože Vy ťaháte živobytie a nemôžete sa podrobiť tomu čo od Vás čaká spoločnosť. V rámci tohto sa chcem poďakovať hlavne za vaše OSOBNĚ skúsenosti a skúsenosti z PRAXE. Len ten kto tým prešiel a prechádza poprípade pani učiteľky s nadhľadom vedia poradiť. Mamičky ktoré majú doma oteckov, a ani neriešia žiadne výchovné problémy gratulujem, ale nepochopia. Niektorá mi tu písala, že pomáha tkz. citové dohováranie 🙂 fakt má pravdu, dosť veľa to pomáha aj v tomto prípade. Pripadalo mi to čudné ale aspoň viem, že to nie len u nás. Len ťažko je udržať nervy na uzde keď otvoríte žiacku 😃 Len pre tú srandu, dnes som prišla domov a privítal ma s úsmevom, že dnes som niiič nespravil 🙂 Lebo včera bolo citové čistenie žalúdka .... tak uvidíme,

mary888999
autor
28. máj 2019

@0silvia0 toto keby som ja vedela.. škola mi nepovie , s ním nie som v kontakte, ale predpokladám vzhľadom na to že stále riešia so mnou... tak asi veľmi ni

eliska13
28. máj 2019

@mary888999 psychologa moze mat zadarmo tusim 15 sedeni od poistovne.Mas iba jeho?ano ja som to pisala vychval ho do nebies a podpor, ze ux len mesiac nech sa drzi na uzde🤣

dhlinkova
29. máj 2019

@mary888999 Skúste zájsť spoločne za triednou a nájsť riešenie.

ewellina
29. máj 2019

Striedavka je dobra maximalne tak pre rodicov, ktori sa nevedia dohodnut. Pre dieta to nie je nic normalne, ani prirodzene... Stahovat sa kazdu chvilu... Dieta potrebuje klud a vyrastat v harmonii. Ked toto nie je, tak len tazko pomoze nejaky psycholog. Ten moze maximalne tak co-to zaplatat, ale skutocny problem nevyriesi ziadny psycholog.

macocha
29. máj 2019

Súhlasím s autorkou. Striedavka je zločin proti dieťaťu. Jedine vtedy by bola ako-tak odôvodniteľná "záujmom dieťaťa", keby dieťa trvalo bolo v jednom dome/byte a striedali by sa pri ňom rodičia - to si ale málokto môže dovoliť. Keď dieťa strieda domovy, dopadne to presne, ako autorka píše.

Pre Vás, čo píšete, že jedno psych. vyšetrenie už nezaváži - nie je to celkom tak. Každé také vyšetrenie môže byť tou povestnou poslednou kvapkou v pohári, ktorú niekto - dieťa alebo aj matka - nezvládne. Áno, aj matka. Ktoré ste nezažili, čoho sú psychologičky schopné, radšej sa zdržte komentára. Lebo ak navštívite 5 psychologičiek, dozviete sa 7 rôznych názorov na to, čo by ste mali robiť. A tie názory si odporujú. To nepridá na pohode ani synovi, ani matke. Toľko v skratke.

katrin21
29. máj 2019

@mary888999 mozes ocakavat podla mna navrh na ustavnu starostlivost, " polepsovnu"

matabb73
29. máj 2019

@katrin21 tak to si riadne prehnala. Polepšovňu navrhujú len pri vážnych problémoch. Chodenie poza školu, drogy, alkohol a podobne. Ak by to navrhli len pre vyrušovanie v škole, mali by tam polovicu puberťákov.

katrin21
29. máj 2019

@matabb73 ved ano, take myslim, necitala som , co presne chalan robi, celu diskusiu, nemam teraz cas.. ale pise, ze sa jej vyhrazaju socialkou a teda my sme socialkou riesili prave take deti, co ich domov pomaly policajti nosili..

matabb73
29. máj 2019

@katrin21 tak si to prečítaj celé a potom píš. Nič také sa tam nedeje. Takyto komentar môže tú matku len vystrašiť.

katrin21
29. máj 2019

@matabb73 ok, zabi ma 🙂

zuzi0911
29. máj 2019

Ja si myslím, že celé je to spôsobené rozvodom a podobne. Podľa toho čo píšeš, že chcel byť u otca tak ho ma rad. A takto sa búri, že nezijete spolu a možno ho rahate do svojich sporov. A ci chceme, nechceme je vo veku kedy to tie deti prežívajú najviac.
Len sa mu viac venuj, vysvetľuje mu prečo je to tak ako je. A ono sa to určite upraví no ak vidí nezáujem (napr. Ze už do školy nepôjdeš) ako si to dieťa vysvetli? Len tak, že kasles naň, ono nechápe, že rodič je unavený z toho celého. No vysvetli si to po svojom a vzbura rastie.
Jediná cesta je venuj sa mu, daj mu cítiť, že je pre teba najdôležitejší (nehovorím, že to nerobíš), len v tom pokračuj. Držím palce

zuzi0911
29. máj 2019

@matabb73 možno to @katrin21 trosku hrubo napísala, ale pokiaľ škola chce dať podnet, tak len v prípade, že majú podozrenie na zanedbanie starostlivosti problémového dieťaťa. Tak ďaleko od pravdy zas nebola.

lucynka258
29. máj 2019

@katrin21 ústavná starostlivosť je posledným krokom. Je x ďalších možností. Je referát porad nsko psychologických služieb, je to zdarma, je tu odporúčanie do centra na zlepšenie komunikacie medzi rodičmi, na zlepšenie spolupráce so školou. To skúsený sociálny pracovník musí vedieť. Môže požiadať o prešetrenie pomerov, sociálka môže požiadať o správy zo školy, uvidí odkedy je zhoršenie, dať návrh na zrušenie striedavky

dhlinkova
29. máj 2019

Nie, ústavná starostlivosť, nie. Tam by museli byť vážnejšie problémy.

jhalena
29. máj 2019

Podla toho co pises, sa musi jednat o dedinsku skolu. V bratislavskych skolach je vacsi pocet deti priebojnejsich, viac vyjadruju svoj nazor a nesuhlas, neboja sa ho konfrontovat s ucitelmi, tam by si ho nikto nevsimol.
Hlavne nech syn nerezignuje sam na seba, ze je zaradeny ako "zly" ziak, neutvrdzuj v nom tento sebaobraz. V tomto veku sa daju deti velmi ovplyvnovat. Dobre by bolo najst mu nejaky kruzok, hobby v ramci jeho zaujmov, najlepsie taky, ktory vedie nejaky muz, aby mal pozitivny muzsky vzor.

rolandik
29. máj 2019

A čo tak pozvať pani učiteľku na kávu v kľude sa s ňou porozprávať. Dať jej za pravdu, pochváliť ju, ako to dobre zvláda z toľkými (11 😁) deťmi. Nadviazať s ňou iný vzťah, nie nepriateľský. Ona má v škole navrch už len tým prostredím. Ja by som to zo zaprením všetkých predsudkov skúsila.

maminecka2
29. máj 2019

Nema nejaky oblubeny predmet, oblubeneho ucitela? Je nejaky predmet kde nie su problemy? Ak ano skusila by som zajst za tym ucitelom a zistit co sa deje na jeho hodinach, co na syna plati, co si o tom mysli on. Mozno by sa dalo inspirovat.
Na hodine ma vsetko urobene? Nenudi sa len?

eliska13
30. máj 2019

@katrin21 neviem nechcem autorke krivdit, ale nechce sa mi veriť, že len tieto problémy spôsobili to, že chodila k nim často sociálka, o polícii písala. ..ak bol problémový muž, ona či dieťa je to jedno a stále som za terapie u psychologa