Druháčik zamieňa písmenká "č" a "ť"

sakura77
8. okt 2014

Ahojte
chcem sa spytat ci nemate niekto skusenost s takymto problemom,mame druhacika a velky problem s tymito pismenkami,v texte akoby nevedel alebo nepocul rozdiel medzi ť a č a potom robi chyby napr v diktatoch.....skusam to vselijak ale proste akoby to nepocul ten rozdiel,iba triafa ze co tam ma byt....vyslovit vie,ale je pravda ze v skolke mal problem,rozpraval to skoro rovnako,dnes uz nie,uz to vie spravne...neviem vobec co s tym,ma potom kvoli tomu zbytocne chyby...stretli ste sa s tym niekto?

pribinak
8. okt 2014

Sla by som na diagnostiku k logopedicke a aj k specialnej pedagogicke, ak ich nevie spravne a zretelne vyslovit, nemoze ich spravne ani citat, lebo nepocuje jasne rozdiel

evina313
8. okt 2014

no určite skusit diagnostiku v centre psycholog.poradenstva u špecialnej pedagogičky.Aj syn mal problemy, skor ale nepočul di,ti,ni,li...a pod.dysortografia sa vola ta porucha 😉

murcos
9. okt 2014

jee ake dobre slovo, ja ho poznam len ako dysgrafiu, alebo dyslexiu. Hlavu hore, zilo s tym x geniou. Treba na to upozornit ucitelku, aby ho zbytocne nemucila...Naopak, treba na to trening

elenita
13. okt 2014

Ahoj @sakura77, tiež by som skúsila logopedičku.
Moje deti ešte hádam v 5 rokoch rovnako vyslovovali L a R a ani to nevedeli odlíšiť tým pádom, v zvukovej podobe.
Po pár mesiacoch sedení s logopedičkou veľmi rýchlo na to nabehli a teraz ako 6-roční prváčikovia nemajú problém s rozlíšením - ale je pravda, že synček stále R nevyslovuje veľmi čisto a chodíme tam stále.
Inak sme sa tak aj často hrali - ja som im dávala slová, v ktorých bolo buď R alebo L (nikdy nie naraz) a trebárs, keď počuli R, mali zatlieskať 2 x, keď L, len raz - alebo naopak, alebo hocičo iné 😉
Veľmi ich to bavilo a rýchlo nabehli - hrávali sme to hlavne v aute, keď som ja šoférovala a oni sedeli vzadu 🙂
Tam možno to môžete skúsiť aj takouto hravou formou Vy s "č" a "ť"...a len chváliť pri každom, aj najmenšom pokroku 😉
Držím palce!

sakura77
autor
13. okt 2014

@elenita no prave on ich vyslovit vie pekne vyse roka...ale mozno tio ma tak zafixovane a ked ucitelka diktuje,on si to v hlave povie "po starom"..alebo fakt neviem...vyslovuje spravne ale pise blbosti...
dneska mi volali na termin,tak sa prideme ukazat...urobia mu psychologicke aj specialno pedagogicke vysetrenie a uvidime..nechcem nic zanedbat....ideme sem
http://www.dictopolcany.sk/
no dufam ze to bude len z toho logoepdickeho hladiska no..hlavne potrebujem rady ako ho to oducit...a naucit spravne..

elenita
13. okt 2014

@sakura77 No môže byť, že v hlávke si to proste nejako inak spojí a pri písaní sa mu to popletie....
Skúste sa príp. tiež tak hrávať - budeme si to tak pomaličky trénovať.....
alebo nejaké hravé diktátiky...
A kedy máte termín v tom centre?
Nepoznám, my sme boli párkrát v štátnom CPPPaP (IQ testy - rozmýšľali sme nad zaradením do triedy pre mimoriadne nadané deti a kvôli zlým výsledkom EEG) a boli tam na nás veľmi milí...

sakura77
autor
13. okt 2014

@elenita buducu stredu..inak som sa dnes stretla s ucitelkou a ona hovorila,ze to nic tragicke nie je ze,o urcite doladi,je velmi sikovny,len u nas tiez ta pozornost no..a taktiez ze vyuziva v skole tak svojich 20% schopnosti😀 akoze urobi co treba len len aby to vyslo ale ma na ovela viac...len to co ho bavi,tak to ide na 150% ze jo...no ale tak s jeho povahou som rada ze to zvlada takto,som cakala horsie ovela.. 🙂 tak uvidime...inak som sa zasmiala na tych hravych diktatoikoch😀 on to nenavidi celkom😀 by ma poslal niekam😀 ale tak jasne nejak to musime cvicit,tak dufam ze mi poradia ako na to🙂.

elenita
13. okt 2014

Hm......@sakura77...no ja mám to šťastie, a som za to veľmi vďačná, že moje deti sa veľmi rady učia..tým myslím takou hravou formou a so mnou. Inak z úloh do školy a podobne až takí nadšení samozrejme nie sú 😀
Ale napr. teraz sa nás pýtala pani učiteľka, či nejdeme riešiť všedkovedka (súťaž), tak si hneď museli spraviť na nete minuloročné otázky, takí boli nedočkaví, alebo v sobotu sme strávili asi 3 hodiny v amfiteátri tak, že ja som im kázala, že trebárs si majú sadnúť na sedadlo 310 a oni ho obaja hľadali a súťažili, kto ho prvý nájde 😉 A nebolo možné dostať ich domov 😀
Ale u nich veľmi veľa robí to, že sú dvaja a tá vzájomná súťaživosť. Preto aj tie hry s R a L mali taký veľký úspech 🙂
Tak uvidíš, čo Ti poradia v tom centre. Držím palce.

sakura77
autor
13. okt 2014

@elenita dik🙂 jaj,to mas super🙂 u nas ulohy katastrofen...akoze za trest priam...vsevedko? da sa najst na nete?hod link ak mas,diiik🙂

elenita
13. okt 2014

@sakura77

http://www.vsetkovedko.sk/

Je to síce až od 2.ročníka, ale sú tam ľahučké otázky a synček vie čítať, tak nám povedala p. učiteľka, že by to mohol skúsiť, ak chce...ale on rieši aj druháckeho a tretiackeho maksíka (matematická súťaž) 😀
a pritom v úlohe niekedy dá naopak znamienko, ako že 1 je väčšie ako 3 a podobne, no 😅

Ale majú to fajn v škole, robia tam rôzne súťaže, to som rada.

sakura77
autor
13. okt 2014

@elenita tak to je sikulko riadny🙂pozriem na to diiiiik🙂

elenita
21. okt 2014

Ahoj @sakura77 Zajtra máte ísť do toho centra na vyšetrenie, však? 😉

sakura77
autor
21. okt 2014

@elenita ano,ideme zajtra,feši sa tesi,lebo nemusi ist do skoly😀

elenita
21. okt 2014

@sakura77 tak sa držte a daj potom vedieť 😉 No, také voľno vždy bodne 😉 Aj keď my už nepotrebujeme...najprv som mala chorého jedného, potom druhého, a to dobiehanie potom 😖

sakura77
autor
21. okt 2014

@elenita n ved aj my na striedacku....ale tak ucitelka mi dala vzdy podklady takze smola,ucil sa aj doma😀
no dufam ze mi daju rady ako na to🙂 aj ked teda este pojdeme asi na jedno,lebo mu chcu aj specialno pedagogicke aj psychologicke urobit...

elenita
21. okt 2014

@sakura77 No držím palce 🙂 Daj potom vedieť, ako bolo 😉

womankc
21. okt 2014

@sakura77 áno mám s tým skúsenosti , syn doteraz má problémy s tým. Je potrebné si ho nechať pretestovať v pedagogicko psychologickej poradni, môžeš tam ísť aj súkromne nemusíte cez školu. Na nete nájdeš organizáciu vo vašom meste, alebo v blízkom okolí. Týmito odbornými testami sa vylúči, alebo potvrdí , či nemá syn nejakú poruchu / myslím tým dyslexiu, disgrafiu/ , alebo ide len o nesprávne rečové návyky, ktoré časom pominú zväčša.

womankc
21. okt 2014

@sakura77 no vidím, že si už aj objednaná 🙂

sakura77
autor
21. okt 2014

@womankc ano zajtra ideme🙂 no ja dúfam že ta druha moznost to bude...

womankc
22. okt 2014

@sakura77 neboj sa , ak sa to podchytí skoro a teda ak budete s ním pracovať , ako Vám poradia , tak sa dajú dosiahnuť riadne zmeny a aj úplné odstránenie v prípade,že to bude len ten fonetický problém , no budete po testoch múdrejší, držím palce 🙂

elenita
23. okt 2014

Ahoj @sakura77 No čo ste sa včera dozvedeli? 😉 Ako bolo?

sakura77
autor
23. okt 2014

@elenita ahoj🙂 tak sa povypytovali vsetko mozne, povypisovala som nejake dotazniky, on sa medzitym hral vedla aj s nejakymi doktorkami, ked som prisla uz s nimi vykecaval odusu😀 no a potom mu robili 1, 5 hodiny testy na intelekt, vysledky este nemam a o tri týždne ide ešte na specialnopedagogicke a nejake este jedny testy a ze ked sa to vyhodnotí tak uvidíme. Aj na adhd mu budu robit.no ale inak velmi ho pochvalila ze pekne spolupracoval, nehanbil sa, neodchadzal a všetko robil akurat bol stále zvedavý ze kolko toho este bude😀
No herec, sa ukazal v tom najlepsom svetle😀 tak uvidime ze co teda vyjde.este mi dalu domov dotazníky ohladom adhd a aj do skoly pre ucitelku nejaje veci, co mi ma vyplnit.takze je to tak nadlhsie.ale som rada ze nas tam vzali, lebo co tam cakali po nas, hovorili ze velmi dlho čakali kym sa tam dostali. Takze zatial neviem.nic no🙂

elenita
23. okt 2014

@sakura77 No teda, znie to dobre 😉 Naozaj sa Vám tam veľmi do hĺbky venovali, to je super!
Takže jednoznačne to bude beh na dlhšie trate, aj ohľadom konečného vyjadrenia alebo stanovenia diagnózy (ak by nejaká bola)...
A prečo aj ADHD? Celkovo, keď už ste tam alebo Vás trápi aj takéto niečo?
No zobrali to tam od podlahy teda 😀

sakura77
autor
23. okt 2014

@elenita ano na kompletku..no on je taky divokejsi tak pri niektorých otazkach co som.odpovedala ohladom pozornosti a tak povedala že teda aj to adhd urobime..no chvalia toto centrum tak hadam nam pomozu🙂
On vie byt chvilami poklad ale potom prepne a to je konecna...od narodenia taky certik no..aj ked teda mladšia sestra ho uz davno prekonala, na nu ten dotaznik sedi uplne vo všetkých bodoch, to sa desim nastupu do skoly kedze teraz pocas sedenia len pri jedeni ju asi 10 krat zbieram spod stola dotlcenu😀 pomoc.ze som.ja tu kavu v tehu fakt nemala piť! 😀

elenita
29. okt 2014

@sakura77 Ahoj, máme niečo nového? Vieš už aj nejaké výsledky?
Inak, od kávy to nezávisí....ja som ju v tehu vôbec nepila, mám dvojičky, ale sú ako jin a jang, jeden anjel a druhý čert 😀 Niekedy si to aj vymenia, alebo sú čerti obaja 😀 (dvoch anjelikov väčšinou nemám 😀 )

sakura77
autor
29. okt 2014

@elenita jasné ved viem ze káva to neovpyvni, to ja zo srandy🙂🙂 inak segra ma teraz dvojky a tiez kazda ake ze uuuplne iná vyzorovo aj povahovo🙂🙂 ideme o tyzden v piatok az, takze zatial nevieme