Ako pomôcť prvákovi, aby lepšie písal diktáty?

Zodpovedané
16. apr 2024

Dobrý deň,

môj synček je prváčik a diktáty mu robia veľký problém. Pre neho absolútne neexistujú mäkčene, dĺžne, bodky, čiarky. Minule mal v 2 vetách 8 chýb a dostal 4-ku. Denne s ním píšem diktáty, prepisuje texty a stále rovnako.

Môže sa jednať o nejakú poruchu učenia?

Treba to riešiť s odborníkom?

Ako mu môžem pomôcť, aby sa zlepšil?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nemá žiadne rušivé elementy pri sebe a má dostatočný kľud pri písaní diktátov, tak by sa mohlo jednať aj o nejakú poruchu učenia. Otázka je, či sa mu nedarí iba v diktátoch, alebo aj v niečom inom.

Odpis a prepis slúžia ako dobrý tréning. Tiež veľa čítať, zahrať sa na pani učiteľku - oprav chyby v texte. Môžete napísať pár viet s chybami a on ich opraví. Učiť ho, nech si po sebe všetko kontroluje. Interpunkčné znamienka nech dáva hneď ako napíše dané písmeno, nie až vtedy, keď dopíše slovo.

Ak sa Vám ale zdá, že to nie je len diktát, ale ukazujú sa aj problémy v iných oblastiach, tak kontaktujte odborníka. Buď odhalíte poruchu učenia - čím skôr, tým sa to dá lepšie podchytiť, alebo zistíte, že je všetko v poriadku a chce to len viac trénovania.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie