Individuálny študijný plán nadaného dieťaťa - skúsenosti

teskoma
13. aug 2015

Ahojte,
máme doma budúceho prváka,potvrdené všetkými testami nadpriemerné IQ,plynule číta,matika zvládnutá aj druhácke učivo,okamžite chápe matematické princípy násobenia,delenia, sám nám vysvetlí ako napr. sčítava 3 ciferné čísla z hlavy,výborná pamäť,angličtina sa na neho lepí úplne sama,bezprostredné.šťastné dieťa,ktoré nič nerieši .Nechcem ho dať do triedy pre nadané deti, mám na to dôvody,ktoré tu nebudem rozoberat,mňa zaujíma ako vyzerá individálny štud. plán takého dieťaťa ak nastúpi do bežnej školy.Máte s tým prosím niekto skúsenosti ? Viem ze veľmi vela zálezí od učiteľky,som nachystaná ak bude treba robiť prac. listy alebo niečo naviac ak bude treba,len či je niečo, na čo máme byť nachstaný.Ja si neviem predstaviť,že v matike začne porovnávať či je 3 viac alebo menej ako 4 😀 a pod. Jediné čo sa musíme naučiť je písať písaným písmom,tlačené zvládnuté aj vo vetách..Dakujem všetkým maminkám ktoré majú osobnú skúsenosť a rady sa s nou podelia 😉 .A prosím neriešte triedu pre nadané deti, tam nepôjde...

teskoma
autor
13. aug 2015

@zuzanocka11 jej,tak potom daj vediet ako sa Vam dari 😉 .Zrejme detom 2009 kam pridali do vienka logickeho myslenia 😀 . Ked sa moj bude nudit, nech pise aj na matike,velmi nerad kresli a vôbec pracuje s rukou .Asi bude triedny kocur 😉

petra7777
13. aug 2015

@teskoma Myslím, že je to dostatočne plodné 🙂 ......len či je niečo, na čo máme byť nachystaní.....

mawka
13. aug 2015

@teskoma moze v kresleni vyskocit este. nechci vediet, ako kreslila moja mala, to boli hotove abstrakty. a teraz behom mesiaca z nicoho nic normalne ze sa to dalo krasne identifikovat. bez toho aby sme ju ucili alebo co. sadla jeden vecer, ze si ide kreslit a nam spadli sanky. nadherne nieco. tiez ju bavia velmi cisla. mozno je ten rocnik 2009 fakt nejaky zvlastny 😀

zuzanocka11
13. aug 2015

@teskoma
Moj je lavak,presnejsie taky obojrucny, kreslenie mu ide ked chce ale on nechce☺a psychologicka povedala,ze je moznost ze bude vyrusovat, ze sa bude nudit. A ze sa treba dohodnut s ucitelkou,aby mu pridala ulohy. Takze sa dost tesim na zaciatok skolskeho roka 😊

odm3
14. aug 2015

@teskoma kamoska mala chlapceka v normalnej zakladnej skole - mal IQ 160 a velmi ho zaujimala matematika - podarilo sa jej vybavit mu matematiku vo vyssom rocniku - ostatne predmety mal vo svojej triede - aj taka je moznost.

rutie
14. aug 2015

@teskoma Ja uplne rozumiem tvojmu rozhodnutiu dat ho do normalnej triey aj tvojim obavam. Integrovat ho dat mozes, ale ak nebudes mat ochotnu ucitelku, ktora vie a chce, bude ti to nanic. To ze budes mat papier, ti sice da argument, aby si na to tlacila, ak to nebude vychadzat od nej samotne, tak to bude nasilu a na figu. Mam tri deti v beznych triedach v cirkevnej skole a u kazdeho je to inak. Synova ucitelka ma plnu triedu (24 deti) diagnoz, min1/3 deti nadanych, 1/3 poruchy ucenia alebo pozornosti, 2-3 z toho fakt tazke plus jedneho Aspergera. Ona to zvladala bravurne aj bez papierov. Normalne na matike sli od 1. rocnika roznymi rychlostami, deti dostavaju rozne pracovne listy s roznymi ulohami. Pisu roznymi typmi pisma s respektom na ich poruchy a ucitelka im vytvara vlastne pracovne zosity na to. Jej priprava na hodiny, to bolo nieco neskutocne. Robili velmi zaujimave projekty, ucia sa jeden od druheho, to je normalne dobrodrzstvo poznania, zazit taky rocnik v jej triede. Moj syn napriek tomu ze ma okrem nadania aj kopu poruch k tomu ma skolu rad a velmi velke pokroky robi.

Ale ta ucitelka podava taky vykon, ze Sagan na tour de France oproti tomu dovolenkoval. Dcera sa do skoly nenormalne tesila, je sikovna ale ziadny genius, akurat sa sama naucila plynule citat uz v skolke. Po dvoch rokoch mame absolutne unudene apaticke dieta a podobne su na tom aj ostatne deti, ktore boli v ich triede v niecom popredu. Nepomohli prosby, nepomohli papiere, nic. Ucitelka pekne pracuje s detmi ako kolektivom, ale nijako nepovzbudi deti, ktore ucivo uz davno ovladaju. Maximalne im povie, ze nemusia doma citat slabikar (bez nahradnej ulohy navyse).

Dalsia dcera ma perfektnu ucitelku, ktora takisto dava detom v triede rozne narocne ulohy. Uci ich velmi zaujimavym sposobom, napr. matematiku Hejneho metodou a tam ma moznost vyniknut aj dieta, ktore je popredu: najde abstraktny sposob riesnia ulohy aj dieta, ktore este nedokaze mysliet tak abstaktne, ale najde napriklad graficku alebo konstrukcnu cestu k rieseniu. Tie hodiny nie su nudne ani ked sa tam riesia navonok trivialne pripady, co je viac a co menej, lebo ucitel moze prirodzene ulohu posunut do narocnejsej roviny.

Ja by som na tvojom mieste zistila aky pedagigicky pristup ma buduca ucitelka tvojho syna, ci tam bude mat nejakeho partaka (to velmi pomaha, ak je v triede niekto kto bude moct tie ulohy riesit spolu s nim, s kym si budu porovnavat riesenia rozpravat sa o precitanych knihach) a podla toho sa rozhodla. Integracia akurat pomoze v skole ziskat viac penazi, prip. zabezpecit, aby bolo vtriede o jedneho ziaka menej.

tahomi
14. aug 2015

Ja som tiez jedno z tych nadanych deti. V skolkarskom veku som vedela citat, pocitat, aj pisat, ale presne pisane mi robilo problem. Nikto ma nic neucil, ani na mna netlacil, skor som to pochytila pd szarsoeho surodenca a robila som mu tajme domace ulohy 😊

Isla som klasicly na ZS, prve dva roky som sa nudila, nosila same poznamky, nechcela som tam cjodit, lebo som sa jednoducho nudila. Potom vyberova trieda to trosku zlepsila, ale velmi mi pomohol precjod na 8 rocne gymnazium, vtedy sa tam fakt dostali len najvacsie hlavy a tam som zapadla. Zmaturovala som este davno pred plnoletostou, bez problemov spravila prijimacky na VS a skoncila s doktoratom vo veku kedy ini koncia bakalara.
Co sa tyka kamaratpv nildy som nemala problem, aj led asi tym, ze som vsade bola najmladsia,tak aj teraz si skor rozumiem so starsimi o par rokov ako rovesnici.

Takze ja odporucam skolu pre nadane deti, individualny olan je blbost, neviem si to predstavit v kolektive 30 deti. Maly urcitw nepride o detstvo ani o kamaratov

odm3
15. aug 2015

Ja mám jedno dieťa nadpriemerné a druhé podpriemerné (pre lepšiu predstavu - testy Komparo matematika: dcéra 98, syn 13 percentil, SJ: dcéra 97, syn 30 percentil) a obidve sa v škole nudia a nosia poznámky. Veď koho bavia všetky predmety? Syn je ale napríklad oveľa lepší v kreslení a iných tvorivých aktivitách. Nadaný sa nudí lebo to vie a nenadaný sa nudí lebo tomu nerozumie a ani nechce rozumieť. Ale tie deti pri tom v praxi sami vidia kam sa majú zaradiť. V škole nejde len o to učenie, je to aj sociálny kontakt s rovesníkmi. Zmiešaný kolektív na normálnej základke je pre deti dobrou skúsenosťou, tam vidia kam sa majú zaradiť, pochopia že ľudia sú rôzni. Ak ich niečo zaujíma sami si nájdu cestu v mimoškolských aktivitách. Tiež si myslím že ani tie nadané deti nevedia zase úplne všetko – každý sa má ešte čo učiť – napr. to písanie. Podla mňa to nadanie stačí podchytiť neskôr tým osemročným gymnáziom.

teskoma
autor
13. sep 2015

Ahojte, tak to vyzera, ze mame fajn ucitelku,povedala som o drobcovi vsetko a nema vôbec problem ak bude robit aj narocnejsie veci okrem bezneho uciva.Akurat, ze zrejme nebude stihat vzdy chystat nejake zvlast pracovne listy, tak sme sa dohodli, ze to môzem chystat aj ja .Tak som rada,som zvedava co ukaze prax.Zatial chodi maly zo skoly, ze totalna nuda,vraj dokedy bude stale iba vyfarbovat a kedy sa zacnu konecne ucit 🙂 .Dokonca aj " pisanie" nam ide fajn, coho som sa obavala,tak bodaj by to vydrzalo..Najnovsie,ked skusam starsieho nasobilku,tak odpoveda skôr ako starsi 🙂 a to sa ju nikdy neucil .NO sranda s nim zrejme bude na tej matike 😀

mawka
14. sep 2015

@rutie nemate v tej jednej skole daltonsky system? dost sa mi to podoba. nasa mala je v skole s daltonskym systemom a nieco podobne tam funguje, pracovne listy, ucitelka sa stiha venovat aj ppomalsim aj rychlejsim detom a je to celkom fajn, paci sa mi to. a hejneho, to je sen pre mna, keby sa tu ucil. maly ma zase klasiku, v skole matiku nepochopi dostatocne, zaplatila som mu doucko, chalan tiez ucitel, neviem ako sa mu to podarilo, ale za 4 hodiny to malemu tak vysvetlil, ze teraz lavou zadnou. ale hejneho, to by bolo to prave orechove 🙂

rutie
15. sep 2015

@mawka Maju Daltona, ale ta ucitelka tak ucila, aj ked ho nemali. Hejneho metoda je skvela, ale len ak je s nou ucitel stotozneny, musi byt pre nu nadseny. Nema zmysel zaviest ju formalne, aj to sme si zazili. Mna zaujalo to, ked prof. Hejny hovoril, ze dobry ucitel matematiky na ZS vobec nemusi byt extra dobry v matematike. Podstatnejsie je, ako dokaze pracovat s detmi a povzbudit ich, aby sami hladali riesenia. Mna na tom fascinuje to, ako decka v druhom rocniku riesia rovnice, sucasne nasobia bez toho, aby mali potuchy o tom, ze nejake rovnice a nasobenie existuju. To je ten koncept deda Lesoňa a jeho zverinca...

mawka
15. sep 2015

@rutie ano, suhlasim. ja som matiku pochopila az ako 20 rocna. dovtedy to bolo pre mna trapenie. moj ex mi ju vysvetlil za jeden den neviem akou metodou, ale odvtedy s matikou nemam problem. a bola som uzasnuta ako jednoducho sa to da a nechapem, preco sa to deti musia ucit tak strasne zlozito. matiku som doslova nenavidela. a bolo to len preto, ze vsetko strasne prekombinovane. hejneho sledujem, citam o nom, o jeho metode, paci sa mi to. len este keby tu bol ucitel, ktory by bol nadseny ako ty pises a ucil to.

kofa77
15. sep 2015

A moj syn sa tiez nudi.vcera pri dakej ulohe: " nemozem tomu uverit, ze ja toto tu robim" 😝
Tento tyzden mame rodicko, tak uvidime, co na to ucitelka.

janage
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
darja12
6. máj 2021

@teskoma tak ako ste dopadli? dieťa bolo v bežnej triede integrované?