Je kombinované písmo na ZŠ problém?

anett9
25. máj 2019

Mám taký problém. Ide o to, že 13 ročná dcéra, žiačka 7.ročnika už nejaký čas píše kombinovaným písmom t. j. nespojité písmo kombinované z malých tlačených a písaných písmen. Vyplynulo to postupne, keďže poznámky a úlohy v škole pribúdali, písania bolo veľa a keď písala spojitym písaným písmom často to už nevedela po sebe ani prečítať. Ide o to, že učiteľka jej z posledného diktátu dala rovno 5 práve kvôli typu písma a posledný sloh, ktorý bol gramaticky aj štylisticky správne jej vôbec neohodnotila a rovno jej oznámila, že ho predloží nejakej predmetovej komisii a vedeniu školy na posúdenie pretože porušuje školský porio také by mi ani nenapadlo. Ja sama som takto písala v posledných ročníkoch na ZŠ a aj na strednej a to bol gympel ešte za socializmu a nikto ma za to nebuzeroval. Viem, že sa v súčasnosti sa na školách používajú rôzne typy písma, tak mi takéto jednanie príde cez čiaru. Na foto je typ písma akým píše dcéra,. Čo si o tom myslíte? adok, lebo nepíše spojitým písaným písmom. Priznám sa, nieč

stanulienkat
25. máj 2019

@derdia tak ty mas teda vyjadrovanie o uciteloch,ze debili... Milujem matere bez sebareflexie s bez vedenia deti k slusnosti. To aj pred detmi zhadzujes autoritu??

mogaa
25. máj 2019

@vroni písala som o diktáte.....ako mu môže dať 1 ak píše vymysleným písmom - ani písano ani tlačeno......určite to neriešili prvý krát....teoreticky jej sloh uznať mohla ale nie diktát- tam nejde len o pravopis ale aj o to či vie správne napísať písmená....ak má poruchu nech si na to vybaví papier ale nie diktát písať tlačeno-písaným a ešte to považovať za normálnu vec.....prečítať sa to dá, ale také písmo neexistuje - nepíše tlačeným písmom ale tlačeno-písaným....To už by bola aká učiteľka aby jej to uznala na diktáte, keď to nevie napísať ani tlačeno ani písano....

ave17
25. máj 2019

@mogaa presne tak, súhlasím, do zošita nech si pise ako chce, ale slohy a diktáty sa majú písať normálnym jednotným písmom.

zuzana76
25. máj 2019

dalsia vec, ucitelka na to asi aj upozornovala , tak sa ziacka mohla prisposobit, ved ak mame napr. na nejakom tlacive napisane, ze palickovym pismom, tiez to respektujeme

lienka77
25. máj 2019

To písmo je úplne normálne. Nechápem tu buzeraciiu. Žijeme dočasne vo Švédsku, tu sa deti učia kurzivu až v tretej triede a hlavne na to, aby ju vedeli prečítať. Písať nemusia. Syn je tu od druhej triedy. Slovensky typ písma nepoužíva a v pohode mu to v slovenskej škole každý rok na rozdielových skúškach tolerujú . A je tretiak iba.

mogaa
25. máj 2019

@meluela a o čom je diktát? darmo vie gramatiku keď nevie písať....písmo je buď písané alebo tlačené......v jednom slove písať aj tlačeným aj písaným to môže rovno kombinovať veľké a malé písmená .....je to presne to isté.....Slovenčina nie je len o gramatike a obsahu, ak nevie dieťa písať písaným nech si vybaví papier a bude jej uznané tlačené písmo.....alebo bude pre teba normálne ak niekto na diktáte bude písať napr. diKtÁt? lebo to je presne to isté

mogaa
25. máj 2019

@lienka77 ale zrejme pri rozdielových skúškach nepíše diktáty....

lienka77
25. máj 2019

@mogaa toto nie je tlačené písmo ale písané nespojite. Je normálne že si každý vytvorí svoj vlastný spojito/nespojity rukopis. Od krasopisu sa už upúšťa. pokial dodržiava veľké/malé písmena a rozostupy medzi slovami tak ani pri diktáte nevidím dôvod aby tak nemohla písať.

lienka77
25. máj 2019

@mogaa a diktát samozrejme píše...

medovka14
25. máj 2019

@anett9 je to čistá buzeracia zo strany učiteľky... V školskom zákone nie je uvedený typ písma - niektoré školy už prešli na iný typ. Čiže určite by som sa obrátila na ministerstvo, keď ma známych na inšpekcii, alebo skús osloviť nejakú TV.
Inak moja dcéra píše tlačeným asi od tretej triedy, nikto s tým nemal problém.. Chodila na ZŠ v ba a potom na dedinsku.

dskjhfdlkdjhl
25. máj 2019

@mogaa no, ale darmo vie niekto pekne pisat, ked napise "primacky"-z mojho pohladu pisat nevie, je to skor kreslenie, ked to nie je aj formalne spravne.

mogaa
25. máj 2019

@lienka77 tak si to pozri ešte raz - hlavne ako píše polica a anjelik - má tam tlačené písmo zmiešané s písaným

lienka77
25. máj 2019

@mogaa ale to je jedno. Väčšina populácie takto píše.

mogaa
25. máj 2019

@dskjhfdlkdjhl hlavne že sú tu mamičky čo sa odbavujú na blbostiach

danielahamar
25. máj 2019

@mogaa len čo je v dnešnej dobe normálne písmo?

vroni
25. máj 2019

@mogaa, písané písmo ma význam (a veľký) pri rozvíjani jemnej motoriky a vytvorení istých mozgových prepojení. Takže nie som fanúšik comenia scriptu. Ale toto sa vyvíja do tých ôsmych, maximálne desiatich rokov. Potom už dieťa len písmo vypisuje a hľadá si svoj spôsob. Ak by išlo o dieťa na prvom stupni, súhlasila by som. Tu ide o siedmacku, ktorá píše upravene a čitateľne, hrať sa v siedmej triede na hodinu krasopisu mi príde úplne mimo. Ja nepoznám nikoho, kto by ešte na strednej škole písal "správnym" písaným písmom. V situácii, kde väčšina národa nie je schopná zosmolit gramaticky a logicky správnu vetu, by malo byt snahou učiteľov učiť a nie lestit si ego.

danielahamar
25. máj 2019

Na margo písma, môj starší v 9r. z nemčiny dostal 4 za písmo, mal to všetko bez chyby, mladší mi začal tiež písať tlačeným, tiež 7tr. Lebo nevie po sebe prečítať, ale na skole to nie je povolené, takže musel zmenit naspäť.

mogaa
25. máj 2019

@vroni už to tu bolo spomenuté že to neuznávajú ani na iných školách.....ja si myslím že učiteľka sa rozhodla správne lebo išlo o diktát....a mix tlačeného a písaného písma neexistuje....to že sa to bežne používa - neobstojí, aj nárečie sa používa a v slohu nárečové slovo opravia🙂

dskjhfdlkdjhl
25. máj 2019

@mogaa ja sa neodbavujem, ale ak sa uz bavime o jednotke z diktatu, tak potom mna osobne v prvom rade zaujima pravopis. Az potom budem riesit typ pisma. Takze odbavuje sa evidentne niekto iny.

queen_mary
25. máj 2019

@danielahamar nuz, treba s nim viac potrenovat 🙂
@dskjhfdlkdjhl myslím, ze sa hodnoti na slovencine obsah aj forma. Je to socik a zastaraly skolsky system (sikana za pismo) , ale je to tak. Pravidla su tu z nejakeho dovodu a myslim, ze sa to vdaka tomuto nauci aj dcera dotycnej, co nikdy nie je na skodu 🙂

vroni
25. máj 2019

@mogaa, no, a na iných uznávajú. Nakoľko sa písané písmo nikde v oficiálnom styku nepoužíva (narozdiel od spisovného jazyka), ide o čisto dekoratívnu zručnosť bez praktického využitia. Ma svoj význam z hľadiska vývoja na prvom stupni, potom už nie. Bazirovat na ňom je z hľadiska vzdelania asi tak podstatne, ako bazirovat na schopnosti palickovania.

maciatkolulu
25. máj 2019

@vroni ale autorka píše,že si to dcéra nevie ani sama po sebe pre itat,tak potom ako?

vroni
25. máj 2019

@maciatkolulu, že keď musí rýchlo písať písaným, tak to po sebe nevie prečítať. Teda tak som to pochopila ja. Inak si neviem predstaviť písať si poznámky písaným písmom. Alebo by mi polovica chýbala alebo by som to tiež nedokázala prečítať...

dovozadokoca
25. máj 2019

No, ja ešte aj na vysokej škole musím diktáty písať písanym. 🙂

danielahamar
25. máj 2019

@queen_mary vtipné, to ako keby si dospelého chcela naučiť písať písaným, 90percent to ani nevie 😄

dskjhfdlkdjhl
25. máj 2019

@queen_mary tak dobre, nech hodnotia obsah aj formu, potom ak ma pravopis na jednicku, upravu na 5, tak nech ma z diktatu 3 a nie 5. Navyse, je koniec sk. roka, pochybujem, ze to dieta napisalo prvy diktat takto, takze mne tu chyba info o nejakom napomenuti-ak by sa to stalo prvy-krat, tak napomeniem dieta, ze ma pisat spojite, ak napriek tomu nebude, tak potom riesim, aj ked nejako v tejto spojitosti az taky vyznam nevidim (v inych statoch pisu tlacenym a nemyslim si, ze su menej sikovni), ale nejaka postupost by tam mala byt. Mozno aj bola a zakladatelka to zamlcala-nevieme, ja vychadzam z toho, co napisala.

mmoni89
25. máj 2019

Pise pekne,ale na SJ a diktat je to asi nevhodne..My sme teda na zakladke museli pisat iba pisanym a na strednej som pisala nejak takto podobne uz ale na slovencine a teda hlavne diktaty vzdy len takto

mmoni89
25. máj 2019

*vzdy len pisanym teda

danik1505
25. máj 2019

@anett9 my máme v ustanovení predmetové komisie, že diktát a slohové práce sa musia písať písaným písmom. Zošity neriešim

sovica
25. máj 2019

Prikladám link z Ministerstva školstva a dobre si prečítajte koniec 2 a 3 odstavca (myslím, že ako obhajoba pred učiteľkou aj riaditeľkou by to obstálo, ak nie, obrátila by som sa na vašom mieste priamo na MŠ):
...Dnes, a aj naďalej tak bude platiť, že používanie písma je vždy na rozhodnutí samotného žiaka. Takýto systém sa uplatňuje aj v iných európskych krajinách...
...Slovenská republika patrí medzi ďalšie európske krajiny, kde je stanovený minimálny rozsah zručností, ktoré má žiak ovládať. Veľký priestor necháva na rozhodnutie samotnej školy a hlavne samotného žiaka a jeho rodičov...
https://www.minedu.sk/pisane-pismo-je-zakladnou...