Je kombinované písmo na ZŠ problém?

anett9
25. máj 2019

Mám taký problém. Ide o to, že 13 ročná dcéra, žiačka 7.ročnika už nejaký čas píše kombinovaným písmom t. j. nespojité písmo kombinované z malých tlačených a písaných písmen. Vyplynulo to postupne, keďže poznámky a úlohy v škole pribúdali, písania bolo veľa a keď písala spojitym písaným písmom často to už nevedela po sebe ani prečítať. Ide o to, že učiteľka jej z posledného diktátu dala rovno 5 práve kvôli typu písma a posledný sloh, ktorý bol gramaticky aj štylisticky správne jej vôbec neohodnotila a rovno jej oznámila, že ho predloží nejakej predmetovej komisii a vedeniu školy na posúdenie pretože porušuje školský porio také by mi ani nenapadlo. Ja sama som takto písala v posledných ročníkoch na ZŠ a aj na strednej a to bol gympel ešte za socializmu a nikto ma za to nebuzeroval. Viem, že sa v súčasnosti sa na školách používajú rôzne typy písma, tak mi takéto jednanie príde cez čiaru. Na foto je typ písma akým píše dcéra,. Čo si o tom myslíte? adok, lebo nepíše spojitým písaným písmom. Priznám sa, nieč

anett9
autor
25. máj 2019

@anett9 Pozerám, že casť jednej vety z textu mi prehodilo naspodok, ale nevadí. Myslím, že je jasné o čo ide

dskjhfdlkdjhl
25. máj 2019

@anett9 co by som ja za to dala, keby moji studenti takto pekne pisali🙊

anett9
autor
25. máj 2019

@dskjhfdlkdjhl veď práve, syn píše klasickým spojitým písmom a je to katastrofa, dcéra píše takto a pre učiteľku je to porušenie školského poriadku. A pritom ide o obyčajnú štátnu ZŠ

dskjhfdlkdjhl
25. máj 2019

@anett9 neviem sa k tomu vyjadrit, lebo neucim na ZS, neviem, aky mate sk. poriadok-mal by byt na stranke skoly, pohladaj, ci tam nieco o type pisma maju. Ale ked by som prefotila niektore pisomky, tak by mnohi uznali, ze by ucitelom stat mal prispievat na nove okuliare😀

lubik87
25. máj 2019

@anett9 požiadajte o to aby mohla písať tlačeným písmom .kamarátkyn syn sa nevedel naučiť písaným v 4 ročníku dali žiadosť aby mu vyhoveli v písaní tlačeným...on mal ale aj poruchy učenia nejaké tak neviem.ci je to.mozne pri zdravom.dietati....ale.takato buzerácia 😬 na facku toto.

h_petra
25. máj 2019

Podla mna toto je vrcholna sikana zo strany frustrovanej ucitelky.
Sla by som si stazovat za riaditelom a diskutovala o tom, o co vlastne na zakladnej skole ide. Ci o buzeraciu za pismo, ktore mame kazdy aj tak uplne ine a je to jedno, alebo o ziskanie zakladneho vzdelania.

vroni
25. máj 2019

To som ešte nepočula, že by sa na druhom stupni bazirovalo na type písma a už vôbec nie, že by preto ucitel odmietol ohodnotit slohovu prácu. Ak by bola necitatelna, prosím. Ale toto mi pripadá ako čistá buzeracia. Overila by som si to a ak by som mala pravdu, dala učiteľke ochutnať vlastnú medecinu.

k_a_j_k_a
25. máj 2019

Ja si pamätám, že ešte na strednej škole sme museli slohy a diktáty písať písaným. Pokiaľ to nebolo písaným, učiteľka to odmietla známkovať. Ale na iných predmetoch a iné veci zo slovenčiny nám tolerovali aj tlačeným. Čiže mne to čudné nepríde, ak chce učiteľka niektoré veci písaným.

bibistec
25. máj 2019

Mna to normalne vytocilo. Ja uz nechapem naco sa vobec to pisane este stale pouziva to snad uz len na slovensku. Toto by som riesila s tiaditelom a normalne na magistrate na odbore skolstva a teda na moznych aj nemoznych miestach. A urcite by som sa nenechala buzerovat frusteovanou ucitelkou. Hruza.

tiumen
25. máj 2019

Ja takto tiež píšem, na strednej nebol absolútne problém ale či som takto písala aj na ZŠ nepamätám.. Za takéto veci dokážu buzerovať fakt len učitelia na ZŠ 😏 preto nemám na ZŠ dobré spomienky, ale na strednú a profesorov rada spomínam 👍

janinah
25. máj 2019

Syn siedmak /sekunda 8r.gym./ píše ako tvoja dcéra a nik to nerieši..jedine diktáty zo SJ píše písaným.

anett9
autor
25. máj 2019

Riaditeľka je kapitola sama o sebe, pravidelne porušuje školský zákon v rôznych veciach, ale má "podchytenú" aj školskú inšpekciu /kamarátky z kraja /takže týmto smerom sa to riešiť nedá. V školskom zákone ani v školskom poriadku ani vo výchovno-vzdelávacom programe nie nikde predpísaný typ písma, zjavne preto, že mnohé školy na Slovensku vôbec nepoužívajú spojité písané písmo a prešli na nespojité tzv. Comenia script. Takže vážne neviem ako toto riešiť. Za mesiac končí školský rok a mám pocit, že jej chce učiteľka zámerne týmto spôsobom zhoršiť známku z 2 na 3.

katka0905
25. máj 2019

@anett9 Tak to skúste medializovať alebo ísť s tým na nadriadenú inštitúciu (ministerstvo). Podľa mňa je to absurdné. Sama učím SJL sedmiakov na štátnej škole a ani by mi nenapadlo takéto niečo riešiť. Vedia, že majú odlišovať veľké a malé písmená a robiť viditeľné medzery medzi slovami, a to je všetko.

anett9
autor
25. máj 2019

@katka0905 ďakujem.. tiež si myslím, že je svojský spôsob šikany... celý ten nápad s predmetovou komisiou atď

katka0905
25. máj 2019

@anett9 My sme v predmetovej komisii tri a takéto niečo nerieši žiadna z nás, hoci kolegyne sú staršie. Nerozumiem tomu, že niekde inde si niekto potrebuje dokazovať svoju moc takýmto úbohým spôsobom. Občas mi žiaci odovzdajú slohy, ktoré je naozaj ťažké prečítať, ale ja robím všetko preto, aby som to prečítala, nie opačne. Práve takým deťom odporúčam krúžok Comenia Script, ktorý je na našej škole..

abbey1
25. máj 2019

Určite to riešte. Najlepšie písomne s riaditeľkou, aby ste mali doklad. Ďalej zriaďovateľ, školská inšpekcia. Školský poriadok si môže škola nastoliť, aký len chce. To však neznamená, že je správny a musí sa dodržiavať. Nikdy nepochopím toto bazirovanie na úplne nepodstatných veciach. Bohužiaľ, pokiaľ sa nebudú ľudia slušne, aké asertivne ozývať, veľa sa toho nezmení.
Držím päste. Nedajte sa. Pravidlá sú dobrá vec, ale len tie rozumné, ktoré majú opodstatnenie.

bagre
25. máj 2019

@anett9 no neviem aký majú školský poriadok - či niečo extra - lebo moje dieťa 12.r píše tiež podobne a nikdy problém nebol... a to som ju v 1.triede drilovala písané a načo... :D
Zmenila sa im učiteľka? Alebo kde bola doteraz 3 roky ak má k tomu zrazu výhrady?

derdia
25. máj 2019

@anett9 pozri máš dva typy učiteľov....debilov,ktorí si chodia do roboty kompenzovať svoje problémy na deťoch...a potom ti normálni😂
Proste pani učiteľka si vybrala to,že tvojej dcére to pekne znepríjemní....kľudne by to mohla mať na háku a neriešiť...ale ona sa rozhodla,že proste sa jej to nepáči a nebude to tolerovať....ja by som šla za pani učiteľkou,že nech jej kľudne sa známku z úpravy 5 ale potom všetkým ostatným nech da pekne krásne teda jednotky....za to l,že píšu podľa jej predstáv....alebo choď za riaditeľkou nech ti povie či majú niekde v smernici napísané ako MUSI dieťa písať....

saskia_98
25. máj 2019

@anett9 aj ja tak pišem a nikto s tym nikdy problem nemal. Raz mala jedna ucitelka ale som jej povedala ze ked nevie citat bud nech ide na ocne alebo sa nauci pismena. Od vtedy bol klud. A ja som papula, obhajila som si to. Cize chod do skoly na pokec s ucitelkou a vysvetli jej, ze nech sa spamata lebo toto je doslova pištovina co riesi a beries to ako sikanu svojho dietata.

mogaa
25. máj 2019

@anett9 žiadna šikana alebo vyvyšovanie sa učiteľky, nič podobného to nie je...hlavne ak ide o hodinu SJ a tobôž diktát...darmo je to gramaticky správne, keď mieša tlačené písmo s písaným....ak by išlo o poznámky, o písomku z iného predmetu je to ok, ale nie preboha na hodine slovenčiny takto písať diktát....ťažko jej učiteľka môže dať jednotku lebo síce to je gramaticky správne, keď nevie normálne písať....rovnako je to diskutabilné či jej takéto písmo uznajú na "prímačkách" na strednú....

dskjhfdlkdjhl
25. máj 2019

@mogaa ved nemusi dat jednotku, ale ani 5-ku asi, co myslis? A na prijimackach-to si treba zistit dopredu, teraz je rec o 5-ke z diktatu a odmietnuti opravy slohovej prace.

mogaa
25. máj 2019

@janinah len u autorkinej dcéry je problém, lebo ona tak píše aj diktát...ja sa nečudujem že jej učiteľka z diktátu dala 5, keď to nevie napísať normálne....nikde sa nevyučuje tlačeno-písané písmo aj keď ho mnohí používajú....dá sa to akceptovať na iných hodinách ale nie na SJ a hlavne nie diktát...

meluela
25. máj 2019

@mogaa a ktovie ci jej to uznaju pri prijimackach na vysoku .. a ktovie ci ju vobec s takym pismom prijmu do zamestnania .. vsade treba pisat pekne pisanym, aj kebyze sa dostane na oxford tak prvy seminar z jadrovej fyziky a darmo bude mat vsetky priklady spravne, nespojite pismo a leti 😅

mogaa
25. máj 2019

@dskjhfdlkdjhl tak ale zjavne to neriešili prvý krát....

mogaa
25. máj 2019

@meluela reč bola o hodine SJ a diktáte😉

vroni
25. máj 2019

@mogaa, "darmo je to gramaticky správne"? Diktát? Slohova práca? Akože podstatná je forma a nie obsah? Toto je priam ukážka zbytočnej buzeracie a sikany. A teda na strednú školu, ktorá baziruje na forme a nie obsahu, by som dieťa ani nedala. Len by ma zaujímalo, na základe čoho by takú blbosť žiadali, nakoľko mnohé školy učia práve tento typ písma a nie klasické písané.

queen_mary
25. máj 2019

No, na slovencine sme diktaty, slohy museli pisat pisanym pismom. Poznamky a ostatne veci boli ucitelke suma fuk. Ani mi nenapadlo pisat diktaty a slohy pismom ako je vyssie. Povedala by som ze je to vseobecne zauzivane. Dcera predpokladam vedela, bud po diktate alebo po slohu, ako ma pisat. Nemyslim si, ze je az taky problem napisat pisanym pismom diktat, sloh. Pre vseobecny pokoj. Ved to je hlupost

stanulienkat
25. máj 2019

Sorry,ale fakt je to mis- mas. Ani pisane,ani tlacene.

meluela
25. máj 2019

@mogaa a co je cielom hodin SJ na ZS? Rovnako ako na inych hodinach, pripravit dieta na dalsie studium, zivot a pracu ... skola nie je pre skolu, skola je pre dieta a cielom je kazdeho jednotlivca co najviac rozvijat a nie dbat na nejakych debilnych pravidlach ... ucitelky na to zial casto zabudaju na co su vlastne tam ..

zuzana76
25. máj 2019

tak diktat a slohovu pracu musi aj moj syn v skole pisat pisanym, inak vsetko pise tlacenym, ostatne vsetko mu ucitelia akceptuju, len diktat a sloh pisanym, takze vidim, ze nie vymyslene pravidla, kedze funguju na viacerych skolach