Je kombinované písmo na ZŠ problém?

anett9
25. máj 2019

Mám taký problém. Ide o to, že 13 ročná dcéra, žiačka 7.ročnika už nejaký čas píše kombinovaným písmom t. j. nespojité písmo kombinované z malých tlačených a písaných písmen. Vyplynulo to postupne, keďže poznámky a úlohy v škole pribúdali, písania bolo veľa a keď písala spojitym písaným písmom často to už nevedela po sebe ani prečítať. Ide o to, že učiteľka jej z posledného diktátu dala rovno 5 práve kvôli typu písma a posledný sloh, ktorý bol gramaticky aj štylisticky správne jej vôbec neohodnotila a rovno jej oznámila, že ho predloží nejakej predmetovej komisii a vedeniu školy na posúdenie pretože porušuje školský porio také by mi ani nenapadlo. Ja sama som takto písala v posledných ročníkoch na ZŠ a aj na strednej a to bol gympel ešte za socializmu a nikto ma za to nebuzeroval. Viem, že sa v súčasnosti sa na školách používajú rôzne typy písma, tak mi takéto jednanie príde cez čiaru. Na foto je typ písma akým píše dcéra,. Čo si o tom myslíte? adok, lebo nepíše spojitým písaným písmom. Priznám sa, nieč

alex49
25. máj 2019

ja píšem písaným, ale veľké písmená píšem tlačeným a nepamätám si, žeby to niekto niekedy riešil. V diktátoch je dôležité či sú viditeľne napísané veľké, malé písmená, medzery medzi slovami, interpunkcia. a to takéto písmo spĺňa.

zabka1987
25. máj 2019

Cooooo? Porušenie školského poriadku??? Za toto??? Išla by som za riaditeľkou aj s tou 5, to co tej učiteľke šibe? Aj ja tak sem tam píšem

abbey1
25. máj 2019

Ja sa nestačím čudovať, aké názory tu odznievajú. Buzeruje sa za nepodstatné veci, ktoré neodzkradluju vedomosti, inteligenciu a ani schopnosti žiaka.
Že skoro nikde vo svete tieto veci nikto nerieši a nemajú o nič horších odborníkov, študentov, pedagógov. Skôr naopak. Dcéra študovala v zahraničí, nikdy nikto sninlen nespomenul krasopis. Detto Kanada, Anglicko, USA. Teraz mäsa sebou prijímacie konania na zahraničné vysoké školy. Opäť nikto nič také neriešil. 🙂 Ani na medzinárodných jazykových certifikátoch.
Ale my tu u nás musíme byť výnimoční. Kto má čo oblečené, kto ako píše, kto má aké vlasy, či sa mi meno hodí k priezvisku, či má dieťa upravený zošit s okrajmi. Čo tam po vedomostiach, aktivite získa, samostatné uvažovanie a názor sú až na ďalšej koľaji.
Čo na tom, že i ministerstvo už umožnilo používať iný typ písma. Zdá sa, že na niektoré školy ešte táto info nedorazila. :(

anett9
autor
25. máj 2019

Ďakujem za názory. Ešte upresním : diktaty píšu asi 4 za školský rok. Ten predposledný pred dvomi mesiacmi písala ešte písaným. Slová, ktoré boli nečitateľné učiteľka podčiarkla a boli počítané ako chyba. Dcéra má písané písmo skutočne veľmi vypísané. Predposledný sloh písala koncept kombinovaným písmom a na čisto písaným doma v pomaly v kľude. Teraz všetko robila v škole a teda tak ako jej to vyhovovalo aby to mala pekné. Všetky poznámky aj z ostatných predmetov píše kombinovaným písmom v podstate už druhý rok. Nikdy nebola dysgrafička ani iné Dys nemala. Tento školský rok napr. mala doma písomne vypracovať z Geografie 125 otázok aj s odpoveďami z učiva o západnej Európe, potom ďalších 50 z inej oblasti, teraz opäť ďalších 50 zo strednej Európy. Neviem načo to učiteľke je, ale je to vážne o hubu písať stovky otázok a odpovedí. Niečo vypracovala písaným spojitym písmom a dostala to späť na prerobenie, lebo sa to vraj nedá čítať. Takže to nakoniec všetko písala kombinovaným, aby to bolo čitateľné

anett9
autor
25. máj 2019

@mogaa nie je to ňou vymyslené písmo, je to kombinované nespojité písmo, v praxi najčastejšie využívané medzi deťmi aj medzi dospelými

anett9
autor
25. máj 2019

@sovica ďakujem pekne, vedela som, že je to niekde ukotvené v zákone o slobodnej voľbe, len som to nevedela nájsť

sovica
25. máj 2019

@anett9 Ešte si skúste na stránke školy, do ktorej chodí vaša dcéra pozrieť školský (vnútorný) poriadok. Predpokladám, že takúto stránku má už každá ZŠ. Ak tam nenájdete zmienku o tom, aké písmo je predpísané pre 2 stupeň ZŠ (v tej konkrétnej škole), tak myslím, že učiteľka bude musieť prehodnotiť svoje konanie. Ja (ako rodič) by som jej ešte slušne dala najavo, že počítam s tým, že na mojom dieťati nebude po tomto incidente "sedieť" a bude ho hodnotiť objektívne. V každom prípade držím palce👍🍀 a budem rada, keď nám sem dáte vedieť, ako ste dopadli 😉

lujziana44
25. máj 2019

Podľa mňa to je v pohode, ale aj dcéra kamarátky si takto píše poznámky a všetko, ale diktáty a slohy píše písaným, diktáty a slohy to je niečo ako pol ročná písomka, že sa to uchováva takže asi by si sa s dcérou mala dohodnúť, že diktáty a slohy normálne treba písať písaným 🙂

abbey1
25. máj 2019

@anett9 V podstate je nepodstatné, čo je v školskom poriadku ohľadom písma. Školský poriadok nemôže ísť nad rámec vyhlášky, zákona a podobne. Naozaj doporučujem komunikovať s riaditeľkou, ešte predtým si vyžiadať stanovisko školskej inšpekcie. Chápem, ak učiteľ nechce lúštiť nečitateľné pismo pri písomkach. Ale ak je písmo čitateľné, čo tu na ukážkach je, tak ide o svojvôľu učiteľky. Bohužiaľ, i také sa nájdu.

ruzasipova
25. máj 2019

@vroni To, ze ty nepoznas nikoho,
kto pise pisanym pismom, neznamena, ze tito ludia,neexistuju. Ja pisem pisanym pismom ovela rychlejsie a prehladnejsie ako tlacenym alebo nejakym mixom. Tak ako ked mame vypisovat palickovym pismom formulare, inak by mam to vratili, tak sa mozu diktaty pisat pisanym.

vroni
25. máj 2019

@ruzasipova, ved netvrdím, že neexistuju. Ale asi budu vo veľmi výraznej menšine. Palickovym písmom vypisujeme formuláre preto, aby boli ľahko čitateľné a nie preto, aby sme neurazil úradnícke ci automatické oko neuhladnym písmom. V diktate je účelom skontrolovať znalosť pravopisu, pripadne ohodnotiť celkovú úpravu textu. A nie, prepytujem, onanovať nad typom písma.

sisaka
25. máj 2019

Školský poriadok, v ktorom sa uvádza ako majú deti písať? Kde to ľudia žijete?!
Na Slovensku sa zdá za posledných 30 rokov nič nezmenilo

Píšte všetci modrým perom,
iná farba nebude,
Piste všetci rovnako,
Rovnaké a rovnaké o,
Rovnake písmo, rovnaké vzdialenosti,
Kupte si všetci modrý atrament

- Bez ladu a skladu a jej nadčasová pesnička, kto by povedal, že bude aktuálna aj v 21. storočí

zuzana76
25. máj 2019

@abbey1 praveze asi nie o svojvolu ucitelky, kedze pisala, ze to da na posudienie predmetovej komisii SJL, cize vyucujucim SJL na skole, asi to tak maju podchytene, deti su upovedomene, ze jednoducho diktaty a slohy budu takto znamkovane a preto, co mi nedje do hlavy, to potom asi maju aj zakotvene v skolskom poriadku, kedze v zakone to nie je podchytene, resp je tam na vyber.

zuzana76
25. máj 2019

@abbey1 a inak v skolskom poriadku su bezne zahrnute aj veci ohladne obliekania, napr , to je asi tiez nad ramec zakona, nie? a predsa to skoly mavaju

vroni
25. máj 2019

@zuzana76, v zakone nie je na vyber, zakon stanovuje, ze si ZIAK vybera, ako bude pisat. Nie ucitelka, nie skolsky poriadok, nie predmetova komisia, ziak. Skolsky poriadok je zakonu podriadeny, moze ho doplnat ale nie predpisovat cokolvek nad jeho ramec.

zuzana76
25. máj 2019

@vroni Veľký priestor necháva na rozhodnutie samotnej školy a hlavne samotného žiaka a jeho rodičov...

ruzasipova
25. máj 2019

@vroni tak ucitelka zhodnotila aj celkovu upravu textu. Ja neviem, co tak strasne bojujete voci pisanemu pismu.

dskjhfdlkdjhl
25. máj 2019

@ruzasipova nikto nebojuje proti pisanemu pismu, ale proti nezmyselnemu trvaniu na niecom, co nie je podstatne.

zuzana76
25. máj 2019

u nas v skole to mame tak isto, tak odkial to maju? inak vo vzdelavacich standardoch som to nenasla, len ze citatelne pismo

vroni
25. máj 2019

@ruzasipova, ja strašne bojujem proti nezmyselnej buzeracii z titulu funkcie. Proti písanému pismu nebojujem vôbec, to ma svoje opodstatnenie.

zuzana76
25. máj 2019

@vroni vies podla mna, ak to ucitelka na zaciatku sk. roka odovodni, ze - napiseme si 4 diktaty pocas roka, budem od vas chciet, aby ste si precvicili aj pisane pismo, tak tieto diktaty budeme pisat pisanym, inokedy mozete zvolit pismo ako vam vyhovuje, ale diktaty pisanym, tak by som to akceptovala

sense
25. máj 2019

Takto pisem aj ja.a pisavala som aj v skole ale slohy a diktaty pisanym...zvysok podobne zvlast.jed boli ucitelia kt diktovali nonstop vynimka nadychnutia a nezaujimalo ich ci stihameal nestihame.pisat...

vroni
25. máj 2019

@zuzana76, to by som akceptovala, ale autorka nič také nenapísala, evidentne učiteľka nutnosť písania písaným písmom "zabudla" spomenúť.

deer123
25. máj 2019

Riadna blbosť. Išiel by som hneď za riaditeľom.

anett9
autor
26. máj 2019

Práve som sa dozvedela, že pani učiteľka odchádza v pondelok na dovolenku k moru. Situácia so slohom sa odohrala v piatok, takže to bude ešte asi "zaujímavé", celá táto záležitosť. Inak komunikácia s ňou je ťažká pretože telefón nedvíha, na správy nereaguje, ani cez messenger.

stanulienkat
26. máj 2019

Kua,vam tu hrabe. To sa idete hned k riaditelke a na ministerstve stazovat?? Co takto pokecat s mladou?? Niekomu nejde matika,niekomu jazyky,niekomu kreslenie. A co sa im maju robit ustupky,alebo menit skolske osnovy?? Nie!! Treba sa ist stazovat, hoci hned na ministerstvo. Si uvedomte,ze osnovy platia pre kazdeho rovnako. Ked to hodnotia mojej dcere,neviem preco by malo mat tvoje dieta vynimku. Tu sa idu hned vsetky hysterky stazovat.

anett9
autor
26. máj 2019

@stanulienkat Zrejme preto, že školský zákon platný pre celú SR neuvádza predpísaný ci prikázaný typ písma. Je na žiakovi akým typom písma bude písať t. j. slobodná voľba. Tým dupľom keď sa jedná o žiačku 7.ročnika. A predkladanie slohu písaného kombinovaným písmom predmetovej komisii a vedeniu školy plus reči o porušení školského poriadku /ktorý musí byť podriadený školskému zákonu / mi prídu hysterickejšie než spomenuté ministerstvo.

lubhomira
26. máj 2019

@anett9 Ahoj, ja učím na základnej škole a v školskom poriadku o type používaného písma nemáme ani slovo. Ja som jazykárka a nikdy mi nenapadlo toto riešiť, ja sama používam kombinované písmo, Tvoja dcéra píše krásne 😊 Ako už písal niekto predo mnou, čo by som dala za to, aby niektorí takto písali 😊

dskjhfdlkdjhl
26. máj 2019

@stanulienkat a maju sa nechat buzerovat a drzat hubu a krok? Ucitel nema vzdy pravdu, aj ked si to niektore frustrovane ucitelky myslia.

stanulienkat
26. máj 2019

@dskjhfdlkdjhl preco si kazdy mysli,ze ucitelky su vsetky frustrovane? Mne sa to tu hodi skor n a mamicky. Mne pride logicke,ze na matematike sa hodnotia pocty,na vytvarnej kreslenie a na slovencine pismo a gramatika. Inak ja co chodim na rodicko a vidim na co vsetko sa dokazu rodicia stazovat,ja by som ich normalne bila. V dnesnej dobe byt ucitelom,sakra tazke.