Je latinčina ťažká?

tina5959
27. máj 2019

Na strednej zdravotníckej škole.
Dá sa to zapamätať?

rik01lulaka
27. máj 2019

Musíš si nájsť systém ako si zapamätať a naučiť sa...myslím, že to až tak ťažké nie je ako to znie...

nusyk
27. máj 2019

na szs nebyva nejaka strasna.a asi iba jeden rok ak sa nic nezmenilo.naucia sa par slovicok a hlavne skloňovať a casovat aby v pripade ďalšieho studia neboli celkom vymleti;)

klaudia_kaja
27. máj 2019

Nie je to ťažké,rýchlo sa ti to vštepí do hlavy, v zdravotníctve sa každý deň budeš stretávať s latinskými výrazmi

sasesoe
27. máj 2019

@tina5959 ahoj, pisem ti spravu

ruzovakrava
27. máj 2019

Na strednej škole v žiadnom prípade nie je náročná. Slovnú zásobu sa treba učiť ako aj v každom inom jazyku a v praxi sa ti výrazy tak vryjú do hlavy že po pár rokoch už budeš skôr rozmýšľať nad tým ako sa to povie po slovensky 😅
Skloňovanie podľa mňa tiež nie je náročné.

17juraj17
27. máj 2019

@tina5959 Je to velmi individualne. Uci sa to ako kazdy iny jazyk. Niekomu lepsie niekomu horsie. Samozrejme velmi zalezi aka je to skola a aky odbor. Jedna vec je zdrav asistent ina rehabilitacny prac. - maser ina laborant. Myslim ze najtazsia je u masera zo stredných. Ale v priamej umere s anatómiou. Myslim tym svaly, slachy, kosti, vybezky, pripony, odstupy.... Asistent to ma asi najjednoduchsie, sestra uz tazsie.
No ale kedze latina je sucast prace tak sa to da ucit dobre za pochodu.

tina5959
autor
27. máj 2019

@17juraj17 zdrav.laborant

17juraj17
27. máj 2019

@tina5959 Laborant je celkovo narocny. Ale zase latina bude beznou sucastou polovice predmetov takze podla môjho sa do toho clovek taknejak vnori automaticky. Urcite budu narocnejsie predmety ako latina. Samozrejme velmi zalezi od narocnosti profesora.

renci777
27. máj 2019

@tina5959 chodila som na SZS na zdr. laboranta, je to taka drilovacka, ale ma to pekny system a da sa to naucit. A pokial si dobre pamatam, bol to len taky vstup do latiny ;) nic hrozne 🙂)

kikuska555
27. máj 2019

Ucila som sa ju SZS a teda doteraz si pamatam vsetko (vela aj vyuzivam) a casto sa mi stane ze musim rozmyslat nad slovenskym prekladom a vysvetlenim :D

tina5959
autor
27. máj 2019

@renci777 V labaku je to náročne? Či skôr ta teória je ťažšia?

renci777
27. máj 2019

@tina5959 no ono zalezi ci na to ma clovek zrucnosti. Smutnejsie je vsak finalne uplatnenie, prace je dost, no financne ohodnotenie je vysmech a bohuzial ako statne nemocnice, tak aj sukromne laboratoria niesu ochotne zamestnancov slusne zaplatit. Robila som v labakoch 10 rokov od biochemie, cez molekularku az po transplantacku, no vzdelavaci system je absurdny a cela komora, ktora zastresuje laborantov jedna vymyslena institucia...ja som s tym tresla. Nechcem Vam kazit iluzie, to je len moja osobna skusenost

mimikas
27. máj 2019

@tina5959 ja som vystudovana laborantka. Latina sa zvladnut da, ak mas viac otazok pytaj sa.

mimikas
27. máj 2019

@tina5959 samotna skola je dost tazka, hlavne je tam vela praxe a hodin do tyzdna v labaku, cize je normalne ze niekedy koncis aj o 5 poobede. Ale podla mna to je dobra skola a oplati sa ju studovat.