Keď zatvoria triedu prváčikom

medea2003
20. aug 2021

Ahojte maminy buducich prvacikov. Aj vas obchadza hroza, ze budu zatvarat triedy po jedinom nakazenom ziakovi? ved ked sa skonci dvojtyzdnova karantena, staci dva tri dni skola a opat budu doma. Ja si neviem predstavit, ako moze takto moja dcerka zacinat so skolou a ako zvladneme u prvacky vyucovanie na dialku. Vy ste na toto pripravene?

sara07
20. aug 2021

prvacke učivo nie je tažké
je kopu mamičiek čo su na domacom vzdelavaní a dajú celú školu
budeš mat pracovné zošity kde je pekne nakreslené akym smerom tahat pero tušku
zvladnete to

sam2
20. aug 2021

My sme to minuly skolsky rok zvladli. Ano bol to niekedy masaker. Aj ja som sa toho bala, ale nakoniec sa to dalo zvladnut 🙂

anjelicek26
20. aug 2021

Moj bol prvak minuly rok a boli doma november-maj... potom maj-jul striedava vyuka (2/3 dni v skole a 3/2 dni doma). Zatvarat sa bude, rataj s tym. Nie je to az taka drama, distancne vyucovanie oni vobec nemali - dostavali kazdu nedelu vecer zadania na tyzden s tym ze rozpisane co ktory den, vacsinou 3-4 strany v pracakoch matika a 2 strany citanie, dve strany pisanie a nieco s prvouky - vacsinou link na video co si maju pozriet (pocasie, odpad, elektrina... podla temy, ktoru by preberali)... nebolo to nic hrozneho, ale posledne tyzdne s toho bol vyslovene vynervovany, ze sa stale dokola uci to iste, len vzdy je to o inom pismenku...

vroni
20. aug 2021

Mala som prvaka minulý rok a za mňa absolútny horor. A to mali super motivovanu a perfektnú učiteľku, robila deckám zoom v malých skupinkách, aby sa im venovala individuálne, decká sa učivo naučili viac či menej rovnako ako v škole. Ale ten zvyšok - sociálne zručnosti, školský systém, povinnosti - no kde, ani stopy po tom. Poriadne nepoznali spolužiakov, nejaké výlety ci praktické vyučovanie, nič z toho sa nekonalo, ja by som s potešením za toto zavesila zodpovedných za gule do prievanu.

klip0
20. aug 2021

Ono ak dodržia že nezavru plošne tak to nebude take. Nebudú až tak veľa doma, lebo zavrú len ak bude pozitívne dieťa v triede a to určite nebude každú chvíľu nakoľko tie deti sa ani testovať nebudú

jana_eyre_2
20. aug 2021

Neboj, s babami to celkom ide, s chalanmi to je trocha ťažšie, aspoň čo mám odpozprovane a vyskusane.. v prvej vlne som mala doma druhaka, skolkarku a neskolkara.. v druhej vlne som mala tretiaka, prvácku a skolkara.. najťažšie to išlo tretiakovi, prváčka bola nadšená či už bola v skole, alebo doma.. upadať to začalo až ku koncu, keď boli tak dlho doma.. deti to naozaj vtedy uz prestalo baviť a stratili motiváciu.. keďže sa ale tento školský rok sa tvária že nezavru plošne, prípadných pár týždňov doma budete zvládať v pohode.. ťažké to mali maminy samozrejme čo popri Tom všetkom pracovali a potom to muselo byť veľmi ťažké pre decká čo sa ťažko sústredia aj v triede, nie to ešte ak sa majú učiť doma.. ak s tým tvoja dcérka nemá problém, tak potom to pôjde v pohode a prvý ročník zvládne dobre..

nevenka
20. aug 2021

@vroni tak ja som na druhej strane bola rada, ze sme covid nedostali, mala som rizikove tehu s vysokym tlakom, pred Vianocami som rodila a za nas v pohode. Bala som sa, ze budem rodit pozitivna, nakazim dieta alebo co. Ale asi zavisi od dietata, ten nas to dal lavou zadnou. Hoci miestami to bolo o hubu, manzel na HO, dcerka zo skolky tiez doma a do toho neprisavajuci sa predcasny novorodenec.

oliali
20. aug 2021

@medea2003 minuly rok bol moj prvak doma od decembra do marca, zvladol to, mali len dve online hodiny denne, ucila som sa s nim ja… zbytocne riesit co bude ked to nikto netusi…🙂

anne_mary2
20. aug 2021

myslim ze to neni uplne o tom ze “ ved to zvladnete”.. ale o rezim, kolektiv, autoritu.. ja sice deti nemam, ale poznam par mamiciek co s tym bojovali minuly rok, a veru, problem nebol tahanie pera v spravnom smere.. ale predsa, je to mama, nie ucitel - cudzi. Stacilo ze si mamka odbehla na wc, a dietko uz bolo medzi hrackmi. Potom bolo hladne, potom ze mladsi moze pozerat telku a ja nie..
proste skola je skola, ja nepochybujem ze by to vsetky mamy zvladli, len ten zvysok… povedzme si, aj nam bolo po par mesiacoch uz tazko na home office, rezim, motivacia, ale jasne je to ine dospelak neriesi vie ze musi..
Ostavs verit, ze to nebude tento rok trvat dlho 🙂 Drzim vam palce

vroni
20. aug 2021

@nevenka, jasne, ze v individuálnych prípadoch to mohlo mať dokonca výhody. Ale v drvivej väčšine to bolo na škodu deti. A tiez úplne, ale úplne zbytočné opatrenie. Na počet infikovaných to evidentne nemalo ani najmenší vplyv (väčšina krajín bola natoľko pricetna, že školy nezatvarala)

jana_eyre_2
20. aug 2021

@anne_mary2 myslím že tie negatíva všetky poznáme, ale keď nastane taká situácia, čo iné nám ostáva ako to zvládnuť? Veď jasne že to nie je ideálne, ale keď raz triedu zavrú tak nič iné nejde ako to zvládnuť, načo sa stresovať dopredu?

1aduliatko1
20. aug 2021

tiež mám z toho strach ☹ hlavne, že v práci má nemá kto zastúpiť, neviem ako to budem robiť, ak by som musela zostať s deťmi doma ☹

sara07
20. aug 2021

@klip0 ano to je zbožny predpoklad, nikto nevie ako to bude s deltou či sa rychlo preženie a bude dobre alebo sa to bude natahovat do nekonečna
základ urobili dobrý to sa musí nechat , len stále je tam nejaky faktor čo to zvrtne , hlavne nebude šaškovat matelko , čo tam sedia si skorej daju povedat ako on ked si niečo zmyslel , novy min zdravotnictva vyzera byt človek na mieste nerieši ho je ho zaujímaju nie % ale zdravie vysledok

mogaa
20. aug 2021

@medea2003 zase nepreháňaj....triedy sa už plošne zavárať nebudú a nebudú zavreté ani každý mesiac....ak budú doma, bude prebiehať dištančná výučba a zvládnete to rovnako ako deti v minulom šk.roku...

tncka
20. aug 2021

@medea2003 my sme tak boli pol roka a potom cast druheho rocnika a veru zaujimave to bolo ale prospela s vyznamenim riaditelky. Neboj sa toho dopredu.

medea2003
autor
20. aug 2021

@mogaa no ver tomu, ze pri delte budu viac zatvorene ako otvorene, ak sa zatvaraju na dva tyzdne pre jedneho pozitivneho ziaka... neprehanam, zazila som si na vlastnej kozi, ja HO, muz HO, doma stvrtak a siestacka a teraz ked sa k tomu prida prvacka, asi ani nebudeme spavat, cez den deti a domacnost, v noci praca :( viem, ze tak preziva mnozstvo rodicov, ale este mam v zivej pamati to vycerpanie... a uz sa to prichadza znova.

tortelinka
20. aug 2021

@medea2003 nic nenarobime, treba počítať so všetkým

valilienka2
20. aug 2021

u nás hrúza,bol teraz prvák a mladý si myslel že tie úlohy mu dávam ja a sraaašne som ho tým týrala 😀

f333
20. aug 2021

@medea2003 ano, je to nehoraznost, ked si uvedomis,ze rodic plati dane statu,ktory ma povinnost deti vzdelavat....nie rodicia..Ti .len ked je to ustanovene v zakone,ze o to vyslovene poziadali.aj tam su stanovene podmienky..preskusania..komisie....Inak .. je povinna skolka dochadzka.. ustanovena v zakone...
Ine je,ak sa vyskytne nejaka nakazliva inf.chroba,ze izoluju obcas nejaku triedu ci ziaka.ale na obmedzeny cas... povedzme najviac na dva -tyzdne..nie skoro pol.roka ako to bolo na sk...
Je dufam kazdemu jasne,ze toto nema ziaden med. efekt....
to,co spachali na detoch sa v plnej nahote ukaze o nejaky ten rok... uz teraz su vystavene tie deti psych . chorobam, malo pohybu, nedostatocneemu vzdelaniu ...... ziadne napredovanie......
U prvaka je dolezite,aby odborne dostal zaklady pisania,citania.... navykov denneho rezimu,aj pracovneho rezimu.....
Ak sa to zanedba,tak aj normalny intel. ziak bude stagnovat pre chybajuce dobre zaklady ..
Neviem si predstavit,ako tu niektore matky maju home office a aj zaroven sa venuju domacnosti a vzdelavaniu deti...
Co je to zapracu,ked moze robit dve rovnake cinost i naraz a v spickovej kvalite?
Ja ked pracujem doma,tak sa musim sustredit len na pracu.... pretoze chyba moze mat fatalne nasledky. ziadne vyrusovanie ci domacnost........ inak to nema vyznam..

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luccija
20. aug 2021

@medea2003 nerob si stres dopredu nikto nevie ako bude.Necakam, ale úprimne nič dobre.To, že teraz povedia, že sa nebude plošné zatvárať môže byť o 2 m úplne ináč.Ochoreju učitelia, deti, rodičia a testovať sa budú vraj doma tými čo sa len strčia do nosa.Ale prváčik to nie je ťažké učenie.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jana_eyre_2
20. aug 2021

@evamarek77 iba deti rodičov čo si o tie testy zaziadaju.. čiže predpokladám že 70%rodicov bude testy ignorovať, bude sa to točiť.. ja som psychicky zatiaľ pripravená že budeme viac doma ako v škole, jediného čoho sa bojim je, že niekto to schyta zle a bude musieť ísť do nemocnice, hoci sme aj očkovaní, ale tak deti ktovie ako to bude.. obaja moji chalani sú astmatici..

luccija
20. aug 2021

@evamarek77 veď presne všetci sa tvária ako, keď sa Titanic potápal, že nič sa nedeje.Aj ja mám strach zo školy otcovi lekár neodporúčal sa dať očkovať, ja som len prvou dávkou druhu mi neodporúčajú, dieťa teeneger nechcem dať očkovať mám obavy, muž je komplet.Mam pocit, že prvé 2 vlny som prežila úplne v pohode a teraz to na mňa doľahlo.a to tento rok prijímačky, monitor výber školy ...

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bluka2
20. aug 2021

Moja zacina v prvej triede tiež, ale už mali predtým kurz nemčiny v škole, takže poznám budúcich spolužiakov a ich rodičov, čo sú susedia. Ak sa zavre, spravíme si súkromnu školu, nejako sa podporíme, aby to deti čo najmenej pocítili - a mám v zálohe aj babysitterku, takže sa veľmi nebojím...
Leto sme spravili intenzívne, už mám kurzov a výletov aj dosť na tento rok... Neporazí ma z toho

paulinamajerova
20. aug 2021

@medea2003 my mame doma tiez buduceho prvacika a 4mesacne babo. Podla mna by aspon ti prvacikovia do skoly chodit mali, ano rodic dokaze to dieta podla pracovnych listov a pokynov ucitela doma naucit potrebne znalosti, avsak stale to nie je to iste ako v skole. Ucitel je predsa kvalifikovany na to aby tych prvacikov naucil spravne zaklady, citania, pisania atd. A dalsia vec je, ze rodic by mal mat rovnaky pristup k vyucbe doma ako ucitel v skole, pretoze tie deti v tom potom maju chaos, iny system ucenia sa doma, iny v skole.. Zatvaraniu sa nevyhneme, suhlasim, a budeme to musiet vsetci zvladnut s prvacikmi tak ako aj rodicia pred nami, no strach z toho ako to spravne zvladnut pravdaze mam a nepochybne to bude narocne..

bluka2
20. aug 2021

Babysitterka je Číňanka, má proti covidu čínsku medicínu 😁

luccija
20. aug 2021

@evamarek77 my sme mali v decembri 2 dni pred Vianocami celý rok bol totálne na hovno s prepáčením.Stres, stres ešte som aj po prvom očkovaní dostala silnú tetaniu, takže čo som sa tešila na prázdniny presedela som polku doma a chodením po lekároch a druhú polku ako tak, ale na míle vzdialené ako by som chcela A zrazu je už koniec prázdnin.Hovorim mužovi, že tak si užijeme vianočné prázdniny pôjdeme niekam na hory čo sa smial, že si myslí, že bude zase pozatvarane.Mama má tiež alergiu na lieky až opuchla a bola v nemocnici, takže tiež jej neodporúčajú očkovať ešte, že už je na dôchodku a bude si objednávať Tesco.A ja mám pocit, že už sa bojím o všetkým normálne má úzkosť chytá a pritom Covid všetko som prežila úplne pokojne.Teraz pri tej tetanii si pripadám ako najväčší uzkostlivec.Ale tak nejako bude🙂

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz