Kedy a ako je vhodné vysvetliť deťom, že ako vznikajú?

17. júl 2020

Dcéra prichádza s rôznymi otázkami čo sa dá vysvetliť detsky jej vysvetlím ale zbytok nemám premyslený ako jej to vysvetliť a hlavne kedy. Sama som o takých veciach dlho nemala šajnu mne to rodičia nevysvetlili vôbec vedela som že dieťa vzniká z vajíčka a spermie ale netušila som ako dôjde k tomu že sa spoja a nikdy mi to nikto nevysvetlil. Nechcem nič zanedbať u deti ale nechcem nič predbiehať. Lenže otázky sa sypú veď kadečo počujú v televízii aj za bieleho dňa

sense
17. júl 2020

Nepises kolko ma rokov...nasa vedela rozdiel medzi chlapcom a dievcatom skoro, a to ako je to s prichodom.deti na svet v 6 rokoch...samozrejme adekvatne jej veku...odvtedy uz tie otazky nema

pribinak
17. júl 2020

Syn mal v MS encyklopédiu o ľudskom tele. Veľa nej deti listovali a potom sme to doma rozoberali. Tiež sme kúpili takú detskú encyklopédiu a debatovali sme.

fokuska
17. júl 2020

Ja som sa od malicka, od kedy sa pamatam take veci pytala. Vzdy mi na to rodicia odpovedali pravdivo, veku primerane. Ak mi nestacilo, pytala som sa dalej na konkretne detaily. Deti nerozlisuju, ci sa ta opytaju odkial sa na strome vezme jablko, alebo odkial sa beru deti - ze jedno je bezna tema a jedno je nieco haklive, intimne. Pre nich je vsetko uplne normalne a rovnako dolezite, alebo rovnako bezne.
Co sa pamatam, tak som podrobne vedela rozdiel ymedzi muzom a zenou, u zien menstruacny cyklus - ako to teda funguje, ze vajicko caka na oplodnenie a ak sa neoplodni, tak zena krvaca, ak sa spoji so sprmiou tak vznikne babatko. Ale nikdy som sa nepytala ako sa dostanu k sebe, teda ako sa to spoji. Toto ma akosi netrapilo, nenapadlo mi pytat sa na to :D
Ale pamatam sa, ze so videla reklamu na obrusky na intimnu hygienu a nerozumela som tomu slovu - mamka mi vysvetlovala co je to intimita, ale stale som to nechapala. Nechala som to tak, ze ok, vysvetluje, ale mne to zmysel nedava, ze nevadi. A neskor vekom som pochopila.
Myslim si, ze je dolezite vysvetlit detom vsetko na co sa pytaju. Nezahriaknut ich, ze o tom sa nehovori, to sa nepatri, alebo nejakymi rozpravkami o bocianovi.

sara07
17. júl 2020

momentálne je plno knižiek na tuto temu , su dva druhy čo vysvetlia samé alebo je tam nutna učast rodičia , môžeš si vybrat čo ti je bližšie , fázovala by som to a prva čast cca 10 rokov lebo prirodoveda v 4 ročníku má nástrel rozmnožovacej sustavy už v učebniciach ale napr u nás sa to preletelo takže som si to pekne sama dovysvetlovala
rozhodne okolo 5 a 6 roku by som poriešila bud vysvetlit alebo knihy su o dotykoch, že určité partie sa nechytaju a vonkoncom nik cudzi ani z rodiny , tiež sa nevyzlieka a ani nik okrem matky nevyzlieka

pribinak
17. júl 2020

Najhoršie čo môže rodič urobiť je dieťa oklamať a porozprávať mu dajakú debilinu
Potom sa deti tomu dieťaťu vysmejú, alebo si dieťa hľadá info samé a už rodičom nedôveruje

tinqua
17. júl 2020

Mne to povedala kamoska z lavice v prvej triede na zs...popri informacii ze jezisko neexistuje. Mama sa odhodlala o dost neskor, ked som sa jej pytala co znamena slovo lesba, lebo v Priateloch sa o tom dost hovorilo...ale zaklad som uz mala 🤷‍♀️

ajka0207
17. júl 2020

Odpovedaj pravdivo na otázky a určite nič nezanedbás, samozrejme primerane veku. Moja má tri a pol a teda zatiaľ vie fyziologické rozdiely medzi mužom a ženou. Bábätko rastie v brušku, von ide cez "susurku". Ako sa tam dostane sa zatiaľ nepýtala akurát teda ju trápilo či môžu mať bábätko dve ženy alebo dvaja muži, čo som povedala že nie.

heln
17. júl 2020

Nepises vek dcery. Ja mam 9 rocnu a narodilo sa nam babo. Tak sme jej vysvetlili ze ockova spermia sa spojila s maminkinym vajickom a vzniklo babo. Pustili sme jej bol raz jeden zivot. Na druhej strane sama v telke vidi, ze muz a zena sa holy bozkavaju v posteli, lebo tento obsah tv vysielania sa fakt neda uplne eliminovat, v hocijakom filme to uz je, tak sme jej to spojili s tymto a zatial jej to staci.

pseudomonas87
17. júl 2020

No najlepšie to bolo u nás v rodine, mama mi s ocom nikdy nič nepovedali, raz pri nejakom filne sa Sesternica, tiež v mojom veku opýtala co je to ten orgazmus, čakali sme čo moja mama povie, a zmohla sa na :to je keď dvaja spolu spia. 🤣🤣Smaozrejme sme si mysleli ze normálne spia, v posteli. Všetko som sa dozvedela od kamarátok. Minule sme sa k tejto téme nejako dostali a hovorím mame, že ja určite chcem s deťmi o tom komunikovať, na čo moja mama odvetila, že to je strašné o niečom takom sa baviť. No co ti budem hovoriť neskutočná pruderia.

selest
17. júl 2020

Nasi sa s nami o tomto vobec nebavili. Vedela som akurat ze dieta vyrastie v bruchu ale ako sa tam dostane a ako sa dostane von som netusila. Ked som bola asi tretiacka tak mi to starsia kamaradka velmi farbisto vysvetlila. Bola som z toho uplne sokovana a vobec som jej nechcela verit. Ale rodicov som sa nepytala a potom uz radsej nikoho😂takze podla mna lepsie nejak veku primerane vysvetlit nez mlcat..

deti95060810
17. júl 2020

učiteľka v prvej tr. povedala deťom - aj mojej dcére, že vajíčko keď sa stretne so spermiou tak vznikne malé bábo... mne sa to zdalo zavčasu ,ale nechala som to tak...

damtiporiti
17. júl 2020

No niektoré to ešte stále nezistili, podľa tých dennodennych fotiek ocikanych testov a otázok "mala som sex, môžem byť tehotná?". Hlavne, že poskákať sa dať vedia.

deti95060810
17. júl 2020

@selest mne staršia kamarátka - ona chodila asi do 6 tr. a ja do 4tr. mi povedala ,že keby som vedela ako som vznikla a čo robili moji rodičia tak ani na ulicu nevyjdem a budem sa hanbiť všetkých susedov do konca života....🙄
no ale vtedy žiaden internet, ani nič nebolo...len noviny PRAVDA ako pol stola...😀

kitycat
17. júl 2020

mne to tak nejak docvaklo samej v 9 triede ked nam rozdavali prve vlozky tampony a mudru knizku a to som citala Bravicko, niektore veci netreba podrobne vysvetlovat snad len ze ked sa dvaja maju radi (ale o tom uz vieme svoje :D) 😀

komir63
17. júl 2020

@pribinak Veľmi som plakal keď som v 29 rokoch zistil že ma nepriniesol bocian. Mama, prev ako set mi to mohli urobiť!?

pribinak
17. júl 2020

@komir63 chúďatko moje, snáď sa z toho v noci nepocikavas 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

ivinkapink
17. júl 2020

my to aktualne riesime 😀 dcerka ma 5,5 roka a minuly rok v oktobri sa nam narodila dalsia...takze uz vtedy sme zacli, lebo prisli prve otazky...uz v nejakych troch rokoch sme riesili ze dievcata a chlapci maju ine pohlavne organy...teraz ju velmi zaujimalo ako sa babatko dostane von...samozrejme som jej nechcela klamat, kedze najprv ma to zaskocilo povedala som cez brusko /ved robi sa aj cisarsky rez/ no a ked som si to premyslela povedala som jej ze pod tym ako cika ma este jednu dierku a ze tade...no a pred par dnami sme kupil taku knizku kde je toto vysvetlovane, tak sme si ju citali...a zatial nema otazky..Zda sa mi to skoro, ale ked tie deti dnes tak skoro dozrievaju...vsade okolo je vela informacii aj nevhodnych...co narobime..
inak ja som dost neskoro dostala od mami knihu, niekedy v 13 rokoch...

pininka1
18. júl 2020

Syn ma 8 a minule na mna vyrukoval ze ci mame s muzom sex. Tak som mu normalne vysvetlila ze ano a ze keby sme nemali tak nieje ani on na svete. A potom ma zabil otazkou ze ako casto, ci 20x alebo 400x sme to mali. No smiala som sa. Urcite by som mu uz nevravela o bocianoch, davno to deti maju prebrate

lauriema
18. júl 2020

Ze ako vznikajú vraj 😀😀😀 Ja som to zatiaľ deťom nepovedala. Syn má 8 rokov a dcéra 5.Zda sa mi to ešte skoro.

eliska13
18. júl 2020

Primerane veku😀niečo povieš, niečo sa naučia v skole tuším už v 3,4 r také veci preberali.Nieco si samé pozistuju😊dnes sú vzťahy už otvorenejšie ja si vôbec nepamätám, že by som sa rodičov pýtala či oni mi niečo vysvetlovali

alexandra2010
18. júl 2020

ked sa spytala , dostala pravdu. Aj ohladom vianoc, mikulasa a babetiek. Mala asi 3-4 roky. bez traumy.

jany149
18. júl 2020

@pininka1 zlatý......že ešte aj koľkokrát ....pobavilo......

janapaf
8. aug 2020

no dcére som to povedala v 7 rokoch