Majú vaše deti veľa úloh?

28. mar 2023

ukoluju aj vase deti privela? musite sa s nimi denno denne vela ucit? zda sa vam mnostvo domacich uloh pre deti ok?preco je toho tolko a preco si domace ulohy neurobia s pani ucitelkou v druzine? co si o tom myslite?

zuzana76
31. mar 2023

@ajush5 nikoho neprepieraju na verejnosti, pozri si kolko tem je na koniku o ucitelkach a ake invektivy sa pouzivaju? prepieram ja uradnicky, fyzioterapeutky, predavacky? nie, ak mam problem, otvorim usta na patricnom mieste

ajush5
31. mar 2023

@zuzana76 sa ti zdá, ze nie sú prepierané úradníčky? Ale prosím ťa, o nich a o ich kávičke sa hovorí viac ako o dvojmesačných prázdninách učiteliek. Sa ti zdá, že sa rieši, či sa môže učiteľka pýtať na neprítomnosť ale napríklad také ako lekárka predpísala atb, mám ich dávať dieťaťu, pripadne niečo na štýl “dieťa ma tuberkulózu, poraďte bylinky” toho tu neni po milú Jarmilu. Nikdy nezabudnem na zdesený výraz našej lekárky keď sme prišli prvýkrát do ambulancie a musela sa ma spýtať, či súhlasím s očkovaním. Ani nechcem vedieť, čo všetko si tá lekárka už musela vypočuť vďaka diskusiám na MK o očkovaní. Ak je pre teba smerodajná tato stránka, chyba bude v tebe, nie v rodičoch ktorých bežne učitelia stretávajú v škole. Pretože toto je s Facebookom jediné miesto, kde dokáže odsúdiť každý všetko. Že sa zameriavaš výhradne na učiteľky, ti skresľuje pohlad na ľudí.

zuzana76
31. mar 2023

@ajush5 nie, nie je smerodajna, ale prezentuje vzorku nasich obcanov. Poukazovanie na tych druhych, co maju robit ti druhi, ale nikto sa nespytuje sam seba, ci robim vsetko spravne.

zuzana76
31. mar 2023

@ajush5 vidis, ja som nikdy neriesila ziadne ine zamestnanie, len svoje, ziadne uradnicky, ba dokonca ani politikov. Riadim sa heslom. Vidíš smietku v oku svojho brata, ale brvno vo svojom vlastnom oku nevidíš. Takže týmto sa riadim, pozametám si pred vlastným prahom a neriešim, kto čo má robiť a ako, hlavne, ak nie som odborníkom na danú sféru.

ajush5
31. mar 2023

@zuzana76 s tým absolútne súhlasím. Ale obhajovať školstvo ktoré nefunguje a na robení úloh stavať základy vzdelania je za mňa trošku mimo. Aby som sa vrátila k téme… Stojím si za tým, že robenie domácich úloh z učiva, ktoré má dieťa zvládnuté, je zbytočné a dieťa oberá o čas, kedy sa môže rozvíjať aj po inej stránke.

maciatkolulu
31. mar 2023

@ajush5 ja si myslím, že niektoré veci, aj keď dieťa rozumie zmyslu, tak je potrebné opakovať, nasobilka je príklad. Rovnako ako som písala, malý ovláda noty, vie hrať na husle a aj tak musí cvičiť každý deň. Prečo? Keď to ovláda. Hokejisti, tiež vedia korčuľovať a majú tréningy dokola, keď sa Dita naučí niečo, tak ti nemá opakovať? Netvrdím, že ma sedieť 2 hodiny a prepisovať text 1x,kym nemá písmo ako z knižky, ale polhodinu, žiadnemu dieťaťu neublíži, rovnako tak aj rodičovi. To, že sú niektori pre motivovaní, je mi jasné, aj rodičia a aj učitelia.

merlinja
31. mar 2023

:o)))) no tak poznám, mamička doma musí vysvetľovať učivo lebo syn neviem, probléme je v tom, že chlapček na hodine vyrušuje, nerešpektuje nikoho, zabáva sa, stihne aj ostatných rozbiť. No hold, keby dával pozor, tak by to pochytil na hodine a nemusela by mamička p.učiteľku suplovať, že!?

beronsche
31. mar 2023

@zuzana76 to ani nemozes mysliet vazne, ze beries modreho kona, ako nejaku reprezentativnu vzorku....

ajush5
31. mar 2023

@maciatkolulu ale ja s tebou úplne súhlasím. Ja nezavrhujem domáce úlohy. Len uprednostňujem spôsob výberu čo je a čo nie je potrebné pre konkrétne dieťa. Keďže predpokladám, že sa zhodneme, že každé dieťa je iné. Prvý stupeň považujem za kľúčový, učia sa veľa vecí, ktoré treba doslova drilovať. Poučky sú potom o pochopení. Niekto pochopí u rozprávania, niekto z dokumentu, niekomu pomôže projekt.

lenrol001
3. apr 2023

@ajush5
@ajush5 a žiaka a jeho prípravu na vyučovanie si v svojej úvahe nechala kde??? Jasné, všetko je vina učiteľov ,systému, spolužiakov, len chúďa dieťa je v tom nevinne. Všetko, čo som sa naučila sama, osvojila sama som si aj dlhšie zapamätal. Samostudium máš kde?

ajush5
3. apr 2023

@lenrol001 keď chce človek vyvolať konflikt, tak ho vyvolá jednoducho. Začne tárať odveci. Bavíme sa o domácich úlohách. Nie o príprave na vyučovanie. Xykrát som tu spomenula, že učenie sa na hodiny je základ. Bez toho to proste fungovať nebude, pretože nie každý ma to šťastie, že mu to staci počuť v škole. Samostudium je presne tá vec o ktorú oberáme deti, ak ich nutime sedieť nad úlohou z niečoho, čo ma zvládnuté. Skús sa povenovat samoštúdiu čítania s porozumením. Opäť raz tu s ním máme problém. 🫣

zuzana76
3. apr 2023

@ajush5 a aký je rozdiel medzi úlohou a prípravou na vyučovanie? Uniká mi rozdiel. Napr taký jazyk: žiak dostane za úlohu napísať mail. Zopakuje si slovnú zásobu z hodiny a napíše email s využitím gramatiky a lexiky. Veď to je príprava na vyučovanie. Aký je rozdiel medzi úlohou a prípravou na hodinu. Napr na matematike riešili rovnice. Žiaci dostanú ta úlohu vypočítať obdobný príklad. Overia si, či tomu rozumejú, alebo nie. Či ako inak sa majú pripraviť na hodinu matematiky?

ajush5
3. apr 2023

@zuzana76 tak podľa mňa je v tom obrovský rozdiel. Ak zvladam zlomky a idú mi dobre, načo budem nad nimi sedieť a učiť sa ich? Nikto ma nebude v škole “trestať” za to, že som sa neučila, lebo sa to učiť proste nepotrebujem. Jednoducho učiteľ preskúša či učivo ovládam a patrične ma ohodnotí. Za to nespravenie domácej úlohy väčšina učiteľov rieši poznámkami, čiernymi bodmi pripadne inými trestami.
Tak ako si vyberám čo sa budem učiť, prečo by som si nemohla vyberať z čoho si spravím úlohu?

ajush5
3. apr 2023

@zuzana76 stále nerozumieš tomu, že nezatracujem domáce úlohy. Niekto ich potrebuje. Ale prečo brzdiť tých, čo och nepotrebujú? Prečo by nemohli svoje znalosti a schopnosti venovať niečomu inému keď zvládajú preberané učivo? Mne to príde ako brzdenie v rozvoji tých šikovnejších. A v zásade ťa nepresviedčam že mám pravdu. Vysvetľujem ti len prečo to vnímam tak ako to vnímam. Vychovávam si svoje dieťa podľa najlepšieho vedomia a svedomia.

zuzana76
3. apr 2023

@ajush5 ja som napr aj proti kreativnym uloham, ktore ale robi cela rodina. Lebo treba nakupit material, treba vyrobit, viac vyraba rodic ako dieta. Ano, sice ma to aj ten vychovny aspekt, ze rodina je spolu a vyrabaju spolu, ale pravdupovediac, vacsinou to boli projekty ako slnecna sustava, rozne pokusy natocene na video, vyrob Noeho archu, atd... Viac vymyslal a vyrabal rodic ako dieta. Ale budis, splnili sme, ale ja taketo nedavam. Vzdy myslim na to, ci to dokaze dieta v tom danom veku bez pomoci dospeleho. Moj syn sa na gymnaziu uci asi hodinu denne, takze casu na sebarozvoj ma az az. Nikdy som za ulohu nedavala cierny bod, ale ano, ak dieta pride sustavne nepripravene na hodinu, bez knih, pomocok a teda vobec nenaucene, tak poznamku dam, aj to nie hned na prvy krat, ale ked ide o recidivistu. Ved kazdemu sa stane, ze zabude, pripadne sa pripravi na iny den v tyzdni 😀

zuzana76
3. apr 2023

Ja by som to zavrsila tym, ze domacu pripravu treba, ci to niekto nazve ako uloha, ci ako priprava a ci to niekto robi 10 minut, alebo dve hodiny asi zavisi od daneho ziaka. Ja som sa na gymnaziu ucievala aj do desiatej vecer, s prestavkami na najedenie. cize mozno aj tych 5 - 6 hodin denne, dnesni ziaci by asi umreli od tolkeho ucenia.

zuzana76
3. apr 2023

a chodila som aj do jazykovky a na klavir

lenrol001
12. apr 2023

@ajush5 .. Táraš...odkedy domáce úlohy nie je príprava na vyučovanie? Existuje písomná a ústna príprava, a písomná príprava sú domáce úlohy. Prosím ťa nesnaš sa byť múdrejšia než si Ja nehrotím , skôr ty.

ajush5
12. apr 2023

@lenrol001 tak si to aspoň prečítaj všetko. Ty múdra. Rozlišujem domáce úlohy ktoré dieťa ako jednotlivec potrebuje alebo nepotrebuje. Ak ma učivo zvládnuté, nemá zmysel aby sedelo nad písaní úloh rovnako ako nad učením. Hovorim o svojom dieťati. Ty si so svojom rob čo chceš. Pre mňa za mňa si pýtaj úlohy aj naviac. Ja svojmu dieťaťu doprajem samovzdelávanie v oblasti ktorá ho zaujíma, nie v tej, ktorú od neho vyžadujú učitelia.

extunc
23. apr 2023

Kľudne sa do mňa všetci obujte, ale moja mamka, pedagogicka a druzinarka, hovorí, ze doma sme sa nikdy naučili, lebo vsetky ulohy sme si na 1stupni urobili v druzine. A nehnevajte sa na mna, ale suplovat pracu ucitelov doma je nonsens. Aby dieta, prvak cez vikend malo 4strany citania, 3 strany pisania a 4 strany matematiky je cez ciaru

eff007
23. apr 2023

@ajush5 ako mame potom zadavat domace ulohy, ked polovica triedy napriklad tie zlomky ovlada a druha polovica nie? Kazdemu du davat individualne?

akvi
23. apr 2023

@eff007 ulohu zadas rovnakú všetkým, ale jej vypracovanie má byť dobrovoľné. Kto si potrebuje ucivo zopakovať, precvičiť, tak má možnosť. Ten, kto nepotrebuje/nechce, ten to robiť nebude. Učiteľ nemá právo určovať, čo má dieťa robiť v čase mimo vyučovania. A tak DU proste majú byť na úrovni dobrovoľnosti a učiteľ ich nemá čo vymáhať pod hrozbou trestu. Školský zákon jasne vymedzuje právomoci školy, takže treba konečne zákon dodržiavať. Učitelia by už konečne mali pochopiť, že učenie má ostať v rukách detí. Vymáhaním úloh pod hrozbou trestu berie deťom zodpovednosť za vlastné učenie. A vôbec celé je to v škole pomýlené, učiť sa niečo len preto, lebo niekto povedal a ešte trestať za chybu, to je úplne kontraproduktívne.

eff007
23. apr 2023

@akvi domace ulohy nehodnotim. Ale mam pravo vyskusat z daneho uciva (nerobim to). To presne vyhovuje tym, ktori ucivo ovladaju a nepotrebuju si ho precvicovat.

akvi
24. apr 2023

@eff007 áno, môžeš dieťa vyskúšať, aj keď opäť, celé je to pomýlené, pretože ty sa týmto stavias do role "bachara", ktorý pod hrozbou trestu vymáha niečo... (aj to skúšanie je trest, pretože dieťa sa bude učiť preto, lebo sa bojí trestu - skúšania a nie preto, že sa učiť chce, že pochopilo, prečo je dobré danú vec vedieť). DÚ hodnotiť učiteľ nesmie ( aj keď je mi jasné, že opäť množstvo učiteľov toto porušuje), nakoľko škola má zakázané akokoľvek diskriminovať a tým, že DU hodnotí, tak diskriminuje deti, ktoré nemajú doma podporu rodiča, resp. ktoré nemajú doma vhodné podmienky. Tak isto je vždy otázne, kto DU vypracoval.

ajush5
24. apr 2023

@eff007 nikde netvrdím, že učiteľ ma ísť na to individuálne. Je mi jasne, že na to priestor nie je. Dieťa by sa malo viesť k zodpovednosti aj takým spôsobom, že ma dostať možnosť výberu zhodnotiť, či dane učivo potrebuje zopakovať alebo nie. Malo by sa vedieť postaviť za to, že úlohu nemá a vedieť aj preukázať, že ma učivo zvládnuté. Jedine čo odsudzujem je trestanie deciek za to, ze nemá úlohu.nikto nekontroluje, či som sa šprtala učivo, prečítala si zaujímavú knihu alebo sú pozrela k danej tematike dokument. Nikto ma nebude trestať za to, že som nespravila ani jedno z toho. Pri odpovedi však viem dokázať, či učivo ovládam a patričnú známku zan dostanem. Tak prečo by ma mal niekto nútiť robiť písomnú prípravu. Proste pri odpovedi či písomke dokážem či som potrebovala alebo nepotrebovala tu úlohu a známkou budem niesť zispovefnost za to, či som k tonu pristúpila ľahostajne alebo nie.

elenka.k
24. apr 2023

tiež sa mi nepáči to, že ak sa zadá DÚ a jední ju vypracujú celú a druhí sa na to ani nekuknú
/ a tu už začína môj spor so synom, lebo prečo on musí , ináč on ovláda matiku /
a pani učiteľka, ktorá im zadala do aleluja a ešte ďalej príklady, ani neskontroluje
- ďalšia nespravodlivosť
Syn už pubertiak 😨 , synu je to pre tvoje dobro ...

ajush5
24. apr 2023

@eff007 príklad na mne samej. Chémia vždy vychádzala zo mňa. Nikdy som sa nepotrebovala noc učiť. Info som nasávala na hodine a šlo mo to automaticky. Učiteľka mi úlohu nikdy ani nedávala, pretože vedela kde sú moje silne a slabé stránky. Za to nemčina? Keby mi dajú 30 úloh nestačí mi to na to, aby som bola nadpriemerná. A buď si istá, že úlohu z nemčiny som mala vždy. A aj vďaka tomu, že som nemusela sedieť na úlohami učiva, ktoré som mala zvládnuté.

eff007
24. apr 2023

@akvi preco do role "bachara"? Vsak normalne vyskusam, aj jednotku dam, ak to vie. Ucitelia nie su hyeny, ktore cakaju na korist a vytesuju sa, kolko patiek dali v ten den.

Je mi luto, ze asi mate zle skusenosti s ucitelmi, ale velka vacsina ucitelov, ktorych poznam, sa naozaj snazi ziakov nieco naucit. To je nasa praca.

akvi
24. apr 2023

@eff007 snažím sa ti ukázať, že chybný je princíp našich škôl. Deti sú niekde na 10 rokov zavreté a nútené pod hrozbou trestu učiť sa niečo, o čo častokrát nemajú záujem. Nik nerešpektuje to, čo by sa tie deti v daný moment chceli učiť. Za tie roky povinnej dochádzky stratia vnútornú motiváciu učiť sa čokoľvek, tak isto prestanú vedieť, čo je to zodpovednosť, pretože im ju berieme v momente vstupu do systému školstva. To, že niekoho vyskúšaš z učiva, ktoré si to dieťa nevybralo, tak jednak dosiahnes to, že deti sa učia len zo strachu z trestu, resp s vidinou odmeny. Deti nestoja o to, aby boli nevyžiadane hodnotené. Dieťa veľmi dobre vie, či a čo vie, či nevie. Ale to je už iná téma..

eff007
25. apr 2023

@akvi to je utopia