Máte niekto skúsenosti s tým, že vaše dieťa bije učiteľ/učiteľka v škole (1.ročník - 6-7ročné deti)?

slavik2012
20. jún 2019

zaujíma ma ako ste postupovali - či ste podali sťažnosť ak zlyhala akákoľvek komunikácia v náprave zo strany vedenia školy aj na iné orgány - na aké - a či dieťa muselo podstúpiť aj psychologické vyšetrenie aby sa dostalo z traumy - ďakujem za každé (neútočné) info - ak má niekto osobný príspevok napíšte mi do IP

slniecko77
22. jún 2019

@jankapepe len taka mala paralela..tebe by sa pacilo keby ta sef v praci len tak treskol "poza usi" lebo si pomala?

vevesh
22. jún 2019

@slavik2012 ja som este z generacie, kedy bolo jedna pozaucho, trestanie pravitkami po dlaniach, tahanie usi ci "jedna cez papulu" legalna...ALE potrestat zdravotne postihnute dieta bolo no go ☝️☝️☝️☝️stala sa taka situacia v rodine- dieta uz do skoly neslo, bolo preradene na inu skolu a ucitelka dostala vypoved. Islo o podobny pripad...

@jankapepe Inac akosi nechapem, preco dieta s handicapom by nemalo chodit do skoly...a akosi vobec ucitel dovoli akykolvek fyzicky utok/trest na zverene dieta. U cudzej osoby by to nikto neakceptoval, ale ucitel moze, lebo...?!?!? Ucitel nema na to pravo a keby slo o handicapovane dieta, tak duplom....

marfikchov
22. jún 2019

@abbey1 a ja snáď niekde hovorím, že svoj názor prezentovať nesmiete?

via88
22. jún 2019

@slavik2012 veru to co si popisala ma pichlo pri srdci, chudatko. Ja tiez nie som za omojkovanie, ale toto... pfuuu. Az mi je smutno

meluela
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marfikchov
22. jún 2019

@meluela ale pokojne môžete, požiadajte o individuálny vzdelávací plán a študujte doma.... A btw celý život sa dieťa nebude stretávať len s empatickymi, dobrými, milými, sympatickými, pozitívnymi ľuďmi, som zvedavá, ako si vtedy všetky tie deti, ktoré sa chránili pre tyraniou zlých učiteľov, s tým popasujú. Ako som hovorila vyššie, decko neznesie fakt, že je trebárs tučné, niekto mu to vykrikuje a namiesto toho, aby sa v ňom pestovalo nejaké sebavedomie a obranyschopnosť, tak sa zvoláva snem, kde sa fakt neviem o čom budeme baviť

abbey1
22. jún 2019

@marfikchov Môžem sa spýtať? Ty si učiteľka? Veľkou empatiou neovplyvas. Keď je dieťa obézne, je to problém. Hlavne zdravotný pre to dieťa. Ale druhé dieťa je do toho s prepáčením prd. Lesné dieťa, dieťa s okuliarmi, chudobné, inej pleti,...si ma jednoducho pestovať sebavedomie a dieťa, ktoré sa vysmieva ešte pochvalime, že mu ho pomáha budovať? Toto je správna cesta výchovy? A zdá rodičom, keď sa nám niečo v školstve nepáči, máme si deti vzdelávať doma?
Vieš, s takýmto prístupom učiteľa k žiakom a rodičom sa ani nečudujem, že niektorí majú autoritu, takú, ako majú. Česť empatickym snaživcom! Našťastie ich ešte zopár je.

meluela
22. jún 2019

@marfikchov individualny plan bude mat tak ci tak, hoci v skole. na slovensku je homeschooling mozny iba na prvom stupni a treba mat garanta a chodit preskusavat podla osnov, unschooling nie je mozny. na druhom stupni nie je mozny, takze dieta tak ci tak pride do toho systemu. nemozem ho vzdelavat doma, pretoze je to velmi drahe vzhladom na stratu prijmu a nemoznost sebarealizacie v praci ... mozno tak nakoniec skoncime, ale je to momentalne ta posledna moznost. Aj deti bez diagnozy treba chranit pred sikanou, ktorej prejavom moze byt napr. aj ten kolektivny posmech ktory si spominala. Sikana nikoho nezoceli, sikana zlomi a osobnost, ktora je vo vyvoji moze nenavratne poskodit. Sikana ci uz zo strany deti ci ucitela v mocenskom postavenie nie je zdrava zataz pre dieta. Ucitel si ma budovat prirodzenu autoritu. Na slovensku je vsak v skolstve dost patologickych osobnosti, potom vacsina su vyhorete vynervovane trosky a par nadsencov, ktori sa pre tu profesiu narodili a/alebo este nestihli vyhoriet.

1kriosa1
22. jún 2019

Treba to riešiť, zvážila by som aj toho psychológa. Hlavne aby dieťa vedelo,že si na jeho strane a "bojuješ" za nho.
Mňa tiež veľmi ponížila učiteľka, len nikto to neriešil a to ma ranilo ešte viac. Boli '90 roky , dedinská ZŠ, tá učitelka učila ešte moju matku. Boli sme ôsmaci,ja som bola bacuľka , všetci vedeli,že sa mi pol školy za chrbtom za moju nadváhu smeje a nemala som ani veľa kamaratov, v triede som nebola obľubena, dosť ma šikanovali. Len vtedy sa to tak ešte neriešilo....na dedinskej škole už vobec nie. No a na dejepise,ta učitelka chodila medzi lavicami a čumela do zošitov,ako pišeme poznámky. Zastavila sa pri mne a "kristína ty čim rozmýšľaš? Hlavou či tou veľkou riťou,čo máš už pomály väčšiu ako ja" 😞 ...celá trieda vybuch smiechu a ja som začala plakať. Pamätám si to do dnes,ked som s plačom prišla zo školy tak mama iba mykla plecom "že a čo ako ma ona teraz spraviť" nikdy sa o mna veľmi nestarala,potom od nas aj odišla. Inak hentu vetu mi niekto zo spolužiakov ešte aj do pamätnika v 9.triede anonymne napísal, čo sme si mali každý písať na pamiatku odkazy. Ešte do vysokej školy som kvoli tomu nemala rada učitelky, a to som bola aj u psychologa, robili so mnou na túto tému i rozhovor do noveho času pre ženy ...proste ak sa nejake poníženie a šikana neriešia hned,človek si to nesie aj v dospelosti .
Naozaj svojmu dieťatku pomôžeš ak to s nim preberieš z každej strany,aj ak by už toho bolo ok, tak bude mať pocit, že maminka sa o nho zaujima a obraňuje ho 😊

jankapepe
22. jún 2019

@sasanka605 nie nie za správanie dieťaťa je zodpovedný rodič. Ale spôsobená ujma neujma na poskodenom neposkodenom je rovnaká. A preto či daný trpel alebo nie vôbec nezávisí od toho kto ho capol.

meluela
22. jún 2019

@1kriosa1 to je velmi smutne, co si musela zazivat na zs

lenkad26
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jankapepe
22. jún 2019

@slniecko77 trest má byť primeraný capnutie poza uši za pomalosť ani v škole ani v práci ok nie je. Capnutie poza uši za to že napr.poslem učiteľku či nadriadeného do piiiip len tak z trucu to už je úplne ok. To žiadnu traumu nikomu nespôsobí.

jankapepe
22. jún 2019

@vevesh prečo nie do školy...... podľa mňa aj ten príklad čo pani uviedla je jednoducho výmysel. Každé dieťa vo má nejaké obmedzenia do školy môže samozrejme. Ale ten príklad bol o dieťati ktoré bolo zdravotné na tom tak že po jemnom údere kolabovalo vraj........tak áno takéto dieťa nemá byť v škole bez dozoru rodiča!!

marfikchov
22. jún 2019

@abbey1 nie, som vychovávatelka, a sama od detstva obézna, vysmievanie sa je bežná súčasť detstva odjakživa, buď s tým čosi robím, alebo sa s vecou vnútorne vysporiadam.... Navyše, dotyčný obézny sám sa vysmieva mnohým a najlepšie na celej veci je, že sa mu vysmieval chlapec, kamarát, ktorého jeho matka ráno berie do školy. Prosto na hlavu. A napr. Dieťa na školskom výlete počas obeda pre nič za nič, z ničoho nič, nachrachli inému do jedla, navyše je to chlapec so zníženým intelektom, také dieťa treba pochváliť asi a nastaviť aj svoj tanier a keby to bol jeden jeho exces, človek predycha, zvládne, ale takéto 'nevinnosti' sú na dennom poriadku.... A na margo vzdelávania doma, pani povedala, že keby mohla, učí si dieťa doma, tak som jej len odpovedala, že môže keď chce... Láskavo mi nevkladajte do úst to, čo som nepovedala. A o mojom prístupe a práce viete makový, zas posudzujeme niečo o čom nič neviete a to je presne to, o čom som tu tiež písala, každý sa rozumie do každej profesie. Toľko premudrych a školy sa plnia čoraz viac integrovanými deťmi. Presne dnes som opäť čítala článok, ako sa psychologička vyjadrila, že rodičia radšej dajú dieťaťu nálepku s diagnózou ako by si priznali chybnú vychovu

jankapepe
22. jún 2019

@elisebah91 ešte k tomu že ,,autoritu nad dieťaťom má mať jedine rodič,,.......veru nie. Rodič má mať najväčšiu autoritu. Ale dieťa má za autoritu považovať aj ostatných dospelých hlavne starých rodičov, učiteľov, tetu.... uja........za prirodzenú autoritu..

meluela
22. jún 2019

@marfikchov takze vy ked ako vychovavatelka vidite ze sa nejake dieta zverene do vasej starostlivosti systematicky vysmieva inemu dietatu a pridava sa k tomu aj zvysok kolektivu - co robite, nic? poviete si ze je to bezna sucast detstva, odvratite zrak a nechate nech to pokracuje dalej? to nemate nejako nastudovane ako pracovat s kolektivom, aby v tom nedochadzalo k patologiam? ci vy len dozerate, aby sa nepozabijali a mali spravene ulohy?

slniecko77
22. jún 2019

@jankapepe ja fakt netusim kde ty zijes, ale podla mna "capnutie" ako to ty nazyvas nie je v poriadku za ziadnych okolnosti! A uz vobec nie vo vzdelavacio-vychovnom zariadeni.

marfikchov
22. jún 2019

@meluela mňa šikana nezlomila, som tu, dostatočne sebavedomá, znala svojich kvalít aj slabosti. Neraz sa mi deti vysmievali, tak isto rackujucim, s okuliarmi, ryšavými vlasmi.... Ani raz moja matka nebežala do školy... Mne učiteľka angličtiny v siedmej triede na polroka pri uzatváraní známky povedala, že som zlatá a snažím sa, ale nemám talent na jazyky a bachla mi trojku... Angličtina mi od päťky do toho momentu kazila vysvecko. No a tieto jej ponizujuce slová má asi tak nasrdili, že na konci som mala dvojku, v osmičke jednotku a na strednej som bola najlepšia z angličtiny, po maturite išla do Londýna, po návrate si urobila štátnici. Ani vtedy moji rodičia necupitali do školy.

marfikchov
22. jún 2019

@meluela kde som napisala, že sa na to dívam a nič nerobim, boli ste tam, videli ste mňa a postup riešenia problému? Nemudrujte, keď o Tom neviete. Píšem fakty a.moj pohľad na danú problematiku mojou optikou. Vlastný názor môžu mať aj pedagógovia a môžem vám odprisahat, že aj tí najucitelia, plní entuziazmu a ešte nevyhoreni, si povedia na niektoré dieťa a nie v superlatívoch.

jankapepe
22. jún 2019

@slniecko77 koľko máte detí? V akom veku?

slniecko77
22. jún 2019

@jankapepe je to relevantne?

jankapepe
22. jún 2019

@slniecko77 áno je

slniecko77
22. jún 2019

@jankapepe podla mna nie je.
Stojim si za svojim nazorom, fyzicke nasilie nic neriesi, len zastrasuje a vyvolava dalsie nasile.
Ked je pedagog neschopny zvladat svoju pracu mal by to riesit, pretoze to co sa udialo je problem a chyba toho konkretneho pedagoga nie dietata.
Urcite by som to riesila, ale uz nie s konkretnou ucitelkou (straca to vyznam pri jej spravani), ale s nadriadenym resp. rovno na nejakej inspekcii. Takyto pedagog nema co hladat v edukacnom procese. A ver tomu, ze su krajiny kde by si podobny pedagog v zivote v skolstve "neskrtol" a predpokladam, ze by mal opletacky so zakonom..ale tu sme zial na Slovensku.
Kazdopadne drzim mamicke velmi paste, aby vsetko vyriesila k svojej a dcerkinej spokojnosti.

vevesh
22. jún 2019

@jankapepe no tak to je normalna reakcia pri niektorych handicapoch, napr. Pri sluchovo- zrakovo postihnutych, dmo, po otrasoch mozgu (ano aj po 2 mesiacoch moze mat "nevinny pohlavok" nasledky), ci roznych mozgovo-cievnych ochoreniach atd. Ono totizto nie je normalne, ze sa deti "pohlavkuju", prave aj z takychto dovodov a hadam rodicia nebudu prizvukovat a pisomne ucitelovi oznamovat v 21.stor., ze nema co dieta pohlavkovat a je jedno ci jemne alebo nie ...!!

jankapepe
22. jún 2019

@slniecko77 ale áno je. pretože mamička max tak skolkara má fakt len teoretické skúsenosti ako z nemluvnata vychovať schopného dospelého. Ak nemáte dieťa aspoň v puberte tak názory na pohlavok beriem ako nacitanu teóriu.

jankapepe
22. jún 2019

@vevesh ešte raz: nikde netvrdím že sa majú pohlavkovat choré deti. Hovorím že dieťa čo mu má uškodiť aj minimálny úder má byť pod dozorom rodiča. tak ako tvrdím že pohlavok za neprimerane správanie zdravému dieťaťu je ok.

abbey1
22. jún 2019

@jankapepe Ja mám dospelú dcéru, 9 ročnú dcéru a ako 17 ročná som začala pracovať v školstve. Vychovávala som deti mojej sestry, ktorá mladučká zomrela. Dnes majú vyše 30 rokov. Napriek tomu stále zastávam názor, že fyzické tresty sú zlyhaním rodičia a už vonkoncom nemá nikto cudzí právo položiť ruku na dieťa. Pochopím vyhrotenú situáciu, kedy proste rupnu emócie. Ale to naozaj musí ísť o hraničnú situáciu. Inak je pre mňa fyzické násilie, tam počítam i jednu poza uši, proste za neakceptovateľné. Dieťa sa dá vychovať inými spôsobmi, aby si práve tieto nevhodné vzorce správania neznieslo ďalej do dospelosti, práce, svojej vlastnej rodiny.

slniecko77
22. jún 2019

@jankapepe a ty aj citas co pises?
Deti s handipacom nemaju chodit do skoly, maju byt zavrete len doma pod neustalym dozorom rodicov? To snad nemyslis uplne vazne, vsak? Vies, toto riesenie zavadzali "komunisti" za socializmu..dieta s akymkolvek handicapom bolo v specialnej skole, nechodili s nimi nikam, lebo sme boli "vzorovou" spolocnostou kde taketo deti vlastne vobec neexistuju...je velmi smutne co pises, naozaj.
Pohlavkovat sa nemaju ZIADNE deti a ani dospeli!

abbey1
22. jún 2019

@marfikchov Vy sa rovnako mýlite, že píšem teoreticky. Tiež mám niečo v školstve odpracované, stále som v kontakte s deťmi a mladistvými a denne vidím, aké následky má nefunkčné školstvo a niektorí pedagógovia, ktorí sa minuli povolaním. Šikana, fyzické tresty od učiteľov, vysmievanie sa medzi deťmi, či priamo výsmech od pedagógov sa akceptovať nedá. A môžete si to obhajovať rečmi o budovaní sebavedomia a podobne. Je to neobhájiteľné. Škoda, že pedagógovia a vychovávatelia sa s psychológiou stretávajú počas štúdia len okrajovo. Veľká škoda.
Máte pravdu, že i ten naj pedagóg si na deti škaredo zanadava. Ale urobí to v duchu, alebo v pohodlí domova,...určite nie rovno pred deťmi a nebodaj ešte výsmechom priamo deťom.