Moje dieťa (9r) kradne

08snazilka80
7. jún 2019

Ahojte, dcéra mi začala kradnúť. Najprv to boli také drobnosti od kamarátok ako postavičky z kinder vajíčok až mi raz volala kamarátka, že jej dcére zmizol koník zo súpravy my little pony, aby som pozrela doma. Ja som tomu nechcela veriť, dcéra mi prisahal že nič nevzala, až nakoniec som ho doma nasla. Nevedela som, ako sa mam zachovať, bol vo mne neskutočný hnev a zároveň výčitky, že niečo robím zle vo výchove. Samozrejme hračku musela vratit6s ospravedlniť sa. Ja som jej vysvetlila, že takéto správanie je nemysliteľné, že dospelí by išli za to do väzenia. Sľúbila, že sa to už opakovať nebude. No teraz v škole zmyzli nejakej spolužiačka hodinky, pýtala som sa jej, či v tom nemá prsty a samozrejme ze nie. Ale už mi volala triedna, že mám prísť do školy, keď som sa jej opýtala ohľadom čoho, tak mi nepovedala nič konkrétne že bude najlepšie keď sa o tom porozprávame osobne. Už som zúfalá, čo mám robiť, ako mám reagovať? Pred 4mesiacmi sa nám narodilo bábätko, je pravda, že dcére teraz venujeme menej času, ale nezanedbavame ju. Učím sa s ňou naďalej, v škole ma veľmi dobre známky, má veľa kamarátov, s ktorými trávi voľný čas, takisto ani doma jej nič nechýba. Od rôznych hraciek, spoločenských hier až po mobil. Zažili ste niečo takéto?

zuzka38
7. jún 2019

@08snazilka80 podľa mňa to súvis s bábätkom má a je to volanie o pozornosť...veľa síl prajem

basska_b
7. jún 2019

@08snazilka80 Môže to byť fáza. My sme mali tiež takú babu, mala akurát 9 rokov a kradla takéto drobnosti, dôvod bol ten, že rodičia jej to nekúpili. Tak ona si povedala, že sak on má veľa figúrok, ja mu zoberiem, sak čo. Nechápala, že to sa nesmie. A potom sa s ňou nikto nebavil a volali ju Zlodejka. Tak to povedz dcére takto. Že či toto chce. A že keď chce My little pony, že jej kúpite

08snazilka80
autor
7. jún 2019

Veď to, že sa to s ňou bude ťahať teraz. Priznala sa mi, že áno zobrala to. Plač bol neskutočný. Bolo jej to veľmi ľúto. Na otázku prečo to urobila povedala, že sa jej veľmi páčili. Jednoducho nemyslela na následky. Ja som sa s ňou o tom pekne rozprávala, ale manžel jej aj vylepil 😥 toto sú situácie, keď rodič tápa, kde robil chybu vo výchove. Vôbec neviem co ďalej. Kvôli nej. Teraz keď sa niečo takéto stane, ona prvá na ktorú budú ukazovať, či náhodou zase ona niečo nevzala. Stalo sa, bohužiaľ, ostáva mi veriť, že sa to už opakovať nebude. Ak áno, tak určite vyhľadám pomoc psychológa. Ešte ma čaká rozhovor s učiteľkou, vôbec neviem co jej mám na to povedať. Ospravedlňovať dieťa? Som na prášky už z toho

petkaaa
7. jún 2019

@08snazilka80 učiteľke úprimne povedz, čo sa stalo a aký je problém a požiadaj ju o pomoc, aby bola ústretová a spoločne rodičia-učiteľka ste zabránili, aby sa niečo podobné opakovalo. Dohodni sa s ňou, nech istý čas na malú viac dozerá a daj jej jasne najavo, že máš záujem situáciu riešiť

lucyluv
7. jún 2019

Tak podľa mňa to môže byť reakcia na nového člena rodiny, absolútne v tomto prípade dieťa nebit, veď by ju to iba utvrdili, že je horšia ako to bábätko. Myslím že aj v skupine vztahova výchova by vedeli citlivo poradiť, často sa tam riešia reakcie starších detí na mladsie, baby vyzeraju, že vždy poradia veľmi rozumne, podľa mna

bagre
7. jún 2019

@08snazilka80 neospravedlňuj dcéru, narovinu povedz že aj vás to trápi, že bol rozhovor a že ste znova dali najavo že to nie je akceptovateľné. Ak by niečo že pôjdete aj cestou psychológa...

bagre
7. jún 2019

@08snazilka80 tu už teraz viac neporiešite, sľubovať nemôžeš čo netušíš ako bude, to je v rukách dcérky... proste vyjadriť ľútosť a to že je vám jasné že je to vážna vec. A s dcérou ešte hoď debatu na tú tému že si ju môžu takto zaškatuľkovať, že sa to nerobí a musí na to myslieť dopredu...

eliska13
7. jún 2019

@08snazilka80 ja som kamarátke susede ukradla céčka😂za mojho detstva to bol hit.A to som ich mala veľa, ale ona mala fosforeskujuce a tiež sa na to prišlo a tiež som doma zatlkala.Mala som asi 7,8 rokov...môj syn zobral v škole spolužiakovi postavičku z Lega, lebo takú chcel bol prvák.A potom zmizla postavička synovi...takže deti si často zoberú niečo len tak z roztopase, lebo chcem,lebo on má a ja nie, ale, ak to bolo u Vás opakovane a tie prvé razy boli asi ešte predtým ako prišlo druhé dieťa vsak tak by som spravila veľký krik, pohrozila, že ju vyhodia zo školy a pod...ale zase pozor záleží akú má povahu, aby sa nestalo, že nepríde domov, či urazí sa, či vyvedie nejakú hlúposť uzavrie sa pred Vami a pod....
Učiteľke by som povedala pravdu ospravedlnila sa a uvidí sa čo ďalej
Koľko to celé trvá?ináč je už dosť veľká, aby vedela, že to môže mať nasledky...s tým materiálnom si nič nerob dieťa môže mať 100 veci a aj tak by chcelo ešte niečo iné.moze to byť aj diagnoza, ale snáď to je len detský rozmar.sebe nič nevycitaj!

tova
8. jún 2019

V tom veku myslim ze je to bezne. Robia to skor zo srandy, alebo zo zvedavosti ci na to pridu. Take naprieky. Zda sa jej ze ta osoba ktorej to vezme je v niecom lepsia ako ona, alebo ma oblubenu kamaratku, alebo krajsie vlasy atd.. uz sa zacinaju porovnavat, sledovat.. Tu vec co vezme doma ani nepouzije. Suseda nam to robila pred par rokmi tiez 8-9r. Vsimla som si ze ked odchadzala tak stale nejaku hracku schovavala. Aj blbost co by som aj do kosa dala. Potom som ju pravidelne sledovala ked odchadzala a povedala jej ze nech to necha u nas a nabuduce ked pride sa s tym znova pohra. So zanedbavanim to nema nic spolocne. Len jej vysvetluj a vysvetluj. A vopred povedz ze ked nieco vezme tak to pojde osobne aj sama vr
atit.

mircalla
8. jún 2019

@08snazilka80 Tak ja pre toto nemam pochopenie. Kradnutie a nasledne klamanie s kamennou tvarou? Jednoznacne psycholog

@tova Nie je to bezne. Bezne je nekradnut - robi to navyse opakovane

mircalla
8. jún 2019

@08snazilka80 Ved si o tom nieco vygoogli, normalne to nie je a moze sa to uplne vymknut kontrole. 9 rocne dieta uz nie je 5 rocne, to uz davno chape,ze to nie je spravne a robi to z nejakeho dovodu. Inak si ta budu predvolavat do skoly znova, nemyslim, ze s tym prestane, mozno si da nacas pokoj. Nehovoriac o reputacii a posramotenej povesti dcery.

bobricek1979
8. jún 2019

Na to musíš veľmi opatrne
@08snazilka80 pretože ako ore teva ale hlavne pre ňu je to veľmi citlivé niekedy sa ani dôvod nenájde prečo kradla. A už vôbec že to môže byť spôsobené výchovou možno ten malý človiečik zsuradoval chcela na seba upozorniť a možno vôbec. Len sa jej páčil a teda ešte si neuvedomuje aké z toho môžu byť pre ňu následky. Áno treba dať rozhovor s učiteľkou a možno v súkromí aj učiteľka s ňou. Deti sú totiž zákerné stvorenia a keď sa to prevali môže to mať pre ňu veľmi zlé následky. To nechceme chce to správny prístup nie všetko sa hneď musí riešiť odbornikom poznám x tisíc prípadov dokonca sa to stalo aj mne v škole to dievčatko to ake spravilo z úplne iného dôvodu nedostatku v rodine. Treba skúsiť že ak sa jej niečo páči nech hneď príde za tebou a orebetuete to. Môže to byť kľudne taká nefalsovana detská závisť že ona to má ja nie. Tam nadta možno zadrhel u vás že ste v niektorých veciach striktnejsi ze vsetko mat nemusí tak si zvykla neprosit. A bohužiaľ to spravila po svojom no je to len dieťa...

mircalla
8. jún 2019

@bobricek1979 Vsak pise, ze ma vsetko. Takze z nedostatku to urcite nebude.

orechskrupka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mirgenah
8. jún 2019

Pridám sa do diskusie - myslím že to nie je tak strašne, učiteľku vybavim, nie je prvá ani posledna. A s dcérou si sadnem a porozprávam narovinu ako to vidím ja (hanba, dôsledky,problémy z toho, život nie je o materiálnych veciach čo má a nema....) a nech mi povie svoj nazor ako to vidí ona, jej názor respektuj. Ideálne večer, opakovala by som to pravidelne, nech nezabudne. Myslím že jej chýba samostatný čas len pre ňu strávený spolu s tebou. Ak to nerobila pred pôrodom, možno chce len zaujať pozormost. Moje deti tiež sme/tam čosi priniesli zo škôlky, boli to len drobnosti typu postavičky, kt. tiež nie vždy vrátili. Občas by som jej kúpila nejaké drobnosti len tak pre radosť, ale ozaj drobnosť pre potešenie. Ak pôjdeš za psychologom, tak ti ukáže len cestu, celá práca je na tebe, žiadny psychológ nevyrieši tvoj problém na jednom či desiatich sedeniach bez tvojej práce. Chodili sme s iným problémom k detsk.psych.roky. On ti nastaví zrkadlo a ukáže kadiaľ ist,. Ale ak máš srdce a zdravý rozum zvládneš to aj bez neho, stačí načúvať dieťaťu a všímať si ho viac ako malé bábo ☺️😉

natuska87
8. jún 2019

@katkati Áno, mať "niečo" v profile, svedčí o ozajstnom vzťahu...Mne pr´de divné, že si toto niekto vôbec myslí...

katkati
8. jún 2019

@natuska87 Je čudné to, že jedno dieťa tam mala a druhé nie. Každá činnosť o nás niečo vypovedá. Len ľudia si to neuvedomujú.

ndrag
8. jún 2019

Ja s tym mam skusenost z mojho detstva. Ked som mala tak 8 - 9 rokov, ukradla som hracku na navsteve. Neviem, co ma k tomu viedlo, proste mi to pripadalo ako dobry napad, ta hracka sa mi pacila, tak sup ju do maminho kosika..Ako, vedela som, ze to nieje dobre a ze bude zle, ale aj tak som to spravila. Mama si to samozrejme vsimla az ked sme sa vratili domov. Nikdy nezabudnem na tu hambu, ked mi mama na to prisla. Navyse, este ma aj so sebou vzala naspat aby tu hracku vratila a ja som si to cele vypocula ako sa mam za mna ospravedlnuje. Hamba, aj facka by bola vtedy lepsia ako hento. Taky zly pocit som dovtedy a ani potom zo seba nikdy nemala, najhorsie je, ze doteraz si to vsetko jasne pamatam po tolkych rokoch :D... Stacilo mi to ako poucenie a uz som to viac nespravila.

08snazilka80
autor
8. jún 2019

@katkati no takto ti vysvetlím, že prečo vlastne nemám staršiu dcéru v profile. Zaregistrovala som sa pod prezývkou inou akú používam normálne, preto, lebo mam veľa známych tu na MK. Keďže som veľa písala o svojich potratoch, starostiach a snažení o bábo, nechcela som, aby moje známe vedeli, že to píšem ja. Keby som dala do profilu aj staršiu dcéru, veľa ľudí by sa dovtipilo, že som to ja. Aj meno druhej dcéry som uviedla ibe6, aké naozaj má. Ale viete, čo je zaujimave? Doma máme zatiaľ len fotky staršej dcéry, ešte som nebola dat vyvolať fotky mladšej... To teraz, keď niekto príde k nám domov a uvidí len tu staršiu na fotkách tak tiež mi bude hovoriť, že mladšiu mam menej rada, lebo nevidí nikde jej fotky? 🤨 Nesvedčí to o ničom, že ju v profile nemám. Na fb účte mám uvedené obe deti, pridávam občas fotky odidvoch,ale preto, že na fb mam svojich priateľoch a tu na MK to môže vidieť úplne každý a to nechcem. Predsa súkromie si chce asi každá chrániť. Nemám potrebu sem pridávať nič zo svojho života, pretože nežijem tu vo virtuálnom svete, ale v realite! Keď ma niečo trápi a potrebujem počuť názor cudzej osoby tak to sem napíšem, pretože sú veci, ktoré kamarátkam nechcem hovoriť, lebo nemajú nestranný názor. Tak ešte raz - kvôli tomu som tu registrovaná pod inou prezývkou akú používam, kvôli tomu tu nemám uvedenú staršiu dcéru a kvôli tomu si mažem z profilu aj tu mladšiu, pretože takéto narážky sú smiešne z vašej strany

olino17
8. jún 2019

Nechce sa mi citat komentare, tak neviem ci to tu uz bolo. Ale ja som mala na strednej spoluziacku a ona kradla, ale ona bola fakt kleptomanka. Vedela, ze to je zle, ale musela to ukradnut. Par sedeni u psychologa a odvtedy nic neukradla.

08snazilka80
autor
8. jún 2019

Je pravda, že jej venujem menej pozornosti, pretože manžel chodí na tyzdnovy, ja sama s deťmi, menšia je niekedy dobrucka, inokedy si žiada nosiť sa na rukách, dcérke som to vysvetľovala a zdá sa ze to chápe. Práveže mi veľa s menšou pomáha, sama k nej ide a chce ju pre baliť, keď idem malú kočíkovať, tak ide aj ona so mnou a rozprávame sa celý čas co sme von o všetkom možnom, o škole, o jej kamarátoch, o nás ako rodine. Hráme sa spolu bangbiton, karty, človeče, skáčem spolu na trampolíne... Bola dlho sama, zvyknutá na to, že je len ona, ale jednoducho ja sa teraz nemôžem rozkrajat na dve časti... Veľmi aj ona túžila po súrodencovi, keď som bola tehotná tak mi stále hladkala bruško, keď sme prišli z pôrodnice tak som jej ju dávala na ruky tak často ako ona chcela, tak isto keď sme kupovali nejaké vecičky malej tak sme kúpili aj staršej, to isté robili aj moji rodičia a svokrovci. Keď prišli na návštevu tak kúpili aj jednej aj druhej niečo. Trosku sa vytesili z mladšej a potom zase pomojkali staršiu a fungovali tak ako pred narodením mladšej dcéry. Ja si myslím, že ona ukradla preto, lebo sa jej to jednoducho páčilo a nedomyslela to do konca, aké to bude mať následky. Potom ju to trápilo a tak to vrátila, ospravedlnila sa a ja len dúfam, že už viac takéto niečo nebudem musieť riešiť

mircalla
8. jún 2019

@08snazilka80 Pisala si, ze to urobila opakovane a klamala, ze to nezobrala. Teraz pises, ze ju to trapilo a vratila to. Ci daco mi uslo? Cize priznala sa az pod natlakom a ospravedlnit a vratit to musela, neurobila to sama od seba dobrovolne. 9 rocne dieta uz velmi dobre vie, ze brat cudzie veci nema a ake to moze mat nasledky. Nezlahcovala by som to.

mravvcek
8. jún 2019

@08snazilka80 ja by som tu k psych.poslala niektore komentujuce. O chvilu vyrobia z toho detektivku a z teba krkavciu mamu. Fakt niektore zeny su chore!

natuska87
8. jún 2019

@katkati jasné!
kto nemá v profile "všetko", akokeby nebol!
Kto dnes nehrá tenis, akokeby nebol...🙂🙂🙂

mravvcek
8. jún 2019

@natuska87 v dnesnej dobe sa musi zo vsetkeho robit halo. Mama prisla pre radu a uz ju smiruju,ci nahodou mozno nevyzera ako socka,ci dcera kradne,lebo musi a bla bla. Keby ju podrzali,povzbudili a cielene poradili,ale nie. Furt sa musi najst nejaka sliepka,co da pocitit tej druhej,ze asi nie je ok.

natuska87
8. jún 2019

@mravvcek je smutné, že v dnešnšj dobe sú ženy tak neempatické, ale múúúdre, a minim.polovica tu, z nich, nedokáže ani napísaný text pochopiť.A potom, tá závislosť na soc.sietiach a ich hierarchia...Fakt, smutné

mircalla
8. jún 2019

@mravvcek Ja riesim len tu kradez, nic ine. Nie je to nic strasne, ale zase netreba to ignorovat, najma ked sa nestalo len raz. Ja zase nesuhlasim s nazorom, ze kradnut je bezne a je to normalne.Nie je. Moja spoluziacka ukradla kedysi pri navsteve u nas mamim zlaty naramok. Mala som z toho obrovsky problem ja, pretoze sa dlho nevedelo, co sa stalo. Dodnes si to pamatam ako velmi neprijemnu situaciu.

08snazilka80
autor
8. jún 2019

@mircalla myslela som teraz tie hodinky, sama ich vrátila a ospravedlnila sa, bolo jej to ľúto. Reagovala som tým na komentár co bol vyššie, ze ukradla a bolo jej to jedno. A nie, niesom socka, mam vysokú školu, som na materskej, manžel zarába 2000€ v čistom každý mesiac čiže peňazí máme a nežijeme ako humusaci. Výsledky v škole ma dieťa dobre, samé jednotky, čo sa s ňou stále učím... Chcela som len radu, ak niečo niekto podobne zazil6so svojim dieťaťom, ako to riešili, to je celé. A počúvať také somariny ako, že ju nemám v profile tak ani nežije je smiešne a mali by sa niektore ženy zamyslieť nad tým, čo tu píšu. Mňa by ani nenapadlo súdiť inú podľa toho čo má v profile 🤦‍♀️

mircalla
8. jún 2019

@08snazilka80 Ja neriesim tvoj profil ani som nic take nekomentovala, takze adresuj to niekomu inemu, ok?
Vyjadrila som sa ku kradezi - nie je to bezne ani v poriadku, hoci tu padli aj take nazory

08snazilka80
autor
8. jún 2019

@mircalla prepáč, myslela som to všeobecne co tu baby písali ani som si nevšimla že som to odpovedala na tvoj komentár